Jump to content

Discus Stress .. ??


paristnt

Recommended Posts

Καλημερα Παιδια ,

εχω ενα ενυδρειο 350 Λιτρα Με 5 Δισκους 5 - 7 Εκατοστα ..

Τα τρια μου φενονται μια χαρα τα αλλα 2 ομως κρυβονται συνεχως πισω απο ενα μεγαλο κομματη ξυλο ..

τα δυο που δεν μου φενονται ενταξι ειναι πολυ σκουρα .

εχω φιλτρο rena xp4 Υλικα κατα σειρα , Eihime mech pro , Σφογγαρι , Βιολογικο sera cyborax Σφογαρι Βαμβακι ..

παραμετρους νερου :

ph : 6.5

nh4 :0

no2 :0.5

no3 :5

kh :6

gh : 3

po4 :μεγαλητερο απο τις ενδιξεις του τεστ

θερμοκρασια : 29

αλλα Ψαρια : 5 corys , 2 yoyo loach , 2 anchistous

Τις τελευταιες 4 εβδομαδες κανω αλλαγες νερου (30λιτρα)και καθαριζω το φιλτρο καθε κυριακη

Το προβλημα μου ειναι τα 2 ψαρια που κρυβονται συνεχος και δεν εχουν χρωμα ..

Μπορητε να με βοηθησετε ?

Ευχαριστω . !

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες , εαν και δεν ειμαι απο τους εμπειρους εχω 2-3 ερωτησεις - παρατηρησεις

Νο2 γιατι εχεις ακομα ? Μηπως ειναι σε διαδικασια στρωσιματος ακομα το ενυδρειο σου ?

30 λιτρα αλλαγη που κανεις καθε βδομαδα ειναι λιγο κατα τη γνωμη για τα ψαρια που εχεις μεσα ? και τελος το οτι καθαριζεις συνεχεια το φιλτρο σου δεν ειναι και οτι καλυτερο μιας και θα εχεις θεμα βιολογιας (εαν δεν εχεις ιδη )

Τελος μερικες φωτο απο τα ψαρια πιστευω οτι θα βοηθουσαν στο να σε βοηθησουμε

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Παιδια ,

εχω ενα ενυδρειο 350 Λιτρα Με 5 Δισκους 5 - 7 Εκατοστα ..

Τα τρια μου φενονται μια χαρα τα αλλα 2 ομως κρυβονται συνεχως πισω απο ενα μεγαλο κομματη ξυλο ..

τα δυο που δεν μου φενονται ενταξι ειναι πολυ σκουρα .

εχω φιλτρο rena xp4 Υλικα κατα σειρα , Eihime mech pro , Σφογγαρι , Βιολογικο sera cyborax Σφογαρι Βαμβακι ..

παραμετρους νερου :

ph : 6.5

nh4 :0

no2 :0.5

no3 :5

kh :6 Μηπως εχεις μπερδευτει και ειναι αναποδα? δεν μου εχει τυχει το GH να ειναι μικροτερο του ΚΗ

gh : 3

po4 :μεγαλητερο απο τις ενδιξεις του τεστ Ας μας πει καποιος που μπορει να οφειλεται αυτο και τι επιπτωσεις μπορει να εχει στους δισκους. δεν εχεις καθολου φυτα?

θερμοκρασια : 29

αλλα Ψαρια : 5 corys , 2 yoyo loach , 2 anchistous

Τις τελευταιες 4 εβδομαδες κανω αλλαγες νερου (30λιτρα)και καθαριζω το φιλτρο καθε κυριακη κανε καλυτερα 20 με 30% αλλαγες και προς θεου... μην πειραζεις το φιλτρο σου. γι αυτο εχεις ΝΟ2. χαλας τη βιολογια σου ετσι.

Το προβλημα μου ειναι τα 2 ψαρια που κρυβονται συνεχος και δεν εχουν χρωμα .. Μπορει να ειναι αρρωστα αλλα μπορει να ειναι στρεσσαρισμενα απο ξυλο που ισως να εχουν παιξει με τους αλλους δισκους. παρατηρησε τα και πες μας αν βλεπεις κυνηγητα....

Μπορητε να με βοηθησετε ?

Ευχαριστω . !

τελος, οι φωτογραφιες που ζητηθηκαν απο τους αλλους φιλους θα βοηθουσαν αρκετα. επισης πες μας ενα χρονοδιαγραμμα μεταβολων. δηλαδη για πχ: τοτε ξεκινησε το ενυδρειο να λειτουργει, τοτε μπηκε αυτο το ψαρι, τοτε μπηκαν τοσα ψαρια απο αυτο το ειδος, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΟ ΤΟ GH ΑΠΟ ΤΟ KH ΓΙΑ ΤΟ PO4 3- ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΕΣ .ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΝΤΙΦΟΣΦΩΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ SEACHEM ,JBL ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ RENA ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ .ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕ ANUBIA ΔΙΑΦΟΤΕΤΙΚΩΝ ΜΕΓΕΘΩΝ.ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΙΟ ΜΕΤΑ

Link to comment
Share on other sites

εαν σου ειναι ευκολο μην γραφεις με κεφαλαια ( ειναι σαν να φωναζεις ) αφου θα βγαλεις φωτο απο τα ψαρια βγαλε και μια πανοραμικη με το ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλωσηρθες στην παρεα μας.

Καταρχην το πρωτο που πρεπει να κανεις αμεσα ειναι να διωξεις τα 2 yoyos. Ειναι ψαρια που στρεσαρουν τους δισκους.

Αντικατεστησε το Mech και καποια απο τα σφυγγαρια σου με περισοτερη βιολογια στο φιλτρο σου .

Αλλαγες θα σου προτεινα 30% του ογκου του νερου ενυδρειου σου2 φορες την εβδομαδα απο οσμωση.

Αν δεν εχεις οσμωση βαλε τυρφη στο φιλτρο σου.

Επισης το φιλτρο σου μην το πειραζεις τοσο συχνα. 1 φορα το μηνα να αλλαζεις το ενυδρειακο βαμβακι εισαι οκ.

Στρεψε το spraybar σε σημειο να μην εχεις τρικυμια μεσα στο ενυδρειο.

Αυτα για αρχη θα εκανα εγω.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας και μια φωτογραφια να δουμε και τον διακοσμο του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρειτε για το πως γραφω και για τα λαθη που κανω δεν ειμαι και πολυ των υπολογηστων.Αν τα εχω καταφερει να μια φωτογραφια ,δεν ειναι πολυ καλη αυτη βρηκα.θα στηλω κι αλλες πιο μετα.

Να βγαλω τα giogio ,να βαλω λιγα cardinal(35) θανε πολλα?

Με το Po4 3- τι να κανω τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβηκε η φωτογραφια

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τα Loaches kαι μην βαλεις τιποτε αλλο προς το παρον και δες και τι αλλο σου εχω προτεινει.

Η φωτο σου δεν ανεβηκε.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Για βαλε και ακομα 2-3 δισκακια <_<

Προσεχε λιγο τη βιολογια σου και λαβε υπ'οψιν σου το παραπανω..........

Οι δισκοι προτιμουν να ζουνε σε κοπαδι. Οσο περισσοτεροι λοιπον, τοσο πιο χαλαροι και ισορροπημενοι :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα προαναφέρθηκαν.Κανε μας και μια αναφορά στο ταισμα των δίσκων και εικονες βέβαια... <_<

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαστε καλα σημερα?

Λοιπον

Τα'ι'σμα κανω 3 φορες την μερα .

Ocean Nutrition

1) discus food

2)κοκκινο σκουλικι

Tropical

1) supervit granulat

Hicari

1)discus Bio-gold

Με το ταί'σμα χρησιμοποιω κα σταγονες την JBL atvitol

Μια φορα την βδομαδ

α discus trace της seachem

Σημερα ο Μαρκος απο το petshop μου προτηνε να βαζω καθημερινα Bacterlife τησ waterlife τι λετε?

Οι διδκοι μου συνεχιζουν να αναπναιουν γρυγορα.Παιζει καθολου ρολο το Co2 στην γυαλα?Εχω μεσα αεραντλια EHEIM 200.Co2/ph controler JBL .Χρησιμοποιω seachem Excel για τις anubia και το java moss.

Θα ξανακανω τις μετρησεις σημερα και θα ενημερωσω πιο μετα .Τα λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαστε καλα σημερα?

Λοιπον

Τα'ι'σμα κανω 3 φορες την μερα .

Ocean Nutrition

1) discus food

2)κοκκινο σκουλικι

Tropical

1) supervit granulat

Hicari

1)discus Bio-gold

Με το ταί'σμα χρησιμοποιω κα σταγονες την JBL atvitol

Μια φορα την βδομαδ

α discus trace της seachem

Σημερα ο Μαρκος απο το petshop μου προτηνε να βαζω καθημερινα Bacterlife τησ waterlife τι λετε?

Οι διδκοι μου συνεχιζουν να αναπναιουν γρυγορα.Παιζει καθολου ρολο το Co2 στην γυαλα?Εχω μεσα αεραντλια EHEIM 200.Co2/ph controler JBL .Χρησιμοποιω seachem Excel για τις anubia και το java moss.

Θα ξανακανω τις μετρησεις σημερα και θα ενημερωσω πιο μετα .Τα λεμε.

Γιατι μας βασανιζεις και εσυ και ο Μαρκος ??

Βαλε μια φωτο να δουμε πως ειναι το ενυδρειο σου και απο εκει και περα εδω ειμαστε να βοηθησουμε και εσενα και το Μαρκο <_<:D

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,πρωτα απ ολα,οπως πολυ σωστα σου ειπαν τα παιδια,μην πειραζεις τοσο συχνα το φιλτρο,θα εχεις προβλημα με την βιολογια(εξ ου και τα νιτρωδη).

περα απο αυτο ομως,παρατηρησα οτι εγραψες οτι οι 2 δισκοι που εχουν προβλημα ηρθαν μεταγενεστερα απο τους υπολοιπους(τους πηρες και τους δυο απο το ιδια γυαλα??).δεν μας εγραψες κατι πολυ σημαντικο.αυτοι οι δυο τρωνε κανονικα?? μηπως τους επιτιθενται οι αλλοι την ωρα του φαγητου και αυτοι το ριχνουν στην νηστεια??κοντολογις,αν προυπηρχε προβλημα επιθετικοτητας απο τους υπολοιπους,ειναι συνηθες καποια στιγμη τα <<θυματα>> να απελπιζονται και να μην βγαινουν ουτε για φαι,να στρεσσαρονται και εντελει να παιρνουν την κατιουσα.αν λοιπον ειναι προβλημα επιθετικοτητας που κατεληξε στο στρεσαρισμα τους,δεν θα βοηθησει και πολυ οτι χημικο και να ριξεις μεσα στο νερο..

αλλη περιπτωση ειναι αυτοι οι δυο να εχουν προσβληθει απο καποιο εσωτερικο παρασιτο(να ηταν ηδη αρρωστοι οταν τους πηρες),αλλα η εξελιξη να ειναι αργη και να επιδεινωθηκε τωρα. για φαρμακευτικη αγωγη,διαγνωση κλπ,θα πρεπει να παρεις υπευθυνες συμβουλες,εγω προσωπικα δεν τολμω να γραψω απο το ιντερνετ οτιδηποτε σχετικα,θα ηταν επιπολαιο.

προσωπικη μου αποψη ειναι να μην βαλεις οποιοδηποτε νεο ψαρι μεσα,αν δεν εξαλειψεις το προβλημα

σε παρομοιες περιπτωσεις ,εγω προσωπικα ,βγαζω τους αρρωστους δισκους και τους βαζω καραντινα,μεχρι να δω τι ειναι και τι παιζει.αν ειναι κατι που αντιμετωπιζεται με φαρμακο,τοτε και μονο τοτε ,αφου δω οτι το φαρμακο τους πιανει,το ριχνω σε ολο το ενυδρειο.πολλες φορες ομως ειναι θεμα επιθετικοτητας και οι δισκοι<<θυματα>>,οταν βρεθουν μονοι τους,συνερχονται.

Έγινε επεξεργασία - haros
Link to comment
Share on other sites

Για σας Ειμαι ο Μαρκος .. για καπιον λογο οι φωτογραφεις του paristnt δεν ανεβαινουν μου τα εχει φερει και τα εχω βαλει στον υπολογηστη ειναι σε μορφη JPEG Image παταω το choose εκι στα Συνημμενα Αρχεια και μετα Προσθεσε αυτο το συνημμενο κανει λιγη ωρα και γινεται reset η σελιδα και ο Συνολικος υπολιπος χωρος : 8mb μενει το ιδιο που φανταζομαι επρεπε να μειωθει .. δεν ξερω γιατι ??

Λυπαμαι αν σας βασανιζομαι παιδια Συγγνωμη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαρκο . Θα πρεπει να μικρυνεις τις φωτογραφιες σε ογκο και ισως και σε μεγεθος. Δοκιμασε να τις κανεις resize σε 800χ600

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

ενα ευκολο και free προγραμμα για να κανεις το resize των φωτογραφιων ειναι το VSO Image Resizer βρες το στο google , απλο ,μικρο, ευκολο

Link to comment
Share on other sites

ή εναλλακτικα ανοιξε ενα λογαριασμο πχ στο http://photobucket.com και ανεβαζε τις φωτογραφιες εκει.

Μετα με ενα λινκ απο εκει θα φαινεται η φωτο στο ποστ σου.

Ανεβαζοντας τες εκει, εχει δυνατοτητα να τις μικραινεις αυτοματα (την ωρα που ανεβαινουν) και σε 800Χ600 καταληλο μεγεθος για φορουμ

Καλο ειναι να φτιαξεις φακελους και υποφακελους στο λογαριασμο σου για σωστη αρχειοθετηση των θεματων σου, για ευκολη ευρεση τους αργοτερα. Και αυτο γιατι, απο τη στιγμη που τις ανεβασεις δεν πρεπει να τις μετακινεις μεσα σε αλλους φακελους γιατι χανεται το λινκ και δεν φαινονται πια στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι πως θα λυθει σιγουρα αλλα ....

Αλλαξε τα yoyo loach με 2-3 δισκακια.

Κανε αλλαγες καθε 2 μερες 30% (εχεις νιτρωδη) δοκιμασε και seachem prime (το αντιχλωριο) σε τριπλη δοση (δεσμευει και αμμωνια νιτρωδη)

Ειναι στρωμενο? Ποσο καιρο τρεχει?

Δοκιμασε να βαλεις τη ριζα στην γωνια ετσι ωστε να κανει κρυψωνα με χωρο απο πισω και οχι κολλητα στο τζαμι, και ενα χαρτονι για φοντο (καφε ματ σκουρο κατα προτιμηση δικη μου)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την υπομονη σας και την βοηθεια σας <_<

οριστε καποιες φωτωγαφιες .

post-9786-1273589580_thumb.jpg post-9786-1273589669_thumb.jpg post-9786-1273589765_thumb.jpg post-9786-1273589856_thumb.jpg

φίλε μου θα σε στεναχωρήσω αλλά θα στο πω... εάν δεν γίνει κάτι για τα δισκάκια άμεσα θα τα χάσεις... μετράς μέρες ή και ώρες μέχρι να αρρωστήσει το πρώτο που βλέπω στη φώτο και συνήθως άμα αρχίσει ένα μετά τα παίρνει η μπάλα όλα.

Φιλικές συμβουλές: 30% αλλαγή νερού με api stress coat 10ml / 38l κάθε μέρα για μια βδομάδα και βλέπουμε, ελάχιστο τάισμα, δεν ξανακουμπάς το φίλτρο σου για κανένα λόγο εκτός εάν δεν βγάζει νερό.

έχει κανένα από τα δισκάκια θολά μάτια;

edit: παιδιά το ντεκόρ είναι το τελευταίο, αυτή τη στιγμή το ενυδρείο δεν έχει βιολογία!

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

edit: παιδιά το ντεκόρ είναι το τελευταίο, αυτή τη στιγμή το ενυδρείο δεν έχει βιολογία!

Οι προτασεις μου πιο πανω για τη ριζα και το φοντο δεν ειναι για το ντεκορ οσο για τη δημιουργια κρυψωνων και μια τουλαχιστον πλευρα του ενυδρειου καλυμενη.

Μεχρι να ηρεμησουν τα παραγματα και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...