Jump to content

Δισκομωράκια....part 2


BiRiS

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ΝΟ3=0??? :)

Χρησιμοποιώ τα tests της Tropic Marin και είμαι χαμηλότερα από την πρώτη τιμή <1 mg/l οπου ίσα που τσιμπάει το ροζ χρώμα, εγώ είμαι τελείως διάφανος.. άσπρος... οπότε βάζω μηδέν..

Γιατί σου κάνει έκπληξη Νικόλα??

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τα tests της Tropic Marin και είμαι χαμηλότερα από την πρώτη τιμή <1 mg/l οπου ίσα που τσιμπάει το ροζ χρώμα, εγώ είμαι τελείως διάφανος.. άσπρος... οπότε βάζω μηδέν..

Γιατί σου κάνει έκπληξη Νικόλα??

Γιατι ένα στρωμμενο ενυδρειο έχει ΝΟ3, αλλα φυσικα εντος των αποδεκτων ορίων. ;)

Απλα... για αποφυγή παρεξηγήσεων εφόσον το χαμηλωτερο ειναι το <1mg/l.... βάζε αυτο που διαβαζεις και όχι 0.

Δλδ.... ΝΟ3< 1mg/l.............. γιατι με το 0 θα έλεγα οτι εχεις αστρωτο ενυδρειο σφου ΔΕΝ εχει φυτα μέσα να τραβανε τα ΝΟ3.

Πως πανε τα δισκομωρακια/..... "αντιπαλε"!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ένα στρωμμενο ενυδρειο έχει ΝΟ3, αλλα φυσικα εντος των αποδεκτων ορίων. ;)

Απλα... για αποφυγή παρεξηγήσεων εφόσον το χαμηλωτερο ειναι το <1mg/l.... βάζε αυτο που διαβαζεις και όχι 0.

Δλδ.... ΝΟ3< 1mg/l.............. γιατι με το 0 θα έλεγα οτι εχεις αστρωτο ενυδρειο σφου ΔΕΝ εχει φυτα μέσα να τραβανε τα ΝΟ3.

Πως πανε τα δισκομωρακια/..... "αντιπαλε"!!! :thumbup:

καμία παρεξήγηση διότι έγραψα ότι είναι εντελώς διάφανο άρα έβαλα αυτό που διάβάσα άρα έβαλα μηδεν. Έγινε αλλαγή 350λίτρα πριν από μιάμιση ημέρα.. μάλλον ξεχνάς ότι το ενυδρείο είναι 1400λίτρα καθαρά...

Δες τις τιμές τριμήνου που έχω ανεβάσει... δεν είναι πάντα μηδέν...

Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας τον πίνακα για τα ΝΟ3.... βλεπω...

25... 0... 0... 10... 0...

Οπότε.... δεν ηταν παντα 0.

Πες μας πως αντέδρασαν τα δισκάκια με την αλλαγή?? Ενιωσαν τιποτα?? ;)

Αψιμαχίες έχουμε?? Τρώνε κανονικά??

Υ.Γ. Μεγάλη μαγκια το xls που κρατας!!! Το κανω κι εγώ για να θυμαμαι... και αν εχω προβλημα να ανατρεξω σε παλαιότερες μετρησεις!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

18/5/2010

Τα πράματα δεν εξελίσσονται καλά, σήμερα εντελώς ξαφνικά το πρωί παρατήρησα ότι δύο από τους τρεις (παλιούς) δεν έφαγαν, αλλά υπέθεσα ότι κοιμόνται...

Τελικά το απόγευμα βρήκα τον ένα εντελώς μαυρισμένο και με το ένα μάτι του σχεδόν τετραπλάσιο από το άλλο... και μετά από λίγο τον έχασα..

Ξεκίνησα θεραπεία με EKTOZON (αλάτι) τρία φακελάκια και ανέβασα τη θερμοκρασία στους 32 μήπως και σώσω έναν ακόμη από τους παλιούς που δεν είναι καθόλου καλά αλλά δε το βλέπω.. είναι και αυτός εντελώς μαυρισμένος..

Οι τέσσερις νέοι σαν να μη τρέχει τίποτε... αλλά φοβάμαι πως θα χάσω όλους τους παλαιούς..

Θα σας ενημερώσω..

Link to comment
Share on other sites

18/5/2010

Τα πράματα δεν εξελίσσονται καλά, σήμερα εντελώς ξαφνικά το πρωί παρατήρησα ότι δύο από τους τρεις (παλιούς) δεν έφαγαν, αλλά υπέθεσα ότι κοιμόνται...

Τελικά το απόγευμα βρήκα τον ένα εντελώς μαυρισμένο και με το ένα μάτι του σχεδόν τετραπλάσιο από το άλλο... και μετά από λίγο τον έχασα..

Ξεκίνησα θεραπεία με EKTOZON (αλάτι) τρία φακελάκια και ανέβασα τη θερμοκρασία στους 32 μήπως και σώσω έναν ακόμη από τους παλιούς που δεν είναι καθόλου καλά αλλά δε το βλέπω.. είναι και αυτός εντελώς μαυρισμένος..

Οι τέσσερις νέοι σαν να μη τρέχει τίποτε... αλλά φοβάμαι πως θα χάσω όλους τους παλαιούς..

Θα σας ενημερώσω..

Καταρχην ευχομαι ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ .

Την θεραπεια την ξεκινησες στο κυριος ενυδρειο Η σε καραντινα ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ george, στο κυρίως, προληπτικά και για τα μικρά..

Έγινε επεξεργασία - BiRiS
Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεια με εκτοζεν ΔΕΝ ειναι κακη για τα μικρα...

Αν δεις οτι δυσκολευουν τα πραγματα ανοιξε στις ασθενειες.

Περαστικα στο δευτερο δισκακι...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια φωτο?Μέταβληθηκε κατι στο ενυδρείο ή στην καθημερινή ρουτίνα?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια φωτο?Μέταβληθηκε κατι στο ενυδρείο ή στην καθημερινή ρουτίνα?

απολύτως τίποτε και οι τιμές όλες φυσιολογικές... και τα μικρά είναι μια χαρά... οι υπολοιποι δύο είναι full στρεσαρισμένοι... σε δευτερόλεπτα μαυρίζουν... δεν είναι καλά τα ψάρια..

Link to comment
Share on other sites

Βγαλτα αμεσα και απομονωσε τα. ΑΠο την στιγμη που βλεπεις οτι κατι δεν παει καθολου καλα μην περιμενεις να σου αναπτυχθει προβλημα στο κυριο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα υπαρχει κατι νεωτερο;

Link to comment
Share on other sites

Στράτο και λοιποί καλοί φίλοι, η "mini θεραπεία" φαίνεται να αποδίδει καρπούς αλλά μη λέω μεγάλες κουβέντες...

Ακολουθώ διαισθητικά πρακτικές μιας και έχω αρχίσει και "νιώθω" το ενυδρείο μου και σας μεταφέρω τα πράματα όπως τα βιώνω από την παρατήρηση και όχι επιστημονικά όπως κάνετε εσείς..

Για τα μικρά δεν θα πω, είναι από άλλο πλανήτη δεν τρέχει τίποτε, όλη μέρα παίζουν, εξερευνούν και τρώνε... (Rebele congratulations ακόμη μια φορά)

Ο νεαρός που ήταν μαυρισμένος δείχνει να συνέρχεται.. είναι σε μια demi κατάσταση, όπως ήταν ο αδελφός του πριν από δύο ημέρες. Κινείται περισσότερο και έχει ηρεμήσει (αναπνέει πιο φυσιολογικά και δεν έχει εκείνο τον άγχος)

Ο δε αδελφός του κατά ένα περίεργο τρόπο είναι αρκετά πιο δραστήριος, έφαγε και το σπουδαιότερο πέταξε έντονο χρώμα στο σώμα του! :)

Διαισθητικά πάντα νομίζω ότι η ζωή στο ενυδρείο μου είναι πιο ενδιαφέρουσα στους 30 - 30,5 παρά στους 29. Όλα είναι πιο ζωντανά, οι κάτοικοι πιό δραστήριοι. (αυτή ήταν ουσιαστικά και η "αλλαγή συνθήκης" αν μπορεί κανείς να το πει έτσι).

Βέβαια μπορεί να οφείλεται και στο ότι ανέβηκε η θερμοκρασία και ζορίζεται κάποιο μικροβιάκι.

Επίσης προσπαθώ να τα αφήνω ήσυχα και έχω ελαττώσει τις ώρες του φωτισμού. Και αυτό νομίζω πως έχει βοηθήσει..

Έχει δρόμο ακόμη και ελπίζω τα πράματα να πάνε στο καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Στράτο και λοιποί καλοί φίλοι, η "mini θεραπεία" φαίνεται να αποδίδει καρπούς αλλά μη λέω μεγάλες κουβέντες...

Ακολουθώ διαισθητικά πρακτικές μιας και έχω αρχίσει και "νιώθω" το ενυδρείο μου και σας μεταφέρω τα πράματα όπως τα βιώνω από την παρατήρηση και όχι επιστημονικά όπως κάνετε εσείς..

Για τα μικρά δεν θα πω, είναι από άλλο πλανήτη δεν τρέχει τίποτε, όλη μέρα παίζουν, εξερευνούν και τρώνε... (Rebele congratulations ακόμη μια φορά)

Ο νεαρός που ήταν μαυρισμένος δείχνει να συνέρχεται.. είναι σε μια demi κατάσταση, όπως ήταν ο αδελφός του πριν από δύο ημέρες. Κινείται περισσότερο και έχει ηρεμήσει (αναπνέει πιο φυσιολογικά και δεν έχει εκείνο τον άγχος)

Ο δε αδελφός του κατά ένα περίεργο τρόπο είναι αρκετά πιο δραστήριος, έφαγε και το σπουδαιότερο πέταξε έντονο χρώμα στο σώμα του! :(

Διαισθητικά πάντα νομίζω ότι η ζωή στο ενυδρείο μου είναι πιο ενδιαφέρουσα στους 30 - 30,5 παρά στους 29. Όλα είναι πιο ζωντανά, οι κάτοικοι πιό δραστήριοι. (αυτή ήταν ουσιαστικά και η "αλλαγή συνθήκης" αν μπορεί κανείς να το πει έτσι).

Βέβαια μπορεί να οφείλεται και στο ότι ανέβηκε η θερμοκρασία και ζορίζεται κάποιο μικροβιάκι.

Επίσης προσπαθώ να τα αφήνω ήσυχα και έχω ελαττώσει τις ώρες του φωτισμού. Και αυτό νομίζω πως έχει βοηθήσει..

Έχει δρόμο ακόμη και ελπίζω τα πράματα να πάνε στο καλύτερο...

Καταρχην χαιρομαι που τα μικρα σου δειχνουν να ισιωσανε. :)

Συμφωνω με το να παρατηρουμε το ενυδρειο και οχι μονο να μενουμε στα επιστημονικα οπως λες αλλα να ξερουμε και 5 πραγματακια να καταλαβαινουμε και τι παρατηρουμε. :thumbup:

Οσο για την θερμοκρασια θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι στους 30 ο μεταβολισμος των δισκων αλλαζει και τρωνε περισοτερο. Ειναι κατι το οποιο το κανει και ο Stendker και αλλοι εκτροφεις για να μεγαλωνουν γρηγορα τα μωρα. Εγω δεν ειμαι υπερ αν δεν ειναι <3 μηνων να εχουμε 30 βαθμους απλα για να τρωνε πιο πολυ και με πιο λαιμαργια. Ελα να δεις τα μικρα στο σπιτι μου στους 28.5 αν τρωνε και πως και θα καταλαβεις γιατι στα λεω. Εγω προσωπικα σε κανενα ενυδρειο μου δεν εχω ανω των 29 βαθμων.

Προχωρα δυνατα.

Και ενημερωνε μας.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

ΚΩΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Θετική εικόνα δείνουν τα μικρά σου.Θεωρώ πάντως μη αναγκαίους τους 30+ βαθμούς.Γύρω στους 29 είναι μια χαρά τα ψάρια όπως σου είπε και ο Νίκος.Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά και για τις ευχές σας...

Η Θερμοκρασία ανέβηκε λόγω του EKTOZON, μόλις κάνει τον κύκλο του θα την επαναφέρω στους 29.

Link to comment
Share on other sites

22/5/2010 - 23/5/2010

Τα πράματα δείχνουν να πηγαίνουν καλά..

Επανέφερα τη θερμοκρασία στους 29 και αύξησα την ποικιλία των τροφών: Στο gourme προστέθηκε D-50 PLUS φιλαράκια της Tropical, Discus Flakes της Ocean Nutrition και από κατεψυγμένα: Original Stendker Frostfutter Good Heart και DISCUSFOOD της Ocean Nutrition.

Με τα κατεψυγμένα γίνεται σκοτωμός.. αυτοί δεν είναι δίσκοι είναι πιράνχας...

Έγινε επεξεργασία - BiRiS
Link to comment
Share on other sites

22/5/2010 - 23/5/2010

Τα πράματα δείχνουν να πηγαίνουν καλά..

Επανέφερα τη θερμοκρασία στους 29 και αύξησα την ποικιλία των τροφών: Στο gourme προστέθηκε D-50 PLUS φιλαράκια της Tropical, Discus Flakes της Ocean Nutrition και από κατεψυγμένα: Original Stendker Frostfutter Good Heart και DISCUSFOOD της Ocean Nutrition.

Με τα κατεψυγμένα γίνεται σκοτωμός.. αυτοί δεν είναι δίσκοι είναι πιράνχας...

Axxxx και στα λεγα εγω :):thumbup:

:(:wacko:

Link to comment
Share on other sites

24/5/2010 - 25/5/2010



To status είναι ακριβώς το ίδιο, απλά αποφάσισα να βγάλω τους παλιούς για καραντίνα και ετοιμάζω ένα 120άρι. Τα μικρά είναι διάολοι..

Οι μετρήσεις διαφοροποιήθηκαν μετά την αλλαγή έτσι:

post-15179-1274765126_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

26/5/2010



Δυστυχώς τα πράματα δεν εξελίσσονται και πολύ καλά, οι παλιοί πέφτουν ο ένας μετά τον άλλο, βραγχιοσκώλικες..

Ετοιμάστηκε καραντίνα 120lt κομπλέ και μπήκε σε λειτουργία.. Ο ένας παλιός δόθηκε χάρισμα (με υπόσχεση ότι θα του γίνει θεραπεία) ενώ ο τελευταίος μετά από σύσκεψη του έγινε ευθανασία.

Ένα μικρό μπήκε στην καραντίνα για θεραπεία. Αρχικά με EKTOZON...

(συνεχίζεται)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έτσι όμως; Το συνέβη; Βάλε κανένα σκορδο στο Ενυδρειο!!! Εγώ πιστεύω στο μάτι!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έτσι όμως; Το συνέβη; Βάλε κανένα σκορδο στο Ενυδρειο!!! Εγώ πιστεύω στο μάτι!!!

..διαισθητικά πάντα και έχοντας συζητήσει με πολλούς γκουρού δύο τινά έχουν συμβεί:

α) ή το ότι οι αρχικοί κάτοικοι ήταν από κακή γέννα με ιδιαίτερα άσχημες συνθήκες οπότε και θέμα χρόνου να το βγάλουν....

β) ή το ότι τα μικρά το μετέδωσαν (έχοντας ανοσία τα ίδια) με το που μπήκαν. Μου φαίνεται τραβηγμένο μόνο και μόνο γιατί το έχει ήπια εκδηλώσει ένα από αυτά (αυτό που είναι καραντίνα)

ΟΥΦ, έχω επικεντρωθεί να καλυτερέψω τα πράματα και όχι τόσο στα αίτια.. γιατί μπορεί να προέρχεται από 1000-δυό...

ακόμη και από το μάτι... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...