Jump to content

πρόβλημα με σαλιγκάρι Neritina


Recommended Posts

πριν από λίγο καιρό το σαλιγκάρι μου ψόφησε καθώς δεν έδινε σημεία ζωής για πολλές μέρες .έτσι αγόρασα ένα νέο ,χθες ξαφνικά δεν κουνιόταν ξανά και είχε μαζευτεί. μέχρι αργά το βράδυ δεν κουνήθηκε .σήμερα είχε ανέβει στο τζάμι και μετά κατά το απόγευμα έπεσε πάνω σε ένα φυτό ανάποδα το έβαλα κανονικά αλλά από τότε δεν κουνήθηκε.την ίδια συμπεριφορά είχε και το παλιό πριν πεθάνει....βοήθεια!!!!!!!! ο μονομάχος και οι 3 αμάνο πάντως είναι μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

πριν από λίγο καιρό το σαλιγκάρι μου ψόφησε καθώς δεν έδινε σημεία ζωής .έτσι αγόρασα ένα νέο χθες ξαφνικά δεν κουνιόταν ξανά και είχε μαζευτεί μέχρι αργά το βράδυ τπτ .σήμερα είχε ανέβει στο τζάμι και μετά κατά το απόγευμα έπεσε πάνω σε ένα φυτό ανάποδα το έβαλα κανονικά αλλά από τότε δεν κουνήθηκε.την ίδια συμπεριφορά είχε και το παλιό πριν πεθάνει....βοήθεια!!!!!!!! ο μονομάχος και οι 3 αμάνο πάντως είναι μια χαρά.

Δώσε μετρήσεις του ενυδρείου σου...

Link to comment
Share on other sites

ph =7

nh4 =0

no2=0

Link to comment
Share on other sites

και ΝΟ3=10

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές το κάνουν αυτό.Θερμοκρασία;

Έχει τύχει να αγοράσω 3 από συγκεκριμένο pet shop και σε 2 μέρες να τα χάσω... :D

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές το κάνουν αυτό.Θερμοκρασία;

Έχει τύχει να αγοράσω 3 από συγκεκριμένο pet shop και σε 2 μέρες να τα χάσω... :D

Δεν ξέρω αν τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια έχουν κάποια ιδιαίτερη ευαισθησία, πάντως κι εγώ 2 φορές πήρα από 4-5 και την πρώτη φορά όπως τα έβαλα στο ενυδρείο μείνανε για πάντα ενώ την 2η αντέξανε 3-4 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω οτι όταν τα έβαλα είχα ήδη 3 μέσα που ζουν ακόμα και σήμερα.Πολύ καλή προσαρμογή έγινε όπως συνηθίζω να κάνω πάντα σε οτιδήποτε βάζω.Άρα ήταν η ώρα τους... :D

Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πρωί ήταν εκεί που ήταν όταν έστειλα το τελ. post όταν γύρισα το μεσημέρι από τι σχολή είχε μετακινηθεί πιο πέρα αλλά δεν κουνιέται ξανά....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικά μου ψόφησε....λέτε ότι είναι θέμα προσαρμογής?

Link to comment
Share on other sites

Τί προσαρμογή έκανες;

Σκληρότητες μετράς; αν ναι πες τις μετρήσεις;

Πρόσεξες τίποτα στο καβουκι, όπως τρυπίτσες ή ξεθώριασμα;

Εχεις κάνει κάποια θεραπεία πρόσφατα ή προσθεσες μεγάλη ποσότητα χημικου (αντιαλγικό ή λίπασμα) στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

από προσαρμογή έκανα τα κλασικά...

στο καβούκι δεν πρόσεξα τπτ...

από θεραπεία δεν έχω κάνει τπτ

μόνο λίπασμα βάζω...βάζω μισό με 1 κουταλάκι του γλυκού υγρό γενικό της sechem μια φορά την εβδομάδα.

είχα ξεχάσει να βάλω θερμοκρασία είναι στους 25 αλλά την τελ. βδομάδα με την άνοδο της θερμοκρασίας έχει πάει στους 27 και έχω σκοπό να το πάω στο υπόγειο που έχει δροσιά το καλοκαίρι.

πάντως μια φορά όταν είχε συνέλθει για λίγο και είχε ανέβει στο τζάμι όταν έβαλα λίπασμα μετά από λίγη ώρα έπεσε από το τζάμι

ααα και σκληρότητες δεν μετράω αυτές της βρύσης μιας και μέσα έχω μονομάχο και 3 amano

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει γενικά αυτά τα σαλιγκάρια να τα έχω δει σε πολλές διαφορετικές συνθήκες και να είναι οκ. Είναι αρκετά ανθεκτικά και ας χαρακτηρίζονται απο πολλούς σχετικά ευαίσθητα.

Σε αυτό που έχουν πρόβλημα είναι οι απότομες μεταβολές (για αυτό χρειάζεται και καλή προσαρμογη) Θέλουν γενικά μέτριες προς υψηλές σκληρότητες και δηλητηριάζονται σχετικά εύκολα.

Πιο υγρό της seachem εννοείς; αυτό με τα ιχνοστοιχεία; Μπορεί να ρίχνεις μεγάλη δόση και να μην έχει τα απαιτούμενα φυτά για να απορροφήσουν τον χαλκό που εισάγεις.

Στις καλλιέργειες ο χαλκός (σε μορφή θειϊκού χαλκού) χρησιμοποείται αρκετές φορές σαν αντι-σαλιγκαρωτικό, συνάδελφε δεν διαβάζεις τα μαθήματά σου ;):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

ναι δεν είμαι καλός στην φυτοπαθολογία....με έχει παιδέψει πάρα πολύ :hysterical::buttrock::buttrock:

θα πας μπροστά συνάδελφε ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φυτά σου δεν έχουν τρομερές απαιτήσεις δοκίμασε να κόψεις το λίπασμα ή έστω να το μειώσεις ;)

Δεν σημαίνει ότι φταίει αυτό αναγκαστικά.. υπάρχουν κάποια ενυδρεία που απλά "δεν στεριώνουν" σαλιγκάρια

Link to comment
Share on other sites

από λίπασμα βάζω το flourish comprehensive plant supplement

χαλκό έχει στα 250ml 0.0001%

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα δηλητήριασης τότε.

Πάντως να ξέρεις ότι αν κυκλοφορεί μια τοξική ουσία στο νερό σου τα πρώτα θύματα είναι οι γαρίδες και τα σαλιγκάρια. Ίσως θα ταν καλό πριν προσθέσεις άλλο neritina να κάνεις κάποιες συχνές μικρές αλλαγές νερού.

Δεν μπορώ να πω τί σκότωσε τα σαλιγκαράκια σου, όπως είπαν και οι άλλοι πιο πάνω, άλλα ζουν και άλλα πεθαίνουν με την μία.

Link to comment
Share on other sites

τι φυτά έχω θα σας ενημερώσω σύντομα όταν μάθω τα ονόματά τους μιας και δεν τα θυμάμαι γιατί μου τα έδωσαν... ή θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...