Jump to content

Ζεόλιθος


viciouscircle

Recommended Posts

<_<

έχω μαζέψει κάποιο υλικό με πληροφορίες σχετικά με τον ζεόλιθο από κάτι εργασίες που είχα κάνει ως φοιτητής.

με την πρώτη ευκαιρία θα σας τα παρουσιάσω.

:D

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πραγματάκια για τους ζεόλιθους...

Βασικά, θα γράψω όσα από αυτά που έχω μαζέψει αφορούν το χόμπι μας ή μπορούν να "βοηθήσουν" κάποιους που ίσως θα ήθελαν να "ψαχτούν" λίγο παραπάνω...

Οι πιό συνηθισμένοι ζεόλιθοι είναι οι παρακάτω :

- ανάλκιμο

- κλινοπτιλόλιθος

- λωμοντίτης

- μορντενίτης

- εριονίτης

- χαμπαζίτης

- νατρόλιθος

- γαιρακίτης

- μεσόλιθος

- σκολεσίτης

- φιλιπσίτης...

Τα συνηθέστερα καριόντα στους φυσικούς ζεόλιθους ειναι το νάτριο, το κάλιο και το ασβέστιο. Κάποιοι περιέχουν βάριο, στρόντιο και μαγνήσιο. Αυτό σημαίνει πως η επιλογή ενός ζεόλιθου για οποιαδήποτε χρήση πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτική.

Οι ζεόλιθοι παρουσιάζουν το φαινόμενο της αμφίδρομης αφυδάτωσης. Αφυδατωμένοι ζεόλιθοι μπορούν να απορροφήσουν ιώδιο, υδράργυρο και αμμωνία αλλά σε αέρια μορφή.

Καποια πράγματα σχετικά με την ικανότητα ιοντοανταλλαγής των ζεολίθων...

Η ικανότητά τους αυτή εξαρτάται από το μέγεθος και το φορτίο του κατιόντος αλλά και από την δομή του ζεόλιθου. Εξαιτίας του φαινομένου αυτού, οι ζεόλιθοι έχουν χρησιμοποιηθεί στην αποσκλήρυνση νερού. Το "σκληρό" νερό (ιόντα ασβεστίου) μπορεί να αποσκληρυνθεί με διήθηση μέσα από νατριούχο ζεόλιθο. Όταν ο ζεόλιθος κορεσθεί σε ασβέστιο και χάσει την αποτελεσματικότητά του, μπορεί να εκπλυθεί με κορεσμένο διάλυμα χλωριούχου νατρίου. Κατ'αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται η αναστροφή της ανταλλαγής. Δυστυχώς δεν έχω βρει κάποια αναφορά που να αναφέρει περίπου το χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο κάθε ζεόλιθος γίνεται "ανενεργός" ως προς την ιδιότητα της ιοντοανταλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Με μια απλή εξέταση μπορούμε να υπολογίσουμε την Ι.Α.Κ. (ικανότητα ανταλλαγής ιόντων) του ζεόλιθου <_< Δείγμα πού θα βρούμε;

Με ανησυχεί το γεγονός ότι υπάρχει αναφορά σε βαρέα μέταλλα. Αυτό σημαίνει ότι κάποια δείγματα μπορεί να ναι επικίνδυνα και έτσι κάθε φορά που θ αλλάζει κάποιος το υλικό του θα υπάρχει κίνδυνος αν δεν προηγηθεί εξέταση.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει ένα "στάνταρ". Δηλαδή το α δείγμα ζεόλιθου μπορεί να έχει μεγαλύτερη Ι.Α.Κ. απο το β δείγμα και σ ένα ενυδρείο θα ενοχλεί αρκετά αυτή η αστάθεια.....

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να υπάρχει κάποιος ο οποίος να προμηθεύει την αγορά με ζεόλιθο αφού χρησιμοποιείται γενικά στην βιομηχανία.

Στην φύση, στον ελλαδικό χώρο, μπορεί να βρει κανείς στην Σαντορίνη, κοντά στο χωριό Ακρωτήρι και στους Μεταξάδες του νομού Έβρου...

Όσο για τα βαρέα μέταλλα, εφόσον κρατάς σταθερή την πηγή προέλευσης των ζεολίθων δεν νομίζω πως θα υπάρξει πρόβλημα.

Εννοείται βέβαια ότι έχεις τσεκάρει πριν τι σου "δίνει" με την ιοντοανταλλαγή <_<

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν ο προμηθευτής παίρνει από την ίδια πηγή κάθε φορά τα ιόντα που περιέχει και η Ι.Α.Κ. του ζεόλιθου δεν εξαρτάται και από τα πετρώματα που περιβάλλεται, το βάθος που εξάγεται και την δομή του εδάφους;

Link to comment
Share on other sites

όπως ανέφερα υπάρχουν πολλοί ζεόλιθοι.

κάθε ένας από αυτούς αναπτύσσεται σε διαφορετικό περιβάλλον.

φυσικά μπορεί να βρεις παραπάνω από έναν στο ίδιο περιβάλλον. αυτό δεν σημαίνει πως όλοι μπορούν να "φιλοξενούν" βαρέα μέταλλα στο πλέγμα τους.

από την στιγμή που ένας προμηθευτής "παίρνει" κάποιον ζεόλιθο, ή ακόμα και 2 ή περισσότερα είδη, από κάποια πηγή, εάν γίνει σωστός έλεγχος δεν νομίζω πως υπάρχει κάποια πιθανότητα να "εμφανιστούν" βαρέα μέταλλα ξαφνικά.

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει πιστοποίηση για κάποιο δείγμα από τον προμηθευτή με καλύπτει <_<

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία πράματα! <_<

Εκεί που αναφέρεις σε αέρια μορφή αμμωνίας μήπως για τη χρήση στο νερό αντιστοιχεί σε ελεύθερη μορφή?

Απ' ότι καταλαβαίνω ο νατριούχος ζεόλιθος δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ενυδρεία που η αύξηση συγκέντρωσης να τρίου είναι πρόβλημα, υπάρχει και καλιούχος ζεόλιθος μιας και στα ενυδρεία γλυκού νερό υπάρχει γενικά μεγαλύτερη ανοχή στο κάλιο?

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που αναφέρεις σε αέρια μορφή αμμωνίας μήπως για τη χρήση στο νερό αντιστοιχεί σε ελεύθερη μορφή?

Απ' ότι καταλαβαίνω ο νατριούχος ζεόλιθος δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ενυδρεία που η αύξηση συγκέντρωσης να τρίου είναι πρόβλημα, υπάρχει και καλιούχος ζεόλιθος μιας και στα ενυδρεία γλυκού νερό υπάρχει γενικά μεγαλύτερη ανοχή στο κάλιο?

Για την αμμωνία, θα μπορούσε να ισχύει αυτό που λες σύμφωνα πάντα με κάποιες πηγές που προέρχονται από ενυδρειακά φόρουμ.

Όσο για τον καλιούχο ζεόλιθο, ναι, υπάρχει αλλά δεν γνωρίζω με ποιό διάλυμα μπορείς να κάνεις την αντιστροφή της ανταλλαγής, ένα είδος επανενεργοποίησης ουσιαστικά του ζεόλιθου, ή αν χρησιμοποιείται γενικά στην αποσκλήρυνση του νερού...

Ειναι πραγματικά ένα θέμα που θέλει πολύ ψάξιμο. κυρίως φυσικά σε ξένη βιβλιογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλάμε για ανταλλαγή ιόντων με ένα πυκνό διάλυμα KNO3 (potassium nitrate-νιτρικό κάλιο) πρέπει να γίνεται ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα προιον που πωλειτε ηδη για βιολογικο υλικο για την αντινιτρικη του ιδιωτητα ειναι ο φυσικος Ντενιλιτης μηπως καποιος γνωριζει λεπτομεριες και για αυτο;

Eνδεικτικα η συσκευασια με τα 5 λιτρα εχει 24 ευρω και λεει οτι μπορει να καλυψει 2500 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλάμε για ανταλλαγή ιόντων με ένα πυκνό διάλυμα KNO3 (potassium nitrate-νιτρικό κάλιο) πρέπει να γίνεται ανανέωση.

Αυτό εξαρτάται από πολλούς διαφορετικούς παράγοντες. Ίσως κάνει δουλειά και το νιτρικό κάλιο, ίσως όχι.

Εξαρτάται πάντα από την δομή του ζεόλιθου και από το μέγεθος του κατιόντος που θέλουμε να "πάρει". (σε αυτήν την περίπτωση το κάλιο).

Σε ότι αφορά τον ντενιλίτη δεν έχω ιδέα... δεν το είχα ακούσει ξανά να σου πω την αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται από πολλούς διαφορετικούς παράγοντες. Ίσως κάνει δουλειά και το νιτρικό κάλιο, ίσως όχι.

Εξαρτάται πάντα από την δομή του ζεόλιθου και από το μέγεθος του κατιόντος που θέλουμε να "πάρει". (σε αυτήν την περίπτωση το κάλιο).

Σε ότι αφορά τον ντενιλίτη δεν έχω ιδέα... δεν το είχα ακούσει ξανά να σου πω την αλήθεια...

Στα υπόψη οτι το KNO3 είναι πολύ ευδιάλυτο στο νερό που σημαίνει ιόν Κ+.

Link to comment
Share on other sites

Στα υπόψη οτι το KNO3 είναι πολύ ευδιάλυτο στο νερό που σημαίνει ιόν Κ+.

φυσικά.

εξάλλου αυτό το κάλιο είναι που θα μπορούσε να "ενσωματωθεί" στην δομή του ζεόλιθου...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να υπάρχει κάποιος ο οποίος να προμηθεύει την αγορά με ζεόλιθο αφού χρησιμοποιείται γενικά στην βιομηχανία.

Στην φύση, στον ελλαδικό χώρο, μπορεί να βρει κανείς στην Σαντορίνη, κοντά στο χωριό Ακρωτήρι και στους Μεταξάδες του νομού Έβρου...

Όσο για τα βαρέα μέταλλα, εφόσον κρατάς σταθερή την πηγή προέλευσης των ζεολίθων δεν νομίζω πως θα υπάρξει πρόβλημα.

Εννοείται βέβαια ότι έχεις τσεκάρει πριν τι σου "δίνει" με την ιοντοανταλλαγή <_<

η καταγωγη μου ειναι απο σαντορινη παω κανα δυο μηνες το καλοκαιρι....οποιος θελει του φερνω ζεολιθο και ηφαιστειακες πετρες.... free εννοειτε... α και καμια ελαφροπετρα.... αλλα απο σεπτεβρη θα του τα δωσω... :D

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου δωσανε απο το pet shop ζεολιθο σε ενα κουτι με δυο σακουλακια για να αποροφησει φωσφορικα.τελικα δεν το χρησιμοποιησα γιατι φοβηθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...