Jump to content

νέος χομπίστας με...πολλές απορείες και προβλήματα


Recommended Posts

Έχω 1,5 μήνα το ενυδρείο 60L με 6γωνικό σχήμα.Έχω πλαστικά φυτά και ένα ξύλο.αυτή τη στιγμή εχω:

3 ballon molly,

4 πιγκουίνους, (σύντομα θα τους δωσω)

1 μονομάχο

~25 νεογέννητα ballon mollies,~1 εβδομάδας (μέσα στο ενυδρείο,σε τούλι για προστασία)

Όταν μεγαλώσουν τα mollies θα τα δώσω.

θέλω να βάλω 5-6 cardinal tetra.τι πιστεύετε?θα έχω πρόβλημα(λίγα λίτρα)?τα cardinal τσιμπάνε ψάρια με φανταχτερά πτερήγια (όπως μονομάχος και guppy)?

Αν βάλω 1 ζευγάρι guppy λέτε να έχω πρόβλημα με μονομάχο?αν έχω πρόβλημα,είναι λύση να βάλω αρκετά φυσικά φυτά για να κρύβονται?

Επίσης αγόρασα μάλλον κακής ποιότητας χαλίκι.το έπληνα πολλές ώρες όπως μου είπανε στο μαγαζί(το έβαλα και μέσα σε σουρωτήρι).τα 5 kg τα αγόρασα γύρω στα 4-5e.όταν ανακατεύω το χαλίκι θολώνει το νερο!έχω σκούπα βυθού,βγαίνει αρκετή βρωμιά αλλά αν την ανακατέψω ξαναθολώνει το νερό.αν κάνω τακτικές αλλαγές νερού με την σκούπα βυθού θα καθαρίσει ή πρέπει να την αλλαξω?Δεν έχω κάνει μετρίσεις νερού αλλά έχω νεογέννητα mollies και δεν έχω χάσει κανένα.αυτό είναι ένδειξη καλού νερου?

Είχα 4 θανάτους guppies και όλα με μαδιμένες ουρές,λογικά από τους πιγκουίνους,και ο μονομάχος άρχισε να μαδάει....

Έχασα και 1 θυλικό γκαστρωμένο balloon molly,το βήκα κολλημένο στο φίλτρο.

πέιτε μου την γώμησας για κάποιο εύκολο,όμορφο,και οικονομικό φυτό.ποιές είναι οι απετήσεις ενώς εύκολου φυτού?

σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

φιλικά Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

1. Κοίταξε τη σύνθεση των ψαριών σου, είναι ήδη λάθος.

2. Απόφασισε ποια ψάρια σου αρέσουν περισσότερο, πες το μας

3. Δώσε τα υπόλοιπα πίσω ή σε αγγελία

4. ...και τότε θα συζητήσουμε τα υπόλοιπα θέματα! Γιατί σε λάθος βάσεις δεν είναι καλό να χτίζει κανείς! <_<

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.βγαίνουν άμεσα οι πιγκουίνοι και στην θέση τους θα μπούνε cardinals tetra.θα προστεθεί 1 ζευγάρι guppy.αυτή τη σύνθεση πώς την κρίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Τα guppy δεν μπαίνουν σε ζευγάρια... διάβασε εδώ για αυτά τα ψαράκια: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

Θα δεις ότι οι συνθήκες δεν ταιριάζουν με τα τέτρα που θες να βάλεις....

Link to comment
Share on other sites

με το χαλίκι τι να κάνω?

γνώμες για φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...