Jump to content

νέος χομπίστας με...."κακούς" πιγκουίνους


antgavri1986

Recommended Posts

Γεία σας παιδιά!Με λένε Αντώνη και ειμαι 24.Από μικρό παιδί με συνάρπαζε αυτο το hobby.Είμαι αρκετά νέος με το hobby.Διαβάζω όσο μπορώ περισσότερο και κάθε φορά που λύνω μια απορεία δημιουργούνται καινούριες!!!! wacko.gif

Έχω 1,5 μήνα το ενυδρείο 60L με 6γωνικό σχήμα.Έχω πλαστικά φυτά και ένα ξύλο.αυτή τη στιγμή εχω:

3 ballon molly,

4 πιγκουίνους, http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...amp;pcatid=1579

1 μονομάχο

1 gappy(ετοιμοθάνατο,μαδημένη ουρά και πτερίγιο απο επίθεση πιγκουίνου)

~25 νεογέννητα ballon mollies,1 εβδομάδας (μέσα στο ενυδρείο,σε τούλι για προστασία) το οποία θα δωθούν σε μεγαλήτερα ενυδρεία <_<

εχω ίδη 1 θάνατο ενός ballon molly(γκαστρωμένο) κολλημένο στο φίλτρο και 3 θανάτους gappy,όλα με μαδιμένες ουρές και πτερίγια.Οι πιγκουίνοι είναι αρκετα ζωηροί,για την ακρίβεια κυνηγιούνται συνεχώς μεταξύ τους,αλλα πολύ ευγενικά με τα υπόλοιπα(έτσι έβλεπα στην αρχή).πρόσφατα είδα οτι κάνουνε φριχτές επιθέσεις στις ουρές των gappies(άρα εκεί οφείλονται οι 3 θάνατοι και η ταλαιπορία του 4ου gappy)

στο μαγαζί που το πήρα(γνωστή αλυσίδα pet shop) μου προτίνανε τον πιγκουίνο σαν ιδανικό,για κοινονικό ενυδρείο.Οι ερωτίσεις είναι οι εξής:

1)είναι φυσιολογικό το συνεχές κυνηγιτό των πιγκουίνων?

2)είναι ήμερα ψαράκια για κοινονικό ενυδρείο?(μόνο αυτό δεν δείχνουν)

3)γεννάνε οι πιγκουίνοι?

4)όσοι απο εσάς είχετε πιγκουίνους στο ενυδρείο τους,έχετε παρατηρίσει ανάλογες συμπεριφορές?

5)μπορώ να τους ηρεμίσω?

6)αν τους κόψω λιγάκι την ουρίτσα θα υπάρχει πρόβλημα?η λογική ειναι να μην είναι τόσο γρήγορα

7)μπορώ να βάλω cardinal/neon tetra μαζί με τους πιγκουίνους ή θα έχω τα ίδια με τα gappies?

8)μήπως τα ταίζω λίγο και η επίθεση οφείλεται στην πείνα?(λογικο?)(τους ρίχνω μία φορά την ημέρα τροφή,τόση ώστε να καταναλωθει άμεσα και να μην περισσεύει.Ειδανικό?)

οποιαδήποτε συμβουλή,παρατήριση δεκτή

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

φιλικά Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι οι πιγκουίνοι

http://www.liveaquaria.com/product/detaile...cfm?pCatId=1579

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δυστυχως εχεις κανει το λαθος να βαλεις ψαρια που δεν τερειαζουν μεταξυ τους. ο μονομαχος μπαινει μονος του.πρωτα διαβαζουμε για τις απαιτησεις των ψαριων και μετα τα βαζουμε.για τους πιγκουινους δεν ξερω να σου πω αφου ομως βλεπεις να την πεφτεουν στα γκαπις πρεπει να τους βγαλεις το γρηγοροτερο.για την 6 ερωτηση θα σου πω οτι που εχεις ακουσει οτι κοβουμε τις ουρες των ψαριων για να γινουν πιο αργα;δεν εχει λογικγ η ερωτηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλα Αντώνη, καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Το πώτο μεγάλο θέμα, που ίσως και να είναι η αιτία που χάνεις τα ψαράκια σου είναι αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο. Έχεις στρώσει το φίλτρο σου; Έχεις κάνει μετρήσεις σε ΝΗ3, ΝΟ2 και ΝΟ3; Κάνεις τακτικές αλλαγές νερού και σε τι ποσοστό; Με ποιό τρόπο καθαρίζεις το φίλτρο σου;

Μη εωρήσεις ότι σε άρπαξα κατευθείαν με ερωτήσεις <_< , αλλά όλα αυτά είναι αρκετά σημαντικά για να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα του ενυδρείου σου.

Το ψαράκι που αναφέρεις μάλλον είναι το Thayeria boehlkei - False Penguin Tetra, το οποίο είναι αρκετά κοινό στην αγορά. Εκτός και αν έχεις το Thayeria obliqua - Penguin Tetra που είναι ίσως λίγο πιο δύσκολο να το βρούμε.

Όποιο και από τα δύο και αν έχεις πάντως, οι απαντήσεις είναι ίδιες.

Πρώτα από όλα, πρέπει να ξέρεις ότι το ενυδρείο σου δεν είναι ότι καλύτερο για το συγκεκριμένο ψάρι, ούτε από πλευρά λίτρων, ούτε από πλευρά διαστάσεων. Βέβαια και η σύνθεση των ψαριών σου έχει λάθη. Απαντώντας στις ερωτήσεις σου θα προσπαθήσω να σου δώσω να καταλάβεις ποιά είναι τα προβλήματα του ενυδρείο σου. Πάντα με καλή διάθεση.

1 & 2 - Όπως προδίδει και το σχήμα του ψαριού, είναι ένας πολύ καλός και γρήγορος κολυμβητής. Άλλωστε ο βιότοπος του είναι τα γρήγορα ρυάκια και ποτάμια. Το τελικό του μήκος μπορεί να φτάσει τα 8 εκ. Επίσης όπως τα περισσότερα τέτρα νοιώθουν καλύτερα σε κοπάδι. Κατά την γνώμη μου τουλάχιστον 6 ψαράκια. Από αυτά, καταλαβαίνεις ότι τα ψαράκια αυτά θέλουν χώρο για να κολυμπήσουν και να συμπεριφέρονται φυσιολογικά. Χρειάζονται λοιπόν ενυδρείο μήκους 60 εκ. τουλάχιστον (κατά την γνώμη μου 80 εκ.). Αν τώρα προσθέσεις και τα άλλα ψαράκια που έχεις, και τα λίτρα του ενυδρείου σου γίνονται ανεπαρκή.

3 - Όπως όλα τα τέτρα θέλουν ειδικές συνθήκες νερού και ειδικά διαμορφωμένα ενυδρεία για να γεννήσουν.

4 - Παλιότερα είχα πιγκουίνους χωρίς όμως αντίστοιχα προβλήματα. Βέβαια ήταν μεγαλύτερο ενυδρείο και δεν τα είχα με ψαράκια με μακριές ουρές και πτερύγια, που όπως και να το κάνουμε είναι πειρασμός για μερικά είδη τέτρα.

5 - Στο συγκεκριμένο ενυδρείο μάλλον δύσκολα! Αυτό που θα τα ηρεμούσε θα ήταν περισσότερα λίτρα νερού, μεγαλύτερο μήκος ενυδρείου και μεγαλύτερο κοπαδάκι, ώστε να κυνηγιούνται - ασχολούνται μεταξύ τους και να αφήνουν ήσυχους τους υπόλοιπους.

6 - Ούτε καν να το σκέφτεσαι! Θέλεις να έχεις και άλλες απώλειες;

7 - Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κρατήσεις μόνο τα balloon molly και λίγα guppy. Διάβασε τις απαιτήσεις που έχουν τα neon tetra και τα cardinal tetra

8 - Θα μπορούσες να τα ταΐζεις δύο φορές την ημέρα. Σίγουρα θα ήταν καλύτερα. Φρόντιζε μιά ημέρα την εβδομάδα να μην ταΐζεις καθόλου (νηστεία).

Και μιά ακόμα ερώτηση. Με τον μονομάχο δεν έχεις πρόβλημά;

Ελπίζω να βοηθησα κάπως...

Link to comment
Share on other sites

αρχικά σ'ευχαριστω που απάντησες.

ο μονομάχος απο όσο γνωρίζω μπόρει να σταθεί σε κοινονικό ενυδρείο,μου το είπανε τα παιδιά στο pet shop και έχει αναφερθεί αρκετές φορές εδω μέσα.γνωρίζω ότι ο μονομάχος δεν είναι τροπικό ψαράκι,αλλά αν βρεί το χώρο του,δεν ενοχλεί τους συγκατήκους του,και επιβιώνει με στις τροπικές θερμοκρασίες.

οι πιγκουίνοι είναι επιλογή άγνειας,αλλά απ'όσο διαβάζω ειναι φιλικό σμηνόψαρο.αλλά έχει ρημάξει τις ουρίτσες των αρσενικών guppies.

το να κοπεί λιγάκι η ουρίτσα τους είναι μια πειραματική μέθοδος που χρησιμοποίησε ένας συγχομπήστας και είχε αποτέλεσμα.απλά ήθελα την γνώμη εμπειρότερων γιατί δεν μου φάνηκε ιδανική λύση.

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

φίλε theodor σε ευχαριστώ!μετρήσεις δεν είχουνε παρθεί.αλλαγές νερού γίνονται τουλάχιστον 2 φορές/βδομάδα περίπου το 1/3 η λιγότερο,και προσθετω αντιχλωριο για τα λίτρα που αλλάζω,καθώς και βακτίρια σε κάθε αλλαγή.το σφουγκάρι το πλένω σε κουβά,αποκληστικά για το ενυδρείο και με νερό του ενυδρείου παντα.

το στρώσιμο έγινε με 2 χρυσόψαρα για πάνω από 1 βδομάδα,όπου βγήκανε μετα το στρώσημο και έγινε αλλαγή νερόυ περίπου 35-40%(δεν ήξερα ότι τα χρυσόψαρα είναι τοσο"βρώμηκα") .η εισαγωγή ψαριών έγινε σταδιακά δηλ,το πολύ 4 ψάρια/βδομάδα.φαντάζομαι ότι με το νερό δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί τα νεογέννητα mollies ζούνε μια χαρα.(αυτό είναι μια αξιόπηστη πληροφορεία για την καταλληλότητα του νερού μου?)

ο μονομάχος έκανε καποιες σπασμοδικές επιθέσεις στο guppy.ενό παρατηρώ την ουρίτσα του μονομάχου λίγο ταλαιπωριμένη(μάλλον απο τους πιγουίνους).λές να έχω πρόβλημα με μονομάχο?

τα molly ζούνε άψογα με τους πιγουίνους....αυτό πως εξηγήται?

to gappy ,έχει απομονοθεί προσορινά σε απόχη μέσα στο ενυδρείο γιατί θα ψοφίσει αν το αφήσω ελεύθερο.

τους πιγκουίνους με τι ψαράκια τα είχες?σου κυνηγιόντουσαν συνέχεια?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε άλλο θέμα σου βλέπω πως έχεις πρόβλημα με τον μονομάχο σου, πες μας αν έχει αλλάξει κάτι στη σύνθεση του ενυδρείου σου.

Κάτι που μου διέφυγε : Το σφουγγάρι του φίλτρου το πλένεις ελαφρώς, μόνο όταν παρατηρήσεις να έχει μειωμένη ροή στο φίλτρο σου. Αλλιώς το αφήνεις στην ησυχία του ;)

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε άλλο θέμα σου βλέπω πως έχεις πρόβλημα με τον μονομάχο σου, πες μας αν έχει αλλάξει κάτι στη σύνθεση του ενυδρείου σου.

Κάτι που μου διέφυγε : Το σφουγγάρι του φίλτρου το πλένεις ελαφρώς, μόνο όταν παρατηρήσεις να έχει μειωμένη ροή στο φίλτρο σου. Αλλιώς το αφήνεις στην ησυχία του ;)

πλέον ο μονομάχος βγήκε και μπήκε μόνος του σε γυαλα προσωρινά,έχοντας αποκομίσει αρκετά τσιμπίματα στην ουρίτσα του.θα του μήνει κουσούρι?

έχω βάλει αγγελία για να ανταλλάξω τους πιγκουίνους με κλαδέματα ή κανένα ψαράκι απο αναπαραγωγή που περισσεύει(δύσκολοι καιροί για περιτά έξοδα)πιστεύω ότι το πηγαίνω καλά,αν και συνεχίζω να κανω ένα πολυ σημαντικό λάθος.δεν έχω μετρίσεις νερού.τις προάλλες και σήμερα είχα (2) νεκρα (2 εβδομάδων)μόλλυ.πρεπει να τσεκάρω μετρίσεις.το άναμα των φώτων απο το απόλυτο σκοτάδι μπορεί να σκοτώσει τα ψαράκια?αν ναι κάτι τέτοιο είναι ακαριαίο ή παρουσιάζει έχει νοθρή συμπεριφορά το ψάρι?ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ!

Link to comment
Share on other sites

.- Αν η ουρά του μονομάχου σου είναι απλά φαγωμένη από άλλα ψαράκια, τότε πολύ σύντομα θα ανακάμψει πλήρως. Αν όμως πρόκειται για fin rot τότε θέλει κάποια θεραπεία για να το ξεπεράσει.

.- Το άναμμα των φώτων μπορεί να στρεσάρει αλλά μόνο προσωρινά τα ψαράκια. Στην περίπτωση αυτή, τα ψαράκια συνήθως μένουν κρυμμένα, ακίνητα και με αχνά χρώματα. Το στρες είναι πολύ συχνα παράγοντας που οδηγεί σε εκδήλωση ασθένειας. Βέβαια σιγά σιγά ξεθαρρέβουν και σε λίγο χρόνο συμπεριφέρονται φυσιολογικά. Αρκεί φυσικά να μην είναι γενικά πολύ έντονος ο φωτισμός.

.- Όσο καιρό είναι σε γυάλα ο ψαρής σου, τάιζε με μέτρο και κάνε συχνές και μικρές αλλαγές νερού. Θεωρώ πως έχει και φίλτρο και θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

.- Αν η ουρά του μονομάχου σου είναι απλά φαγωμένη από άλλα ψαράκια, τότε πολύ σύντομα θα ανακάμψει πλήρως. Αν όμως πρόκειται για fin rot τότε θέλει κάποια θεραπεία για να το ξεπεράσει.

.- Το άναμμα των φώτων μπορεί να στρεσάρει αλλά μόνο προσωρινά τα ψαράκια. Στην περίπτωση αυτή, τα ψαράκια συνήθως μένουν κρυμμένα, ακίνητα και με αχνά χρώματα. Το στρες είναι πολύ συχνα παράγοντας που οδηγεί σε εκδήλωση ασθένειας. Βέβαια σιγά σιγά ξεθαρρέβουν και σε λίγο χρόνο συμπεριφέρονται φυσιολογικά. Αρκεί φυσικά να μην είναι γενικά πολύ έντονος ο φωτισμός.

.- Όσο καιρό είναι σε γυάλα ο ψαρής σου, τάιζε με μέτρο και κάνε συχνές και μικρές αλλαγές νερού. Θεωρώ πως έχει και φίλτρο και θερμοστάτη.

όταν λες συχνές αλλαγές τι εννοείς και σε τι πσοστά?

σε υπερευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...