Jump to content

Η Αρχη


koulos

Recommended Posts

το ενυδρείο μου είναι το πρώτο που φτιάχνω και ήθελα να το φτιάξω εξολοκλήρου με τα χερια μου... και έτσι έγινε..... :D:D:thumbup::bowdown:

λιτρα: 61

διαστασειςω: 50*35*35cm

κατασκευη: koulos :ninja:

φιλτρανση: eheim classic 2213 με 1 λιτρο siporax

θερμασνη: eheim jager 3612 50 watt

φωτισμος: sera plant color T8 15watt / sera daylight brilliant T8 15watt

μετρησεις:

ph: 6.8

gh:8

kh:4

nh3/nh3: 0

no2: 0

no3: 5

ψαρια:

10 green neon tetra

6 corydoras panda

2 apistogramma agassizii

1 ancistrus sp3

4 apple snail

φυτα:

3 διαφορετικες anubias

balisneria

cabomba

και 4-5 ακομα ειδη τα οποια δεν ξερω πως λεγονται.

φωτοπεριοδος: 9 ωρες

και 4 ωρες diy moonlight

περιμένω τα σχόλια σας και τις απόψεις σας για το πως μπορεί να γίνει καλύτερο.

υγ. θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν με τις συμβουλές τους και ιδιαιτερα τον nidal που με ανέχτηκε............ με τις καθημερινές μου επισκέψεις για ερωτήσεις....

και το κυριοτερο... μερικες φωτο

post-18155-1272574244_thumb.jpg

post-18155-1272574305_thumb.jpg

post-18155-1272574359_thumb.jpg

post-18155-1272574412_thumb.jpg

post-18155-1272574425_thumb.jpg

post-18155-1272574463_thumb.jpg

post-18155-1272574475_thumb.jpg

post-18155-1272574490_thumb.jpg

post-18155-1272574511_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

ΕΝΥΔΡΕΙΟ-ΠΡΟΤΥΠΟ.- :D

Θελεις να δεις το πρωτο μου εμενα? :D

μην λες βλακείες και το περνώ επάνω μου.

ευχάριστο παρα πολύ

στο δικό σου πρώτο υπήρχε aquazone να λιώσεις στο διάβασμα και τις ιδέες????

Link to comment
Share on other sites

Ωραιαο περιποιημενο το ενυδρειο σου. :D

Τα ψαρια δεν ειναι green neon.

Εχεις νομιζω ακομα απο φυτα Rotala rotundifolia, Eusteralis stellata, hygrophila polysperma

γκουγκλαρισετα τα για αναγνωριση

Link to comment
Share on other sites

Ωραιαο περιποιημενο το ενυδρειο σου. :D

Τα ψαρια δεν ειναι green neon.

Εχεις νομιζω ακομα απο φυτα Rotala rotundifolia, Eusteralis stellata, hygrophila polysperma

γκουγκλαρισετα τα για αναγνωριση

ευχάριστο πολύ για τα καλά λόγια και τις πληροφορίες για τα φυτά.

όντως είναι αυτά. τα Rotala rotundifolia και hygrophila polysperma υπάρχουν από κλαδέματα αλλα είναι πολύ μικρά κομμάτια και μεγαλώνουν πολύ αργά. η eusteralis stellata είναι μπλεγμενη με την cabomba στο δασος στην δεξιά μεριά του ενυδρείου. η eusteralis stellata είναι μπλεγμενη με την cabomba στο δασος στην δεξιά μεριά του ενυδρείου.

το μονο που δεν ξέρω πιο είναι και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει ώστε να βρω πληροφορίες είναι στην πρώτη φωτό αριστερά μπροστά και πίσω του ξύλου. φαίνεται και στην δεύτερη φωτό μπροστά αριστερά και δεξιά του ξύλου

τα ψαρια είναι green neon tetra αλλα δεν ξέρω γιατί βγήκαν με τέτοια χρώματα στην φωτό. δεν είμαι και ο καλύτερος φωτογράφος απότι παρατηρήσατε. με κλειστό φως τώρα που τα βλέπω από πάνω είναι πράσινα ενώ η κοιλια τους είναι άχρωμη. όταν ανοίγουν τα φώτα μπλεδιζουν αρκετά από πάνω και η κοιλια τους που και που κοκκινίζει. παραθέτω και μια φωτό από internet πως είναι ακριβώς τα δικά μου.

post-18155-1272624243_thumb.jpg

post-18155-1272624376_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

ευχάριστο πολύ για τα καλά λόγια και τις πληροφορίες για τα φυτά.

όντως είναι αυτά. τα Rotala rotundifolia και hygrophila polysperma υπάρχουν από κλαδέματα αλλα είναι πολύ μικρά κομμάτια και μεγαλώνουν πολύ αργά. η eusteralis stellata είναι μπλεγμενη με την cabomba στο δασος στην δεξιά μεριά του ενυδρείου. η eusteralis stellata είναι μπλεγμενη με την cabomba στο δασος στην δεξιά μεριά του ενυδρείου.

το μονο που δεν ξέρω πιο είναι και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει ώστε να βρω πληροφορίες είναι στην πρώτη φωτό αριστερά μπροστά και πίσω του ξύλου. φαίνεται και στην δεύτερη φωτό μπροστά αριστερά και δεξιά του ξύλου

τα ψαρια είναι green neon tetra αλλα δεν ξέρω γιατί βγήκαν με τέτοια χρώματα στην φωτό. δεν είμαι και ο καλύτερος φωτογράφος απότι παρατηρήσατε. με κλειστό φως τώρα που τα βλέπω από πάνω είναι πράσινα ενώ η κοιλια τους είναι άχρωμη. όταν ανοίγουν τα φώτα μπλεδιζουν αρκετά από πάνω και η κοιλια τους που και που κοκκινίζει. παραθέτω και μια φωτό από internet πως είναι ακριβώς τα δικά μου.

Μήπως τα φυτά εμπρός δεξιά του ενυδρείου σου να τα έβαζεσ πίσω για να βλέπεις πιό πολύ χώρο απο το ενυδρείο σου?

Χωρίς παρεξήγηση ε? γούστα είναι αυτά.

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα φυτά εμπρός δεξιά του ενυδρείου σου να τα έβαζεσ πίσω για να βλέπεις πιό πολύ χώρο απο το ενυδρείο σου?

Χωρίς παρεξήγηση ε? γούστα είναι αυτά.

το έχω δοκιμάσει αυτό με τα φυτά αλλα δεν μου άρεσε. γενικά για μια βδομάδα τους είχα βγάλει την ψυχή στις αλλαγές αλλα κατέληξα σε αυτό. έχει τις πιο πολλές κρυψώνες απ' όλα τα στησίματα που δοκίμασα.

τα ψαράκια σε μέγεθος είναι σαν την ουρα τον neon tetra. ίσος υπερβάλλω λίγο. όταν τα αγόρασα υπήρχαν στο μαγαζί green neon tetra/ cardinal tetra / neon tetra. οποτε την είδα την διαφορα μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω τις αμδφιβολιες μου για το αν ειναι τα green...

Από που τα πήρες?? (απαντησε σε πμ)

Μου φαινεται θα ερθω να σε τσεκαρω απο κοντα... :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω τις αμδφιβολιες μου για το αν ειναι τα green...

Από που τα πήρες?? (απαντησε σε πμ)

Μου φαινεται θα ερθω να σε τσεκαρω απο κοντα... :D

οποτε θες περνα να τα δεις. το πμ πρεπει να σου εχει ερθει με ολεσ τις πληροφοριες :D

Link to comment
Share on other sites

Green ειναι παιδες.... :D

Ξεγελαει ο φακος. Από τον ιδιο τα πηραμε...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

το μονο που δεν ξέρω πιο είναι και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει ώστε να βρω πληροφορίες είναι στην πρώτη φωτό αριστερά μπροστά και πίσω του ξύλου. φαίνεται και στην δεύτερη φωτό μπροστά αριστερά και δεξιά του ξύλου

post-18155-1272628051_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Green ειναι παιδες.... :D

Ξεγελαει ο φακος. Από τον ιδιο τα πηραμε...

The green neon tetra (Paracheirodon simulans) looks very similar to the better-known neon tetra, except the red on its body is much less pronounced, and its iridescent blue-green stripe is more brilliant. This makes them a great choice for hobbyists that wish to stray away from the cliché neon and cardinal tetras.

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

The green neon tetra (Paracheirodon simulans) looks very similar to the better-known neon tetra, except the red on its body is much less pronounced, and its iridescent blue-green stripe is more brilliant. This makes them a great choice for hobbyists that wish to stray away from the cliché neon and cardinal tetras.

http://www.redorbit.com/education/referenc...3057/index.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Green_neon_tetra

στη φωτό είναι το δίδυμο αδερφάκι τον δικών μου

Link to comment
Share on other sites

http://www.redorbit.com/education/referenc...3057/index.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Green_neon_tetra

στη φωτό είναι το δίδυμο αδερφάκι τον δικών μου

Δεν επιμένω. Απλά επειδή πριν 2 χρόνια είχα και εγώ green, στα δικά μου το κόκκινο σχεδόν δεν φαίνονταν :D:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιμένω. Απλά επειδή πριν 2 χρόνια είχα και εγώ green, στα δικά μου το κόκκινο σχεδόν δεν φαίνονταν :D:D

και εμενα μην φανταστείς ότι φαίνεται όπως στα neon tetra η στα cardinal. ελάχιστα φαίνεται αλλα όπως είπε και ο nikoloutsos ο φακός ξεγελάει

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια αγορινα .

Ομολογω πως εισαι καλος μαθητης!!! :bowdown:

Να το χαιρεσαι :D:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια αγορινα .

Ομολογω πως εισαι καλος μαθητης!!! :bowdown:

Να το χαιρεσαι :D:D:thumbup:

ευχάριστω πολύ.

αυτό είναι μεγάλη επιβράβευση για μένα....

και που είσαι ακόμα... :ninja::o:o

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια αγορινα .

Ομολογω πως εισαι καλος μαθητης!!! :bowdown:

Να το χαιρεσαι :D:D:thumbup:

Αλλος ενας μαθητης,αλλο ενα σωστο ενυδρειο. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...