Jump to content

Νεο και θα γινει και ωραιο!!!


stavrosczc

Recommended Posts

Γεια σε ολα τα παιδεια.Εδω και καιρο σκεφτομουν για το πως να στησω ενα ενυδρειο.Υστερα απο αρκετο διαβασμα(ουτε εξετασεις που εδωσα δε διαβασα τοσο...)κατεληξα στα εξης.

Λοιπον εχουμε ενα RIO240lt με επιπλο σε χρωμα μαυρο.

Και εκμαιταλευτηκα την προσφορα του osmosis οποτε αγορασα τα ακολουθα...

Stress Coat 473 ml,2217 Classic,Digital Thermometer,Θερμοστάτης 200 Watt,Σωληνάκι σιλικόνης 3,Αερόπετρα,GH & KH Test,pH test,Test Nitrite,Nitrate Test,Discus flakes 34 γρ.Discus food,Beefheart 100 γρ.Discus Flakes 71 γρ.Discus Trace,Αυτόματη ταΐστρα,Σκούπα βυθού βαρύτητας,Απόχη,Glass Magnet 15,EHEIM Air 200,HJ-1141,Ammonia test.

μου λειπει φωτιστικο και ΕΔΩ θελω βοηθεια...θελω ενα φως που να τονιζει τα εντονα χρωματα των δισκων...?

Παρενθεση οτι θα αγοραστει αλλο ενα 2217 για να δουλεψει σωστα το ενυδρειο...λευκη αμμος ξερα πλατυφυλλα(δε θυμαμαι πως λεγονται...)και ξυλα...ισως και τρεις πετρες ετσι για να σπασει λιγο η μονοτονια...

Ακουω γνωμες καιΔΕΧΟΜΑΙ βοηθεια απο οποιο εχει ορεξη και διαθεση για ενα ομορφο στησιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σε ολα τα παιδεια.Εδω και καιρο σκεφτομουν για το πως να στησω ενα ενυδρειο.Υστερα απο αρκετο διαβασμα(ουτε εξετασεις που εδωσα δε διαβασα τοσο...)κατεληξα στα εξης.

Λοιπον εχουμε ενα RIO240lt με επιπλο σε χρωμα μαυρο.

Και εκμαιταλευτηκα την προσφορα του osmosis οποτε αγορασα τα ακολουθα...

Stress Coat 473 ml,2217 Classic,Digital Thermometer,Θερμοστάτης 200 Watt,Σωληνάκι σιλικόνης 3,Αερόπετρα,GH & KH Test,pH test,Test Nitrite,Nitrate Test,Discus flakes 34 γρ.Discus food,Beefheart 100 γρ.Discus Flakes 71 γρ.Discus Trace,Αυτόματη ταΐστρα,Σκούπα βυθού βαρύτητας,Απόχη,Glass Magnet 15,EHEIM Air 200,HJ-1141,Ammonia test.

μου λειπει φωτιστικο και ΕΔΩ θελω βοηθεια...θελω ενα φως που να τονιζει τα εντονα χρωματα των δισκων...?

Παρενθεση οτι θα αγοραστει αλλο ενα 2217 για να δουλεψει σωστα το ενυδρειο...λευκη αμμος ξερα πλατυφυλλα(δε θυμαμαι πως λεγονται...)και ξυλα...ισως και τρεις πετρες ετσι για να σπασει λιγο η μονοτονια...

Ακουω γνωμες καιΔΕΧΟΜΑΙ βοηθεια απο οποιο εχει ορεξη και διαθεση για ενα ομορφο στησιμο!!!

Με το καλο να το δεχτεις στον χωρο σου.

Για αρχη θα σου πω οτι η HJ-1141 δεν θα σου χρειαστει. Εκτος αν την αγορασες για αλλαγες νερου.

Για φωτισμο σου προτεινω την λαμπα της Juwel Nature. Δεν ξερω αν θα σου δειχνει τα χρωματα στο φουλ αλλα ενα φυσικο αποτελεσμα θα το εχεις.

Στο 240αρι το να βαλεις 2 χ 2217 το θεωρω υπερβολη μιας και θα πρεπει να χαμηλωσεις η να σπασεις την ροη. Εγω θα επερνα εφοσον ειχα το 2217 και ενα 2215. Παντα τα φιλτρα σου με extentions στα spraybars για να μην εχεις φουρτουνα μεσα.

Μην το φορτωσεις με πολλα ξυλα και πετρες κτλ. γιατι το ενυδρειο σου ειναι οριακο για αρχη.

Κοιτα να παρεχεις στα ψαρια σου τις κρυψωνες που χρειαζονται, καλη φιλτρανση αλλα οχι δυνατη, σωστο φωτισμο και οχι εντονο και πανω απο ολα ΚΑΘΑΡΟ νερακι.

Ξεκινα το στησιμο και ενημερωνε μας να βοηθησουμε οπου μπορουμε.

Καλη αρχη!

ΥΓ. Και μην ξεχνας για εμας τους ματακηδες, καμμια φωτογραφιουλα....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στη παρεα μας .

για τα φιλτρα οπως ειπε και ο Νικος ειναι καλα , εγω ξεκινησα με ενα 2217 και ενα 2213 γεματα με βιολογικο υλικο ( σιποραξ ) φροντισε να παρεις αρκετο χυμα για να το παρεις σε καλη τιμη , τωρα απο φωτισμο πιστευω οτι η καθε λαμπα σου δειχνει και διαφορετικα τα χρωματα του δισκου , αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου σου , απλα να κοιταξεις να μην εχεις εντονο φωτισμο .Μιας και ειπες οτι πηρες απο την προσφορα του οσμωσης τεστ πιστευω οτι θα σε φωτισε ο Θεος και θα διαλεξες API :D

κρατα μια ρουτινα αλλαγων αναλογα και με τις μετρησεις σου και αν εχεις καθαρο νερακι μην φοβασε τιποτα .....

Τι δισκους εχεις σκεφτει να βαλεις μεσα ? ( μεγεθος - χρωμα )

οτι θες εδω ειμαστε :D

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ .

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ολα τα τεστ ειναι της API !!!

Τα λοιπα εξαρτηματα τα πηρα απλα για να πετυχω μια προσφορα που ειχε το OSMOSIS οποτε τι τωρα τι λιγο πιο μετα....! :D

Απο :D φως το ενυδρειο ειναι κοντα σε παραθυρο οποτε για την αναπτυξη των ψαριων υπαρχει φυσικο φως!απο εκει και περα χρειαζομαι κατι για ωραδι πριν παμε για νανακια....ενα χαμηλο για να δειχνει και ομορφο το ενυδρειο και για να τονιζει τα εντονα χρωματακια των μορφονιων που θα παρω....

Απο ψαρια θα παρω ενα red Marlboro ena white diamond ena blue diamond και θα δειτε στη συνεχεια.....στο συνολο θα ειναι 5. :thumbup:

Φωτο μολις στηθουν τα πρωτα θα σας ανεβασω για σχολια και παρατηρησεις πριν μπουν μεσα τα κουκλια...γιατι αν μπουν τερμα οι αλλαγες..!!!Μετα μονο νερου αλλαγες!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ολα τα τεστ ειναι της API !!!

Τα λοιπα εξαρτηματα τα πηρα απλα για να πετυχω μια προσφορα που ειχε το OSMOSIS οποτε τι τωρα τι λιγο πιο μετα....! :D

Απο :D φως το ενυδρειο ειναι κοντα σε παραθυρο οποτε για την αναπτυξη των ψαριων υπαρχει φυσικο φως!απο εκει και περα χρειαζομαι κατι για ωραδι πριν παμε για νανακια....ενα χαμηλο για να δειχνει και ομορφο το ενυδρειο και για να τονιζει τα εντονα χρωματακια των μορφονιων που θα παρω....

Απο ψαρια θα παρω ενα red Marlboro ena white diamond ena blue diamond και θα δειτε στη συνεχεια.....στο συνολο θα ειναι 5. :thumbup:

Φωτο μολις στηθουν τα πρωτα θα σας ανεβασω για σχολια και παρατηρησεις πριν μπουν μεσα τα κουκλια...γιατι αν μπουν τερμα οι αλλαγες..!!!Μετα μονο νερου αλλαγες!!!! :bowdown:

το οτι ειναι κοντά στο παράθυρο δεν είναι και τόσο καλό , γιατι αν το βλέπει ο ήλιος θα γεμίσεις άλγη.

Θεωρώ οτι στον απαραίτητο εξοπλισμό για τα δισκία σου είναι και η αντίστροφη όσμωση και να βγάζει και αρκετά

λίτρα την μέρα , γιατι τα λίτρα του ενυδρείου σου είναι οριακά και θα χρειάζεσαι συχνές αλλαγές νερού ,

καθώς και ένα βαρέλι προετοιμασίας του νερού για την αλλαγη.

οι δίσκοι θέλουν ΠΟΛΥ καθαρό νερό .

καλό διάβασμα και καλή επιτυχία στο νέο σου ενυδρείο

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το παραθυρο για καλη μου τυχη δε το ωλεπει καθολου ηλιος αλλα μονο το φως....ο ηλιος ειναι απο την αλλη πλευρα του σπιτιου ολες τις ωρες...

ακομη και ετσι λες να εχω προβλημα?φυτα δε θα εχω μεσα καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Το παραθυρο για καλη μου τυχη δε το ωλεπει καθολου ηλιος αλλα μονο το φως....ο ηλιος ειναι απο την αλλη πλευρα του σπιτιου ολες τις ωρες...

ακομη και ετσι λες να εχω προβλημα?φυτα δε θα εχω μεσα καθολου.

Σημασία έχει αν φτάνει το φώς του ηλίου στο ενυδρείο σου.Σε αυτην την περίπτωση μια κουρτίνα ή και η κάλυψη εξωτερικα της πλευρας του ενυδρείου που την βλέπει το φως θα βοηθήσει.Προσοχή επίσης στην επιλογή των δίσκων.Παρε μια ιδέα στο ακόλουθο θέμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40654

Τακτικές αλλαγές νερού επίσης και όλα θα πάνε καλά!Καλή αρχή με τον βασιλια και να μας ενημερώνεις :D

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει αν φτάνει το φώς του ηλίου στο ενυδρείο σου.Σε αυτην την περίπτωση μια κουρτίνα ή και η κάλυψη εξωτερικα της πλευρας του ενυδρείου που την βλέπει το φως θα βοηθήσει.Προσοχή επίσης στην επιλογή των δίσκων.Παρε μια ιδέα στο ακόλουθο θέμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40654

Τακτικές αλλαγές νερού επίσης και όλα θα πάνε καλά!Καλή αρχή με τον βασιλια και να μας ενημερώνεις :D

στο παραθυρο θα ειναι η πλατη του ενυδρειου η οποια ειναι καλυμενη με αφισα(μαυρη) Υπαρχει φυσικα κουρτινα που δεν αλειωνει το φως της μερας πολυ,οποτε απλα μπορεισ και ξεχωριζεις τα σταδια της μερας απο ειπε το εξηςαποψη φωτος...

Η επιλογη των δισκων θα γινει απο το καταστημα του ΜΙΧΑΛΗ που θεωρω και εχω διαβασει οτι φερνει καλη ποιοτητα ψαριων!

Οσων αφορα την α.ο εγω ΔΕΝ ξερω...αλλα...μιλησα τις προαλλες με μιχαλη και μου ειπε το εξης...(γι αυτο και ειπα πιο πανω οτι θα παρω αργοτερα α.ο)μου ειπε λοιπον οτι τα δικα του ψαρια τα εχει με νερο βρυσης σε 7 με 7,3 ph και το νερο της α.ο ειναι αν θες να συντιρησης τα ψαρια...αν θες μου ειπε να τα μεγαλωσεις βρυση....

Ακουω λοιπον αποψεις και εμπειριες... :D

Link to comment
Share on other sites

έχεις μετρήσει το νερό της βρύσης σου σκληρότητες , PH και αν έχει νιτρικά ,

σε πολές περιοχες το νερό της βρύσης δεν είναι και τόσο καθαρό , έτσι ώστε να είναι

απαραίτητη η χρήση α/ο .

Πάντως αν θές να δείς γέννες η α/ο είναι μονόδρομος και καλό είναι να μεγαλώσουν

μέσα σε νερό α/ο .

Φυσικά περιμένουμε να δούμε τι θα πούν και οι πιό έμπειροι δισκάδες .

Εγώ σου μιλάω απο δικιά μου εμπειρία οπου για να τους μεγαλώσω με νερό βρύσης δεν ήταν

και τόσο εύκολο γιατί με PH 7 + μπορεί να έχεις ασθένειες ενώ σε ένα PH 6,5 είσαι πιο

ασφαλής .

Σου εύχομαι καλή τύχη σε ό,τι και αν κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Μολις κανω τις μετρησεις της βρυσης μου θα σας πω!

Οσο για το ph για να πω την αληθεια και εγω γυρω στο 6,5 σκευτομαι να δουλεψω...πριν απλα ειπα τι μου ειπε ο μιχαλης και γι αυτο και ρωταω και αποψεις γνωμες και εμπειριες...

Οσο για γεννες κλπ δεν εχω τετοια δυνατοτητα και δε με ενδιεφερει κατι τετοιο τουλαχιστον για αρχη οποτε δεν εχω θεμα απο αυτη την αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες βρηκα πως θα φωτισω και ειμαι κομπλε!

Εν το μεταξυ σημερα υποδεχτηκα και το ενυδρειο...Καθαριστηκε καλα με νερο και ξυδι και απο βδομαδα ξεκιναει να μπαινει αμμος και ολα σιγα σιγα με τη σειρα τους...!!!

Χωραει ισα ισα για εκει που το ηθελα και ειμαι κομπλε... :D

Ελπιζω να βρω λιγη βοηθεια για τη συνδεσμολογια των φιλτρων γιατι εγω δε τα παω πολυ καλα με αυτα...ας ελπισουμε...!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Η ωρα του πρωτου γεμισματος ερχεται!

Το ερωτημα ειναι το εξης...εχω αποκτησει η μαλλον αυριο αποκτω και απισημα α.ο το ενυδρειο με τι νερο να το γεμισω?απο α.ο η απο βρυση???

Γενικα οι τιμες του νερου που πρεπει να κινηθουν?και γενικα εφοσων γεμισω πως πρεπει να κινηθω?

Link to comment
Share on other sites

Η ωρα του πρωτου γεμισματος ερχεται!

Το ερωτημα ειναι το εξης...εχω αποκτησει η μαλλον αυριο αποκτω και απισημα α.ο το ενυδρειο με τι νερο να το γεμισω?απο α.ο η απο βρυση???

Γενικα οι τιμες του νερου που πρεπει να κινηθουν?και γενικα εφοσων γεμισω πως πρεπει να κινηθω?

(γνωμη μου )κανε το πρωτο γεμισμα με βρυση αφου εχεις περασει το νερο από προφίλτρα άνθρακα και νήματος και μετα κανε τις αλλαγες σου με α/ο . Αφου αποφασισες να στρωσεις με την υπομονη :D μετα απο καμια βδομαδα .... ξεκινα να κανεις μετρησεις no2,no3,nh3 και εδω ειμαστε για τα υπολοιπα :hysterical:

Υ.Γ : Φεεεεεεετα :angry2:;)

Link to comment
Share on other sites

Η ωρα του πρωτου γεμισματος ερχεται!

Το ερωτημα ειναι το εξης...εχω αποκτησει η μαλλον αυριο αποκτω και απισημα α.ο το ενυδρειο με τι νερο να το γεμισω?απο α.ο η απο βρυση???

Γενικα οι τιμες του νερου που πρεπει να κινηθουν?και γενικα εφοσων γεμισω πως πρεπει να κινηθω?

Καλωσόρισες και από εμένα, η δική μου γνώμη είναι να κάνεις το πρώτο γέμισμα εξολοκλήρου με α.ο. και να το αφήσεις να δουλέψει καμιά 10 μέρες και μετά να αρχίσεις τις μετρήσεις, Πολλές φορές το νερό του δικτύου εκτός από άλατα και μέταλλα έχει και Νιτρικά για ποιο λόγω λοιπόν αφού έχεις α.ο. να μην τη χρησιμοποιήσεις θα φέρεις και τις τιμές σου ποιο γρήγορα στα επιθυμητά όρια και μετά θα ασχολείσαι μόνο με τις τιμές της αμμωνίας και των νιτρικών... μέχρι να στρώσει το νερόκαι με λίγη τύρφη θα πάς σκληρότητες και P.H. εκεί που θές...

Όσον αφορά τα φίλτρα επειδή τυχαίνει να έχω το ίδιο ενυδρείο (Σχεδόν, εγώ έχω της HAGGEN που αντί για εσωτερικό έδινε ένα Fluval 305) και είχα δίσκους μέσα όσο και αν ακούγεται υπερβολικό εγώ έχω σε σειρά ένα Fluval 305 και ένα 405 γεμάτα με substract και siporax και ένα EHEIM 2234 γεμάτο ενυδρειακό βαμβάκι και siporax στη σειρά με ένα παλιό φίλτρο που εκμεταλλεύομαι τον κάδο του και βάζω εκεί την τύρφη, Ξέρω όλοι θα πουν υπερβολή και είναι αλλά καλύτερα αφού τα έχω και δεν μου καίνε και ρεύμα αφού είναι στη σειρά να τα εκμεταλλεύομαι και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και αφού και εσύ πρόκειται να βάλεις Δίσκους μην κανείς τσιγκουνιές στη φίλτρανση

Link to comment
Share on other sites

Η φιλτρανση μου περιλαμβανει ενα 2217 eheim και ενα 305 η 405 fluval.Πιστευω οτι θα ειμαι καλυμενοςς... :D

Link to comment
Share on other sites

Η φιλτρανση μου περιλαμβανει ενα 2217 eheim και ενα 305 η 405 fluval.Πιστευω οτι θα ειμαι καλυμενοςς... :D

Θα κρατήσεις το εσωτερικό του ενυδρείου;;;Όπως και να έχει καλυμμένος θα είσαι και για να μην έχεις μεγάλη ανατάραξη αλλά και για οικονομία στην κατανάλωση βάλτα σε σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το εσωτερικο του ενυδρειου δεν υπαρχει.

Ναι αυτο σκοπευω να κανω να τα βαλω σε σειρα. :D

Link to comment
Share on other sites

Η φιλτρανση μου περιλαμβανει ενα 2217 eheim και ενα 305 η 405 fluval.Πιστευω οτι θα ειμαι καλυμενοςς... :D

το 2217 και το 305 ή 405 γίνεται να μπουν στην σειρά , αφού έχουν εντελώς διαφορετικό

τύπο σωλήνας , δεν γνωρίζω αν γίνεται γι'αυτο ρωτάω.

sorry για το off topic αν υπάρχει πρόβλημα παρακαλώ να διαγραφεί

Link to comment
Share on other sites

το 2217 και το 305 ή 405 γίνεται να μπουν στην σειρά , αφού έχουν εντελώς διαφορετικό

τύπο σωλήνας , δεν γνωρίζω αν γίνεται γι'αυτο ρωτάω.

sorry για το off topic αν υπάρχει πρόβλημα παρακαλώ να διαγραφεί

Υπάρχουν στο εμπόριο πλαστικοί Διαστολείς απλά την μεταξύ τους σύνδεση θα την κάνει με πλαστικό σωλήνα και όχι με τον εργοστασιακό σπιράλ που δίνει η fluval.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο εμπόριο πλαστικοί Διαστολείς απλά την μεταξύ τους σύνδεση θα την κάνει με πλαστικό σωλήνα και όχι με τον εργοστασιακό σπιράλ που δίνει η fluval.

:D ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η φιλτρανση εκλεισε...θα εχω ενα 2217 και ενα fluval 405 το οποιο παραλαμβανω απο Τριτη.

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο να δουμε γεμισματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...