Jump to content

Χνουδι στο ενυδρειο


kixlidatos

Recommended Posts

Χαιρετω ολους τους ΚΙΧΛΙΔΑΤΟΥΣ. 1] Εχω ενα σοβαρω προβλημα αισθητικο και θελω να μου πειτε αν μπορει να βλαψει και τα μωραμου.Πριν απο δυο μηνες περιπου εκανα το ονειρομου πραγματικοτητα.Απεκτησα ενα ενυδρειο 700 λτ.Οταν ξεκινισα δεν ηξερα για την υπεροχη παρεασας.Ο προμηθευτης που συνεργαζομαι μου προτειναι να βαλω για πατο φελιζολ η πετσετα η σεντονη,για της πετρες που μαζευα εδω και ενα χρονο.<<Οι πετρες αυτες ειναι γλυπτα της φυσης>> Εγω επελεξα την πετσετα και την πατησα.ΤΟ ενυδρειομου εναι μεσα στο χνουδι και κατα καιρους βγαινουν και κοματια απο πετσετα.Μεσω ενος φιλου μπηκα στην φιλοξενη παρεασας και με πολυ διαβασμα προσπαθω να βελτιωθω.

2]Χθες παρατηρησα τα δυο κουκλια μου να κανουν σαν εμετο και εβγαλαν την πρωινη τροφη στης 3 το μεσημερη.σταματησα να τα ταιζω απο χθες,αλλα δεν ξερω τι συμβενει.Περιμενω την βοηθειασας.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :D:D:thumbup::bowdown::ninja::o:o:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το να βαλεις πετσετα μεσα στο ενυδρείο σου ήταν μεγάλο λάθος..δυστυχώς :D Απ οτι μου έδωσες να καταλάβω την τοποθέτησες για να προστατευσεις τον πάτο του ενυδρείου σου απο την πτώση πετρών..Η γνώμη μου αν και το δηλώνω οτι δεν είμαι και ο πιο έμπειρος ΚΙΧΛΙΔΑΤΟΣ θα πρέπει να απομακρύνεις την πετσέτα απο το ενυδρείο σου και να μεταφέρεις προσωρινά τα ψάρια μεχρι να καθαρίσεις το ενυδρειο σου απο αιωρούμενα βαμβάκια...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το να βαλεις πετσετα μεσα στο ενυδρείο σου ήταν μεγάλο λάθος..δυστυχώς :D Απ οτι μου έδωσες να καταλάβω την τοποθέτησες για να προστατευσεις τον πάτο του ενυδρείου σου απο την πτώση πετρών..Η γνώμη μου αν και το δηλώνω οτι δεν είμαι και ο πιο έμπειρος ΚΙΧΛΙΔΑΤΟΣ θα πρέπει να απομακρύνεις την πετσέτα απο το ενυδρείο σου και να μεταφέρεις προσωρινά τα ψάρια μεχρι να καθαρίσεις το ενυδρειο σου απο αιωρούμενα βαμβάκια...

Δυστυχως δεν εχω δευτερο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα της Αφρικής....Κταρχήμ πόσο καιρό το έχεις το ενυδρείο??? πληροφοριακά ψάρια βάζουμε μέσα στο ενυδρείο οταν είναι ικανοποιητικές οι μετρήσεις που παίρνουμε σε αμμωνία-νιτρώδη-νιτρικά για μένα ξεκίνα να ξεστήνεις το ενυδρείο σίγουρα αφαίρεσε την πετσέτα μέσα απ το ενυδρείο :D και το νερό οπωςδήποτε γιατι έχει γίνει super τοξικό και την άμμο και ξεπληνε την τυπικά.... πήγαινε πάρε φελιζολ 2 πόντων μπλε (daw) το σκληρό......τοποθέτησε επάνω τις πέτρες και μετά άμμος νερό και στρώσιμο απ το μηδέν.....με οποιον απ τους παρακάτω τρόπους θέλεις (ζωντανα βακτηρίδια) (μπόλι) (υγρή αμμωνία).....ένα τόσο μεγάλο λάθος χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω σίγουρα μπορεί να σε γυρίσει στο μηδέν μην απελπίζεσαι δραστηριοποιήσου..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα της Αφρικής....Κταρχήμ πόσο καιρό το έχεις το ενυδρείο??? πληροφοριακά ψάρια βάζουμε μέσα στο ενυδρείο οταν είναι ικανοποιητικές οι μετρήσεις που παίρνουμε σε αμμωνία-νιτρώδη-νιτρικά για μένα ξεκίνα να ξεστήνεις το ενυδρείο σίγουρα αφαίρεσε την πετσέτα μέσα απ το ενυδρείο :D και το νερό οπωςδήποτε γιατι έχει γίνει super τοξικό και την άμμο και ξεπληνε την τυπικά.... πήγαινε πάρε φελιζολ 2 πόντων μπλε (daw) το σκληρό......τοποθέτησε επάνω τις πέτρες και μετά άμμος νερό και στρώσιμο απ το μηδέν.....με οποιον απ τους παρακάτω τρόπους θέλεις (ζωντανα βακτηρίδια) (μπόλι) (υγρή αμμωνία).....ένα τόσο μεγάλο λάθος χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω σίγουρα μπορεί να σε γυρίσει στο μηδέν μην απελπίζεσαι δραστηριοποιήσου..

Το ξεκινισα αρχες φλεβαρη,εκανα ολες της μετρισεις και 28/2/2010 εβαλα τα πρωτα ψαρακιαμου.Απο τοτε μεχρι σημερα ολες οι μετρισεις ειναι τελειες.Οταν ξεκινισω να βγαλω την πετσετα πρεπει να τα βγαλω ολα.Στην φαση αυτη τι θα γινει με τα ψαρακιαμου?Δεν εχω αλλο χορο.Και αυτην την στιγμη εχω δυο labido που ειναι στοματοεπωαζουσες.

Υ.Γ Εγω βαζω βακτιριδια.Τι ειναι <μπολι><υγρη αμμωνια>?

Σευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκινισα αρχες φλεβαρη,εκανα ολες της μετρισεις και 28/2/2010 εβαλα τα πρωτα ψαρακιαμου.Απο τοτε μεχρι σημερα ολες οι μετρισεις ειναι τελειες.Οταν ξεκινισω να βγαλω την πετσετα πρεπει να τα βγαλω ολα.Στην φαση αυτη τι θα γινει με τα ψαρακιαμου?Δεν εχω αλλο χορο.Και αυτην την στιγμη εχω δυο labido που ειναι στοματοεπωαζουσες.

Υ.Γ Εγω βαζω βακτιριδια.Τι ειναι <μπολι><υγρη αμμωνια>?

Σευχαριστω

Καλώς τον και ψύχραιμα.Εγώ λοιπόν στη θέση θα έκανα το εξής .Ολα σε μια μέρα.

Δηλαδή

1.Αφαιρώ το νερό δεν το πετώ η τουλάχιστον κρατώ το μισό τουλάχιστον.

2.Τα ψάρια σε κουβά με αεραντλία ,ο καιρός είνα ζεστός για τέτοιο εγχείρημα.

3.Αδειάζω πέτρες αμμο.

4.Αφαιρώ το σεντόνι

5.Εγώ την τελευταία φορά που έστησα ενυδρείο δεν έβαλα φελιζόλ οπότε και με καθαρό τον πάτο από αμμο κάνεις το aquascape.

6.Αν θέλεις φελιζόλ βάζεις φελιζόλ δεν είναι λάθος αλλά δεν θα το κολλήσεις θα βάλεις τις πέτρες να κάτσουν απάνω.Αν τις κολλήσεις με σιλικόνη τα ψάρια πρέπει να τα συντηρήσεις για κανένα 24ωρο.

7,Αμμο και στο τέλος νερό.

8.Τα φίλτρα σου ήδη τα έχεις ,βάλτα να δουλεύουν σε ενα κουβά με νερό του ενυδρείου.

Εγώ το είχα κάνει παλιότερα όταν μου έτυχε μια άλλη σοβαρότερη ζημιά με ευδρείο αφρικάνικο και όλα πήγαν μια χαρά.

Φωτογραφίες περιμένουμε

:D

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά όταν τελειώσεις θα συμπληρώσεις νερό σαν να έχεις κάνει μια μεγάλη αλλαγή , αντιχλώριο και stresszyme η bionitrivec.

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον και ψύχραιμα.Εγώ λοιπόν στη θέση θα έκανα το εξής .Ολα σε μια μέρα.

Δηλαδή

1.Αφαιρώ το νερό δεν το πετώ η τουλάχιστον κρατώ το μισό τουλάχιστον.

2.Τα ψάρια σε κουβά με αεραντλία ,ο καιρός είνα ζεστός για τέτοιο εγχείρημα.

3.Αδειάζω πέτρες αμμο.

4.Αφαιρώ το σεντόνι

5.Εγώ την τελευταία φορά που έστησα ενυδρείο δεν έβαλα φελιζόλ οπότε και με καθαρό τον πάτο από αμμο κάνεις το aquascape.

6.Αν θέλεις φελιζόλ βάζεις φελιζόλ δεν είναι λάθος αλλά δεν θα το κολλήσεις θα βάλεις τις πέτρες να κάτσουν απάνω.Αν τις κολλήσεις με σιλικόνη τα ψάρια πρέπει να τα συντηρήσεις για κανένα 24ωρο.

7,Αμμο και στο τέλος νερό.

8.Τα φίλτρα σου ήδη τα έχεις ,βάλτα να δουλεύουν σε ενα κουβά με νερό του ενυδρείου.

Εγώ το είχα κάνει παλιότερα όταν μου έτυχε μια άλλη σοβαρότερη ζημιά με ευδρείο αφρικάνικο και όλα πήγαν μια χαρά.

Φωτογραφίες περιμένουμε

:D

Σας ευχαριστω πολυ. :D

Link to comment
Share on other sites

Η πετσετα που εβαλες ηταν καινουρια;

Link to comment
Share on other sites

Η πετσετα που εβαλες ηταν καινουρια;

Ηταν καινουρια,και την επλυνα μονο με νερο της βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν καινουρια,και την επλυνα μονο με νερο της βρυσης.

Γι'αυτο ρωτησα.

Τουλαχιστον δεν εχεις καταλοιπα απο απορρυπαντικά

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε τελικά και ποιά διαδικασία ακολούθησες ;

:D

Ολα τα τεστ ειναι τελεια.Εχω και το καθαροτερο νερο που ειχα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χαίρομαι που πηγαίνουν τα πράγματα καλά.Κράτησες μέρος του νερού;

Περιμένουμε και φωτό

:D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χαίρομαι που πηγαίνουν τα πράγματα καλά.Κράτησες μέρος του νερού;

Περιμένουμε και φωτό

:D:angry2:

Καλημερα εκανα αλαγη το 1/3 του νερου.εβαλα και τα αντιστοιχα βακτηριδια και ακουταν,τα τεστ ειναι τελεια και τωρα ελπιζω να μην εχω παθει ζημια.Και παλι σας ευχαριστω ολους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...