Jump to content

Temperature Controller


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους. εχω μια απορία. επηδη ο θερμοστατης είναι στο σαμπ φυσικο ειναι η θερμοκρασία να αποκλείνει απο εκεινη στο ενυδρειο. επιδη μέχρι τώρα κάνω γιατροσόφια θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου εξιγεισει την λειτουργια του temp cntrlr. είναι καποιο όργανο με ηλεκτρόδια στο νερο και κάνει κύκλωμα με τον θερμοστάτη???

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Λειτουργεί ανεξάρτητα από τον θερμοστάτη του θερμαντήρα και ρυθμίζεται από το χρήστη ανάλογα με τις απαιτήσεις του ενυδρείου του.Όταν η θερμοκρασία πέσει χαμηλότερα από την επιθυμητή τιμή,θέτει σε λειτουργία τον θερμαντήρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. εχω μια απορία. επηδη ο θερμοστατης είναι στο σαμπ φυσικο ειναι η θερμοκρασία να αποκλείνει απο εκεινη στο ενυδρειο. επιδη μέχρι τώρα κάνω γιατροσόφια θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου εξιγεισει την λειτουργια του temp cntrlr. είναι καποιο όργανο με ηλεκτρόδια στο νερο και κάνει κύκλωμα με τον θερμοστάτη???

η απόκλιση το πολύ να είναι 0,2 βαθμοί , δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. εχω μια απορία. επηδη ο θερμοστατης είναι στο σαμπ φυσικο ειναι η θερμοκρασία να αποκλείνει απο εκεινη στο ενυδρειο. επιδη μέχρι τώρα κάνω γιατροσόφια θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου εξιγεισει την λειτουργια του temp cntrlr. είναι καποιο όργανο με ηλεκτρόδια στο νερο και κάνει κύκλωμα με τον θερμοστάτη???

Αυτο πως το κρινεις??? :D

Εγω λεω οτι ειναι η ιδια... :thumbup:

Αποδειξε μου το... :D

Link to comment
Share on other sites

Η απάντησή μου αφορά τη λειτουργία του controller.... :D

Για τα υπόλοιπα ας το συζητήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

εχω τον θερμοστατη στο σαμπ στους 26 και στο θερμόμετρο του ενυδρειου μετραω 24,5. παρόλα αυτα δεν έχω ελένξει με θερμόμετρο την θερμοκρασία του σαμπ. αυτο για την μικροδιαφόρα μπορει να οφείλεται στο ότι εχω 280 λιτρα ενυδρειο 80 λιτρα σαμπ και η αντλια επιστροφης είναι 1200 λιτρα. μηπως είναι χαμιλή ροη και για αυτο υπάρχει τέτοια διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

εχω τον θερμοστατη στο σαμπ στους 26 και στο θερμόμετρο του ενυδρειου μετραω 24,5. παρόλα αυτα δεν έχω ελένξει με θερμόμετρο την θερμοκρασία του σαμπ. αυτο για την μικροδιαφόρα μπορει να οφείλεται στο ότι εχω 280 λιτρα ενυδρειο 80 λιτρα σαμπ και η αντλια επιστροφης είναι 1200 λιτρα. μηπως είναι χαμιλή ροη και για αυτο υπάρχει τέτοια διαφορά?

εκεί είναι το θέμα.... Εγω λέω ότι όταν μετρήσεις το sump δε θα δεις πάνω από 25! Η ο θερμοστάτης σου ή το θερμόμετρό σου "χάσκει". Βέβαια μπορείς να πάρεις έναν εξωτερικό controller και να τοποθετήσεις τον αισθητήρα του στο κυρίως ενυδρείο και να είναι πιο "σωστό".

Link to comment
Share on other sites

επειδή ο θερμοστατης ειναι ρυθμισμένος στους 26, δεν σημαίνει πως ρυθμίζει την θερμοκρασία του νερού στους 26... κάποιες φορές, οι θερμοστάτες "χάνουν" και για αυτόν τον λόγο κάποιοι χρειάζονται που και που καλιμπράρισμα.

έλεγξε την θερμοκρασία στο σαμπ. δεν νομίζω ότι θα έχεις απόκλιση από αυτή του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...