Jump to content

παρουσίαση 2 Common Goldfish


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.....τελικά για το άδειο ενυδρείο επέλεξα 2 common goldfish!!!

λίτρα¨'52 λίτρα καθαρά(diy)

διακόσμησή"άμμος(για πολύ ψαχτηρι...)και ΨΙΛΕΣ πέτρες ποταμιού και λίγο χαλίκι.

και αρκετά ξύλα και φύλα πλάτανου.....

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ"ph 6,8 kh 8 gh 10 no2 - no3 10

φωτισμός"metal halide 50 watt

ροή φίλτρου"400 λίτρα/ω

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ"24 βαθμοί

επιπλέον έχουν ΕΡΘΕΙ προσωρινοί ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΙ 2 penguin tetra.......και σαλιγκάρια τα οποία πολλαπλασιάζονται ραγδαία

post-15603-1272982885_thumb.jpg

post-15603-1272982923_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

Τα tetra πάνε με χρυσόψαρα;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοτυπο στησιμο, μου αρεσει.

Παρατηρησεις

Τα τροπικα ψαρια φυσικα εκτος οτι δεν ειναι συμβατα δεν ειναι και σε σωστο αριθμο.

Τα λιτρα σε λιγο καιρο θα ειναι λιγα για τα ψαρια.

Το φως ειναι υπερβολικο για το ενυδρειο που δεν εχει και φυτα.

Τα φυλλα εχουν μαλακωσει το νερο πολυ και εχει χαμηλο πεχα για χρυσοψαρα (στο 7.5 ειναι ΟΚ)

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα τέτρα είναι προσωρινά οκ

τα λίτρα όπως σου είπαν θα πρέπει να αναβαθμιστούν όταν τα ψάρια αρχίζουν να μεγαλώνουν

μην αφήσεις το βιολογικό υλικό εκτός φίλτρου γιατι δεν προσφέρει πολλά

κοσκίνισε την άμμο και αφαίρεσε το χαλίκι αφού η άμμος κυρίως προσφέρεται για σκάψιμο ενώ το χαλίκι ίσως να τα ενοχλεί και όταν ανακατευτεί με την άμμο δεν θα φαίνεται και τόσο ωραίο

κράτα 4-5 φύλλα καθώς αν είναι πολλά σε τόσο μικρό ενυδρείο ίσως επιβαρύνουν το νερό, άσε που τα χρυσόψαρα είναι καλά με pH πάνω από 7

Link to comment
Share on other sites

Πως προσδιορίζουμε το θέμα του προσωρινού;

Είμαι οκ για 6 μήνες αλλά όχι για 9;

Συγνώμη για την απειρία μου αλλά από αυτό το παράδειγμα αναρωτιέμαι το πόσο πολύ υπερβολικοί γινόμαστε μερικές φορές με αυτές τις μίξεις και γενικότερα με κανόνες.

(Π.χ λίτρα ανά χρυσόψαρο... έχω δει μέχρι και 60λίτρα !!! Ας συμβιβαστούμε λίγο με αυτά που έχουμε ναι καλό θα ήταν να τους έχουμε και ωκεανό ολάκερο αλλά...)

Ξέρω ότι αυτά τα tetra πηγαίνουν ανά ομάδες και θέλουν και φυτά, άρα γενικότερα μήπως είναι λάθος στήσιμο;

Έγινε επεξεργασία - Naias
Link to comment
Share on other sites

Το προσωρινο εξαρτατε απο το ποσο γρηγορα θα μεγαλωσουν τα χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω fancy μιας και το μέγεθος θα είναι πάντα μικρό και το ενυδρείο είναι μεγάλο θα μπορούσα να τα έχω για πάντα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω fancy μιας και το μέγεθος θα είναι πάντα μικρό και το ενυδρείο είναι μεγάλο θα μπορούσα να τα έχω για πάντα;

Ποίο είναι το τελικό μέγεθος των fancy?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει κογκολέζους και στα 25 εκ. αλλά νομίζω ότι είναι λίγο δύσκολο στα ενυδρειάκια (νανισμός...)

Το θέμα είναι αν τελικά μπορούμε να κρατήσουμε τα συγκεκριμένα tetra με χρυσόψαρα γιατί αν είναι έτσι θα μπορούσαμε λογικά να βάλουμε και άλλα είδη...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει κογκολέζους και στα 25 εκ. αλλά νομίζω ότι είναι λίγο δύσκολο στα ενυδρειάκια (νανισμός...)

Το θέμα είναι αν τελικά μπορούμε να κρατήσουμε τα συγκεκριμένα tetra με χρυσόψαρα γιατί αν είναι έτσι θα μπορούσαμε λογικά να βάλουμε και άλλα είδη...

Διάβασε πάλι το ποστ του φίλου μας, λέει οτι βρίσκονται προσωρινά τα τέτρας, θα φύγουν.

Όσο για τον νανισμό καταλαβαίνεις και εσύ οτι διαφέρει από το μικρό τελικό μέγεθος των ψαριών και δεν είναι και τόσο υγειές ή σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω fancy μιας και το μέγεθος θα είναι πάντα μικρό και το ενυδρείο είναι μεγάλο θα μπορούσα να τα έχω για πάντα;

Φυσικα :D

Τα fancy φτανουν συνηθως τα 20 εκ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36771

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για να τα ξεκαθαρίσουμε......το ενυδρείο μου είναι 52 λίτρα καθαρό.

τα τετρα ήταν 2 και μόλις χθες έφυγαν για το καινούργιο τούς σπίτι άλλωστε δεν ήταν δικά μου.

όσο για το στήσιμο πιστεύω ότι είναι άνετο για δυο common goldfish......το χαλίκι μου είναι κατατοπουσ σκορπισμένο και κύριο υπόστρωμα είναι η άμμος που από ότι βλέπω την λατρεύουν....... :D

επιπλέον ίσως να υπερέβαλα στα φύλλα(είναι καταπληκτικός διάκοσμος) και στον ΦΩΤΙΣΜΟ που δεν το ήξερα

το diy φίλτρο μου παιδιά τα ΣΠΑΕΙ κάνει δουλειά :angry2:

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ έκανα ότι ΚΑΛΥΤΕΡΟ για αυτά τα ψαράκια,τα οποία ήταν σε ανεύθυνα χέρια και ΣΤΟΙΒΑΓΜΕΝα και ίσως να πέθαιναν ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη κινηση :hysterical:

...όσο για το στήσιμο πιστεύω ότι είναι άνετο για δυο common goldfish......
Αυτο ομως ξερεις οτι δεν ειναι σωστο, γιατι εκτος απο τις πληροφοριες στο λινκ πιο πανω, εχεις δει και σχολιασει και αυτην την αγγελια ;):D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=40872&hl=

....το diy φίλτρο μου παιδιά τα ΣΠΑΕΙ κάνει δουλειά :angry2: .....
Κανε μια παρουσιαση να το δουν και τα αλλα μελη :hysterical: Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη κινηση :hysterical:

Αυτο ομως ξερεις οτι δεν ειναι σωστο, γιατι εκτος απο τις πληροφοριες στο λινκ πιο πανω, εχεις δει και σχολιασει και αυτην την αγγελια :angry2::D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=40872&hl=

Κανε μια παρουσιαση να το δουν και τα αλλα μελη :hysterical:

αρχικά θέλω να τονίσω ότι είναι μεν λάθος η κίνηση μου να τα τοποθετήσω σε αρκετά μικρο ενυδρείο αλλά αφτο δεν σημαίνει ότι δεν θα πάνε σε λίγο καιρό σε ένα πιο μεγάλο και πιο άνετο περιβάλλον(.....στο λινκ το λέω καθαρά για το θέμα του χρόνου αφτην την δεδομένη στιγμή) ;)

και δεύτερον δεν έχω τα τεχνικά μέσα ώστε να κάνω μια παρουσίαση με φωτογραφίες και να βοηθήσω όσο μπορώ και εγώ ενεργά σε αυτόν τον ΥΠΕΡΟΧΟ κόσμο που ΕΧΟΥΜΕ δημιουργήσει

ευχαριστώ πολύ....... :rasp::blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...