Jump to content

Nano Fish-only


THODORIS

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους... Έχω ένα ενυδρείο 54 λίτρα (60χ30χ30)

και θέλω να το κάνω fish-only με 2-3 ψαράκια μέσα...

Από όσα έχω διαβάσει να σας πω κατά την δική μου γνώμη τι θα χρειαστώ και αν κάνω λάθος διορθώστεμε..

Δεν θα βάλω skimmer.

Ένα κρεμαστώ φιλτρο (σαν αυτό...) με αντιφώσφωρο και άνθρακα,

Μία koralia nano 900l/h,

Θερμοστάτη 50W,

1 λάμπα Τ8 15w 10.000Κ,

2 Ανεμιστηράκια για ψύξη,

Αραγωνίτη (2-3cm ύψος),

8 κιλά βράχο (5 ζωντανό - 3 νεκρό),

Ενυδρειακό αλάτι,

Αλατόμετρο,

Υπάρχει κάτι άλλο που έχω ξεχάσει???

Και τι ψάρια μπορώ να βάλω??? (1 ζευγάρι Clownfish ?)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Εχεις πολυ λιγα λιτρα οπου αμμωνια και νιτρικα θα ''βαρανε''κοκκινα καθημερινα.Δεν Μπορεις να βαλεις clown για τον απλο λογο οτι εχουν ελαχιστα λιτρα επιβιωσης τα 250 λιτρα.Γιατι σκεφτεσαι θαλασσινο και δεν κανεις κατι σε γλυκο που στα λιτρα αυτα θα κανεις κατι ομορφο χωρις να απογοητευτεις?

Link to comment
Share on other sites

με εβδομαδιαίες αλλαγές 10-15 λίτρα θα έχω πρόβλημα αμμωνίας?

μέσα στον μήνα θα παραγγείλω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και αυτο περισσεύει και επειδή μου αρέσει πολύ η ιδέα για θαλασσινό σκέφτηκα να το κάνω fish only...

Γι'αυτό και θέλω να μάθω αν μπορεί να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Για κατι παροδικο μπορει να γινει αλλα και παλι θα κουραστεις αφου θα χεις ενα αδειο ενυδρειο με 1-2 πολυ μικρα ψαρακια τα οποια δυστυχως θα ταλαιπωρουνται κι αυτα.Το θαλασσινο θελει πολλα λιτρα για να μπορεσεις να κρατησεις αξιοπρεπως εστω ενα χαμηλων απαιτησεων F.O.Eπισης οταν λες στον μηνα θα παραγγειλω ενυδρειο τοτε περιμενε να αρχισεις αφου ψαρακια θα βαλεις μετα απο 2 μηνες το λιγοτερο.διαβασε...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=151

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=151

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι θα αργήσω για ψαράκια κανα δυμηνο... απλα ήθελα να μάθω αν θα μπορώ να βάλω και πιά???

Όσο για το οτι θα είναι άδειο δεν πιστεύω με 2 μικρά ψαράκια να έχω πρόβλημα αφού και γλυκού που το έχω... 2 έχω μέσα...

Έγινε επεξεργασία - THODORIS
Link to comment
Share on other sites

επίσης για την κούραση που λές και τώρα κάνω αλλαγές εβδομαδιαίες 20%...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα θαλασσινα ψαρια θελουν πολλα λιτρα.Τα Gobies μπορουν να μπουν μεσα αφου εχουν χαμηλες απαιτησεις αλλα θα ψαχνεις να τα βρεις<_<Για κατι πιο μεγαλο δυσκολο αφου θα απογοητευτεις..Κανε ενα ψαξιμο στο google για marine fish ...Παντως να ξερεις οτι τα θαλασσινα ψαρια θελουν πολλα λιτρα και αν τα βαλεις πιθανον να στρεσσαρισονται και να τα χανεις ξαφνικα

Link to comment
Share on other sites

όταν λές gobies εννοείς και το Firefish Goby???

Link to comment
Share on other sites

.Κανε ενα ψαξιμο στο google για marine fish <_<

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Εχεις πολυ λιγα λιτρα οπου αμμωνια και νιτρικα θα ''βαρανε''κοκκινα καθημερινα.Δεν Μπορεις να βαλεις clown για τον απλο λογο οτι εχουν ελαχιστα λιτρα επιβιωσης τα 250 λιτρα.Γιατι σκεφτεσαι θαλασσινο και δεν κανεις κατι σε γλυκο που στα λιτρα αυτα θα κανεις κατι ομορφο χωρις να απογοητευτεις?

Διαφωνω.

Σε 54 λιτρα ενυδρειου μπορεις να εχεις 2 μικρα ψαρακια.2 occelaris ή 1 occelaris και 1 goby.

Απαραιτητη προυποθεση η συχνες αλλαγες νερου,και η χρηση καποιας συσκευης αναπληρωσης του εξατμισμενου νερου,ωστε να μην εχεις αποτομες αλλαγες αλλατοτητας.

Μπορεις να βαλεις λιγο ψοφιο βραχο,ωστε να μην χασεις πολυτιμα λιτρα νερου και να εχεις ενα εξωτερικο φιλτρο με ανθρακα,αντιφωσφορο και βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω.

Σε 54 λιτρα ενυδρειου μπορεις να εχεις 2 μικρα ψαρακια.2 occelaris ή 1 occelaris και 1 goby.

ΑΚΗΣ λεμε το ιδιο πραγμα απλα τα occelaris ζευγαρι σε καποιον αρχαριο στα τοσα λιτρα θα ναι λιγο σαν πειραματοζωα...Το setup με gobies προταθηκε απλα αν παραγγελθει μεγαλυτερο ενυδρειο σε ενα μηνα δεν υπαρχει λογος στρεσσαρισματος τους

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδιά, το καινούργιο θα είναι γλυκού, με κιχλιδες...

το μικρό μονο θέλω να κάνω θαλασσινο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η σελίδα έχει ψάρια για μικρά ενυδρεία αυτά κάνουν? nano fish

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πεί κάποιος ποια μπορώ να βάλω και πόσα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πεί κάποιος ποια μπορώ να βάλω και πόσα?

Κατα τη γνωμη μου μπορεις να βαλεις μονο goby και οχι πολλα..

Link to comment
Share on other sites

δυο ψαρια μικρα μπορεις να τα βαλεις.Ενα κλοουν και ενα goby ή δυο μικρα goby και εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ξαναπα....2 occelaris και εισαι μια χαρα....

για κανενα λογο ανεμωνη......

και συχνες αλλαγες....

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ξαναπα....2 occelaris και εισαι μια χαρα....

για κανενα λογο ανεμωνη......

και συχνες αλλαγες....

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μην ειμαστε υπερβολικοι..

Ενα ζευγαρι clown ζει ανετα σε 50 λιτρα και μπορει να ζησει και για καιρο αν οι συνθηκες ειναι σωστες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μην ειμαστε υπερβολικοι..

Ενα ζευγαρι clown ζει ανετα σε 50 λιτρα και μπορει να ζησει και για καιρο αν οι συνθηκες ειναι σωστες. ;)

Η υπερβολη που βρισκεται ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

Η υπερβολη που βρισκεται ακριβως;

Στο οτι ενα ζευγαρι clown εχει ζησει εως και 11 χρονια σε 60 λτ συνεπως δεν βλεπω το κακο στο να εχουμε ενα ζευγος σε 50.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κατα την γνωμη μου να παρες μια οσμωση και να φτιαχνεις νερο μονος σου.η ποιοτητα του νερου απο οσμωση πιθανοτατα να βοηθησει το ενυδρειακι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

επειδη εχει φιλος μου γυρω στα 60 λιτρα, εχει βαλει γυρω στα 4 με 5 ψαριακια μικρα, δεν εχει ποτε κανενα προβλημα , αλλα............. εχει σκιμμερ και γυρω στα 10 κιλα βραχο .

Οποτε καλο ειναι να βρεις σκιμμερ για τα λιτρα σου, και να βαλεις 10 με 12 κιλα βραχο ΜΟΝΟ ζωντανο !!!

Ετσι θαχεις το κεφαλακι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκιμμερ, ζωντανό βράχο και καλή κυκλοφορία νερού. Εαν πάλι δεν μπορείς να βάλεις σκιμμερ, ίσως και με ένα φιλτρο βυθού (υπαρχουν πολλες και αντιθετες αποψεις για το ξεπερασμένο πλέον φιλτρο βυθού-δεν το συνιστώ, αλλά το έχω δεί με τα μάτια μου να δουλεύει σε fish only χωρίς κανένα πρόβλημα να έχει παρουσιαστεί για χρόνια), να έκανες την δουλεια σου αλλά το ενυδρείο θα πρέπει να έχει "στρωθεί" καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα!αν μπορεις να διαθεσεις λιγο χρονο θα μαθεις πολλα!!!αξιζει αφου εσι ξεκινησα και εγω!!!! http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=16502

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...