Jump to content

Yellow Tang


Recommended Posts

Κάποιο μέλος χρησιμοποίησε αυτό το προϊόν με άριστα αποτελέσματα, που είναι και κατάλληλο εάν φιλοξενούνται ασπόνδυλα στο ενυδρείο

CIOmarine της Wave

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Βαλτο σε καραντινα και εφαρμοσε θεραπεια.Λυσεις υπαρχουν πολλες απο διαφορες εταιριες.Προσωπικα ευχαριστημενος εχω μεινει απο τα προιοντα της ΑΡΙ .

Παρακαλω ομως καποιον moderator να μετακινησει το θεμα στη σωστη κατηγορια καθως και εμεις οι συγχομπιστες να μη γεμιζουμε σε ασχετες κατηγοριες ερωτηματα που διατυπωνονται σε δικες τους κατηγοριες.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω ομως καποιον moderator να μετακινησει το θεμα στη σωστη κατηγορια καθως και εμεις οι συγχομπιστες να μη γεμιζουμε σε ασχετες κατηγοριες ερωτηματα που διατυπωνονται σε δικες τους κατηγοριες.

:D

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι αν εχεις καλη ποιοτητα νερου,εμπλουτιζοντας την τροφη με βιταμινες και σκορδο θα φυγει μονο του...

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι αν εχεις καλη ποιοτητα νερου,εμπλουτιζοντας την τροφη με βιταμινες και σκορδο θα φυγει μονο του...

+1000 :D

Δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία της απευθείας αντιμετώπισης με φάρμακα και καραντίνες, χειρότερα γίνονται και αποτέλεσμα δεν πέρνει κανείς. Κάποια στιγμή το εφάρμοσα και εγώ βάζοντας ένα loreto σε καραντίνα με φαρμακευτική αγωγή, το αποτέλεσμα γιατρεύτηκε αλλά όταν επέστρεψε στο ενυδρείο μετά απο μια βδομάδα χειροτέρεψε και πέθανε αμέσως. Πιστεύω ότι οι αλλαγές και η ''αποστείρωση'' που υπέστησε το έκαναν πιο ευάλωτο. Απο τότε δεν έχω ξαναμπεί σε τέτοια διαδικασία καταπόνησης και το αποτέλεσμα είναι να βάζω ψάρι, να βγάζει ικς και σε μερικές ημέρες να εξαφανίζεται εφαρμόζοντας απλά τα παραπάνω που αναφέρει ο Χρήστος :D

Link to comment
Share on other sites

γιωργο δυστυχως το θεμα της καραντινας ειναι μεγαλο κ αν το συζητησουμε

1000 ατομα μπορει να ακουστουν 1000 διαφορετικες αποψεις

αρχικα να πω πως η καραντινα της μιας εβδομαδας δεν σε γλυτωνει.

επισης το να "καραντινιασεις" μονο το αρρωστο ψαρι κ να αφησεις τα υπολοιπα

στο ενυδρειο ειναι ασκοπο γιατι το ick δεν εφυγε ποτε απο το ψαρι ουτε απο το ενυδρειο

το οτι φαινονται υγιη τα ψαρια δεν σημαινει οτι δεν το εχουν

ειναι κατι σαν το aids(φτου,ξου κτλ)

αν θες τη γνωμη μου προτιμαω σιγουρα ενα ψαρακι που αντεχει η εχει ανοσια(την αποκτα για τουλαχιστον 6 μηνες αφου τη γλυτωσει) αλλα πως ξερεις οτι ενα ψαρι την αντεχει η' οτι εχει ανοσια οταν το αγοραζεις?

αυτα για το ick γιατι για καποιες αλλες ασθενεις αρκουν καθημερινα "βουτηματα" σε διαφοαρ φαρμακα αναλογως το προβλημα

μεσα σε ολα αυτα βαλε κ το εξτρα κοστος κ κοπο του να λειτουργεις κ να παρακολουθεις

ενα δευτερο ενυδρειο.

ασε που κ να ξεμπλεξεις κ να εχεις ενα καθαρο ενυδρειο θελει κ μια καραντινα για ολα αυτα που θα βαζεις μεσα κ αφοτου κανεις θεραπειες η' αφησεις το ενυδρειο χωρις κατοικους για τουλαχιστον 6 εβδομαδες

γιατι π.χ σου δινω εγω ενα φραγκακι απο κατι κ υπαρχουν οι μικρες αλλα υπαρκτες πιθανοτητες να εχει

πανω του αυγα

προσωπικα προσπαθω να "καραντινιαζω" ολα τα ψαρια μου μαζι(πραγματικα ειναι ταλαιπωρια η καραντινα εαν

δεν υπαρχουν οι προυποθεσεις)

κ απο εκει κ περα οτι γινει

π.χ

ο μοναδικος λευκοστερνος που μπορεσα να κρατησω χωρις κανενα αγχος,χωρις να βγαλει κανενα σημαδι,

χωρις να ανησυχησω εαν θα φαει, ηταν αυτος που του εκανα καραντινα για 1 μηνα κ μπηκε σε ενυδρειο που δουλευε μονο 1 μηνα!!

επισης ειχα στο παλιο ενυδρειο εναν japonicus που ειχε γινει σαν λουκουμας,αλλα με καλο φαγητο,βιταμινες κ σκορδα τη γλυτωσε κ μετα δεν καταλαβαινε τιποτα απο ick.

μεχρι να τον σωσω ομως εβγαλε κυανο το ενυδρειο,οι αλγες τουμπανιασανε(οι ανεπιθυμητες),νιτρικα στα υψη κτλ

πιστευω πως ειναι δυσκολο να χασεις ψαρι απο ick σε ενα στρωμενο,με καλες συνθηκες κ νερο

εχω ακουσει κ διαβασει ομως κ φρικτες ιστοριες να χανονται ολοκληρα ενυδρεια απο ενα tang

που εφερε το ick

ουφ! :D

αυτα τα πολλα,σορρυ για το μεγαλο ποστ!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...