Jump to content

ποσα χρυσοψαρα χωρουν με βαση τον καταστηματαρχη σε ενα ενυδρειο 50 λιτρων??


Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα και από έμενα....πριν μερικές μέρες πήγα σε ένα πετ σοπ(επαρχιακό) θέλοντας να πάρω ένα ψαράκι για να γεμίσω το 50 λίτρο μου(χρυσόψαρο η μονομάχο)......ροτόντας τον καταστηματάρχη ποσά χρυσόψαρα μπορώ να βάλω μέσα εκείνος μου είπε 10 ψάρια άνετα.......εξηγώντας μου ότι είναι ανθεκτικά.εσείς τι ΛΕΤΕ γιαφτο???ισχύει???γτ τέτοια συμπεριφορά απέναντι σε αυτά τα όμορφα ψάρια???

υγ.φυσικά μου έρχονταν να τον δαγκώσω :D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα και από έμενα....πριν μερικές μέρες πήγα σε ένα πετ σοπ(επαρχιακό) θέλοντας να πάρω ένα ψαράκι για να γεμίσω το 50 λίτρο μου(χρυσόψαρο η μονομάχο)......ροτόντας τον καταστηματάρχη ποσά χρυσόψαρα μπορώ να βάλω μέσα εκείνος μου είπε 10 ψάρια άνετα.......εξηγώντας μου ότι είναι ανθεκτικά.εσείς τι ΛΕΤΕ γιαφτο???ισχύει???γτ τέτοια συμπεριφορά απέναντι σε αυτά τα όμορφα ψάρια???

υγ.φυσικά μου έρχονταν να τον δαγκώσω :D:angry2:

Οταν ξεκίνησα και εγώ με ένα 30 λίτρο μου είπε ο κος Χ που εχει κατάστημα στην οδό Αθηνάς πως άνετα μπορώ να βάλω 7 χρυσοψαρα!!!!!

Αποτέλεσμα: Γλύτωσε μόνο 1 όταν πια ξύπνησα ότι ο πετσοπάς ήταν άκαρδος επαγγελματίας.

Το έδωσα σε στρωμένο ενυδρείο και έτσι γλυτωσε.

Τα άλλα έξι δυστυχώς ήταν θύματα της άγνοιας μου και του συμφέροντος του πετσοπά.

Δεν τους νοιάζουν τα ψάρια παρά μονο το συμφέρον τους.... Ελαχιστοι είναι οι τίμιοι χωρίς να λέμε πως δεν υπαρχουν κι αυτοί!

Τα χρυσόψαρα είναι αδικημένα ψάρια θέλουν πολλά λίτρα νερό.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεκίνησα και εγώ με ένα 30 λίτρο μου είπε ο κος Χ που εχει κατάστημα στην οδό Αθηνάς πως άνετα μπορώ να βάλω 7 χρυσοψαρα!!!!!

Αποτέλεσμα: Γλύτωσε μόνο 1 όταν πια ξύπνησα ότι ο πετσοπάς ήταν άκαρδος επαγγελματίας.

Το έδωσα σε στρωμένο ενυδρείο και έτσι γλυτωσε.

Τα άλλα έξι δυστυχώς ήταν θύματα της άγνοιας μου και του συμφέροντος του πετσοπά.

Δεν τους νοιάζουν τα ψάρια παρά μονο το συμφέρον τους.... Ελαχιστοι είναι οι τίμιοι χωρίς να λέμε πως δεν υπαρχουν κι αυτοί!

Τα χρυσόψαρα είναι αδικημένα ψάρια θέλουν πολλά λίτρα νερό.

αδικημένα ΟΧΙ μόνο σε αυτόν τον τομέα(ΛΙΤΡΑ)αλλά και στον τομέα περιβάλλον τα οποία ζουν τα ζωντανά αυτά....και επιπλέον στο πιο ΑΣΑΦΕΣ επιχείρημα εκείνο της ανθεκτικότητας :D

Link to comment
Share on other sites

Γυάλα ή ενυδρείο;

Αντίθετα με την επικρατούσα αντίληψη, τα χρυσόψαρα δεν ανήκουν σε γυάλα.

Δεδομένου ότι είναι ιδιαιτέρως ρυπαρά ζώα, παράγουν ακαθαρσίες δυσανάλογα μεγαλύτερες από το μέγεθός τους και τα χρυσόψαρα "πνίγονται" στο μικρό αυτό χώρο.

Στην πραγματικότητα, η γυάλα είναι η χειρότερη κατοικία που θα μπορούσε να έχει το χρυσόψαρό σας. Λόγω των στρογγυλών πλευρών της, απομένει αρκετά μικρή επιφάνεια για την εναλλαγή οξυγόνου.

Τέλος, οι γυάλες είναι μικρές, δύσκολες στον καθαρισμό και δεν αφήνουν περιθώρια για την εγκατάσταση επιπλέον εξοπλισμού, όπως ενός φίλτρου. Ως εκ τούτου, θα χρειαστείτε ένα ενυδρείο το οποίο θα μπορεί να συμβάλλει επαρκώς στην ποιότητα του νερού και στην κατάλληλη φροντίδα του χρυσόψαρου.

Προτού αναζητήσετε το νέο σας ενυδρείο, υπολογίστε το μέγεθός του λαμβάνοντας υπόψη το πού θα το τοποθετήσετε (αποφύγετε μέρη εκτεθειμένα απ'ευθείας στον ήλιο, όπως στα παράθυρα).

Προτιμήστε ενυδρεία μεγαλύτερα σε πλάτος και όχι σε ύψος. Τα ρηχά ενυδρεία διαθέτουν μεγαλύτερη επιφάνεια η οποία επιτρέπει καλύτερη οξυγώνωση του νερού και επίσης έχουν ευκολότερη συντήρηση δεδομένου ότι είναι περισσότερο εύκολη η πρόσβαση στον πυθμένα τους.

ΑΥΤΟ το άρθρο μας δίνει πιστεύω πολλά να ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ για το τι εστι χρυσόψαρο :D:angry2:

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

δες εδω πιστευω μεσα απο εδω να σου λυθουν οι απορροιες :Ddeltoχρυσοψαρο! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

δες εδω πιστευω μεσα απο εδω να σου λυθουν οι απορροιες :Ddeltoχρυσοψαρο! :angry2:

δεν ΕΧΩ απορίες για αυτά τα αξιοθαύμαστα πλασματακια......απορώ για αυτούς που τα ΠΟΥΛΟΥΝ έχοντας τα ήδη ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ ;):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δεν ΕΧΩ απορίες για αυτά τα αξιοθαύμαστα πλασματακια......απορώ για αυτούς που τα ΠΟΥΛΟΥΝ έχοντας τα ήδη ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ :D:angry2:

αααα λαθος! ;) ..ε συμβαινει αυτο συνδιασμος δυο παραγωντων αγνοιας πετσοπαδων+ γρηγορο κερδος (πολλες φορες οπου κερδος βαλε αισχροκερδια)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε ο καταστηματαρχης :D οτι στο 13αρι μπορώ να βάλω 5!!! Εγώ σαν γατάκι έβαλα 4 και σκότωσα αθελα(με την άγνοια μου) μου τα 2. Τα άλλα δύο είναι υγειέστατα στα 50αρι προσωρινό σπίτι τους μέχρι να μετακομίσουν στο μεγαλύτερο 96άρι. Δείτε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε ο καταστηματαρχης :angry2: οτι στο 13αρι μπορώ να βάλω 5!!! Εγώ σαν γατάκι έβαλα 4 και σκότωσα αθελα(με την άγνοια μου) μου τα 2. Τα άλλα δύο είναι υγειέστατα στα 50αρι προσωρινό σπίτι τους μέχρι να μετακομίσουν στο μεγαλύτερο 96άρι. Δείτε εδώ.

εμενα σε ενα 60 λιτρο μου ειχε πει 7-8 χρυσοψαρα ..αντε με το ζορι 12-13 ...σας εφαγα ολουουουουους! :D

Link to comment
Share on other sites

αααα λαθος! :D ..ε συμβαινει αυτο συνδιασμος δυο παραγωντων αγνοιας πετσοπαδων+ γρηγορο κερδος (πολλες φορες οπου κερδος βαλε αισχροκερδια)

δεν νομίζω αγνοίας φίλε μου(εκεί που θέλουν μόνο.....) αλλά τού κέρδους και μονον!!!!!! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να γίνου πλούσιοι με 1,5 και 3 ευρώ που κάνει κάθε χρυσόψαρο τι να πώ... ;):hysterical::hysterical: τους εύχομαι την ίδια τύχη στη ζωή τους...αυτά πληρώνουμε σε αυτή τη χώρα μια ζωή... :D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

εμενα σε ενα 60 λιτρο μου ειχε πει 7-8 χρυσοψαρα ..αντε με το ζορι 12-13 ...σας εφαγα ολουουουουους! :D

και με το ζορι κιολασ......τι να πεισ???? :angry2:;)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να γίνου πλούσιοι με 1,5 και 3 ευρώ που κάνει κάθε χρυσόψαρο τι να πώ... ;):hysterical::hysterical: τους εύχομαι την ίδια τύχη στη ζωή τους...αυτά πληρώνουμε σε αυτή τη χώρα μια ζωή... :D:angry2:

ακριβωσ φιλε μου μαζι σου....και ομωσ γινονται πλουσιοι,και νομιζουν οτι ειναι ηθικα οκ :rasp::blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμένα σε πανηγύρι μου ειπε σε 7 λιτρα μεχρι 6 και πήρα 4 οπου μου έμεινε το ενα που το εχω σε 60...νομίζω οτι σασ <<ΕΦΑΓΑ>> :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι ολα τα παραπανω ειναι ανακριβης,λιγο πολυ ολοι τα εχουμε συναντησει,αλλα ας γινουμε και λιγο αντικειμενικοι.

Δεν ειναι ολα τα petshop ιδια,υπαρχουν και petshop που βλεπουν πρωτα απο ολα τη δουλεια τους σαν hobby και μετα σαν κερδος.

Δεν ειναι 100% λαθος των petshop,οτιδηποτε αγοραζουμε πρεπει πρωτα να κανουμε μια ερευνα αγορας και μια ενημερωση ωστε να γνωριζουμε καποια πραγματα πριν ασχοληθουμε με κατι ειτε ειναι ψαρια ειτε ειναι τηλεοραση,pc ,αυτοκινητο κτλ κτλ.

Δεν νομιζω να εγινε κανενα petshop πλουσιο με 10 παραπανω χρυσοψαρα.

Ενα μικρο μερος ευθυνης το εχουμε και εμεις που παμε απο τον ενθουσιασμο μας να παρουμε "γουρουνι στο σακι".

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι ολα τα παραπανω ειναι ανακριβης,λιγο πολυ ολοι τα εχουμε συναντησει,αλλα ας γινουμε και λιγο αντικειμενικοι.

Δεν ειναι ολα τα petshop ιδια,υπαρχουν και petshop που βλεπουν πρωτα απο ολα τη δουλεια τους σαν hobby και μετα σαν κερδος.

Δεν ειναι 100% λαθος των petshop,οτιδηποτε αγοραζουμε πρεπει πρωτα να κανουμε μια ερευνα αγορας και μια ενημερωση ωστε να γνωριζουμε καποια πραγματα πριν ασχοληθουμε με κατι ειτε ειναι ψαρια ειτε ειναι τηλεοραση,pc ,αυτοκινητο κτλ κτλ.

Δεν νομιζω να εγινε κανενα petshop πλουσιο με 10 παραπανω χρυσοψαρα.

Ενα μικρο μερος ευθυνης το εχουμε και εμεις που παμε απο τον ενθουσιασμο μας να παρουμε "γουρουνι στο σακι".

++ :):thumbup:

Συμφωνώ μαζί σου..

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο μερος ευθυνης το εχουμε και εμεις που παμε απο τον ενθουσιασμο μας να παρουμε "γουρουνι στο σακι".

:thumbup::(:wacko:

Στη μειωση αυτου του φαινομενου πιστευω οτι βοηθαει σημαντικα το ΑΖ με την ενημερωση που κανει :)

Ενημερωμενος πελατης = κερδισμενος πελατης

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οποτε παιδες διαβασμα και παλι διαβασμα.Και αν τυχαινει καποιος που θελει να ασχοληθει με τα ενυδρεια και ειναι και αρχαριος εχουμε υποχρεωση να του δειξουμε και να του πουμε τα παντα.Στο χερι μας ειναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει μπορεί να συμβάλει στο να σταματήσει αυτό, κατονομάζοντας το μαγαζί.

Μόνο έτσι θα σταματήσει αυτό.

Υ/Γ

Το πόσα ψάρια μπορεί να δεκτή ένα ενυδρείο εξαρτάτε και από το μέγεθος τους.

Εγώ τώρα έχω 150 ΚΟΙ σε ένα 300αρη αλλά είναι μωρά.

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει μπορεί να συμβάλει στο να σταματήσει αυτό, κατονομάζοντας το μαγαζί.

Μόνο έτσι θα σταματήσει αυτό.

Τα εχουμε ξαναπει αυτα.

Μονο αν εκπροσωπειται το καταστημα στη σελιδα του φορουμ με τα καταστηματα και εχει βημα για να απαντησει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...