Jump to content

Προβλημα φιλτρανσης


capt.spyros

Recommended Posts

γεια σας παιδια!!!!στο 60λιτρο ενυδρειο μου εχω ενα φιλτρο τησ hailea hl-bt400....μεσα εχει μακαρονι και ανθρακα!!μου ειπαν να τον βγαλω καποιοι αλλα καταταλαβα εν τελει οτι δεν ειναι τοσο αναγκαιο....τελος παντων δεν ειναι αυτο το θεμα μου...μου θολωσε το νερο το εβγαλα το καθαρισα και ξεθωλωσε....το ειχα καθαρισει ομως πριν 20-25 μερες περιπου!!ειναι δινατον μεσα σε 20 μερες με 7 ψαρακια να θελει καθαρισμο???μηπως πρεπει να παρω ή να προσθεσω αλλο ενα φιλτρο???εχετε να μου προτεινεται μαρκες και τιμες??ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!!!!στο 60λιτρο ενυδρειο μου εχω ενα φιλτρο τησ hailea hl-bt400....μεσα εχει μακαρονι και ανθρακα!!μου ειπαν να τον βγαλω καποιοι αλλα καταταλαβα εν τελει οτι δεν ειναι τοσο αναγκαιο....τελος παντων δεν ειναι αυτο το θεμα μου...μου θολωσε το νερο το εβγαλα το καθαρισα και ξεθωλωσε....το ειχα καθαρισει ομως πριν 20-25 μερες περιπου!!ειναι δινατον μεσα σε 20 μερες με 7 ψαρακια να θελει καθαρισμο???μηπως πρεπει να παρω ή να προσθεσω αλλο ενα φιλτρο???εχετε να μου προτεινεται μαρκες και τιμες??ευχαριστω πολυ!!

το φίλτρο σου είναι εντελώς οριακό για το ενυδρείο σου... προσωπικά δε θα το έβαζα σε ενυδρείο πάνω από 30 λίτρα. Το φίλτρο σου δε θα το καθαρίζεις ΠΟΤΕ εκτός και εάν σταματήσει να βγάζει νερό από το σπρέυμπαρ. Τον ανθρακα πέτα τον και γέμισε το φίλτρο με κάποιο βιολογικό υλικό το οποίο ΔΕ θα το πλύνεις ποτε με νερό βρύσης για κανένα λόγο.

Κάλυστα μπορείς να πάρεις ένα eheim 2213 και όταν στρώσει το hailea να το πετάξεις σε κάποιο ντουλάπι...

Link to comment
Share on other sites

ωωω καλα οτι να ναι εχω κανει!!!επλυνα με νερο βρυσης το μακαρονι και τωρα που ξυπνησα εχει ξαναθολωσει λιγο!!!!!πρεπει επιγοντωσ να παω να παρω αλλο!!!μου ειπαν ομως οτι το φιλτρο που εχω ειναι και για 80λιτρα...να παρω εξωτερικο ή εσωτερικο??που μπορω να το βρω αυτο το φιλτρο που μου ειπες γιατι το πετ σιτι που εχω στην περιοχι μου δεν εχει...???και τωρα η μεγαλη ερωτηση τι κανω που ειναι λιγο θολο???τα ψαρια δεν εχουν καμια περιεργη συμπεριφορα ολα οκ ευτυχως!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ωωω καλα οτι να ναι εχω κανει!!!επλυνα με νερο βρυσης το μακαρονι και τωρα που ξυπνησα εχει ξαναθολωσει λιγο!!!!!

1. πρεπει επιγοντωσ να παω να παρω αλλο!!!

2. μου ειπαν ομως οτι το φιλτρο που εχω ειναι και για 80λιτρα...

3. να παρω εξωτερικο ή εσωτερικο??που μπορω να το βρω αυτο το φιλτρο που μου ειπες γιατι το πετ σιτι που εχω στην περιοχι μου δεν εχει...???

4. και τωρα η μεγαλη ερωτηση τι κανω που ειναι λιγο θολο???

5. τα ψαρια δεν εχουν καμια περιεργη συμπεριφορα ολα οκ ευτυχως!!!!!

1. Οχι και αλλο να παρεις το ιδιο αστρωτο θα ειναι.

2. Το φιλτρο που εχεις http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT400.htm γραφει απο 50 -110 λιτρα

110 λιτρα εννοει να ειναι αδειο το ενυδρειο :)

Για 50 λιτρα καλο ειναι.

3. Εξωτερικο ειναι πιο καλο ΙΜΟ. Καποιο που να λεει απο 80 και πανω και να ειναι αξιοπιστο.

Κοιτα στα ποστ της κατηγοριας της φιλτρανσης που εχουν γινει παρομοιες συζητησεις αναζητησΗς καταλληλου φιλτρου.

Αν δεν βρισκεις κοντα στο σπιτι σου πηγαινε και λιγο πιο μακρυα :)

Αν δεν παει ο μωαμεθ στο βουνο, παει το βουνο στον μωαμεθ.

4. Η λευκη θολουρα ειναι ενδειξη εξαρσης βακτηριων απονιτροποιησης (Bacteria bloom) λογω υπαρξης αμμωνιας.

Κοιτα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry302247

5. Δεν φαινεται αμεσως η δηλητηριαση απο αμμωνια και τα συμπτωματα και αποτελεσματα ειναι αναλογα την τοξικοτητα της οπως λεει και στο παραπνω λινκ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ωωω καλα οτι να ναι εχω κανει!!!επλυνα με νερο βρυσης το μακαρονι και τωρα που ξυπνησα εχει ξαναθολωσει λιγο!!!!!πρεπει επιγοντωσ να παω να παρω αλλο!!!μου ειπαν ομως οτι το φιλτρο που εχω ειναι και για 80λιτρα...να παρω εξωτερικο ή εσωτερικο??που μπορω να το βρω αυτο το φιλτρο που μου ειπες γιατι το πετ σιτι που εχω στην περιοχι μου δεν εχει...???και τωρα η μεγαλη ερωτηση τι κανω που ειναι λιγο θολο???τα ψαρια δεν εχουν καμια περιεργη συμπεριφορα ολα οκ ευτυχως!!!!!

Προς Θεού ΜΗΝ ξανακουμπήσεις το φίλτρο σου! όπως σου είπε και ο φίλος ποιο πάνω η θολούρα είναι από το πλύσιμο που έκανες... Τώρα εφόσον έχει ψάρια μέσα τράβα πάρε από κανα πετ κανα ζουμί να ρίξεις μέσα να την παλέψουν τα ψαράκια και μόλις είναι όλα οκ ξαναρωτάς για το φίλτρο που σου είπα. ΔΕΝ θελω να σου πώ από που να το πάρεις ΔΕΝ θέλω να κάνω διαφήμιση. Εάν ψάξεις έστω και στο google λιγο θα το βρεις πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...