Jump to content

Akysis Vespa


chris z3

Recommended Posts

εδω και ενα μην περιπου ειμαι κατοχος ενος γατοψαρου μινι!!!!

εναι πολυ ομορφο απιστευτα υπερκινητικο....μολις δει το χερι μου πανω απο το ενυδρειο ερχεται απο κατω και περιμενει την ταμπλετουλα του.....!

στο ενυδρειο υπαρχουν επεισης λιγες γαριδες red cherry και λιγα σαλιγκαρακια!!!!

ωριστε μερικες φωτο!!!

βρισκεται σε ph 6.5 και θερμοκρασια 25.....

επειδη οι πληροφοριες γιαυτο το ψαρι δεν ειναι πολλες το συνδιαζω με τις συνθηκες που ζουνε τα kuli loach και δειχνει να πηγαινει καλα....ωριστε μερικες φωτο! <_<

post-13974-1273530071_thumb.jpg

post-13974-1273530178_thumb.jpg

post-13974-1273530291_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλωσε το θηρίο? <_<

Ομορφιά! Πως τα πάει με τις γαρίδες? Το έχεις μόνο του?

Link to comment
Share on other sites

γαριδες δεν πειραζει(τουλαχιστον οσες φαινονται)....

μεγαλωσε λιγο.....

το θετικο ειναι οτι τρωει τρωει τρωει και δεν σταματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κουκλί το Βεσπάκι Χρήστο!Έχεις παρατηρήσει τι τρέλα τα πιάνει ώρες ώρες και γυρνάνε όλο το ενυδρείο σαν σίφουνας?

Βάλε μερικά ακόμη.Όταν συμπλήρωσα τετράδα είδα τη διαφορά... Μακάρι να βρω 5-6 ακόμη. <_<

Γαρίδες δεν πειράζουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαιρστω ρε φωταρα.....αυτη η τρελα γινεται στην ωρα του ταισματος σε μενα..!

ισως αλλο ενα αλλα οχι παραπανω.....

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήθελα να προωθηθεί το ψαράκι στους χομπίστες με σχετικά μικρά ενυδρεία, καθώς το μέγεθός του δεν είναι απαγορευτικό και έχει κοινωνική συμπεριφορά.Οι ενδιαφερόμενοι ας το ψάξουν λίγο... <_<

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήθελα να προωθηθεί το ψαράκι στους χομπίστες με σχετικά μικρά ενυδρεία, καθώς το μέγεθός του δεν είναι απαγορευτικό και έχει κοινωνική συμπεριφορά.Οι ενδιαφερόμενοι ας το ψάξουν λίγο... <_<

πολυ καλη ιδεα και τοποθετηση κυριε mod....

:D

Link to comment
Share on other sites

Το ονομα του λες να το πηρε απο το Βεγγο????Αυτος το ανακαληψε!! :D

Ακου Βεσπα... <_<:D

Καλοριζικος!! :D

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

thnx φιλοι!!!

ακουστε στο καταστημα που το αγορασα που ειπαν οτι ειναι απο την ιταλια εξου και το ονομα vespa!!!!!

και ο πωλητης το ελεγε σοβαρα(βεβαια εγω ηδη γνωριζα οσο το δυνατον περισσοτερα οπως και την καταγωγη του)!

ελεος!

Link to comment
Share on other sites

thnx φιλοι!!!

ακουστε στο καταστημα που το αγορασα που ειπαν οτι ειναι απο την ιταλια εξου και το ονομα vespa!!!!!

και ο πωλητης το ελεγε σοβαρα(βεβαια εγω ηδη γνωριζα οσο το δυνατον περισσοτερα οπως και την καταγωγη του)!

ελεος!

Xεχεχεχε!

Αφασια το ψαρακι!

Αναπαραγωγη δυσκολη ε?

Να σου ζησει!! <_<

Link to comment
Share on other sites

τα εβαλα....αλλα δεν εχουν βυθιστει...λογικο?

Link to comment
Share on other sites

τα εβαλα....αλλα δεν εχουν βυθιστει...λογικο?

Λογικοτατο,περιμενε 3-4 μέρες και θα ειναι οκ <_<

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοπαδιάζουν.Έχουν αντίστοιχη συμπεριφορά με τα Kuhli loach.

Με την ύπαρξη ομάδας γίνονται πιο θαρραλέα και δεν κρύβονται συνέχεια.

Ο chris z3 το έχει με γαρίδες και νιώθει άνετα.Όταν υπάρχουν ψάρια στο ενυδρείο είναι πιο δειλά.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει Χρηστάρα!!!Με το καλό να πάρεις κι άλλα και να σημειώνεις την οποιαδήποτε συμπεριφορά ώστε να μάθουμε τι γίνεται με αυτά τα πανέμορφα γατοψαράκια!!!

<_<:D:D

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως το ειπε ο φωτης.....

εφοσον δνε υπαρχουν ψαρια ειναι αρκετα θαραλλεο..... <_<

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως το ειπε ο φωτης.....

εφοσον δνε υπαρχουν ψαρια ειναι αρκετα θαραλλεο..... <_<

Χαχα ! Γιαλαντζί μάγκας ο δικός σου... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πηρα 4 τετοια ψαρακια και ειναι οντως πανεμορφα και υπερκινητικα στο σκοταδι.Την μερα την βγαζουν κατω απο πετρες και μεσα σε τρυπες του ξυλου. Τα εχω με μερικες red cherry και με ενα μικρο borneo sucker. Το ph ειναι 7, εχω ψιλοκοκκο χαλικι και σε καποια σημεια αμμο, σχετικα δυνατη ροη και ενα ξυλο με riccia. Θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες για διατροφη,συγκατοικους και συνθηκες που τους αρεσουν,απο εσας που ήδη εχετε τετοια ψαρακια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε νερό από 6.0 έως 7.5 θα είναι μια χαρά.Από θερμοκρασία κράτα τα κοντά στους 24°C αν και στους 27-28 για το καλοκαίρι δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Μπορούν να συγκατοικήσουν με ψάρια που χρειάζονται ίδιες συνθήκες αρκεί να μην είναι επιθετικά.Με νανογαρίδες δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα.Θα τρώνε αρκετές τροφές που ταΐζεις τα υπόλοιπα αν και προτιμούν bloodwοrms και dafnia.Μια καλή λύση είναι οι ταμπλέτες για γατόψαρα όπως Sera viformo.

Link to comment
Share on other sites

Φωτη σε ph και θεμοκρασια περιπου εκει τα εχω (7ph,26C) και δειχνουν μια χαρα. Οτι αφορα τους συγκατοικους τωρα στις cherry ουτε δεινουν σημασια και ενα μικρο borneo sucker στο μεγεθος τους εχει γινει φιλος τους. Τα ειχες ποτε με kuli loach? Θα ηθελα ενα δυο... αλλαδεν βρισκω.

Οτι αφορα το φαγητο...Εχω την viformo και την welsi gran της topical και δειχνουν να την προτιμουν επειδη ειναι πιο μικρα granules. Προσπαθησα να τους δωσω κατεψυγμενα bloodworms αλλα αδιαφορισανε αλλα μπορει να φταιει το φως...

Επισης διαβασα και αυτο και...ακομα δεν πιστευω οτι αυτο το ψαρακι μπορει να καταφερει δηλητηριωδη τσιμπιμα!! ;):D:blush:

Ψαχνω περισσοτερες πληροφοριες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις ισχύει.Υπάρχουν και άλλα είδη όπως κάποια corydoras που το κάνουν αυτό.Δεν πιστεύω όμως οτι είναι τόσο επίπονο που μπορεί να επιφέρει θάνατο ή να υπάρξει αλλεργική αντίδραση.Η πηγή που αναφέρεις δεν θα έλεγα οτι είναι τόσο αξιόπιστη σε πληροφορίες.Coolies έχω βρει και θέλω να βάλω κι εγώ αλλά από υγιή γυάλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν μιλαμε θανατηφορο τσιμπημα...αλλα δεν ειχα ιδεα οτι μπορουν γενικα να τσιμπισουν...

Αν βρεις coolies δωσε συντεταγμένες... :) Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...