Jump to content

αναγνωριση αλγης


Recommended Posts

παραθετω φοτο

dsc01553n.th.jpg

ετσι ειναι τα καλα φυλα του

dsc01552i.th.jpg

dsc01551j.th.jpg

dsc01550k.th.jpg

απο bleheri

dsc01548a.th.jpg

dsc01547m.th.jpg

και anubia

dsc01549p.th.jpg

ενυδρειο :rio 180

φυλτρο :μαμισιο με υαλοβαμβακα σφουγκαρια και μακαρονι

φωτισμος: 2χ τ5 45 watt 10 περιπου ωρες

λυπασμα: sera florena 1 φορα στις 10 μερες

CO2:sera co2 start ταμπλετες 1 καθε 1-2 μερες

αλλαγες νερου καθε εβδομαδα 30% με προετοιμασια νερου

φυτα : Microsorum pteropus, Vallisneria spiralis ''Tiger', Echinodorus tenellus, Echinodorus bleheri, Echinodorus osiris, Anubias barteri var. nana, Cryptocoryne x willisii ''lucens'',

Aυτα αν θελετε κατι αλλο πειτε μου

Link to comment
Share on other sites

-Μείωση φωτισμού στις 9 ώρες.

-Σπάσιμο λίπανσης σε συχνότερη (ιδανικά καθημερινή-φυσικά όση ποσότητα αναλογεί στη συχνότητα αυτή)

Link to comment
Share on other sites

καθε 10 μερες λεει στο δοχειο , πως μπροω να υπολογησω για καθημερηνα?

Link to comment
Share on other sites

μπορεισ να κανεισ την απλη μεθοδο των τριων.στις στισ 10 μερες τοσο,στην 1 μερα Χ και θα σου βγει με ακριβεια!

Η αλγη που εχεισ την εχω και εγω κατα καιρους!!

κυριοσ φταιει η ποσοτητα co2 και η ασταθεια τησ!

κατα την αποψη μου πρεπει πρωτα να ρυθμισεισ το co2 και στη συναιχεια λιπασμα και καταλληλεσ

αλλαγες νερου ωστε να περιορισεισ τα φωσφορικα και τισ οργανικεσ υλεσ!

αν κανω λαθος ασ με διορυοσουν οι εμπειροτεροι!

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ , να σε ρωτησω κατι αλλο co2 τι κανω να αυξησω?

σκεφτομαι και για diy

Link to comment
Share on other sites

το DIY ειναι μια καλη και φτηνη λυση αρκει να πετυχεις την σωστη (για το ενυδρειο σου) αναλογια

μαγιας και ζαχαρης και να κανεισ σωστη διαχυση!

Για παραδειγμα,εγω με 160 μεικτα λιτρα και αρκετα φυτεμενα εχω 5 λιτρο μπιντονακι και βαζω 2κιλα ζαχαρι

(δλδ 12 κουπεσ) και 3 φακελακια μαγια.κατι αναλογο θα χρειαστεισ κ εσυ ισωσ και λιγο παραπανω αναλογα με τα φυτα σου.

Εχε υποψιν σου οτι οσο περισσοτερη μαγια βαζεισ τοσο περισσοτερο co2 δημηουργειται,αν ομως το διαλυμα

ειναι πολυ πυχτο σε ζαχαρι δ θα βγαζει!

καλο θα σου κανει αν εβαζες και λιγο κερατοφυλλο!

Αν μπορεισ ανεβασε μια φωτο απο το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

μπορεισ να κανεισ την απλη μεθοδο των τριων.στις στισ 10 μερες τοσο,στην 1 μερα Χ και θα σου βγει με ακριβεια!

Η αλγη που εχεισ την εχω και εγω κατα καιρους!!

κυριοσ φταιει η ποσοτητα co2 και η ασταθεια τησ!

κατα την αποψη μου πρεπει πρωτα να ρυθμισεισ το co2 και στη συναιχεια λιπασμα και καταλληλεσ

αλλαγες νερου ωστε να περιορισεισ τα φωσφορικα και τισ οργανικεσ υλεσ!

αν κανω λαθος ασ με διορυοσουν οι εμπειροτεροι!

Γενικά σωστά τα είπες ΑΛΛΑ

κάτι λάθη ρε παιδί μου και ειδικά αυτό το τελικό σίγμα μας αλλοιθώρησες :D

Κάνε μια προσπάθεια τουλάχιστον με το ς (και μην το κάνεις για μένα, κάντο για τη φουκαριάρα τη μαμά! ) :D

Πέρα από τη πλάκα (για την οποία ο φίλος akvariym ας μην παρεξηγηθεί παρακαλώ),

βλέπω πράσινη τριχοειδή και σε αυτό φταίει και ο φωτισμός (μείωση χρόνου όπως ανέφερε και ο Γιώργος) και ελπίζω να μην το έχεις κοντά και σε κανένα παράθυρο. Επίσης πιθανώς πολλά οργανικά, οπότε κάνε και καμιά σκούπα, αλλαγές νερού και οπωσδήποτε κάνε κάτι με τα φώτα.

Τώρα, ή έλλειψη CO2 ίσως δεν είναι άμεσα το πρόβλημα αλλά αν το αυξήσεις θα βοηθήσεις τα φυτά σε βάρος της άλγης κάτι που είναι επιθυμητό φυσικά.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

δεν βρισκεται κοντα σε παραθυρο και μια στο μηνα βαζω και σκουπα , βαζω και μια φοτο που ζητησε akvariym

fotonewew12010.th.jpg

ευχαριστω και για την βοηθεια ,και αυριο καλυτερες φοτο

Link to comment
Share on other sites

:D χαχαχα Δεν παρεξηγηθηκα Ανδρεασ301 γιατι τα ειπες ωραια!!!!Απλα εχω συνηθησει να γραφω στα

λατινικα!

eja εχεις λιγα φυτα προφανος για το φως σου!Η βαλε και αλλα και γριγορης αναπτυξης η μειωσε το φως.

Παντος,οτι και να κανεις,πρεπει να ''σκοτωσεις'' τα φωσφορικα και τα οργανικα με καλες αλλαγες νερου και

την σκουπα οπως ειπε ο Ανδρεας.Και αφου το κανεις αυτο να μετρας και να κρατας σε σωστα επιπεδα

τα νιτρικα,τα φωσφορικα, το Co2 και να μην αφινεις φυλλα να σαπιζουν μεσα!!οταν σπασει η ορροπια μεταξυ αυτων και του φωτος τοτε βγαινει η αλγη.

Αν δεν προσθεσεις αλλα φυτα με μια μπουκαλα 2λιτρα ζαχαρομαγια θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

:D χαχαχα Δεν παρεξηγηθηκα Ανδρεασ301 γιατι τα ειπες ωραια!!!!Απλα εχω συνηθησει να γραφω στα

λατινικα!

eja εχεις λιγα φυτα προφανος για το φως σου!Η βαλε και αλλα και γριγορης αναπτυξης η μειωσε το φως.

Παντος,οτι και να κανεις,πρεπει να ''σκοτωσεις'' τα φωσφορικα και τα οργανικα με καλες αλλαγες νερου και

την σκουπα οπως ειπε ο Ανδρεας.Και αφου το κανεις αυτο να μετρας και να κρατας σε σωστα επιπεδα

τα νιτρικα,τα φωσφορικα, το Co2 και να μην αφινεις φυλλα να σαπιζουν μεσα!!οταν σπασει η ορροπια μεταξυ αυτων και του φωτος τοτε βγαινει η αλγη.

Αν δεν προσθεσεις αλλα φυτα με μια μπουκαλα 2λιτρα ζαχαρομαγια θα εισαι οκ.

:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

νιτρικα ειναι μονημος μηδενικα φοσφορικα δεν εχω μετρησει μαλλον θα βαλω κερατοφυλλο και παω για DIY

Link to comment
Share on other sites

νιτρικα ειναι μονημος μηδενικα φοσφορικα δεν εχω μετρησει μαλλον θα βαλω κερατοφυλλο και παω για DIY

τα φωσφορικα και τα οργανικα κανουν την μεγαλυτερη ζημια!εγω θα προτεινα το εξης:

μειωσε το φως,καθαρισε φιλτρο,κανε αλλαγες νερου 40% καθε 3 μερες για μια εβδομαδα(αναλογα τι λενε και τα τεστ).βαλε κερατοφυλλο (μπορεις να παρεις και απο καποιον χομπιστα),βαλε και μερικα να επιπλεουν στην επιφανεια.

φτιαξε CO2 και καθαρισε οτι μπορεις με το χερι απο την αλγη.

μετα μπορεις να χρισημοποιησεις Seachem Flourish Excel σε δηπλη δωση για να

παρουν τα πανω τους τα φυτα και θα σου εξαφανιστει οτι αλγη εχει απομεινει!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλισνέρια και κερατόφυλο με excel είναι συνδυασμός που σκοτώνει (τα φυτά) και καλύτερα να το αποφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

τωρα τη ακριβως να κανω , για την ωρα περνω κερατοφυλο μειωνω φως και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτα τα δυο τα επιρρεαζει αυτο το λιπασμα,αν και στο δικο μου δεν ειχαν επιρρεαστει πολυ και συνηλθαν γριγορα.μπροεις να το ρισκαρεις γιατι θα χρειαστεις φυτα γριγορης αναπτηξης κατα την διαδικασια!

Link to comment
Share on other sites

Απλά μην ρίξεις ακόμη excel.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω παιδια, και το απογευμα να παω να παρω κερατοφυλλο τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω παιδια, και το απογευμα να παω να παρω κερατοφυλλο τι λετε?

Καλή ιδέα !

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φανηκε για BBA πιο πολυ και σε συνδυασμο με τα μηδενικα νιτρικα, αν εχει και περισσια φωσφορικα, ειναι σιγουρο οτι ειναι BBA.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...