Jump to content

ΧΑΡΙΖΩ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!


apostoli

Recommended Posts

Για χαρά πραγματικά έχω βρει πολλές λύσεις μέσα από την ιστοσελίδα σας με πολύ ενδιαφέροντα άρθρα (έβαλα λίγο γλείψιμο για να έχω πιο άμεση απάντηση!!!)java script:emoticon(':D',%20'smid_10')

Ξεκίνησα να αγοράσω δυο χρυσόψαρα για τα παιδάκια μου, εντελώς άσχετος με το θέμα,και φτάνοντας στο κατάστημα, ψάρωσα άσχημα, πρέπει να κόλλησα μάλλον κάπια ασθένεια ick, η κάτι παρόμοιο γιατί κατέληξα μέσα σε 4 μήνες να αλλάξω 3 ενυδρεία και τώρα να έχω ένα 180lt reef και να έχω πριζοθεί για ένα 1600lt.

Όπως πάω σε κανένα χρόνο θα ανοίξω καταδυτικό κέντρο στο σπίτι μου!!!java script:emoticon(':thumbup:',%20'smid_11')

Θα ήθελα την βοήθεια σας για την κατασκευή του που θα μου κάνει ένας φίλος μου τζαμάς, το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις 200χ100χ80 τρίπλεξ με μεμβράνη, χρειάζονται ιδικές σιλικόνες για τα τζάμια? Όπως καταλαβαίνετε τα έξοδα είναι πολλά και δεν μας παίρνει για λάθη.

Θα ήθελα πληροφορίες για τι sub να βάλω, τι τρύπες και που χρειάζονται? Τι φωτισμό και αν σε τέτοια watt θα είναι καλύτερα φωτισμός με led παρόλο το κόστος του? Πιο refugium, και τι φίλτρα και skimmer? Τι UV λάμπα? Τι ψυκτικό, τι θερμοστάτη?

Και αν ξέχασα κάτι άλω σας παρακαλώ Πείτε μου να μάθω. Όπως βλέπετε δεν ζητώ και πολλά αλά σε όποιος μου απαντήσει θα του δώσω το 1 ψάρι(το πρώτο που θα ψοφιση)!

Δεν μου περισσεύουν αλά είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς με καταλαβαίνετε, εδώ το Πάσχα παραλίγο αντί αρνί να ψήσουμε , blue tang, PYGOPLITES DIACANTHUS, clown, με γαρνίρισμα κοράλλια. Ευτυχώς πήγαμε στο χωριό στην γιαγιά που έχει πρόβατα και την γλίτωσαν. Ρε παιδιά μεγάλη αρρώστια, δεν το περίμενα και να μου το λέγανε δεν θα το πίστευα. Τελικά οι μεγάλες οικονομικές καταστροφές εκτός τα χαρτιά το ποτό και οι γυναίκες είναι …και τα ενυδρεία!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!java script:emoticon(':D',%20'smid_15')

post-18812-1272534687_thumb.jpgpost-18812-1272534687_thumb.jpgpost-18812-1272534687_thumb.jpg :bowdown:

post-18812-1272535480_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το σαμπ ειναι καθαρα δικο σου θεμα.....οσο το μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο!!!!

καποιοι λενε να ειναι τουλαχιστον το 1/3 του ενυδρειου....

refugioum οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο.....

skimmer εγω θα πηγαινα σε h&s η deltec....

απο ψυξη και θερμανση θες πολλλλλλλαααααα watt!!!!!

και σιγουρα σε συμφερει να πας σε led γιατι θα εχεις τρελη καταναλωση διαφορετικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε ένα κατάστημα .

Είναι πολύ μεγάλο το ενυδρείο και επικίνδυνο να φτιαχτεί απο χέρια που δεν έχουν εμπειρία απο κατασκευή μεγάλων ενυδρείων .

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε ένα κατάστημα .

Είναι πολύ μεγάλο το ενυδρείο και επικίνδυνο να φτιαχτεί απο χέρια που δεν έχουν εμπειρία απο κατασκευή μεγάλων ενυδρείων .

Το ίδιο προτείνω και εγώ είναι αρκετά τα λίτρα :D:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις, απλά σε αυτά τα lt αν το πάρω έτυμο δεν πρόκετε να το πάρω ποτέ

(εννοείται για τα λεφτά) για αυτό ρώτησα μήπως ξέρει κανένας να με βοηθήσει για την κατασκευή, (σιλικόνες, κτλ),

σίγουρα θα έρθω στην 1 συνάντηση που θα τα καταφέρω, αλά ως τότε μαζεύω πληροφορίες όπως μπορώ.

Εάν ξέρει κανένας ας μου πει και ο θεός να βάλει το χέρι του!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγψ προσφατα επεκτησα ενυδρειο 700λτρ κατασκευης, αφου οι διαστασεις που ηθελα ΔΕΝ υπαρχουν στα ετοιμα.

Κι εγω κατεφυγα σε ειδικους.

Ειναι κρινα να κανεις κατι και σε 2-3 χρονια ή και νωρίτερα να γεμίσει το σαλόνι νερο... :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγψ προσφατα επεκτησα ενυδρειο 700λτρ κατασκευης, αφου οι διαστασεις που ηθελα ΔΕΝ υπαρχουν στα ετοιμα.

Κι εγω κατεφυγα σε ειδικους.

Ειναι κρινα να κανεις κατι και σε 2-3 χρονια ή και νωρίτερα να γεμίσει το σαλόνι νερο... :D

Συμφωνο απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κρίμα, είναι εφιάλτης...!

Ειλικρινά κανε υπομονή και πάρε ένα έτοιμο, θα σε αποζημιώσει η ποιότητα κατασκευής αλλά και η σιγουριά πως όλα θα μεινουν μέσα...

Τώρα αν επιμένεις αν ψάξεις στα ενυδρια μελών σίγουρα θα βρεις και κανένα άλλο με την ίδια τρελλα ώστε να τον ρωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...