Jump to content

Δέσιμο φυτών με οδοντικό νήμα


Recommended Posts

Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω οδοντικό νήμα για το δέσιμο των φυτών μου πάνω σε ξύλο,αλλά δεν γνωρίζω αν περιέχει κάποια ουσία που μπορεί να κάνει κακό στο νερό του ενυδρείου.Ξέρει κανείς να μου πεί?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι το οποίο δίνεται για χρήση στο ανθρώπινο στόμα μάλλον απίθανο μου φαίνεται να είναι βλαβερό για τα ψάρια, ΟΜΩΣ από την άλλη πλευρά ποτέ δεν ξέρεις, στο κάτω κάτω στο ανθρώπινο στόμα χρησιμοποιούμε και άλλα βλαβερά για τα ψάρια φάρμακα. Το νήμα είναι εμποτισμένο με κάτι ? (φανερά δεν χρησιμοποιώ :D;) ).

Και γιατί δεν χρησιμοποιείς απλά πετονιά 0,25mm που είναι λεπτή, σίγουρη, αβλαβής

(και τη συνιστούν και 29 ακόμη διατηρητές φυτεμένων ενυδρείων ??? :angry2: )

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Κάτι το οποίο δίνεται για χρήση στο ανθρώπινο στόμα μάλλον απίθανο μου φαίνεται να είναι βλαβερό για τα ψάρια, ΟΜΩΣ από την άλλη πλευρά ποτέ δεν ξέρεις, στο κάτω κάτω στο ανθρώπινο στόμα χρησιμοποιούμε και άλλα βλαβερά για τα ψάρια φάρμακα. Το νήμα είναι εμποτισμένο με κάτι ? (φανερά δεν χρησιμοποιώ :angry2::hysterical: ).

Και γιατί δεν χρησιμοποιείς απλά πετονιά 0,25mm που είναι λεπτή, σίγουρη, αβλαβής

(και τη συνιστούν και 29 ακόμη διατηρητές φυτεμένων ενυδρείων ??? ;) )

:D Δεν ξέρω αν είναι εμποτισμένο το νήμα με κάτι πάντως έχει μια ελαφριά γεύση που θυμίζει οδοντόκρεμα.Επειδή δεν έχω αγοράσει ποτέ πετονιά, ξέρεις αν υπάρχει στα supermarkets?

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα κατάστημα με είδη αλιείας θα βρεις ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

(και τη συνιστούν και 29 ακόμη διατηρητές φυτεμένων ενυδρείων ??? :D )

[/b]

Εγώ είμαι ο 30ος :angry2: και δεν χρησιμοποιώ πετονιά αλλά ελαστικό νήμα για το δέσιμο δολωμάτων.

Κοστίζει 2-3 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

OK! :D Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κλωστούλα. Σε μαυρο χρωμα. Αλλά κάνει και η φουξ :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...