Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εβαλα στο σπιτι μου ενα μηχανημα αποσκληρηνσης νερου ,λογω το οτι μενω σε νησι . Απο την εταιρια που πηρα το μηχανημα , και υστερα απο νερο που εστειλα για αναλυση μου ειπαν οτι η σκληροτητα νερου ειναι 27 βαθμους προφανως γερμανικους ενωουν. Απο ενα φιλο μου που εχει τρελα με τα ενυδρεια ,και που ειχε στην κατοχη του ενα TDS METER μετρησα με αυτο το αποσκληρημενο νερο και εδειξε 228 ppm το οποιο με calculator μου εδειξε 12,88 βαθμους γερμανικους.Θελω να ρωτησω με TDS METER μπορουμε να μετρησουμε αποσληρημενο νερο γιατι η αληθεια ειναι ,αν βεβαια εναι σωστη η μετρηση , οτι περιμενα να ειναι χαμηλωτερη η σκληρωτητα του νερου ,και το μηχανημα πηγε γυρω στα 1100 ευρω και σε αυτες τις εποχες φοβαμαι μηπως την πατησα.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙς ΑΡΚΕΤΕς ΓΝΩΣΕΙς ΣΑΣ ΘΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Έγινε επεξεργασία - soctap
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο Aquazone.

Καλη διαμονη και καλο διαβασμα.

:D

Μπορεις να συστηθεις και στα υπολοιπα μελη του φορουμ στην κατηγορια "Καλως ηρθατε"

1. Στο νερο της ΑΟ μετρησες 228 ppm ? ή microS?

2. Ποσο μετρησες με το tds στη βρυση?

3. Ελεγξες αν υπαρχει η μεμβρανη μεσα στη θηκη?

4. Αφησες να τρεξουν αρκετα λιτρα (20) πριν μετρησεις?

5. Αφησες να τρεξει νερο για μερικα λεπτα μονο με τα προφιλτρα (για να "ξεπλυθουν")χωρις την μεμβρανη μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε delta66 για την απαντηση σου.Καταρχην δεν εχω αντιστροφη οσμωση ,αλλα ενα μηχανημα με μια μπουκαλα ρητινης και ενα καδο που βαζω χοντρο αλατι ,το οποιο το εχω στην κεντρικη παροχη,το μηχανημα ειναι μονο για αποσκληρηνση ,μου συγκρατει μονο τα αλλατα απο το νερο γιατι τρεχω και δεν φτανω με βρυσες ηλιακο κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο link για να δούμε αυτό το "μηχάνημα".

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις είναι ένας αποσκληρυντής νερού.

Είναι για γενική χρήση για πολύ σκληρά νερά.

http://www.interwater.gr/pdf/Softeners.pdf

Είναι λογικό να μην μηδενίζει το TDS.

Το TDS της βρύσης πρέπει να είναι πάνω από 500.

Δεν έχει καμία σχέση με αντίστροφη όσμωση.

Επιπλέον κατά διαστήματα θέλει "συντήρηση".

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...