Jump to content

Recommended Posts

Με ολες τις μετρησεις σε κανονικα επιπεδα, αριθμος ψαριων σχετικα λιγα, καμμια αλλαγη σε κατι, τρεχω το ενυδρειο μου 4 μηνες τωρα.

Χτες το πρωι παρατηρησα οτι το μοναδικο θυληκο Guppie που εχω εχει προβλημα.

Φαινεται λες και δεν μπορει να σηκωσει το πισω μερος του σωματος του. Σημαδια επιδερμικα δεν υπαρχουν ουτε κατι που μπορει να παρατηρηση καποιος ακομα και με μεγενθυτικο φακο, απλα δεν μπορει μα μεταφερει το πισω μερος του σωματος του, ειναι ολη την ωρα κατακορυφο με το κεφαλι προς τα πανω και να προσπαθει να ανεβει στην επιφανεια. Δεν μπορει να φαει γιατι δυσκολευεται να φτασει στο φαι μιας και τα αλλα ψαρια του το περνουν .

Υπαρχει κατι να με βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :D

Συμπλήρωσε την παρακάτω φόρμα για να μας βοηθήσεις...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

Με ολες τις μετρησεις σε κανονικα επιπεδα, αριθμος ψαριων σχετικα λιγα, καμμια αλλαγη σε κατι, τρεχω το ενυδρειο μου 4 μηνες τωρα.

Χτες το πρωι παρατηρησα οτι το μοναδικο θυληκο Guppie που εχω εχει προβλημα.

Φαινεται λες και δεν μπορει να σηκωσει το πισω μερος του σωματος του. Σημαδια επιδερμικα δεν υπαρχουν ουτε κατι που μπορει να παρατηρηση καποιος ακομα και με μεγενθυτικο φακο, απλα δεν μπορει μα μεταφερει το πισω μερος του σωματος του, ειναι ολη την ωρα κατακορυφο με το κεφαλι προς τα πανω και να προσπαθει να ανεβει στην επιφανεια. Δεν μπορει να φαει γιατι δυσκολευεται να φτασει στο φαι μιας και τα αλλα ψαρια του το περνουν .

Υπαρχει κατι να με βοηθησετε?

Λιτρα ενυδρειου 100

Φιλτρο πακετο με το ενυδρειο Βιοβοχ 2

Ψαρια 1 Guppie, 5 Mollies, 2 sailfin black mollies kai 2 Clown Loach

Ταισμα 1 φορα την ημερα, αλλαγη νερου καθε 7 ημερες 20%

pH 7

KH 3

GH >7

NO2 0-10

NO3 0

Θερμοκρασια 25 C

Η μετρηση γινεται με strips. NO2 kai NO3 γινεται και με Sera test για σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση αμμωνίας δεν έχεις?

Τεσσάρων μηνών ενυδρείο μπορεί να έχει αστάθειες στη βιολογία του. Το σίγουρο είναι ότι κάτι δεν πάει καλά. Την φόρμα που σου ζήτησα δεν την συμπλήρωσες και δεν βοηθάς μόνο με τις μετρήσεις...

Θέλουμε και φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μετρησεις Αμμωνιας δεν εχω. Αυριο θα παρω.

Φωτο αυτη τη στιγμη δυσκολο

Τωρα για το ιστορικο του Guppie.

Γεννησε πριν 2 βδομαδες.

Πριν 5 βδομαδες ειχα Ich στο ενυδρειο το οποιο το καταπολεμησα επιτυχως με Sera Costapur για 7 μερες.

Εκανα γενικο πλυσιμο στο ενυδρειο εννοω αδειασμα ολο το νερο, και πλυσιμο στο χαλικι. Ολα τα ψαρια τα ειχα σε βοηθητικο ενυδρειο. Το κολλησα απο αγορα νεων ψαριων που μολις ειχαν ερθει στο Pet-shop. Αυτα ψοφησαν ολα ενω αυτα που ειχα απο πριν σωθηκαν. Εβγαλα και τα πλαστικα φυτα και εβαλα φυσικα.

Anubiuas 2, Elodea 2, Echynodorus 2 kai Valysneria 2.

Το ψαρακι δειχνει επιδερμικα μια χαρα με ζωντανα χρωματα ειναι Guppie Blue Toxido (ασημι απο τη μεση και μπρος και σκουρο μπλε απο τη μεση και πισω) Η Ουρα του ειναι απλωμενη και ζωηρη και ολα τα πτερυγια δουλευουν χωρις καποια δυσμορφια. Απλα ειναι συνεχεια απο 45 μοιρες εως 90 μοιρες κατακορυφο και παντα κοντα στην επιφανεια . Τα υπολοιπα ψαρια ειναι ολα μια χαρα.

Καποιος μου ειπε πως μπορει να ειναι απο μελαγχολια επειδει ειναι μονο του.

Δεν ξερω αν χρειαζεται κατι αλλο. Εχω ενα βοηθητικο ενυδρειο αλλα εχω μεσα τα νεογεννητα Guppies. Να τους κανω αλλαγη στα ενυδρεια? Δηλαδη να βαλω τα μικρα στο μεγαλο ενυδρειο αλλα μεσα σε breader και αυτο με το προβλημα μονο του στο βοηθητικο 16λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

Από μελαγχολία δεν είναι σίγουρα! Κάνε 50% αλλαγή του νερού σου με προετοιμασμένο νερό με αντιχλώριο. Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις και ΕΚΤΟΖΟΝ. Το ενυδρείο σου δεν είναι τεσσάρων μηνών όπως αναφέρεις αλλά 5 εβδομάδων εφόσον έκανες όλες αυτές τις διαδικασίες που προανέφερες (και κακώς τις έκανες). Ξαναλέω πως μέτρηση Αμμωνίας και φωτογραφία είναι απαραίτητη. Το ψαράκι μπορεί και να μην σωθεί. Ο κύριος τρόπος να προσπαθήσεις να το σώσεις είναι με καλές συνθήκες, καλή και σωστή ποιοτικά και ποσοτικά διατροφή και βιταμίνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...