Jump to content

ΕΞΑΤΜΙΣΗ


CHARALAS

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ :D , ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ ΧΟΜΠΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΝΥΣΗΧΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. ( ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ : ΥΨΟΣ-60, ΜΗΚΟΣ-120, ΠΛΑΤΟΣ-90... 650 ΛΙΤΡΑ) ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΘΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 100 ΛΙΤΡΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ.

ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ ΕΧΩ 4 ΛΑΜΠΕΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ 7 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΡΑ/ΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ.

Link to comment
Share on other sites

Για την εξάτμιση η καλύτερη λύση είναι η αυτόματη αναπλήρωση και υπάρχουν αρκετές προτάσεις στο εμπόριο.

Αυτό που δεν κατάλαβα ή δεν έχεις διατυπώσει σωστά είναι η αναπλήρωση που κάνεις... την κάνεις κάθε μήνα?

Δεν πρέπει να περιμένεις ώστε να κατέβει τόσο πολύ η στάθμη.... να την κάνεις πιο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγές νερού καθε πότε κάνεις?????

Link to comment
Share on other sites

Αν μειωσεις την εξάτμισή... θα αυξήσεις τη θερμοκρασία του ενυδρειου σου....

Τουλαχιστον εγω αυτό διαπίστωσα.

Στο 1 ενυδρειο εχω αυτή την περίοδο 40λτρ εξατμηση τις 5 μέρες... :angry2:

Απλα εχω καταντησει να εχω το βαρελι με τα 100λτρ και να το γεμιζω καθε σαββατο με νερό από Α/Ο/. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν μειωσεις την εξάτμισή... θα αυξήσεις τη θερμοκρασία του ενυδρειου σου....

:D

Νομιζω μονο με chiller γινεται να κρατηθει χαμηλα η θερμοκρσια το καλοκαιρι χωρις μεγαλη εξατμιση, αλλα οχι σε ανοιχτο χωρις καπακι ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα δυστυχώς μου δημιουργεί πρόβλημα, κάθε 2 weeks περίπου αναγκάζομαι να συμπληρώνω νερό για να μη την ψωνίσει η αντλία από το sump (παίρνει αέρα).

Σκέφτομαι σοβαρότατα την αυτόματη πλήρωση...

Link to comment
Share on other sites

και εμένα δυστυχώς μου δημιουργεί πρόβλημα, κάθε 2 weeks περίπου αναγκάζομαι να συμπληρώνω νερό για να μη την ψωνίσει η αντλία από το sump (παίρνει αέρα).

Σκέφτομαι σοβαρότατα την αυτόματη πλήρωση...

[/quote

η μονη λυση για να μειωθει η εξατμιση ειναι το καπακι.για το ενυδρειο ειναι λιγο δυσκολο αλλα για το σαμπ γεινεται.εγω καθε 3 μερες στο σαμπ ερειχνα ενα 4κιλο απιονισμενο.απο τη στιγμη που εβαλα ενα τζαμι για καπακι εδω και 2 εβδομαδες δεν χρειαστηκε να συμπληρωσω.αφησα μονο 2 τρυπες στο τζαμι για εισαγωγη και εξαγωγη του νερου.πραγματικα εχω ησηχασει

Link to comment
Share on other sites

έχω από πάνω κόντρα πλακέ θαλάσσης με 6 ανεμιστήρες ρε γμτ...

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ :) , ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ ΧΟΜΠΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΝΥΣΗΧΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. ( ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ : ΥΨΟΣ-60, ΜΗΚΟΣ-120, ΠΛΑΤΟΣ-90... 650 ΛΙΤΡΑ) ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΘΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 100 ΛΙΤΡΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ.

ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟ ΕΧΩ 4 ΛΑΜΠΕΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ 7 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΡΑ/ΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ.

:)

Αν θέλεις γράφε με πεζά .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν εχω ψαχτει ιδιαιτερα αλλα νομιζω μια καλη αναπληρωση κοστιζει 150 200ε ενω ενα ψυκτικο μηχανημα 350 370ε για300αρι αν ξερουν καποια παιδια καποιο λινκ για να δουμε κατι ενδιαφερον η αν υπαρχει κατι αλλο αξιοπιστο και δοκιμασμενο απο τους πιο εμπειρους καλοδεχουμενο θα το εκτημισει και η πεθερα μου που το συμπληρωνει οταν λειπω

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...