Jump to content

ψυκτρα


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους :D

θελω τη βοηθεια σας σχετικα με την ψυξη του μεσογειακου.

για ενα ενυδρειο 400 λιτρων σε αρκετα ζεστο σπιτι,φανταστειτε οτι εχω δει το καλοκαιρι

στα ενυδρεια γλυκου νερου που εχω ως κ 32 βαθμους κελσιου.το συνηθες ειναι 30-31.

ποιο chiler να χρησιμοποιησω για ποσα λιτρα ενυδρειο πρεπει να ειναι οι προδιαγραφες του για να με καλυπτει?

επισης διαβασα στο φορουμ οτι η θερμοκρασια το μεσογειακου αν το χειμωνα ειναι 25 βαθμους κ το καλκαιρι φτανει τους 27-28 δεν υπαρχει προβλημα.

Αν καταφερουμε να διατηρησουμε τη θερμοκρασια 3 με 4 βαθμους κατω απο την προαναφερομενη δεν θα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα ξεροντας οτι το χειμωνα η θαλασσα φτανει να εχει θερμοκρασια 12 με 15 βαθμους.

Κ τελος φτανει μονο η αγορα του chiler για το συστημα ψυξης του ενυδρειου μας η χρειαζεται κ καποιο εξτρα εξαρτημα οπως π.χ κυκλοφορητης για την προωθηση του νερου ...κ αν ναι με ποια κριτηρια πρεπει να τον επιλεξω?

αυτα κ συγνωμη αν κουρασα..

περιμενω με ενδιαφερον τη βοηθεια σας <_<

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Ένα chiller το οποίο ο κατασκευαστής του το δίνει για 1000 λίτρα είναι ότι πρέπει για την περίπτωση σου(αν αντέχει η τσέπι σου πας και για μεγαλύτερο).Δεν ξέρω αν σε βολεύει και αν το ενυδρείο είναι κοντά σε κάποιο παράθυρο αλλά καλό θα ήταν το chiller να βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο για να αποδώσει και καλύτερα.Στα κριτήρια της επιλογής σου πέρα από τα παραπάνω να έχεις στα υπόψιν την κατανάλωση ρεύματος.

Το 25-28 είναι μια οριακή τιμή σίγουρα καθώς μπορείς να την συγκρίνεις με την θάλασσα που σπάνια θα φτάσει τόσο.Άρα το να μπορείς να κρατάς λίγο χαμηλώτερη καλό θα κάνεις κακό όχι.

Θα χρειαστείς και μια αντλία για την προώθηση του νερού, την οποία ανάλογα με το chiller ο κατασκευαστείς θα σου κάνει και την πρόταση στο πόσα λίτρα/ώρα θα πρέπει να είναι.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σημαντικη η επισημανση σου για το οτι το chiller πρεπει να βρισκεται σε δροσερο περιβαλον

για να δουλευει σωστα κ χωρις προβληματα...

με εσωσες απο περιπετειες ειχα σκοπο να τον τοποθετησω μεσο στο επιπλο για να μην φαινεται.

τωρα καταλαβαινω οτι αυτο θα ηταν μαλλον καταστροφικο για το chiller.

προσβαση σε παραθυρο εχω αλλα λογο της θεσης του εχει ηλιο απο τις 1:30 το μεσημερι μεχρι το βραδυ.ειναι "δυτικο"

Αν τον ειχα μεσα στο δωματιο με καποιο ανεμιστηρακι να τον χτυπαει συνεχεια ? θα βοηθουσε καθολου?

σκεφτομαι για τον teco tr 15 ειναι μεχρι 800λ μου κανει πιστευεις?απο εκει κ πανω ξεφευγουν οι τιμες

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι το συγκεκριμένο και θα σε καλύψει.Το ότι το χτυπάει ο ήλιος κάποιες ώρες δεν είναι πρόβλημα.Σκέψου ότι και από τα κλιματιστικά η εξωτερική μονάδα μπορεί να είναι στον ήλιο και δεν έχει κανένα πρόβλημα στην ψύξη.Μπορείς να κάνεις και να το ντύσεις με ένα έπιπλο που θα το αφήσεις κλειστό από την μια μεριά.Τώρα αν το έχεις σε εσωτερικό χώρο αλλά όχι σκεπασμένο σίγουρα θα είναι καλύτερα από το να το βάλεις κάτω από το ενυδρείο κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

ok Ορεστη καταλαβα...Ευχαριστω για τη βοθεια. <_<:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...