Jump to content

Ινοξ καδος


Geosid

Recommended Posts

Εχω σκεφτει να κατσω να κανω μια κατασκευη , να μεγαλωσω τον καδο του 2217 .

πως θα γινει αυτο ?

φτιαχνοντας εναν ινοξ ( ανοξειδωτο ) καδο στις διαστασεις που θελω και να μπορω να κουμπωσω πανω του την κεφαλι απο το 2217 που εχω , για ποιο λογο ? μεγαλυτερος καδος = μεγαλυτερη χωριτικοτητα βιολογικου υλικου , ετσι οπως το εχω σκεφτει μιλαω για 30-35 λιτρα καδο .

Μπορει καποιος να μου πει εαν το ανοξειδωτο σε βαθος χρονου θα εχει καποιες επιπτωσεις στη βιολογια μου και γενικοτερα σε ολο το ενυδρειο / ?

Link to comment
Share on other sites

Δωσε βαση:

Μη σκασει ο καδος απο πιεση

Αν θα προλαβαινει η φτερωτη να ρουφαει και να στελνει το περισσοτερο νερο που θα αναγκαστει να ''αντλει''

:D

Link to comment
Share on other sites

Δωσε βαση:

Μη σκασει ο καδος απο πιεση

Αν θα προλαβαινει η φτερωτη να ρουφαει και να στελνει το περισσοτερο νερο που θα αναγκαστει να ''αντλει''

:angry2:

δεν νομιζω οτι υπαρχουν και τρελλες πιεσεις μεσα στο καδο :D

η φτερωτη η δουλεια της ειναι απλα να ρουφαει μια συγκεκριμενη ποσοτητα απο το καδο ( ητε ειναι ο καδος της ητε αλλος καδος )

Μπορει να κανω και λαθος , κουβεντα κανουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι υπαρχουν και τρελλες πιεσεις μεσα στο καδο :angry2:

η φτερωτη η δουλεια της ειναι απλα να ρουφαει μια συγκεκριμενη ποσοτητα απο το καδο ( ητε ειναι ο καδος της ητε αλλος καδος )

Μπορει να κανω και λαθος , κουβεντα κανουμε ;)

Δεν σε μαλωσα! :D

Σιγουρα υπαρχει καποια πιεση μεσα στον καδο αφου δεν υπαρχει καθολου αερας.

Αυτο που λεω για τη φτερωτη το λεω με το σκεπτικο του υψους που θα δωσεις στον νεο σου καδο,νερο το ιδιο θα περναει αλλα δεν ξερω αν η δυναμη της θα μπορει να ρουφηξει απο τον πατο του κανιστρου.

Ειναι σχεδιασμενη για αυτον που εχει λογικα.

Αξιζει να δοκιμασεις παντως αν το υλικο σιγουρευτεις πως κανει! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

Δεν νομιζω οτι θα αντλει περισσοτερο νερο. Η ροη νερου θα ειναι σχεδον ιδια (λιγο χαμηλοτερη λογω μανομετρικων και μεγαλυτερης ποσοτητα υλικων). Εαν για οποιδηποτε λογο δεν καταφερει η αντλια να διωξει νερο προς το ενυδρειο τοτε λιγοτερο νερο θα μπει στην εισοδο του φιλτρου. Ακομη να ειχαμε και αντλια να σπρωχνει νερο μεσα στο φιλτρο δεν θα υπηρχε καμια σημαντικη πιεση.

Τα ανοξειδωτα δεν σκουριαζουν αλλα βγαζουν μια κιτρινιλα. Δεν ξερω εαν αυτο ειναι κακο για τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε μαλωσα! :D

Σιγουρα υπαρχει καποια πιεση μεσα στον καδο αφου δεν υπαρχει καθολου αερας.

Αυτο που λεω για τη φτερωτη το λεω με το σκεπτικο του υψους που θα δωσεις στον νεο σου καδο,νερο το ιδιο θα περναει αλλα δεν ξερω αν η δυναμη της θα μπορει να ρουφηξει απο τον πατο του κανιστρου.

Ειναι σχεδιασμενη για αυτον που εχει λογικα.

Αξιζει να δοκιμασεις παντως αν το υλικο σιγουρευτεις πως κανει! :angry2:

εαν το προβλημα μου ειναι το υψος ...

Μπορω να αφησω το ιδιο υψος και απλα να μεγαλωσω την εξωτερικη διαμετρο του καδου πχ απο τα 100χιλ. ( παραδειγμα ) στα 500χιλ .

Link to comment
Share on other sites

εαν το προβλημα μου ειναι το υψος ...

Μπορω να αφησω το ιδιο υψος και απλα να μεγαλωσω την εξωτερικη διαμετρο του καδου πχ απο τα 100χιλ. ( παραδειγμα ) στα 500χιλ .

Δεν ξερω αν ειναι προβλημα, απλα λεω κατι που ισως δεν εχεις σκεφτει.

Πως θα κουμπωσει η φτερωτη αν μεγαλωσεις την διαμετρο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι προβλημα, απλα λεω κατι που ισως δεν εχεις σκεφτει.

Πως θα κουμπωσει η φτερωτη αν μεγαλωσεις την διαμετρο?

το καπακι του καδου θα εχει τελειωμα στις ιδιες διαστασεις και με τις ιδιες εγκοπες απο τον καδο του 2217 .

Φαντασου δηλαδη οτι οπως ειναι το βαρελι της φωτο στην κορυφη του θα μπαινει η κεφαλι του 2217 ( ιδιες διαμετρους , μαζι και τα ο-ρινκ ) file_2_5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η φτερωτη δεν ρουφαει νερο αλλα σπρωχνει (δεν ειχα ποτε eheim απλα πιστευω οτι η αρχη λειτουργιας ειναι ιδια σε ολα τα φιλτρα), οποτε δεν εχεις προβλημα πιεσης. Η παροχη θα ειναι μικροτερη λογο περισοτερων αντιστασεων.Εξωτερικη διαμετρο ασε την ιδια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. η γνωμη μου ειναι πως δεν θα πετύχει οπως το λες. το ανοξείδωτο είναι λαμαρίνα και είναι πολύ δυσκολο να πετύχεισ τις διαστάσεις που θες. αλα και τα κουμπωματα που θες. οι ανοχες στα φιλτρα απο οσο έχω παρατηρίσει ειναι πολι μικρές και με το παραμακρό παραφόυσκωμα ας πουμε του καδου βλεπεις οτι βγενει νερο εξω. η γνωμη μου είναι πως αν κόψεις τον ηδη υπάρχωντα καδό καπου στην μεση ας πουμε και τον επεκτινεις θα κανεις πολυ πιο ευκολη , καλη και οικονομικη δουλεια. απο εκει και περα αν το καπακι τραβάει η δεν τραβάνει νερο είναι άγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο...

Εγω θα έλεγα πως και αν πετυχει αυτό που θες να κανεις... ΔΕ θα εμπιστευομουν το καδο. :angry2:

Απλα αν ΔΕ σε ικανοποιεί το φιλτρο... παρε αλλο... :D

Αλλα αυτη τη φορα παρε fluval!! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. η γνωμη μου ειναι πως δεν θα πετύχει οπως το λες. το ανοξείδωτο είναι λαμαρίνα και είναι πολύ δυσκολο να πετύχεισ τις διαστάσεις που θες. αλα και τα κουμπωματα που θες. οι ανοχες στα φιλτρα απο οσο έχω παρατηρίσει ειναι πολι μικρές και με το παραμακρό παραφόυσκωμα ας πουμε του καδου βλεπεις οτι βγενει νερο εξω. η γνωμη μου είναι πως αν κόψεις τον ηδη υπάρχωντα καδό καπου στην μεση ας πουμε και τον επεκτινεις θα κανεις πολυ πιο ευκολη , καλη και οικονομικη δουλεια. απο εκει και περα αν το καπακι τραβάει η δεν τραβάνει νερο είναι άγνωστο.

η κουρτινα Βητα ειναι αντι για ινοξ να βαλω ερταλον ( βιομηχανικο πλαστικο ) να το τορνιρω στην ιδια εσωτερικη διαμετρο με τον καδο και απο εκει και περα να κουμπωσω την κεφαλη .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...