Jump to content

Diy Co2 με ζαχαρη μαγια - το εκανα


Recommended Posts

Το εφτιαξα για να δω πως θα πανε τα φυτα μου γιατι αν και τα λιπενω εχουν λιγο κιτρινακι τα φυλα τους και θελω να δω πως θα πανε

και η ερωτηση ειναι η εξης...

το εβαλα σε ενυδρειο 80λιτρα καθαρα με καμια 10αρια φυτα.

ανουμπιες 2 αλλα 6 πισω μερους(που ειναι σαν φυκια ξεχναω το ονομα τωρα) kai alla 2

ποσες φυσαλιδες πρεπει να βγαζει ωστε να μην ειναι επικυνδυνο για τα ψαρια? (μη με ρωτησετε ποσα εχω γτ γινεται πανικος για την ωρα ... εχω συμφοριση μεγαλη)

ως τωρα παραγει 17 φυσαλιδες το λεπτο αλλα λογικα θα αυξηθουν λιγο μια και η μετριση εγινε στα πρωτα 5 λεπτα που αρχισε να παραγει co2.

ειναι ασφαλες για την ωρα γιατι δεν του εχω φτιαξει τη διαχυση μεσω φιλτρου και φευγουν οι φυσαλιδες...

αν μου δωσει κανειςς ποιο εμπειρος το οκ θα το βαλω στο φιλτρο να κανω διαχυση 100%

ευχαριστω..

(αν απαντηθει στο επομενο μισαωρο θα βολευε :D )

Έγινε επεξεργασία - ΓιωργοςΚ1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τα ψαρια.Αν παντως κατι δεν παει καλα θα δεις τα ζωντανα στην επιφανεια του νερου για να παρουν οξυγονο, ανοιγεις αεραντλια και εισαι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

καλα μονο που εγραψες αεραντλια ειμαι οκ λογικα... την εχω συνεχως ανοικτη... και βγαζει μπολικο αερα

οποτε ειμαστε οκ το βαζω στο φιλτρο και ειμαι οκ λογικα...

αν και με παραξενεψε αυτο που ειπες...

να την ανοιξω? δεν ηξερα οτι πρεπει να την κλεινω...

συνεχως ανοικτη την εχω :D

Link to comment
Share on other sites

Με την αεραντλια συνεχεια ανοικτη διωχνεις το CO2 απο το νερο,

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα... καλως θα την κλεινω το βραδυ που ουτως η αλλως και τα φυτα co2 αποδεσμεουν οποτε θα ειναι οκ ανοικτη τη μερα κλειστη το βραδυ η αεραντλια...

ελπιζω να τα λεω καλα :D

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα... καλως θα την κλεινω το βραδυ που ουτως η αλλως και τα φυτα co2 αποδεσμεουν οποτε θα ειναι οκ ανοικτη τη μερα κλειστη το βραδυ η αεραντλια...

ελπιζω να τα λεω καλα :D

τα λες ανάποδα... ανοικτή το βράδυ - κλειστή την ημέρα :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Αντλια OFF το νερο οξυγονονεται με αναταραξη στην επιφανια απο το φιλτρο την ανοιγεις μονο αν δεις προβλημα στα ψαρια που με DIH CO2 νομιζω οτι ειναι απιθανο

Link to comment
Share on other sites

μμμμμ καταλαβα... και εχω καλη αναταραξη... μονο που θα το τσεκαρω προσεκτικα γιατι λογω συμφορισης παιζει να αρχισει το πλεκο να κοβει βολτες ποιο συχνα μεχρι την επιφανεια χαχαχαα

και οπως ειπατε... "ανοικτη το βραδυ :D" η γενικα οταν χρειαζεται... θα το πρακολουθω λοιπον

Έγινε επεξεργασία - ΓιωργοςΚ1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι τοσο πολλα τα ψαρια θα δημιουργουν αυτα CO2 με την αναπνοη τους :D

Αν δεν λυσεις το θεμα της ιχθυοφορτωσης θα εχεις πιθανως προβληματα και σε αλλα θεματα εκτος της οξυγονωσης του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιμετώπισα 2 προβλήματα με αυτό το DIY CO2, πρέπει να προσέχεις τις αναλογίες μαγιάς και ζάχαρης!

1. πρόβλημα το μιγμα μαγιάς με ζάχαρη βρέθηκε μέσα στο ενυδρείο θέλει ένα ενδιάμεσο στάδιο (δοχείο με νερό) η να το αφήσεις να εκτονωθεί 2 μέρες πριν το βάλεις στο ενυδρείο.

2. πρόβλημα καθώς καθάριζα το buble coynter μου βρήκα ότι το σωληνάκι σύνδεσης είχε γίνει μαύρο και το bouble coynter είχε μούχλα. Σταμάτησα να χρησιμοποιώ DIY CO2 μετά από αυτό και βάζω υγρό CO2.

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν ήταν μούχλα αλλά άλγη;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιμετώπισα 2 προβλήματα με αυτό το DIY CO2, πρέπει να προσέχεις τις αναλογίες μαγιάς και ζάχαρης!

1. πρόβλημα το μιγμα μαγιάς με ζάχαρη βρέθηκε μέσα στο ενυδρείο θέλει ένα ενδιάμεσο στάδιο (δοχείο με νερό) η να το αφήσεις να εκτονωθεί 2 μέρες πριν το βάλεις στο ενυδρείο.

2. πρόβλημα καθώς καθάριζα το buble coynter μου βρήκα ότι το σωληνάκι σύνδεσης είχε γίνει μαύρο και το bouble coynter είχε μούχλα. Σταμάτησα να χρησιμοποιώ DIY CO2 μετά από αυτό και βάζω υγρό CO2.

Μηπως ηταν πολυ το υγρο στο μπουκαλι δεν ειχες αφησει κενο και φουσκωσε?

Η μαγια ηταν ξηρη φακελακι?

Δοκιμασε με λιγοτερη μαγια.

Link to comment
Share on other sites

Το εφτιαξα για να δω πως θα πανε τα φυτα μου γιατι αν και τα λιπενω εχουν λιγο κιτρινακι τα φυλα τους και θελω να δω πως θα πανε

και η ερωτηση ειναι η εξης...

το εβαλα σε ενυδρειο 80λιτρα καθαρα με καμια 10αρια φυτα.

ανουμπιες 2 αλλα 6 πισω μερους(που ειναι σαν φυκια ξεχναω το ονομα τωρα) kai alla 2

ποσες φυσαλιδες πρεπει να βγαζει ωστε να μην ειναι επικυνδυνο για τα ψαρια? (μη με ρωτησετε ποσα εχω γτ γινεται πανικος για την ωρα ... εχω συμφοριση μεγαλη)

ως τωρα παραγει 17 φυσαλιδες το λεπτο αλλα λογικα θα αυξηθουν λιγο μια και η μετριση εγινε στα πρωτα 5 λεπτα που αρχισε να παραγει co2.

ειναι ασφαλες για την ωρα γιατι δεν του εχω φτιαξει τη διαχυση μεσω φιλτρου και φευγουν οι φυσαλιδες...

αν μου δωσει κανειςς ποιο εμπειρος το οκ θα το βαλω στο φιλτρο να κανω διαχυση 100%

ευχαριστω..

(αν απαντηθει στο επομενο μισαωρο θα βολευε :D )

μήπως έχεις και έλειψη σιδήρου και γι' αυτό κιτρινίζουν τα φύλα τους? ποιά λιπάσματα βάζεις ?

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις και έλειψη σιδήρου και γι' αυτό κιτρινίζουν τα φύλα τους? ποιά λιπάσματα βάζεις ?

το κιτρινισμα ωφειλεται και στο καλιο και στο σιδηρο οπως λες. Με φτιαχτο διοξειδιο ειναι σχεδον αδυνατο να εχεις προβλημα αλλα εαν εχεις μεγαλη ιχθυοφορτηση τοτε σιγουρα θα αρχισεις να εχεις για αυτο οπωσδηποτε 30 % αλλαγη νερου καθε εβδομαδα και φροντισε να βγαλεις ψαρια καιρος για ακομα 1ενυδρειο :D

Link to comment
Share on other sites

delta66, πειραματιζόμουν για να πετύχω τις σωστές φυσαλίδες ανά λίτρο για τα λίτρα μου και το μιγμα βγήκε πολύ δυνατό και ξεχείλισε μέσα στο ενυδρείο.

akkornteon, μπορεί να ήταν άλγη και να πανικοβλήθηκα άδικα.

Γνωρίζει κανείς το μιγμα μαγιάς και ζάχαρης τι μπορεί να προκαλέσει μέσα στο ενυδρείο, δηλαδή είναι δηλητηριώδες για τα ψάρια? ή κάνει κακό μόνο στο φίλτρο? Όταν μου συνεβει έκανα 90% αλλαγή νερού και καθαρισμό φιλτρου σε νερό παλιό νερό ενυδρείου (που είχα τυχαία φυλάξη)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια πάντως δεν έδειξαν καμία αρνητική συμπεριφορά (ίσως είχαν μεθύσει λίγο :D

Link to comment
Share on other sites

3 ημερες τωρα λειτουργω το συστημα αυτο με τον τροπο που ειπαμε με κλειστη αεραντλια την ημερα και ολλα πανε καλα δεν εχω ακομα καποιο προβλημα οξυγονωσης οποτε ολλα καλα. και στα 80 λιτρα που εχω κανω αλλαγες καθε 7 μερες... (γιατι δεν γινεται αλλοιως μετα τη γενα των ξιφορορων και το -τερας-τιο- πλεκο εκει μεσα) δεν σας λεω ποσους εχω γιατι θα με παρετε με τις πετρες χαχα :D παντως μολις αρχισαν να δειχνουν το φυλο τους

το λιπασμα που βαζω θα σας το πω το βραδακι η αυριο γτ δεν θυμαμαι πως το λενε... (ειναι υγρο ομως)

για το κιτρινισμα ισως βεβαια φταιω και εγω γιατι ειχα κανει πολυ συντομα 2 αλλαγες νερου πανω απο 30% και ισως ημουν στα ορια να χαλασω καποιες ισοροπιες αλλα απο οτι βλεπω επανερχονται ολλα σιγα σιγα

για νεο ενυσδρειο ηδη εχω βρει 2 επιλογες στα 450λιτρα μικτα οποτε σε λιγες μερες καμια 10αρια υπολογιζω να γινει το κολπο (μονο που πρεπει να βρω φυτα... εδω κρητη δεν βρισκω οσα θελω και ειναι και χαλια οι σθνθηκες που τακρατανε δεν ειναι διαδεδομενο τοσο το φυτεμενο)και απο τιμες τσουζουν (βαζω ευκολα φυτα)

Έγινε επεξεργασία - ΓιωργοςΚ1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...