Jump to content

Recommended Posts

Το ενυδρείο μου (120 λίτρα) λίγα φυτά και 9 πλέον cpd (το 10ο εξαφανίσθηκε χθες?) έχει εδώ και καιρό πρόβλημα με BGA. Άργησα να καταλάβω ότι αυτό δεν ήταν μια απλή άλγη (ήμουν αδιάβαστη). Μέχρι στιγμής έχω κάνει 4-5 αλλαγές νερού (άνα 5-6 ημέρες) με παράλληλη απομάκρυνση της άλγης και της μολυσμένης άμμου, όμως ξαναεμφανίζεται σε μικρότερη ένταση αλλά σε μεγαλύτερη έκταση. Έχω απελπιστεί...

Απ΄ ότι διάβασα τα επόμενα στάδια είναι συσκότιση (από 2 έως 5 μέρες) και αντιβίωση.

Οι απορίες μου:

Μήπως η συσκότιση δεν θα φέρει αποτέλεσμα στην συγκεκριμένη περίπτωση, λόγο της μεγάλης διάρκειας που βρίσκεται στο ενυδρείο?

Η συσκότιση πόσες μέρες να διαρκέσει? Τα ψάρια μένουν νηστικά αυτό το χρονικό διάστημα? Τη διάρκεια φωτισμού την επαναφέρουμε απευθείας στο 8ωρο ή σταδιακά? Θα πρέπει να κάνω αλλαγή νερού πριν και μετά τη συσκότιση?

Αν αντιβίωση ποια? Φαντάζομαι μετά προσθήκη άνθρακα και βακτηρίων φουλ?

Παράλληλα έχει εμφανιστεί καφέ άλγη στο πίσω τζάμι και το βυθό, καθώς και μια τριχοειδής πράσινη σε ξύλο και βαλισνέρια κοντά στην επιφάνεια.

Ευχαριστώ

Ντόρα

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου (120 λίτρα) λίγα φυτά και 9 πλέον cpd (το 10ο εξαφανίσθηκε χθες?) έχει εδώ και καιρό πρόβλημα με BGA. Άργησα να καταλάβω ότι αυτό δεν ήταν μια απλή άλγη (ήμουν αδιάβαστη). Μέχρι στιγμής έχω κάνει 4-5 αλλαγές νερού (άνα 5-6 ημέρες) με παράλληλη απομάκρυνση της άλγης και της μολυσμένης άμμου, όμως ξαναεμφανίζεται σε μικρότερη ένταση αλλά σε μεγαλύτερη έκταση. Έχω απελπιστεί...

Απ΄ ότι διάβασα τα επόμενα στάδια είναι συσκότιση (από 2 έως 5 μέρες) και αντιβίωση.

Οι απορίες μου:

Μήπως η συσκότιση δεν θα φέρει αποτέλεσμα στην συγκεκριμένη περίπτωση, λόγο της μεγάλης διάρκειας που βρίσκεται στο ενυδρείο?

Η συσκότιση πόσες μέρες να διαρκέσει? Τα ψάρια μένουν νηστικά αυτό το χρονικό διάστημα? Τη διάρκεια φωτισμού την επαναφέρουμε απευθείας στο 8ωρο ή σταδιακά? Θα πρέπει να κάνω αλλαγή νερού πριν και μετά τη συσκότιση?

Αν αντιβίωση ποια? Φαντάζομαι μετά προσθήκη άνθρακα και βακτηρίων φουλ?

Παράλληλα έχει εμφανιστεί καφέ άλγη στο πίσω τζάμι και το βυθό, καθώς και μια τριχοειδής πράσινη σε ξύλο και βαλισνέρια κοντά στην επιφάνεια.

Ευχαριστώ

Ντόρα

Προφανώς η bga δεν είναι το μόνο σου πρόβλημα. Ή έχεις πολλές ώρες φωτοπερίοδο ή βλέπει ήλιος το ενυδρείο σου ή το ενυδρείο είναι νέο και έχεις προσθέσει λιπάσματα. 3 μέρες συσκότιση προτείνουν οι ποιο έμπειροι ,τα φυτά σου και τα ψάρια σου δεν θα πάθουν τίποτα σε 3 μέρες και χωρίς να ταίσεις το σημαντικό είναι να μην υπάρχει ίχνος απο φως μέσα στο ενυδρείο. Μπορείς ,αν έχεις υπομονή , να δοκιμάσεις και αυτό που έκανα εγώ, αλλαγές χωρίς λιπάσματα 1 φορά την εβδομάδα με αφαίρεση της άλγη ότι βλέπεις, και δοκίμαζε συν χρόνος λύσεις όπως να κατεβάσεις φωτοπερίοδο σε 7 ώρες και κλείνεις το παντζούρι στο δωμάτιο που είναι το ενυδρείο ώστε να υπάρχουν μόνο 8 ώρες φωτός στο ενυδρείο και προσθήκη DIY CO2 για να πάρουν τα πάνω τους τα φυτά για να αρχίσουν να καταναλώνουν τα χρήσιμα συστατικά στο νερό. Πάντως μην σε ανησυχεί δεν είναι τίποτα σοβαρό είναι καθαρά θέμα αισθητικής. Εγώ ακόμα έχω πολύ λίγο ΒGA εδώ και 4 μήνες και άρχισε να μου αρέσει, δείχνει πιο φυσικό. Αντιβίωση δεν συνιστώ ,και μαλών κανείς εδώ ,το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να σκοτώσεις και την "καλή"¨βιολογία του ενυδρείου και σε 1 μήνα να έχεις πάλι BGA. Αν θέλεις να δοκιμάσει την λύση της συσκότισης η σειρά είναι εξής αφαίρεση άλγης - αλλαγή νερού περίπου το 50-60% - πλήρης συσκότιση 3 μέρες (τυλίγει το ενυδρείο με μαύρη σακούλα σκουπιδιών) - αφαιρής νεκρή άλγη (καφέ ίζημα) - αλλαγή νερού περίπου στα 50%. Το πιο πιθανό όμως είναι να ξανά εμφανιστή αν δεν κοιτάξεις λίγο το πρόβλημα σου

Έγινε επεξεργασία - Exiz
Link to comment
Share on other sites

Η bga δεν είναι ακριβώς άλγη , αλλά κυανοβακτηρίδιο. Δεν με ενοχλεί από αισθητικής άποψης, αλλά με απασχολεί το πόσο επιβαρύνει το περιβάλλον για τα ψάρια και τα φυτά.

Το ενυδρείο είναι 4 μηνών. Η φωτοπεριόδος είναι 8,5 ώρες και το ενυδρείο βρίσκεται στο πιο σκοτεινό σημείο του σαλονιού. Μπορώ μόνο να το σκεπάζω για περίπου 10-11 ώρες. Τα φυτά δεν θέλουν τουλάχιστον 8 ώρες φως την ημέρα?

Έχει άμμο με ταμπλέτες για τα φυτά και ρίχνω καθημερινά την μισή συνιστώμενη δόση Flourish.

Πρέπει να αυξήσω τον αριθμό των ψαριών, αλλά με προβληματίζουν διάφορα ως προς αυτό…

Θα δοκιμάσω τη συσκότιση και θα δω πως μπορώ να προσθέσω ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατο!!

Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει στο δίκτυο με το συγκεκριμένο αντιβιοτικό ,και γενικά με ερυθρομυκίνη, το 80% των περιπτώσεων η bga έχει ξαναγυρίσει μετά από διάστημα 1-2 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκίνησα να κάνω πρώτα μια συσκότιση (για να μην πω ότι δεν τη έδωσα μία ευκαιρία) για 4 μέρες. Θα το ανοίξω αύριο το πρωί.

Απορία: Τι θα κάνω με την φωτοπερίοδο?? Επιστρέφω απευθείας στο 8ωρο ή σταδιακά?

Επίσης, διαβάζοντας για τη bga, έχω απορίες για το τι θα πρέπει να κάνω στην συνέχεια...

Τα δεδομένα:

NO3 <0,01 ml/lt (χαμηλότερο από την πρώτη βαθμίδα μέτρησης, ίσα – ίσα εμφανίζει λίγο χρώμα)

PO4 0,05ml/lt

CO2 πολύ χαμηλό (pH 7,7 – kH 5)

Έχω λίγα ψάρια στο ενυδρείο και δεν νομίζω ότι θα βρω σύντομα κάτι (απ΄ότι ρώτησα)

Το pH προσπαθώ να το ρίξω με τύρφη αλλά αργεί...

Απορίες:

Πρέπει να αυξήσω το ΝΟ3, να το κάνω χημικά??

Τι ακριβώς σημαίνει «poor water quality»?

Για CO2 είναι καλύτερα να δοκιμάσω μαγιά ή flourish excel?

Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να κοιτάξω?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να κάνω πρώτα μια συσκότιση (για να μην πω ότι δεν τη έδωσα μία ευκαιρία) για 4 μέρες. Θα το ανοίξω αύριο το πρωί.

Απορία: Τι θα κάνω με την φωτοπερίοδο?? Επιστρέφω απευθείας στο 8ωρο ή σταδιακά? Προτεινω 1-2 μερες με φως του χωρου, μετα ανοιγεις 3-4 ωρες τις λαπμες την ημερα και αυξανεις μιση ωρα καθε 1-2 μερες μεχρι να φτασεις το 8ωρο και βλεπουμε.

Επίσης, διαβάζοντας για τη bga, έχω απορίες για το τι θα πρέπει να κάνω στην συνέχεια...

Τα δεδομένα:

NO3 <0,01 ml/lt (χαμηλότερο από την πρώτη βαθμίδα μέτρησης, ίσα – ίσα εμφανίζει λίγο χρώμα)

PO4 0,05ml/lt

CO2 πολύ χαμηλό (pH 7,7 – kH 5)

Έχω λίγα ψάρια στο ενυδρείο και δεν νομίζω ότι θα βρω σύντομα κάτι (απ΄ότι ρώτησα)

Το pH προσπαθώ να το ρίξω με τύρφη αλλά αργεί...

Μαλλον καταλαβα οτι εχεις διαβασει καποιο calculator του CO2 και θελεις να κατεβασεις τα επιπεδα του πεχα με τυρφη για να ανεβασεις τα επιπεδα CO2?

Ειναι λαθος σκεψη γιατι τα calculator λειτρουργουν με νερο που δεν εχει αλλαχτει τεχνητα (buffer, φωσφορικα, τυρφη) η τιμη της kH. Και εσυ με την τυρφη θα αλλαξεις και την kH και το pH.

Διοξειδιο θα ανεβασεις, προσθετοντας διοξειδιο.

Απορίες:

Πρέπει να αυξήσω το ΝΟ3, να το κάνω χημικά?? Αν δεν γινεται με το ταισμα (προσοχη ομως γιατι μαζι με νιτρικα ανεβαζεις και PO4 φωσφορικα με το ταισμα και αναμεσα σε ΝΟ3 και PO3 πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια τιμων 1 προς 12 δλδ 1 PO4 προς 12 NO3) Αν οχι υπαρχουν οι λυσεις KNO3

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;#entry14040

http://www.theaquatools.com/fertilization-calculator

Ειτε με υγρο της seachem (κοιτα εδω http://www.seachem.com/Products/Planted.html για flouriish nitrogen)

Τι ακριβώς σημαίνει «poor water quality»? κακες ή λαθος συνθηκες νερου για τα φυτα ή τα ψαρια, Μπορει να σημαινει ελλειψη καποιων στοιχιεων ή περισσια.

Για CO2 είναι καλύτερα να δοκιμάσω μαγιά ή flourish excel? Αναλογα την τσεπη σου και το μεγεθος του ενυδρειου. Οι επιλογες ειναι

1. diy co2 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37190 μεχρι 100-120 κανεις δουλιτσα, μετα θελεις μεγαλο ή πολλα μπουκαλια ταυτοχρονα και πολλους διαχυτηρες (στη διαχυση ειναι το μυστικο). ενα καλο διαζυτηρα δεν μπορει αν αβελςι γιατι θελει πιεση αεριου που δεν μπορει να δωσει το diy Παρα μονο η μπουκαλα CO2.

2. Το υγρο Excel της Seachem ειναι καλα αλλα θελει παρα πολυ για μεγαλα ενυδρεια πανω απο 60-80 λιτρα πας για μπετονια, οικονομικες συσκευασεις 4λιτρα κλπ. Μεγαλη τσεπη.

3. Μπουκαλα CO2. Κανεις ερευνα αγορας και παιρνεις μια καλη μπουκαλα (μεγεθος αναλογα το ενυδρειο αλλα μια μεγαλη κανει για ολα ;) ) με οργανα και ph controler να την ανοικλεινει ελεγχομενα (και αν εισαι καμενος μποστανας και μια μικρη για οταν παει για γεμισμα η μεγαλη)

Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να κοιτάξω?

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Σπύρο!

Η λογική μου είναι η εξής:

Βάζω τύρφη για να ρίξω το pH στο 7, που είναι προτιμότερο για τα ψαράκια μου και για την bga (έχασα τα 4 ψαράκια μου, ελπίζω τουλάχιστον να έχασα και την bga).

Έχω λίγα ψάρια που σημαίνει λίγα νιτρικά, λίγο CO2 (το calculator απλά το επιβεβαιώνει) και τα φυτά ψωμολυσσούν .

Δεν μπορώ να αυξήσω τα νιτρικά με τροφή λόγω φωσφορικών (έχω καφέ άλγη).

Άρα, βάζω flourish nitrogen (για τα νιτρικά) μέχρι να βρω ψάρια και DIY CO2, και κάνω το σταυρό μου να στρώσει η ιστορία, γιατί έχω στεναχωρηθεί πολύ.

Άσχετη απορία: Ο 'διαχυτήρας Ο2' στην έξοδο του εσωτερικού φίλτρου τι εξυπηρετεί?

ΥΓ: μου τι δίνει που ποτέ δεν μπορώ να βρω στα μαγαζιά τα πράγματα που χρειάζομαι, όταν τα χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για τα ψαρακια. Δεν πιστευω ομως οτι πηγαν απο bga ή τη συσκοτιση.

Τα νιτρικα, τα μετρας με τεστ ή το λες βαση λογικης??

Το calculator δεν ισχυει οταν αλλαζεις τεχνητα τη χημεια του νερου. Yπολογισε καλυτερα το CO2 με το pH και kH που ειχες πριν βαλεις τυρφη.

Η καφε αλγη δεν ειναι το αποτελεσμα των περισσιων φωσφορικων αλλα η μαυρη αλγη.

Διαχυτήρα CΟ2 εννοεις?

Το βαζουμε απο τη μερια της εξοδου του φιλτρου (και οχι στην εξοδο ακριβως) ή καπου που να εχει ροη προς το ενυδρειο, ετσι ωστε με τη ροη να το στελνει παντου μεσα στο ενυδρειο.

ΥΓ και μενα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι έκανα και έφυγαν τα ψαράκια?

Έχω υγρά τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, ΡΟ4, ΡΗ, ΚΗ.

Η τύρφη ακόμα δεν έχει αλλάξει και πολλά, με όλες αυτές τις αλλαγές νερού που κάνω τώρα τελευταία.

Τα ΡΟ4 είναι 0,05 mg , ενώ τα νιτρικά σχεδόν 0.

Διαχυτήρα Ο2 (το είδα κάπου) για το εωτερικό φίλτρο της juwel. Το βάζεις στην έξοδο του φίλτρου και μάλλον, κάτι περιστρέφεται (?) και «σπάει» το νερό..??? Δεν κατάλαβα ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι έκανα και έφυγαν τα ψαράκια?

Έχω υγρά τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, ΡΟ4, ΡΗ, ΚΗ.

Η τύρφη ακόμα δεν έχει αλλάξει και πολλά, με όλες αυτές τις αλλαγές νερού που κάνω τώρα τελευταία.

Τα ΡΟ4 είναι 0,05 mg , ενώ τα νιτρικά σχεδόν 0.

Διαχυτήρα Ο2 (το είδα κάπου) για το εωτερικό φίλτρο της juwel. Το βάζεις στην έξοδο του φίλτρου και μάλλον, κάτι περιστρέφεται (?) και «σπάει» το νερό..??? Δεν κατάλαβα ακριβώς

Βαλε περισσοτερη τυρφη τοτε και περιμενε μερικες μερες να δεις διαφορα (4-5 μερες), εκτος κι αν εχει τιποτα ασβοστολιθικα πετρες αμμοα μεσα και οτι κατεβαζει η τυρφη το ανεβαζουν αυτα.

Δεν εχεις φωσφορικα παντως. Το 0,05 ειναι μηδεν.

Ααα σαν αεραντλια. Αυτο δεν κανει καλο στα φυτα γιατι ναι μεν προσθετει οξυγονο αλλα διωχνει το διοξειδιο με την αναταραξη. Η χρηση του ειναι για ενυδρεια με ελλειψη οξυγονου, πχ μεγαλη ιψθυοφορτωση, ελλειψη φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...