Jump to content

Αυξηση νιτρικών


Recommended Posts

Εχω στικάκια που δείχνουν μηδενικά νιτρικά. Εχω αρκετα σφουγγαρία και βαμβάκι αλλα ακόμα περισσότερα φυτά που τα χλαπακιαζουν τα νιτρικά. Τι μπορώ να κάνω για να ανέβουν;

Link to comment
Share on other sites

Εχω στικάκια που δείχνουν μηδενικά νιτρικά. Εχω αρκετα σφουγγαρία και βαμβάκι αλλα ακόμα περισσότερα φυτά που τα χλαπακιαζουν τα νιτρικά. Τι μπορώ να κάνω για να ανέβουν;

Τι φυτά έχεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Γράψε περισσότερες πληροφορίες,όπως λίτρα,φωτισμό,φυτά,λίπανση και κάθε πόσες μέρες κάνεις αλλαγή νερού.Δοκίμασε τα στικ σε άλλο ενυδρείο ώστε να δεις τι ΝΟ3 θα δείξουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. γιατί θες να ανεβούν τα νιτρικά????? άλλοι προσπαθούν να τα κατεβάσουν..

(σαν μικρό παιδί και εγώ αναρωτιέμαι)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει ισορροπία.Κάνε μια αναζήτηση στο Forum...

Εγώ τα κρατώ κοντά στο 10.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προσθέσεις νιτρικό κάλιο (ΚΝΟ3).

Το βρίσκεις σε καταστήματα χημικών και φυτοφαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

Εχω:

  • φακή (πολλη)
  • riccia αρκετη
  • κερατόφυλλο αρκετό
  • υγροφιλια πολυσπερμα αρκετη
  • eggeria densa μετρια ποσότητα
  • valisneria nana
  • κρυπτοκορινες, πολλες και διάφορες.

Φωτισμός 8-10 ώρες την ημέρα μια Τ8 στα 18 βαττ. 65 λιτρα, αλλα έχω πολλα φυτά στην επιφάνεια και είναι σκοτεινό το ενυδρείο.

Λιπανση seachem flourish και φωσφορο

Αλλαγες νερού θεωρητικά κάνω καθε βδομάδα απο 10-15 λίτρα, αλλα τώρα τελευταία το έχω αμελήσει λίγο λόγω των Πανελλαδικών εξετάσεων που ξεκινάνε την Παρασκευη.

@ Koulos: Τα νιτρικα βοηθάνε στην αναπτυξη των φυτών. Παιζουν πολυ σημαντικό ρόλο και καλα είναι να είναι γύρω στο 10-15.

Τα στικάκια στο νερο βρύσης δείχνουν μηδεν και σε ενα μικρό που έχω γύρω στο 10.

Link to comment
Share on other sites

ειναι απλο φιλε....

Βαζεις λιπασμα που εχει ΝΟ3 αλλα με προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να προτείνεις κάποιο;

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια έχεις? Επίσης το οτι είναι μηδενικά δεν σημαίνει οτι τα φυτά δεν τρώνε, απλά δεν είναι μετρήσιμο το περίσσευμα. Τάιζε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 5 ζεβρακια και καμια 15αρια γκαπυ. Επίσης έχω πολλες red cherry 2 zebra neritina σαλιγκάρια. Ταϊζω 2-3 φορες την ημέρα, αρκετά....

Υ.Γ. εχω 750ml βιολογικό υλικό αν έχει σημασία

Link to comment
Share on other sites

Το να μήν μεγαλώνει το κερατόφυλλο και να γίνονται τρυπούλες στην polysperma θεωρείται πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα οτι έχεις riccia, μιλάμε για την απόλυτη ρουφήχτρα νιτρικών, μήοπως να περιορίσεις και αυτή και το κερατόφυλλο?

...μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα στα υπόλοιπα φυτά στι παρελθόν λόγω έλλειψης αζώτου, οι τρυπούλες μπορεί να είναι και από έλλειψη φωτισμού λόγω της φακής την οποία και δεν συστήνω με τόσα φυτά από κάτω της να ψάχνουν φως.

Link to comment
Share on other sites

@ viciouscircle: :D

Άνοιξε λίγο χώρο στην επιφάνεια.Το κερατόφυλο είναι το καλύτερο "τεστ" νιτρικών... <_<

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να προτείνεις κάποιο;

Μπορείς να προσθέσεις νιτρικό κάλιο (ΚΝΟ3).

Το βρίσκεις σε καταστήματα χημικών και φυτοφαρμάκων.

απο ενυδρειακα υπαρχει το seachem nitrogen

& dimitrig

Τι αλλο προσθετει πρακτικα στο νερο μαζι με τα νιτρικα, αν προτιμησει το ΚΝΟ3?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα οτι έχεις riccia, μιλάμε για την απόλυτη ρουφήχτρα νιτρικών, μήοπως να περιορίσεις και αυτή και το κερατόφυλλο?

...μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα στα υπόλοιπα φυτά στι παρελθόν λόγω έλλειψης αζώτου, οι τρυπούλες μπορεί να είναι και από έλλειψη φωτισμού λόγω της φακής την οποία και δεν συστήνω με τόσα φυτά από κάτω της να ψάχνουν φως.

Την riccia να την περιορήσω, (η αλήθεια είναι οτι αρχικά υπήρχε ενα μονο "κλαδακι" και το είχα δει αλλα δεν το είχα αναγνωρίσει τόοοοτε (πριν τα Χριστουγεννα) και το άφησα. Μετα αναπτυχθηκε σε ενα μικρό ματσάκι 2-3 εκατοστων και το μετεφερα ακριβώς κατω απο την λάμπα. Στους επόμενους δύο μήνες αναπτυχθηκε στα 15 εκατοστα διαμετρο!!!

Για την φακή και το φως το ξέρω αλλα τι να κάνω. Δεν μπορώ ποτε να την βγάλω όλη. Τώρα τελευταία ειδικά έχει μικρύνει. Τα φυλλα της είναι τουλάχιστον το ένα τρίτο απο οτι ήταν παλιότερα. Λογικα η ελλειψη νιτρικών θα φταίει...

Τελος το κερατόφυλλο μεγαλώνει πολύ σιγα. Θυμαμαι που το συζητούσα στην συνάντηση του Μαρτίου... Ομως το κερατόφυλλο το θέλω για τα γκάπυ. Τωρα που υπάρχει λιγότερο κερατόφυλλο και προστεθηκαν τα ζεβράκια, κατι μεγαλα σχετικά έχω προσεξει μείωση των γκαπακίων...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά ενυδρειακά προϊόντα για την αύξηση των νιτρικών, όπως το Nitrogen της Seachem ή το Nitro της Easylife.

Ένας άλλος τρόπος είναι να πας σε DIY, δηλαδή σκόνη ΚΝΟ3 από κατάστημα χημικών με την οποία κάνεις ένα διάλυμα σύμφωνα με αυτόν τον υπολογιστή.

Με την σκόνη ΚΝΟ3 προσθέτεις Άξωτο (Ν) και Κάλλιο (Κ), αρκεί η σκόνη να είναι υψηλής καθαρότητας ώστε να μην περιέχει και πολλά άλλα άγνωστα στοιχεία που ίσως κάνουν κακό.

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος τρόπος είναι να πας σε DIY, δηλαδή σκόνη ΚΝΟ3 από κατάστημα χημικών με την οποία κάνεις ένα διάλυμα σύμφωνα με αυτόν τον υπολογιστή.

Με την σκόνη ΚΝΟ3 προσθέτεις Άξωτο (Ν) και Κάλλιο (Κ), αρκεί η σκόνη να είναι υψηλής καθαρότητας ώστε να μην περιέχει και πολλά άλλα άγνωστα στοιχεία που ίσως κάνουν κακό.

Πολλη φασαρια. Βαριεμαι να το κανω ολο αυτό και νομίζω θα βγεί πιο ακριβό απο ένα λίπασμα που θα βγει πιο ακριβο απο το να ταϊζω παραπανω... :D

Ευχαριστώ πάντως <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...