Jump to content

H Vallisneria Americana άνθισε!!!


Recommended Posts

Πρόκειται για ένα ενυδρείο 80λτ που βρίσκεται στον κήπο μου με χαλικάκι, διάφορα φυτά και κάμποσες γαρίδες red cherry που ενώ με τον χειμώνα φανάστηκα οτι δεν θα επεβίωναν και πολλές, σε ένα ανοιξιάτικο καθάρισμα που έκανα τις προάλλες βγήκαν καμιά 30αριά που ήταν και ζωηρές-ζωηρές λόγω αύξησης της θερμοκρασίας στους 20 βαθμούς (τον χειμώνα έζησαν σε κατάσταση νάρκης μέχρι και τους 4 βαθμούς κελσίου!!!)

Στο ίδιο καθάρισμα πρόσεξα και έναν περίεργο βλαστό ελικοειδή, τελικά ήταν το αναπαραγωγικό όργανο της Vallisneria που πέρασε εξιοπρεπώς τον χειμώνα και περίμενε την άνοιξη για να ανθίσει! :D

Κάποια εισαγωγικά από τη σχολή:

P4273491.jpg

P4273486.jpg

Και εικόνες μιλούν από μόνες τους:

P4273485-1.jpg

P4273443.jpg

P4273457.jpg

P4273460.jpg

P4273463.jpg

P4273467-1.jpg

P4273469-1.jpg

P4273471-1.jpg

P4273464.jpg

P4273477-1.jpg

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ξανα δει βαλισνερια να ανθηζει@ :D

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας δωσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το ενυδρειο και φωτογραφίες;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας δωσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το ενυδρειο και φωτογραφίες;

Παίρνεις ένα ενυδρείο όχι πολύ μικρό, βάζεις χαλίκι ότι να' ναι κατά προτίμηση ψιλό ή άμμο, φυτέβεις όλα τα είδη των φυτών, κάποια θα ζήσουν κάποια θα χαλάσουν. Που και που ελάχιστο λιπασματάκι αναλογικά πάντα με τα φυτά αλλά υπάρχει κίνδυνος άλγης με τόσο φως αν το παρακάνεις.

Το σημαντικό είναι να μην χτυπάει ντάλα ο ήλιο πολλές ώρες και βράσουν όλα, θα είναι καταστροφικό για όλα τα φυτά.

Ένα συστηματάκι ψύξης που είχα δοκιμάσει με επιτυχία ήταν ένα λάστικο ποτίσματος πάνω από 15 μέτρα θαμμένο στο χώμα (όσο βαθύτερα τόσο καλύτερα) και μια αντλιούλα να περνάει το νερό του ενυδρείου μέσα απ' το θαμένο λάστιχο και πάλι πίσω στο ενυδρείο. Γεωκλιματισμός λέγεται και αξίζει πολύ αφού δεν έχεις εξάτμιση με ανεμιστηράκια κλπ και αντίστοιχο μηχάνιμα (chiller) θα έκαιγε τα κέρατά του σε ρεύμα και θα το πλήρωνες και πάνω από 300 ευρώ.

Από ζωντανά τώρα δεν μπορώ να προτείνω κάτι, είχα δοκιμάσει γκαπάκια πέρσυ το καλοκαίρι και πήγε καλά αλλά θέλει κάποια εμπειρία και προσοχή, φυσικά όταν η θερμοκρασία πάει κάτω από 15 πρέπει να μπουν μέσα στο σπίτι. Επίσης έχω μέσα και νανογαρίδες red cherry όλο τον χρόνο με δική μου ευθύνη των κάποιων απωλειών οπότε και δεν μπορώ να το προτείνω, φυσικά αν διατηρείς γαρίδες σε τέτοιο σύστημα με θερμοκρασία 10-28 όχι μόνο θα είναι εντάξει αλλά θα γίνουν τόσες πολλές που δεν θα έχεις τι να τις κάνεις.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

τελικά το φως του ήλιου αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο πολύ ωραίο θέμα :D

Πρώτη φορά βλέπω κι εγώ βαλισνέρια να ανθίζει

Μου φαίνεται ένα ενυδρείο στην αυλή τελικά είναι πολύ ενδιαφέρον project !

Link to comment
Share on other sites

ειναι πανεμορφο!!!!

george δεν πιανεσαι φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο!! :D ......ελπιζω να δουμε τετοιες ευχαριστες εξελίξεις και απο το νεο όταν στηθεί με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο!! :angry2: ......ελπιζω να δουμε τετοιες ευχαριστες εξελίξεις και απο το νεο όταν στηθεί με το καλό!!

Μπουκέτο θα γίνει! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο!! :angry2: ......ελπιζω να δουμε τετοιες ευχαριστες εξελίξεις και απο το νεο όταν στηθεί με το καλό!!

Αλήθεια τι έγινε με εκείνο το "ενυδρειάκι" μιας και το 'φερε η κουβέντα...? Σ' αρέσει να μας κρατάς σε αγωνία απ' ότι βλέπω εε...? :D

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι έγινε με εκείνο το "ενυδρειάκι" μιας και το 'φερε η κουβέντα...? Σ' αρέσει να μας κρατάς σε αγωνία απ' ότι βλέπω εε...? :D

Εδώ μου αρέσει να κρατάω εμένα σε αγωνία... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μου αρέσει να κρατάω εμένα σε αγωνία... :D

Κι επειδή σου αρέσει να κρατάς τον εαυτό σου σε αγωνία, θα την πληρώνουμε κι εμείς...? Ποιος σου έδωσε το δικαίωμα να μας ταλαιπωρείς...? :D

Άκου τι θα κάνουμε. Θα ανεβάσεις λίγες φωτογραφίες από την εξέλιξη να πάρουμε λίγο μάτι, αλλά εσύ δε θα τις δεις για να έχεις αγωνία... <_<:D

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή σου αρέσει να κρατάς τον εαυτό σου σε αγωνία, θα την πληρώνουμε κι εμείς...? Ποιος σου έδωσε το δικαίωμα να μας ταλαιπωρείς...? :D

Άκου τι θα κάνουμε. Θα ανεβάσεις λίγες φωτογραφίες από την εξέλιξη να πάρουμε λίγο μάτι, αλλά εσύ δε θα τις δεις για να έχεις αγωνία... <_<:D

Μίλτο αν υπήσχε κάτι αξιόλογο δεν θα είχα λόγο να μην το μοιραστώ, αλλά έχω φρενάρει λίγο με τις κατασκευές, πολλά τα ενυδρεία βλέπεις...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Μίλτο αν υπήσχε κάτι αξιόλογο δεν θα είχα λόγο να μην το μοιραστώ, αλλά έχω φρενάρει λίγο με τις κατασκευές, πολλά τα ενυδρεία βλέπεις...

Θα ΄λεγα καταλαβαίνω, αλλά δυστυχώς με ένα ενυδρείο δεν ξέρω πως είναι... <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...