Jump to content

Family: Balistinae


nickolaos28

Recommended Posts

Ενταξει αλλα ειναι τεραστιο reef με κοραλλια και tangs ειναι ασχημο?

Και τα tangs ειναι πανεμορφα και δεν τρωνε και κοραλλι ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενταξει αλλα ειναι τεραστιο reef με κοραλλια και tangs ειναι ασχημο?

Και τα tangs ειναι πανεμορφα και δεν τρωνε και κοραλλι :thumbup:

Το πρόβλημα στο reef είναι ότι περιορίζεσαι σε λίγα ειδή σε σχέση με την ποικιλία και τις επιλογές που έχεις σε ένα Fish only.

Δεν γίνεται μονά-ζυγα όλα για το reef... ;)

Επίσης και ο αριθμός των ψαριών πρέπει να είναι αρκετά χαμηλός σε ένα reef και αυτό περιορίζει αρκετά τον χομπιστα.

Το reef ενυδρείο είναι για να χαιρόμαστε τα κοράλλια και απλά τα ψάρια συμπληρώνουν τον πίνακα...

Το Fish only ενυδρείο είναι αποκλειστικά και μόνο στυμμένο για να χαιρόμαστε όλο το μεγαλείο των θαλασσινών ψαριών......... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το reef ενυδρείο είναι για να χαιρόμαστε τα κοράλλια και απλά τα ψάρια συμπληρώνουν τον πίνακα...

Το Fish only ενυδρείο είναι αποκλειστικά και μόνο στυμμένο για να χαιρόμαστε όλο το μεγαλείο των θαλασσινών ψαριών.........

TAN συμφωνω και επ αυξανω....Ενα σωστα στημενο F.O ειναι πινακας...Εχουμε και δειγμα επι αυτου;)

Link to comment
Share on other sites

Eιναι αναλογα τι θελει ο καθενας να βλεπει,τι του αρεσει πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι αναλογα τι θελει ο καθενας να βλεπει,τι του αρεσει πιο πολυ.

Και τι μπορει να διαθεσει ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και τι μπορει να διαθεσει ... ;)

Συμφωνω με αυτο που λες,αλλα υπαρχουν πολλοι που δεν το λογαριαζουν το κοστος.Για εμενα καλα κανουν,αρκει να ξερεις που να σταματησεις και να μην παιρνεις πραγματα απλα για να τα παρεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με αυτο που λες,αλλα υπαρχουν πολλοι που δεν το λογαριαζουν το κοστος.Για εμενα καλα κανουν,αρκει να ξερεις που να σταματησεις και να μην παιρνεις πραγματα απλα για να τα παρεις. :thumbup:

Πολλοι θελουμε να κανουμε πολλα και δεν υπολογιζουμε το κοστος αλλα μας υπολογιζει αυτο βασει αλλων εξοδων. :) Κι εγω θα θελα να ειχα 2ο Aggresive οπου να γεμισω trigger οπως το queen-assasi κτλ αλλα ....

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι θελουμε να κανουμε πολλα και δεν υπολογιζουμε το κοστος αλλα μας υπολογιζει αυτο βασει αλλων εξοδων. :) Κι εγω θα θελα να ειχα 2ο Aggresive οπου να γεμισω trigger οπως το queen-assasi κτλ αλλα ....

Δεν μιλαω για ενυδρεια και τον βασικο εξοπλισμο,μιλαω για διαφορα πραγματα εξοπλισμου που κατα καιρους παιρνουμε ενω θα μπορουσαμε να τα ειχαμε αποφυγει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για ενυδρεια και τον βασικο εξοπλισμο,μιλαω για διαφορα πραγματα εξοπλισμου που κατα καιρους παιρνουμε ενω θα μπορουσαμε να τα ειχαμε αποφυγει. :)

Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο σε αυτο...ολοι μας νομιζω συμφωνουμε πανω σε αυτο .

Link to comment
Share on other sites

Για φαντασου να στεισεις ενα ενυδρειο και μετα απο λιγο καιρο να χρειαζεται να αλλαξεις το skimmer γιατι δεν κανει σωστα την δουλεια που πρεπει να κανει. :( Αν ομως πριν στησεις το ενυδρειο εχεις κανει μια ερευνα και παρεις το σωστο θα εισαι μια χαρα,δεν θα χρειαστει καποια στιγμη να το αλλαξεις. :thumbup:Δηλαδη διπλα εξοδα. :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στο reef είναι ότι περιορίζεσαι σε λίγα ειδή σε σχέση με την ποικιλία και τις επιλογές που έχεις σε ένα Fish only.

Δεν γίνεται μονά-ζυγα όλα για το reef... :)

Επίσης και ο αριθμός των ψαριών πρέπει να είναι αρκετά χαμηλός σε ένα reef και αυτό περιορίζει αρκετά τον χομπιστα.

Το reef ενυδρείο είναι για να χαιρόμαστε τα κοράλλια και απλά τα ψάρια συμπληρώνουν τον πίνακα...

Το Fish only ενυδρείο είναι αποκλειστικά και μόνο στυμμένο για να χαιρόμαστε όλο το μεγαλείο των θαλασσινών ψαριών......... :thumbup:

Σιγουρα αλλα και σιγουρα υπαρχουν και ενυδρειαρες οι οποιες εκτος απο το στοκαρισμα σε κοραλλια που δεν υπαρχει εχουν και ψαρια τα οποια μετρανε υπερβολικα.Και κατα τη γνωμη μου το μονο που σε περιοριζει σε ενα reef για tangs ειναι τα λιτρα.Αν ενας ενηλικας λευκοστερνος ή ενας sohal χρειαζεται 700+λιτρα σαν κυριαρχικο ψαρι θες θααααααλασσα.Εκει παιζει ρολο το χρημα κυριως γιατι μετα απο το λογικο επιπεδο που σε οποιον εχει ασχοληθει με reef που μετα τον χρονο φτανει και τις 5-6 χιλιαδες μινιμουμ ,μιλαμε για μεγαλουτσικα ενυδρεια 500 + λιτρα, στους τονους νερου χρειαζεσαι και το αντιστοιχο ποσο.

ΥΓ. ενοειται πως οχι ολα για reef..Και οι ψαρακες εχουν το ταπεραμεντο τους :(:wacko:

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Εκει παιζει ρολο το χρημα κυριως γιατι μετα απο το λογικο επιπεδο που σε οποιον εχει ασχοληθει με reef που μετα τον χρονο φτανει και τις 5-6 χιλιαδες μινιμουμ ,μιλαμε για μεγαλουτσικα ενυδρεια 500 + λιτρα, στους τονους νερου χρειαζεσαι και το αντιστοιχο ποσο.

ΥΓ. ενοειται πως οχι ολα για reef..Και οι ψαρακες εχουν το ταπεραμεντο τους

Σορρυ αλλα ενα FOWLR σαν το δικο μου εχει κοστος που ξεπερναει κατα πολυ αυτο το κεφαλαιο χρηματων που αναφερεις....Το οτι ενα FO δεν εχει κοραλια και δε χρειαζεται ριακτορα δε σημαινει οτι δεν εχει ιδιες αναγκες με ενα Reef...Ας μιλησει ο ΤΑΝ που ηταν κατοχος ενος ολοκληρωμενου FOWLR και ενος Reef να μας πει εναν βαθμο οικομονικης συγκρισης

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αλλα ενα ακριβο σχετικα κοραλλι απο τα οποια χρειαζεσαι υπεραρκετα εχει 60+ ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Και βαλε και ενα SKIMMER ποθ θες.Και δεν μιλαμε για skimmer αλλα για SKIMMER.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να τα συγκρινεις και τα δυο μεταξυ τους.Υπαρχουν πολλες διαφορετικες αναγκες για το καθενα.Skimmer χειαζονται και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα σιγουρα ενα heavy stocked ενυδρειο με σκληρα δεν θελει το ιδιο skimmer με ενα ενυδρειο με ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα σιγουρα ενα heavy stocked ενυδρειο με σκληρα δεν θελει το ιδιο skimmer με ενα ενυδρειο με ψαρια.

Συμφωνω αλλα και παλι δεν υπαρχει μετρο σύγκρισης.Γιατι και στο fish only παιρνουμε μεγαλυτερο skimmer για σιγουρια,αλλα και για το ενδεχομενο αγορας μεγαλυτερου ενυδρειου. :) Δεν αγοραζονται και καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αλλα και παλι εαν δεις τα ακριβα για κοραλλια δεν συγκρινονται με τα ακριβα για ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παιδια αλλα το θεμα εχει αλλο τιτλο...Τωρα αν μερικοι κολλατε σε ενα κοστος 100 ευρω πχ παραπανω για σκιμμερ εγω στο δικο μου ενυδρειο εχω πολυ ανωτερο σκιμμερ απο πολλους reefαδες....Το θεμα αναφερεται σε ενα Trigger που η τιμη του ξεκιναει 1800 $ στην Αμερικη οταν στην Ελλαδα η τιμη αυτη μπορει να ειναι και διπλασια....Αν λοιπον προσθεσεις ενα τετοιο +2 leucostern shark +2 puffer των 60-80cm+Lion fish 30-40cm+καμια σμερνα 1-1.5m σε μια γυαλα 2 τοννων τοτε το κοστος φτανει τα 20.000 ευρω.Και αυτο ειναι το επομενο Project μου μολις μπω στο νεο μου σπιτι...Τωρα αν ενα κοραλι κανει 60 ευρω ή 100 σε εναν χομπιστα κολλημενο με την μαγεια των ψαριων δεν του λεει τιποτα οπως ειμαι εγω....Σορρυ αν ειμαι επιθετικος αλλα συνεχεια διαβαζω ενα τιτλο σε ενα θεμα ή να παρω τα δικα μου θεματα παραδειγμα συνεχεια καποιοι πανε την συζητηση σε ασχετη κουβεντολογια και γραφουν οπως εδω σε ενα θεμα για συγκεκριμενο ψαρι σε συγκεκριμενη κατηγορια Fish Only για κοραλια για σκιμμερ για ενω σωρο αλλα εκτος του συγκεκριμενου θεματος...Δε νομιζω οτι αυτο βοηθαει καποιον αφου περισσοτερο μπερδευει τον κοσμο που μπαινει σε ενα φορουμ να ενημερωθει και ανοιγει να διαβασει μια κατηγορια που τον ενδιαφερει ή ενα θεμα με συγκεκριμενο τιτλο....

Έγινε επεξεργασία - nickolaos28
Link to comment
Share on other sites

Δηλωνω παρων και εδω!!

Και δηλωνω κατοχος πλεον και ενος Balistinae!!! :D:D

Ποιο συγκεκριμενα.... Balistapus Undulatus!! :):D

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παιδια αλλα το θεμα εχει αλλο τιτλο...Τωρα αν μερικοι κολλατε σε ενα κοστος 100 ευρω πχ παραπανω για σκιμμερ εγω στο δικο μου ενυδρειο εχω πολυ ανωτερο σκιμμερ απο πολλους reefαδες....Το θεμα αναφερεται σε ενα Trigger που η τιμη του ξεκιναει 1800 $ στην Αμερικη οταν στην Ελλαδα η τιμη αυτη μπορει να ειναι και διπλασια....Αν λοιπον προσθεσεις ενα τετοιο +2 leucostern shark +2 puffer των 60-80cm+Lion fish 30-40cm+καμια σμερνα 1-1.5m σε μια γυαλα 2 τοννων τοτε το κοστος φτανει τα 20.000 ευρω.Και αυτο ειναι το επομενο Project μου μολις μπω στο νεο μου σπιτι...Τωρα αν ενα κοραλι κανει 60 ευρω ή 100 σε εναν χομπιστα κολλημενο με την μαγεια των ψαριων δεν του λεει τιποτα οπως ειμαι εγω....Σορρυ αν ειμαι επιθετικος αλλα συνεχεια διαβαζω ενα τιτλο σε ενα θεμα ή να παρω τα δικα μου θεματα παραδειγμα συνεχεια καποιοι πανε την συζητηση σε ασχετη κουβεντολογια και γραφουν οπως εδω σε ενα θεμα για συγκεκριμενο ψαρι σε συγκεκριμενη κατηγορια Fish Only για κοραλια για σκιμμερ για ενω σωρο αλλα εκτος του συγκεκριμενου θεματος...Δε νομιζω οτι αυτο βοηθαει καποιον αφου περισσοτερο μπερδευει τον κοσμο που μπαινει σε ενα φορουμ να ενημερωθει και ανοιγει να διαβασει μια κατηγορια που τον ενδιαφερει ή ενα θεμα με συγκεκριμενο τιτλο....

Ετσι ειναι........

Αυτό το θέμα όπως και όλη η κατηγορία είναι αποκλειστικά και μόνο για τα FΟ ενυδρεία και τα ψάρια τους.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλωνω παρων και εδω!!

Και δηλωνω κατοχος πλεον και ενος Balistinae!!! :D:D

Ποιο συγκεκριμενα.... Balistapus Undulatus!! :):D

Καλορίζικο Νίκο αν και όπως σου είπα και από το τηλ το συγκεκριμένο είδος δεν είναι και η καλύτερη επιλογή...... :glare:

Εύχομαι να βγω λάθος.......

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Νίκο αν και όπως σου είπα και από το τηλ το συγκεκριμένο είδος δεν είναι και η καλύτερη επιλογή...... :D

Εύχομαι να βγω λάθος.......

Κι εγω το ελπιζω... :D

Πααντως ειναι το μικροτερο ψαρι του ενυδρειου και με διαφορα!!!

Ειναι το 1/5 απο τα υπολοιπα!

Μολις ξεψαρωσει και κυκλοφορησει λίγο... ανεβαζω φωτο!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλωνω παρων και εδω!!

Και δηλωνω κατοχος πλεον και ενος Balistinae!!!

Ποιο συγκεκριμενα.... Balistapus Undulatus

Καλοριζικος ο μαγκακος ....Αν και ο Κυριακος(οπως αποκαλω τον δικο μου) πολυ κωλοπαιδο....Το μεγεθος στο συγκεκριμενο ψαρι δε το εμποδιζει να επιτιθεται σε Τrigger 3πλασια σε μεγεθος...Ενα χρονο τωρα δεν εχει αφησει ψαρι ησυχο στο ενυδρειο μου εκτος απο τον Pinktail Που εχουν αγαπες και ξαπλωνουν μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικος ο μαγκακος ....Αν και ο Κυριακος(οπως αποκαλω τον δικο μου) πολυ κωλοπαιδο....Το μεγεθος στο συγκεκριμενο ψαρι δε το εμποδιζει να επιτιθεται σε Τrigger 3πλασια σε μεγεθος...Ενα χρονο τωρα δεν εχει αφησει ψαρι ησυχο στο ενυδρειο μου εκτος απο τον Pinktail Που εχουν αγαπες και ξαπλωνουν μαζι...

Εμενα προς το παρον ξαπλωνουν μαζι τα 2 puffer.

Ο τριγγερ προς το παρον τις τρωει απο το blue tang το οποιο ειναι σχεδον τελικό μεγεθος. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...