Jump to content

Αποθηκευση ενυδρειων


maikl

Recommended Posts

-Επειδη ειμαι σε σκεψη να αποσυρω απο την "κυκλοφορια" μερικα απο τα ενυδρεια μου,σκεφτομουν ποιος τροπος αποθηκευσης θα ηταν ο ιδανικος, ωστε οταν καποια στιγμη θελησω να τα ξαναχρησιμοποιησω στο μελλον,να ειναι ετοιμοπολεμα και χωρις προβλημα στις σιλικονουχες κολλησεις ...

Επισης τι χρονικο διαστημα θα αντεχαν?Μια πιθανη ενεργοποιηση τους μετα απο 5 π.χ χρονια τι συνεπειες θα ειχε?

Γνωριζει ,το εχει κανει καποιος?

:D

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει πολυ το θεμα, ειμαστε στην ιδια κατασταση! :D

Νομιζω παντως πως αφου δεν μιλαμε για θαλασσινο δεν τιθεται ιδιαιτερο θεμα.. :D

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από καλό καθάρισμα από άλατα πρέπει να γίνει και κάτι για να μην ξεραθεί η σιλικόνη, γράσο ή βαζελίνη σε κάθε επιφάνεια ίσως είναι μια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από καλό καθάρισμα από άλατα πρέπει να γίνει και κάτι για να μην ξεραθεί η σιλικόνη, γράσο ή βαζελίνη σε κάθε επιφάνεια ίσως είναι μια λύση.

Θα ελεγα όχι γρασο...

Απλα καθαρη βαζελινη... οχι αρωματική.... σκετη...

Link to comment
Share on other sites

και εγω της γνωμης της απλης βαζελινης ειμαι(οπως βαζουμε στις λαστιχενιες τσιμουχες των φιλτρων για να μην <<ξεραθουν>>).το σιγουρο ειναι οτι η σιλικονη εκτεθειμενη στον αερα θα σκληρυνει και θα ξεραθει καποια στιγμη.ο μονος ενδοιασμος που εχω,ειναι μηπως η βαζελινη επηρρεασει με καποιο τροπο την χημικη συνθεση της σιλικονης.ισως μια λυση θα ηταν να τεθει το ερωτημα αυτο με μειλ στο σαιτ οποιουδηποτε κατασκευαστη σιλικονων.

Link to comment
Share on other sites

Πρότεινα το γράσο ς πιο βαρύ λιπαντικό που δύσκολα ξεραίνεται, χάνεται.

Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι ξεραίνεται η σιλικονη οταν μεινει καιρο χωρις νερο το ενυδρειο, αλλα στην πραξη δεν το εχω δει (να ανοιγει ενυδρειο μετα απο αποθηκευση).

Εχω ακουσει για ενυδρειο 10 χρονια στην αποθηκη (χωρις επαλειψη με βαζελινη κλπ) και μετα να μπει σε λειτουργια χωρις κανενα προβλημα.

Η δικη μου εμπειρια ειναι με δυο ενυδρεια που εμειναν μονο 6 και 18 μηνες αδεια και επαναλειτουργησαν χωρις προβλημα.

Μια απαλειψη με βαζελινη θα ηταν καλη προλειψη πιστευω (αυτο κανω στα λαστιχα των φιλτρων που αποθηκευω και βγαινουν μετα σαν καινουρια, απο την αποθηκη)

Παιζει ρολο μαλλον και η ποιοτητα της σιλικονης, η ποιοτητα της εργασιας που εγινε κατα το κολλημα κλπ.

:D

Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι ξεραίνεται η σιλικονη οταν μεινει καιρο χωρις νερο το ενυδρειο, αλλα στην πραξη δεν το εχω δει (να ανοιγει ενυδρειο μετα απο αποθηκευση).

Εχω ακουσει για ενυδρειο 10 χρονια στην αποθηκη (χωρις επαλειψη με βαζελινη κλπ) και μετα να μπει σε λειτουργια χωρις κανενα προβλημα.

Η δικη μου εμπειρια ειναι με δυο ενυδρεια που εμειναν μονο 6 και 18 μηνες αδεια και επαναλειτουργησαν χωρις προβλημα.

Μια απαλειψη με βαζελινη θα ηταν καλη προλειψη πιστευω (αυτο κανω στα λαστιχα των φιλτρων που αποθηκευω και βγαινουν μετα σαν καινουρια, απο την αποθηκη)

Παιζει ρολο μαλλον και η ποιοτητα της σιλικονης, η ποιοτητα της εργασιας που εγινε κατα το κολλημα κλπ.

:D

Φίλος μου που αγόρασε μεταχειρισμένο ενυδρείο που ήταν άδειο (άγνωστο για πόσο χρόνο), του άνοιξε γιατί είχε ξεραθεί η σιλικόνη. Καλό θα είναι να περαστούν με βαζελίνη ή με κάποιο άλλο υλικό και να καλυφθούν από τον ατμοσφαιρικό αέρα με κάποια μεμβράνη, ώστε να μην στεγνώσει η βαζελίνη.

Link to comment
Share on other sites

Aν και δεν εχω αρκετες γνωσεις στο θεμα αυτο θα συμφωνισω με τον Σπυρο.

Ποσοι μηνες περνανε απο τη μερα κατασκευης ενος εργοστασιακου ενυδρειου μεχρι την αποθηκευση του στις αποθηκες;ποσοι μηνες περνανε μεχρι να παει το ενυδρειο απο τις αποθηκες σε ενα καταστημα;

Ποσο καιρο παραμενει στο καταστημα μεχρι να ερθει σπιτι μας;

Και παρολα αυτα το γεμιζουμε λες και το φτοιαξαμε μονοι μας εχτες.

Εγω προσωπικα εχω ενα 300λιτρο DIY κατασκευασμενο απο petshop,το ενυδρειο αδειασε 1 χρονο πριν παω φανταρος και γεμισε 1 χρονο και κατι απο τοτε που αποληθηκα,εμεινε περιπου 3 χρονια στο δωματιο μου αβρεχτο.

Τωρα τρεχει επι 1.5 χρονο χωρις να εχει τη παραμικρη διαρροη σταγονας νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απολυτα σιγουρα ομως οτι θα ειναι ασφαλες για ολες τις περιπτωσεις οπως ειπε και ο φιλος fokion.v

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου που αγόρασε μεταχειρισμένο ενυδρείο που ήταν άδειο (άγνωστο για πόσο χρόνο), του άνοιξε γιατί είχε ξεραθεί η σιλικόνη. Καλό θα είναι να περαστούν με βαζελίνη ή με κάποιο άλλο υλικό και να καλυφθούν από τον ατμοσφαιρικό αέρα με κάποια μεμβράνη, ώστε να μην στεγνώσει η βαζελίνη.

To ενυδρειο ηταν καποιας εταιριας η' ηταν DIY.

Eχει σημασια αυτο γιατι θα μπορουσε να το ειχε κολησει καποιος αρχαριος.

Και εγω δεν εχω κολησει ποτε ενυδρειο μονος μου,ισως καταφερω να το κανω στεγανο αλλα για ποσο καιρο;

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

DIY ενυδρείο 50 λίτρων κατασκευασμένο το 1985 λειτούργησε για 3 χρόνια... μετά άδειο και εκτεθειμένο από μετακόμιση σε μετακόμιση το ξαναέστησα το 2008... μετά 20 χρόνια... και ακόμα δουλεύει σπέσιαλ!!!

Ούτε που θυμάμαι τι είδος σιλικόνη είχα χρησιμοποιήσει... μήπως η σιλικόνη δεν επηρεάζεται τόσο πολύ τελικά? μήπως οι αντοχές είναι περιορισμένες στο χρόνο στα πιο μεγάλα ενυδρεία (π.χ. πάνω από 200 λίτρα) και στα θαλασσινά? Αλλά αν η επάλειψη με βαζελίνη ή κάποιο άλλο υλικό δεν κάνει κακό τότε Μιχάλη γιατί να μην το κάνεις?

Να ρωτήσω όμως... η βαζελίνη δεν αφήνει υπολείμματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...