Jump to content

ειναι το κορι μου εγκυος η οχι?


nickst

Recommended Posts

εχω πεντε κορι και το ενα εχει πολυ φουσκωμενη κλοιλια εδω και δυο εβδομαδες σαν πρισμενη ειναι.εγκυος ειναι η μου αρρωστησε?

Link to comment
Share on other sites

μολις πριν λιγο ειδα κατω απο μερικα φυλα απο τα ανουμπια κιτρινα αυγα σε διαφορα φυλα οχι ολα σε ενα σημειο.τι να κανω?μεσα στο ενυδρειο εχω μονομαχο γκαπυ τα γατοψαρα 2 σαλιγκαρια γαριδες και2 μολυ.υπαρχει κινδυνος να μου τα φανε?τι προτεινετε να κανω?αν τα πιασω και τα βαλω στο μικρο το ενυδρειο που εχω μεσα γαριδες κοκκινες και κατι νεογεννητα γκαπυ θα σπασουν τα αυγα?η να τα αφησω να βγουν τα ψαρακια και μετα να τα μεταφερω στο αλλο.βοηθεια παιδια οποιος ξερει ας μου βοηθησει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ψαράκι δείχνει να είναι θηλυκό (είδος Paleatus). Συνήθως τα Cory αφήνουν τα αυγά τους σε κατακόρυφες επιφάνειες και όχι κάπου ανάποδα, αλλά δεν αποκλείεται να συμβεί και αυτό.

Από τα ζωντανά που ανέφερες πιο επικίνδυνα θεωρώ τα σαλιγκάρια (κυρίως αν είναι Apple Snails) να σου φάνε τα αυγά παρά τον μονομάχο (τα άλλα είναι ακίνδυνα).

ΕΔΩ μπορείς να δεις κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις για την αναπαραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

να τα βγαλω αν ειναι να τα βαλω στο μικρο ολα τα σαλιγκαρια μου.σε ποσες μερες θα βγουν απο τα αυγα ξερεις?εχει και στο τζαμι σημαδια απο κολλημενα αυγα αλλα δεν υπαρχουν τα αυγα μαλλον κατι τα εφαγε

Link to comment
Share on other sites

να τα βγαλω αν ειναι να τα βαλω στο μικρο ολα τα σαλιγκαρια μου.σε ποσες μερες θα βγουν απο τα αυγα ξερεις?εχει και στο τζαμι σημαδια απο κολλημενα αυγα αλλα δεν υπαρχουν τα αυγα μαλλον κατι τα εφαγε

Συνήθως θέλουν 6-7 μέρες για να σκάσουν. Καλό είναι να ψάξεις πληροφορίες για να κατασκευάσεις infusoria για τις πρώτες του μέρες, μετά το λεκιθικό σάκο, γιατί δύσκολα θα βρεις τόσο μικροσκοπική τροφή στο εμπόριο.

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω τις ταμπλετες που ριχνω της sera viformo που λιωνουν στο νερο και ειναι μικρα μετα τα σωματιδια της τροφης δεν μπορουν να τα φανε τα μικρα?οταν βγουν απο το αβγο θα εχουν μεγεθος σαν τα μικρα τα γκαπυ τα νεογεννητα η πιο μεγαλο γιατι γινονται πιο μεγαλα τα γατο ψαρα σε τελικο μεγεθος σε σχεση με τα γκαπυ.

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω τις ταμπλετες που ριχνω της sera viformo που λιωνουν στο νερο και ειναι μικρα μετα τα σωματιδια της τροφης δεν μπορουν να τα φανε τα μικρα?οταν βγουν απο το αβγο θα εχουν μεγεθος σαν τα μικρα τα γκαπυ τα νεογεννητα η πιο μεγαλο γιατι γινονται πιο μεγαλα τα γατο ψαρα σε τελικο μεγεθος σε σχεση με τα γκαπυ.

Για να καταλάβεις, θα πρέπει να βρεις τροφή για νεογνά που να είναι σε υγρή μορφή. Είναι πολύ μικρά (λίγο μικρότερα από τα γκαπάκια) αλλά είναι και θέμα στόματος όπου γενικώς έχουν πιο μικρό από των γκάπυ!

Link to comment
Share on other sites

αυτα μολις γεννηθουν αν δεν τα φαει ο μονομαχος η τα γκαπυ και τα μολλυ και τα προλαβω και τα βαλω στο μικρο το ενυδρειο θα ψαχνουν τροφη στην αμμο οπως τα μεγαλα?μια τροφη που ριχνω στα γκαπυ εχω παρει φυλαρακια και τα εχω στουμπισει και εχουν γινει σκονη σχεδον και τα τρωνε μια χαρα μπορω να τα ριξω για τα γατοψαρα?

Link to comment
Share on other sites

βρηκα 3 αυγα και τα επιασα με το χερι και τα εριξα στο μικρο το ενυδρειο που εχω μια γαριδα μεσα.εκανα καλα η θα μου παθουν τιποτα τα αυγα?

Link to comment
Share on other sites

βρηκα 3 αυγα και τα επιασα με το χερι και τα εριξα στο μικρο το ενυδρειο που εχω μια γαριδα μεσα.εκανα καλα η θα μου παθουν τιποτα τα αυγα?

Τα νεογέννητα μπορούν πολύ εύκολα να γίνουν τροφή από όλα τα υπόλοιπα ψάρια σου. Αν έχει επιτυχία 100 νεοεκκολαφθέντων ψαριών, σε ένα κοινωνικό ενυδρείο με αρκετά φυτά και κρυψώνες μπορεί να σου ζήσουν τα 10-20-30 ανάλογα την περίπτωση.

Το να μετακινήσεις τα αυγά είναι σοφή κίνηση, αλλά θέλει προσοχή και προεργασία όπως σου έδωσα και στο παραπάνω link.

Θέλουν καλό τάισμα (σου είπα πως-όλα τ'άλλα έχουν ρίσκο) ανά 2 ώρες και πολύ καλές συνθήκες νερού (συχνές αλλαγές με προετοιμασμένο νερό σχεδόν καθημερινά).

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε μου ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου.τωρα δεν πιστευω απο τα τρεια μου αβγα να βγει κανενα ζωντανο αλλα λεμε τωρα.αν σκεφτεις οτι μου ειπς οτι απο τα 100 ζουνε τα 20-30 αυγα

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε μου ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου.τωρα δεν πιστευω απο τα τρεια μου αβγα να βγει κανενα ζωντανο αλλα λεμε τωρα.αν σκεφτεις οτι μου ειπς οτι απο τα 100 ζουνε τα 20-30 αυγα

Έφερα ένα παράδειγμα που αφορά κοινωνικό ενυδρείο. Από τα 100 μπορούν να ζήσουν και τα 100 ή στη χειρότερη τα 90 αν έχεις την εμπειρία και τον χρόνο να ασχοληθείς. Το μεγαλύτερο ποσοστό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι στο χέρι σου.

Link to comment
Share on other sites

οκ τωρα θα περιμενω κανα δυο τρεις ημερες αν βγουν απο τα αβγα εχει καλος αλλιως δεν πειραζει.η θηλυκια παντως εχει ακομα πολυ φουσκωμενη κοιλια.και αλλα εχει μεσα της?ποτε θα τα γεννησει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...