Jump to content

Το ενυδρειο μου


Recommended Posts

2 εσωτερικα φιλτρα magi380, το ενα εχει μεσα 2 σφουγκαρια και siporax mini, το αλλο εχει 1 σφουγκαρι και πολυ siporax mini

1 θερμοστατης 100watt

1 θερμομετρο

2 κλιματα-ξυλα

2 φυτα φυτεμενα απλα που δεν ξερω τι ειναι

κερατοφυλλο

2 ηφαιστειακες πετρες

ψαρια: 11 γκαπις, 6 κοριντορας aeneus

φωτισμος: resun 15 watt μια λαμπα

υποστρωμα: ασπρη αμμος

τροφες: sera flora flakes, guppy gran κοκκους, welsi gran, novo gappy

ευχαριστω ολους παρα πολυ ιδιαιτερα τον sifo και τον delta66 καθως και ολα τα παιδια για τις πολυτιμες πληροφοριες τους!!!! :D

*φωτος μολις βρω τροπο να τις ανεβασω με χαμηλοτερη αναλυση

Link to comment
Share on other sites

2 εσωτερικα φιλτρα magi380, το ενα εχει μεσα 2 σφουγκαρια και siporax mini, το αλλο εχει 1 σφουγκαρι και πολυ siporax mini

1 θερμοστατης 100watt

1 θερμομετρο

2 κλιματα-ξυλα

2 φυτα φυτεμενα απλα που δεν ξερω τι ειναι

κερατοφυλλο

2 ηφαιστειακες πετρες

ψαρια: 11 γκαπις, 6 κοριντορας aeneus

φωτισμος: resun 15 watt μια λαμπα

υποστρωμα: ασπρη αμμος

τροφες: sera flora flakes, guppy gran κοκκους, welsi gran, novo gappy

ευχαριστω ολους παρα πολυ ιδιαιτερα τον sifo και τον delta66 καθως και ολα τα παιδια για τις πολυτιμες πληροφοριες τους!!!! :D

*φωτος μολις βρω τροπο να τις ανεβασω με χαμηλοτερη αναλυση

http://www.facebook.com/home.php?#!/ph...p;id=1009304983

Link to comment
Share on other sites

να σημειωσω οτι φοντο ειναι μαυρο χαρτονι και οτι το ενα φιλτρο ριχνει προς τη μια πλευρα χωρις οξυγονο και το αλλο ριχνει απο πανω με σπλιτερ για οξυγονωση

α και ειναι 80λιτρα ε...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

και ο μονομαχος μου

13λιτρα φιλτρο jembo με πολυ χαμηλη ροη λογω πατεντας τοποθετησης του σπλιτερ του ενος magi 380 να ριχνει στο τζαμι

θερμοστατη ενα μικρο σαν γλωσσα για να κρατα το νερο μονιμα στους 26

ενα θερμομετρο

χαλικακι

1 κλιμα-ξυλο

ενα ψευτικο διακοσμητικο

τροφη bloodworms της σερα

και φωτο:

http://www.facebook.com/album.php?aid=2016...p;id=1009304983

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ανεβασεις τις φωτο εδώ... γιατι δεν εχουν ολοι λογαριασμο στο facebook.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ανεβασεις τις φωτο εδώ... γιατι δεν εχουν ολοι λογαριασμο στο facebook.

προσπαθω να μικρυνω την αναλυση αλλα δεν...

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις να δω εδω?

Link to comment
Share on other sites

το 80λιτρο, ευχαριστω delta66

post-19192-1273171794_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

ο μονομαχος

post-19192-1273171901_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι λεει? δεν εχετε να μου πειτε τπτ? ολα σωστα ειναι???? :D

Link to comment
Share on other sites

ο μονομαχος

Τι έχεις βάλει σαν υπόστρωμα; :D

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις βάλει σαν υπόστρωμα; :D

χαλικι θαλασσι που ειχα απο πριν αλλα ειναι προσωρινο, βεβαια δεν εχει προβλημα πιστεψε με. ασπρη αμμος θα μπει ή καφετι χαλικι

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

χαλικι θαλασσι που ειχα απο πριν αλλα ειναι προσωρινο, βεβαια δεν εχει προβλημα πιστεψε με. ασπρη αμμος θα μπει ή καφετι χαλικι

Δεν υπάρχει λόγος να μην σε πιστέψω, απλά απτή Φώτο μου έκανε κάτι σαν μοκέτα πράσινη σαν αυτές που βάζουν σε εξωτερικούς χώρους τύπου γρασίδι. :angry2::D

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να μην σε πιστέψω, απλά απτή Φώτο μου έκανε κάτι σαν μοκέτα πράσινη σαν αυτές που βάζουν σε εξωτερικούς χώρους τύπου γρασίδι. :hysterical::D

:angry2:;) κοιτα σε λιγο ετσι που το πανε με την κριση βλεπω να κοβω και κανα κομματι χαλι να του βαζω του παιχτη....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες προσπαθειες. :angry2:

Μακαρι να ηταν και τα δικα μου ενυδρεια ετσι στην αρχη.

Εγω δεν θα εβαζα κορυ με ζωοτοκα γιατι ειμαι λιγο αυστηρος με τις τιμες του νερου.

Φυτακια θες κι αλλα και σιγα σιγα θα γεμισουν κι αυτα που εχεις (στο κερατοφυλλο να ελεγχεις τη ποσοτητα του αφαιρώντας οταν αυξανεται πολυ)

Το μονομαχοενυδρειο πολυ καλο και αυτο, η αμμος δεν μου αρεσει μονο και το ψευτικο διακσομητικο.

Φυτακια θελει κι αυτο μερικα, πχ καμια moss στο ξυλο δεμενη.

Το καπακι δεν πιστευω να αποκλειει τον αερα απο την επιφανεια του νερου, γιατι το ψαρι αναπνεει και ατμοσφαιρικο αερα. Θα κατεβαζα 1-2 εκ τη σταθμη ισως.

;):hysterical:

Καλη συνεχεια αναμενουμε τις αναβαθμισεις τους σιγα σιγα :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες προσπαθειες. :angry2:

Μακαρι να ηταν και τα δικα μου ενυδρεια ετσι στην αρχη.

Εγω δεν θα εβαζα κορυ με ζωοτοκα γιατι ειμαι λιγο αυστηρος με τις τιμες του νερου.

Φυτακια θες κι αλλα και σιγα σιγα θα γεμισουν κι αυτα που εχεις (στο κερατοφυλλο να ελεγχεις τη ποσοτητα του αφαιρώντας οταν αυξανεται πολυ)

Το μονομαχοενυδρειο πολυ καλο και αυτο, η αμμος δεν μου αρεσει μονο και το ψευτικο διακσομητικο.

Φυτακια θελει κι αυτο μερικα, πχ καμια moss στο ξυλο δεμενη.

Το καπακι δεν πιστευω να αποκλειει τον αερα απο την επιφανεια του νερου, γιατι το ψαρι αναπνεει και ατμοσφαιρικο αερα. Θα κατεβαζα 1-2 εκ τη σταθμη ισως.

;):hysterical:

Καλη συνεχεια αναμενουμε τις αναβαθμισεις τους σιγα σιγα :D

αακριβως αυτα που μου λες ειναι το επομενο βημα. επειδη δεν ηξερα τι θα γινει με το φως στο μονομαχο δεν εχω βαλει φυτα αλλα θα μπει daylight στο φωτιστικο και θα ειναι οκ. δεν ειχε καπακι το ενυδρειο και εβαλα τζαμι 5αρι για να περνα και το φως. κοπηκε στην ακρη για να περνουν τα καλοδια και στην αλλη για να κανει ρευμα, αλλα ουτος ή άλλος ανοιγω το καπακι για ταισμα συχνα αφου τον ταιζω ενα ενα σκουλικι στο χερι αρκετες φορες τη μερα απο λιγο. υποστρωμα ειπα και παραπανω αμμο ή καφε χαλικι και στη θεση του ψευτικου θα μπει ηφαιστιακη πετρα. οσο για φυτα περιμενω να μεγαλωσει το κερατοφυλλο αρκετα στο αλλο για να βαλω κανενα κλαδεμα στο μονομαχο και ακομα μερικα φυτα αναζητουνται. για τις παραμετρους ζωοτοκων-κοριντορας εγινε το καλυτερο δυνατον με νεο στο 7.2 ph αρκετες αλλαγες νερου και αμμωνια 0 με δανεικο υγρο τεστ. το νερο της περιοχης μου ειναι στο 7,5. τα ξυλα λογικα το εριξαν λιγο στο ενυδρειο.εχουμε ΑΡΚΕΤΕΣ αλλαγες οπου ναναι και νεες φωτος. ευχαριστω για τα καλα λογια μεντορα delta66 και δεν θα σας απογοητευσω...

δεν ξεχνω την αρχη αρχη με 10λιτρα γυαλλα και 3 χρυσοψαρα πριν 15 μερες και τσακωμος στο πετ σοπ μολις εγινα μελος στο σαιτ. ευχαριστω και παλι!!!

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. : τρωει σαν καλο παιδι και τον αρακα του 1 φορα τη βδομαδα... :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να τσακωνεσαι με τα πετσοπ, απο εκει θα προμηθευεσαι οτι χρειαζεσαι :D

Η daylight δεν ειναι και οτι καλυτερο για χρηση μονης λάμπας κατα τη γνωμη μου.

Βρες μια, μεσαια kelvin πχ 4500-7500.

Την ηφαοστιακη πετρα δεν θα την εβαζα με μονομαχο γιατι "αγκυλωνει" και θα μαγκωνονται τα πτερυγια του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να τσακωνεσαι με τα πετσοπ, απο εκει θα προμηθευεσαι οτι χρειαζεσαι :D

Η daylight δεν ειναι και οτι καλυτερο για χρηση μονης λάμπας κατα τη γνωμη μου.

Βρες μια, μεσαια kelvin πχ 4500-7500.

Την ηφαοστιακη πετρα δεν θα την εβαζα με μονομαχο γιατι "αγκυλωνει" και θα μαγκωνονται τα πτερυγια του.

σωστο για την πετρα και το φως, οσο για το συγκεκριμενο πετ σοπ εκτος απο τα 3 χρυσοψαρα σε 10 λιτρα μου εδοσαν και βακτηρια αντι για αντιχλωριο γτ λεει ετσι νομιζαν οτι ηταν αντιχλωριο. σε 3 μερες που τα ψαρακια πεθαναν πηγα και τους ζητησα το λογο και υποψιασμενος αφου πριν ειμουν εντελος ασχετος εψαξα για το προιον και ηταν οντος βακτηρια.... ε μετα πως να μην τσακωθω? βεβαια το θεμα ειναι να εχουν και σωστες υπηρεσιες γτ νταξει το παραμυθι αλλα καποιος που δεν ξερει ειναι καταδικασμενος να του τα τρωνε. σε ολα τα αλλα πετ σοπ ηταν αν οχι τελεια, μια χαρα η αντιμετωπηση για πετσοπαδες παντα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...