Jump to content

Multifaciatus και Bga


Recommended Posts

καλησπερα και παλι εχω αρκετο καιρο το προβλημα αυτο αλλα δεν ειχα ζητησει βοηθεια γιατι πιστευα οτι θα λυνοτανε με την αμομακρυνση της αμμου ποου πανω της εχει καθησει η bga αλλα τωρα βλεπω οτι δεν μπορω να λυσω το θεμα μου(αναπτυσεται πολυ γρηγορα) και ζηταω βοηθεια και γνωμες απο τους πιο εμπειρους και απο αυτους που ειχαν bga και την εδιωξαν νομιζω πως ειναι το πιο δυσκολο προβλημα σε ενα συστημα και το λεω αυτο απο τον ρυθμο αναπτυξης τι προτεινετε λοιπον?θαηθελα σαν αισχατη λυση την λυση της συσκοτισης ευχαριστω

το ενυδρειο ειναι 110 μικτα λιτρα εχει μεσα ενα χαρεμι με multifaciatus neolabrologus τρεχει απο τον περασμενο Νοεμβριο εχω 4 ανουμπιες 2 valesneries δεν ριχνω λιπασματα τιποτα ταιζω μια φορα την ημερα και η φωτοπεριοδος ειναι απο τις 11 00-20 30 με 1 grolux 18w

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω τις μετρησεις

αμμωνια 0

νιτρωδη 0

νιτρικα 15

gh 17

kh 12

ph 8.2

ολες οι μετρησεις με υγρα api

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι εχω αρκετο καιρο το προβλημα αυτο αλλα δεν ειχα ζητησει βοηθεια γιατι πιστευα οτι θα λυνοτανε με την αμομακρυνση της αμμου ποου πανω της εχει καθησει η bga αλλα τωρα βλεπω οτι δεν μπορω να λυσω το θεμα μου(αναπτυσεται πολυ γρηγορα) και ζηταω βοηθεια και γνωμες απο τους πιο εμπειρους και απο αυτους που ειχαν bga και την εδιωξαν νομιζω πως ειναι το πιο δυσκολο προβλημα σε ενα συστημα και το λεω αυτο απο τον ρυθμο αναπτυξης τι προτεινετε λοιπον?θαηθελα σαν αισχατη λυση την λυση της συσκοτισης ευχαριστω

το ενυδρειο ειναι 110 μικτα λιτρα εχει μεσα ενα χαρεμι με multifaciatus neolabrologus τρεχει απο τον περασμενο Νοεμβριο εχω 4 ανουμπιες 2 valesneries δεν ριχνω λιπασματα τιποτα ταιζω μια φορα την ημερα και η φωτοπεριοδος ειναι απο τις 11 00-20 30 με 1 grolux 18w

Διάβασε ΕΔΩ <_<

Να έχεις υπόψη οτι χρειάζεσαι μια λάμπα απο 4.500 εως 6.000 kelvin!Μείωσε την φωτοπερίοδο σε 7ωρες!Η Αφρική δεν έχει απαιτήσεις σε φωτισμό!

Καλή συνέχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ακαλησπερα αλλαξα την λαμπα απο gro-lux σε daylight αλλα δεν ξερω αν ειναι καταλληλη για την μειωση της bga και επισεις δεν ξερω τα kelvin ειχε προτεινει ο φιλος prince 4,500-6000 η daylight ειναι μεσα σε αυτα τα ορια?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά σου την παλεύουν και με daylight αλλά όχι με τόσο ασθενή φωτισμό, πρέπει να ανέβεις σε 30-40 watt για τα 120 λίρτα σου, αλήθεια πόσο καιρό έχεις τα φυτά και πως είναι η ανάπτυξή τους?

Για τις ώρες φωτισμού θα επιμείνω στις 8-10 ώρες για το βιολογικό ρολόι των φυτών και των ψαριών.

Τέλος αν θες σωστή ανάπτυξη φυτών μια μικρή καθημερινή δόση πλήρους υγρού λιπάσματος τη θεωρώ απαραίτητη καθώς το νερό δεν διαθέτει αρκετή συγκέντρωση σιδήρου και καλίου που είναι αναγκαία για ζωηρά φυτά.

όσο για την bga δεν θα α έριχνα στον φωτισμό, θα πρότεινα σχολαστικό καθάρισμα με το χέρι, αλλαγή νερού, συσκότιση κουβέρτα πάνω από το ενυδρείο για 5 μέρες, αλλαγή νερού και παρατήρηση, αν δεν πετύχει αντιβίωση και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα. είναι δυνατόν η bga που με ταλαιπωρούσε κανα 5 μήνο να έφυγε μόνη της?απο την μ.πέμπτη που την αφαίρεσα δεν έχει ξαναεμφανιστεί

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. είναι δυνατόν η bga που με ταλαιπωρούσε κανα 5 μήνο να έφυγε μόνη της?απο την μ.πέμπτη που την αφαίρεσα δεν έχει ξαναεμφανιστεί

Ειναι δυνατον.

Καποια στιγμη κλεινει ο κυκλος και χανεται.

Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που δεν συμβαινει αυτο,και μου συνεβη και εμενα,και απαλλαχτηκα μονο με αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να έκλεισε ο κύκλος ειναι πολύ κουραστική άλγη δεν σε αφήνει να χαρείς το βιότοπό σου πρέπει να εισαι με ενα αλφαδολάστιχο συνέχεια να την απομακρύνεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...