Jump to content

τι να ειναι αυτο το ζουζουνι?


Recommended Posts

καλημεραα! καιρο εχω να μπω στο φορουμ λογω των εξετασεων μου...λοιπον μπαινω κατευθειαν στο θεμα! πηγα σημερα να κανω την κανονισμενη αλλαγη νερου και πανω στην ριζα μου που προεξεχει λιγακι απ την επιφανεια ειδα λιγη πρασινη μουχλα(ε ενταξει ειπα θα φυγει δεν ειναι κατι) παρατηρησα λιγο καλυτερα και πανω στην ριζα ειδα αρκετα πολυ ψιλα(μικρα εννοω) ζουζουνια να περπατανε! πηγα πιο κοντα και με το που ενιωσαν την παρουσια μου πηδηξαν ολα αστραπιαια δεξια και αριστερα..τελος παντων απ΄οτι καταλαβα δεν μπαινουν στο νερο αλλα μπορουν και επιπλεουν σε αυτο..αδειασα λιγο νερο για την αλλαγη και τα ειδα ολα σχεδον(ειναι πολλα!) πανω στο τζαμι..ειναι ασπρα περιπου ενα χιλιοστο το καθενα(και πιο λιγο) και εχουν πολυ πολυ μικρες κεραιες,εχουν σχημα σαν αυγο σε μικρογραφια και μπορουν να πηδανε στην επιφανεια του νερου..αυταα!τι ειναι παλι αυτο το εντομο ρε παιδια? μπορει να ναι κακο και για μενα? περιμενω απαντησεις! :D

α!! να συμπληρωσω οτι στην επιφανεια εχει αναπτυχθει παααρα πολυ το κερατοφυλλο!

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

Μοιάζουν με αυτά?

IMG_1406_croped.jpg

Link to comment
Share on other sites

πηρα μεγενθυντικο φακο..μοιαζουν λιγο..μου το χαλαει το κατω μερος ..φαινεται να μην εχουν 2 ποδια αλλα το κατω μερος να ειναι και αυτο ενα μπιλακι.αριβως οπως το πανω μερος του σωματος..και χοροπηδανε ολη την ωρα..

Link to comment
Share on other sites

καταφερα να τα βγαλω φωτο! οριστε..τι ειναι ειναι τελικα??

post-16544-1272890047_thumb.jpg

post-16544-1272890057_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις? γιατι εχω ψιλοφρικαρει.. δεν βρισκω και κεινο το αρθρο "τερατα και εξωγηινοι στο ενυδρειο μου" ..

Link to comment
Share on other sites

ωχ παιζει ρολο ο τονος.. :D νομιζω οτι ειναι κολλεμβολα! εχουν ιδια χαρακτηριστικα! πως μπορω να απαλλαγω απ αυτα..και πως ειναι πιθανο να εμφανιστηκαν?

επισης λεει οτι ζουν στην επιφανεια σε επιπλεοντα φυτα..και οντως οπως ειπα εχει αναπτυχθει παρα πολυ το κερατοφυλλο μου..και πηδανε αστραπιαια..αυτα πρεπει αν ειναι..ειναι αναγκη να τα διωξω?

vicious αφου εσυ εγραψες το αρθρο..νομιζεις οτι και το μεγεθος τους συμφωνει με αυτο των δικων μου?

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

ωχ παιζει ρολο ο τονος.. :D νομιζω οτι ειναι κολλεμβολα! εχουν ιδια χαρακτηριστικα! πως μπορω να απαλλαγω απ αυτα..και πως ειναι πιθανο να εμφανιστηκαν?

επισης λεει οτι ζουν στην επιφανεια σε επιπλεοντα φυτα..και οντως οπως ειπα εχει αναπτυχθει παρα πολυ το κερατοφυλλο μου..και πηδανε αστραπιαια..αυτα πρεπει αν ειναι..ειναι αναγκη να τα διωξω?

vicious αφου εσυ εγραψες το αρθρο..νομιζεις οτι και το μεγεθος τους συμφωνει με αυτο των δικων μου?

Κολλέμβολα είναι, κατά τη γνώμη μου δεν κάνουν κακό, αν σε ενοχλούν απλά εξαφάνισε για μερικές μέρες όλα τα φυτά επιφανείας και αντικατέστησέ τα με απολυμασμένα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ακομα 1 φορα :D

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς...

εχουμε και εμεις τέτοια... :D

Link to comment
Share on other sites

εχετε μηπως και απ αυτα που τα βρηκα σημερα? :D ποικιλια βλεπω στο ενυδρειο..βλεπουν οτι δεν ασχολουμαι λογω διαβασματος και ειπαν να αυξησουν τους κατοικους μονα τους...

ειναι επιπεδα σαν πλαναρια..αλλα δεν ειμαι σιγουρος

post-16544-1273148867_thumb.jpg

post-16544-1273148874_thumb.jpg

post-16544-1273148882_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...