Jump to content

τα ενυδρεια μου


nickst

Recommended Posts

πριν 6 μηνες ειχα παρει το πρωτο μου ενυδρειο ενα juwel 60 και ειχα κανει διαφορες βλακειες οπως ολοι μας την πρωτη φορα ειχα βαλει χιλια δυο ψαρακια μεσα και τωρα πλεον εχω 6 γκαπυ και αλλα 5 μικρα 3 χρυσα σαλιγκαρια και ενα μαυρο με κιτρινες ρυγες.εναν γλυφτη 1 μπλε μονομαχο 5 γατοψαρα και 6 αμανο γαριδες.

πριν κανα 2 εβδομαδες αγορασα και ενα 25λιτρα της εταιριας sicce.εχω βαλει δυο ξυλα μεσα μαρικα κομματια με μος επανω και μερικα φυτα.πλεον εχω 11 γαριδες red cherry ευχαριστω πολυ τον viciouscircle για τις γαριδες και ελπιζω να νιωθουν ομορφα στο καινουργιο τους χωρο και συντομα να εχω και μικρουλες γαριδες.

Σας βαζω μερικες φωτο και ακουω σχολια.

και μια φωτο απο τα υλικα που εχω μεσα στο 25 μου.

Link to comment
Share on other sites

και μια με τα υλικα του μικρου μου ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω στο 60αρι το τνυδρειο εχει μια λαμπα 11 watt και μου φαινεται πολυ μικρη για τα λιτρα της.βλεπω και τα φυτα ας πουμε που δεν εχουν εντονο χρωμα και τα πισω φυτα φαινονται λες και δεν τα χτυπαει το φως.να βαλω μια 24 watt ειναι καλα?γιατι στο μικρο το ενυδρειο που σας εχω και φωτο εχει 15 watt και εχει τεραστια διαφορα σε εμφανιση και φωτεινοτητα σε σχεση με το μεγαλο.πειτε και καμια γνωμη για τα ενυδρεια μου ρε παιδια να ξερω και εγω τα εχω καλα στημενα η εχω κανει καποιο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε!κι εγώ είμαι πολύ νεος με τον χόμπυ,οπότε δεν είμαι ο καταλληλότερος για συμβουλές,το μόνο που γνωριίζω είναι ότι καλό θα ήτανε να τραβάς φωτο με κλειστά τα φώτα του δωματίου,χωρίς φλας και αναμένο το φως του ενυδρείου.

Γιατί δε δοκιμάζεις να κάνεις τράμπα τις λάμπες?

Δεν έχεις πρόβλημα μονομάχο-guppy?εγώ που είχα,ο μονομάχος τσιμπούσε την ουρά του guppy.

τι φυτά έχεις μεσα?τι κόστος έχουν?ποιές είναι οι διαδικασίες συντήρισής τους?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε!κι εγώ είμαι πολύ νεος με τον χόμπυ,οπότε δεν είμαι ο καταλληλότερος για συμβουλές,το μόνο που γνωριίζω είναι ότι καλό θα ήτανε να τραβάς φωτο με κλειστά τα φώτα του δωματίου,χωρίς φλας και αναμένο το φως του ενυδρείου.

Γιατί δε δοκιμάζεις να κάνεις τράμπα τις λάμπες?

Δεν έχεις πρόβλημα μονομάχο-guppy?εγώ που είχα,ο μονομάχος τσιμπούσε την ουρά του guppy.

τι φυτά έχεις μεσα?τι κόστος έχουν?ποιές είναι οι διαδικασίες συντήρισής τους?

Ναι αλλα επειδη τις εβγαλα με το κινητο αφησα το φως του δωματιου ανοιχτο.οταν λες να κανω τραμπα τις λαμπες τι εννοεις?μια λαμπα εχει το 60αρι.

Οχι ο μονομαχος δεν πειραζει κανενα ψαρακι ολα μια χαρα ειναι.ακομα και οταν γενναν τα γκαπι μου δεν τα πειραζει τα κυνηγαει βεβαια μερικες φορες αλλα ποτε δεν μου εφαγε κανενα.στο μεγαλο εχω 12 ανομπιες και ενα Hydrocharitaceae απο το οποιο το εχω κλαδεψει και εχω βαλει και σε αλλα σημεια στο μεγαλο αλλα και στο μικρο το ενυδρειο μου.

Στο 25αρι εχω μερικα Hydrocharitaceae και τρεια Ceratophyllum demersum τα οποια οταν μεγαλωσουν θα τα κλαδεψω και θα βαλω και μερικα στο μεγαλο.

Κοστος τωρα γυρω στα 6 ευρω τα εχω παρει το καθενα αλλα τα πιο πολλα τα εχω κλαδεψει και τα εχω βαλει πιο διπλα και εχουν πιασει κανονικα.

Για συντηρηση ριχνω μερικες φορες κατι ταμπλετες στο χωμα κοντα στις ριζες τους της τετρα εταιριας και πηρα και ενα λιπασμα τωρα της τετρα.αλλα στο μεγαλο το ενυδρειο θα βαλω πιο μεγαλη λαμπα επειδη δεν βλεπω να βοηθαει πολυ τα φυτα.ενω στο μικρο που εχει 15 watt λαμπα ειναι ολα καταπρασινα.

Link to comment
Share on other sites

εννοώ να βάλεις την 15αρα στο μεγάλο και την 11αρα στο μιkρό,αν και καλό θα θα ήτανε(φαντάζομαι) μια μεγαλήτερη απο 15w.πόσες ώρες έχεις αναμένα τα φώτα?τα φυτά αυτά χωρίς φιάλη διοξυδείου του άνθρακα κρατάνε?

εμένα γεννήσανε τα molly και θέλω να βάλω και guppy να γεννήσουνε αλλα φοβάμαι τον μονομάχο.

άσε είχα 4 guppy και ψόφισαν όλα.και όλα ήτανε με κομμένες ουρές και πτερήγια,και αυτό το κάνανε οι πιγκουίνοι,οι οπoίοι θα βγούνε άμμεσα και θα μπούνε 3 guppy(2+1) και σκέφτομαι να βάλω και 5 cardinal tetra. το ενυδρείο μου είναι 60Λ και φοβάμαι μήπως είναι λιγα τα λίτρα για τους καρδινάλιους

παντος άλλη ομορφία με τα αληθεινά φυτά!!!!!θα βάλω κι εγώ,σύντομα ελπίζω!

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα.το υπόστρωμά μου είναι χαλίκι.παίζει ρόλο?

μόνο με λήπασμα και χαπια θα μεγαλώσει σωστά?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αμμο και στα δυο και ειναι ολα ενταξει.στο μεγαλο που ειχα χαλικι παλια παλι μου ηταν ενταξει ολα δεν υπηρχε προβλημα.

δεν την βγαζω την λαμπα απο το μικρο γιατι την ειχε επανω απο την εταιαρια και επισης δεν ταιριαζει ειναι μικρη και απο οτι βλεπω βοηθαει και τα φυτα πολυ αν δεις και στις φωτο στο μικρο το ενυδρειο ειναι πολυ εντονο το χρωμα των φυτων.θα βαλω μια 24 βατ στο μεγαλο και θα ειναι ολα οκ.παλια ειχα σφουγγαρακι του ανθρακα και αεραντλια και μου ειπαν τα παιδια εδω μεσα οτι αν υπαρχει ζωντανο φυτο στο ενυδρειο να την αφαιρουμε την αεραντλια.και επισης ο ανθρακας ξερω οτι απορροφα καποια χρησιμα θρεπτικα στοιχεια που ειναι για τα φυτα.το εχω βγαλει και εχω βαλει μακαρονι στην θεση του και στα δυο ενυδρεια.ειχα και εγω μολλι αλλα τα εδωσα μου εσπασαν τα νευρα σαν αχορταγα εκαναν ασε που μου ετρωγαν τα μικρα τα γκαπι δεν προλαβαινα να τα βαλω στο μικρο το ενυδρειο μεχρι να μεγαλωσουν.εμενα δεν μου τα πειραζει ο μονομαχος τωρα τι να σου πω δεν ξερω.τα γκαπυ πανε 3+1 οχι 2+1 3 θηλυκα με 1 αρσενικο.τα τετρα δεν ταιριαζουν με τα γκαπυ σε συνθηκες νερου απο οτι γνωριζω.κοιτα αλλιως ειναι με ζωντανα φυτα μεσα και αλλιως με πλαστικα καμια σχεση.ασε που τα ζωντανα κανουν και πολυ καλο στην ποιοτητα του νερου και προσφερουν και οξυγονο στα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

τα μωρά μολλυ τα έχω βάλει σε τούλι κάτι σαν γεννήστρα.κάπιοι λένε ότι δεν είναι καλή λυση,αλλά κανείς δεν το τεκμυριώνει.εσυ τι πιστεύεις?σήγουρα καλήτερα το κερατόφυλλο...

για ποιό λόγο η αεραντλία κάνει κακό στα φυτά?κι εγώ αεραντλία έχω :) .λες να δωκιμάσω?

με τα μικρά guppy τι κάνεις?τα χαρίζεις?δεν είναι προβλημα οι συνεχείς γέννες?

τι είδους προβλήματα λες να προκείψουν αν βάλω guppy και cardinals?

Link to comment
Share on other sites

το φυτό που είναι σαν γρασίδι κατα μήκος του ενυδρείου πώς λέγεται?μάλλον στο 25αρι είναι.πολύ όμορφο!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα μωρά μολλυ τα έχω βάλει σε τούλι κάτι σαν γεννήστρα.κάπιοι λένε ότι δεν είναι καλή λυση,αλλά κανείς δεν το τεκμυριώνει.εσυ τι πιστεύεις?σήγουρα καλήτερα το κερατόφυλλο...

για ποιό λόγο η αεραντλία κάνει κακό στα φυτά?κι εγώ αεραντλία έχω :) .λες να δωκιμάσω?

με τα μικρά guppy τι κάνεις?τα χαρίζεις?δεν είναι προβλημα οι συνεχείς γέννες?

τι είδους προβλήματα λες να προκείψουν αν βάλω guppy και cardinals?

κοιτα το ενυδρειο το μικρο το εχω γυρω στις 2 εβδομαδες.το πηρα για να εχω μεσα μονο γαριδες να μου γενναν γιατι μου αρεσουν πολυ και οταν τυχαινει και γενναν και τα γκαπυ μου βαζω τα μικρα μεσα στο 25αρι για ενα μηνα και μετα τα βαζω στο μεγαλο.οταν δεν ειχα το μικρο το ενυδρειο τα εβαζα και εγω σε γεννηστρα και ηταν ολα μια χαρα δεν εχασα κανενα.κοιτα τωρα εχω 6 κανονικα γκαπυ 5 2 μηνων και 11 ενος μηνα.τα 5 αρχιζουν και βγαζουν χρωματα σιγα σιγα.οταν φανουν καλα τα χρωματα τους η θα τα πουλησω η θα τα δινω σε πετ σοπ στην λαρισα που ειμαι και θα παιρνω δωρεαν τροφη η οτι αλλο θελω ας πουμε.να τα χαριζω δεν πιστευω γιατι ασχολουμαι πολυ με τα μικρα και απο χρονο και απο ειδικες τροφες τωρα στο μελλον αν γεμισω και δεν μπορουν να μου τα παρουν και στο πετ σοπ θα χαρισω αναγκαστικα.τωρα ακριβως δεν ξερω να σου πω γιατι δεν κανει να υπαρχει αεραντλια οταν εχεις ζωντανα φυτα κατι με το οξυγονο απο οτι θυμαμαι παιζει.παντως στην αρχη που ειχα και εγω αεραντλια μου ειπαν τα παιδια απο το φορουμ να την βγαλω απο την στιγμη που ειχα αληθινα φυτα στο ενυδρειο μου.το φυτο που ειναι σαν γρασιδι το εχω αγορασει απο το e-bay ειναι πανω σιτα.δες την σελιδα....http://global.ebay.com/Flame_Moss_PAD1-Live_aquarium_plant-02P/260506567217/item

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...