Jump to content

αναγνωριση


Recommended Posts

Αν δεν κανω λαθος ειναι aiptasia και καταπολεμηση οσο το δυνατον γρηγοροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ειναι aiptasia και καταπολεμηση οσο το δυνατον γρηγοροτερα.

+1 Ξεκινα την καταπολεμηση, αλλιως θα γεμισεις!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη πιστεύω ότι δεν είναι απταίζια αλλά κάποιο είδος Hydroids(φυσικά και η απταίζια υδρόζωο είναι), είχα στο παλιό ενυδρείο τέτοια, μπορείς να τα καταπολεμήσεις πιο εύκολα μιας και που δεν αναγενώνται τα κομάτια τους μετά απο καταστροφή του, αλλά θα πρέπει σίγουρα να μην αφήσεις προσκωληώμενο ιστό πάνω στον βράχο. Μπορείς να τα καλύψεις με εποξική όλα τα σημεία που βλέπεις και μετά απο καιρό να την βγάλεις, όταν θα έχεις σιγουρευτεί ότι ψόφησαν :)

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα για hydroids μου κανουν και οχι aiptasia.Ακολουθησε τις συμβουλες του nervas.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

+1

καλησπερα φιλε μου.ελπιζω να εισαι σιγουρος γιατι εμενα ειναι γεματος ο ενας μεγαλος βραχος μου.οταν ειδα για aptaisia επαθα εγκεφαλικο.αρα το αφηνω ε?ε?

Link to comment
Share on other sites

ναι άφοβα

εξαπλώνονται ?

απο την στιγμη που αυξησα την διαρκεια των φωτων ναι βλεπω συνεχεια καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που αυξησα την διαρκεια των φωτων ναι βλεπω συνεχεια καινουργια.

Αν θελεις βαλε και μια φωτογραφια γιατι πολλα ειδη μοιαζουν αρκετα μεταξυ τους και αλλα ειναι βλαβερα και αλλα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα επιμείνω στο ότι είναι υδρόζωο(κάποιο από τα χιλιάδες της υποκλάσης) και όχι octocoral (κάποιο από την συγκεκριμένη υποκλάση πέραν από τα χιλιάδες είδη που περιλαμβάνει και αυτή), επιμένω διότι ''πάλεψα'' με τα συγκεκριμένα στο παλιό ενυδρείο μου και τελικά νίκησαν αυτά, εξαπλώθηκαν μέχρι και στο τζάμι, όπου έφταναν σε κοράλλι το άσπριζαν από κάτω και πιστεύω ότι έριχναν και τις ψιλό τοξίνες τους στο νερό :bowdown: .

Το βασικό γνώρισμα είναι ότι δεν έχουν θεμέλια ουσία(Matrix) που αναπτύσσονται πάνω οι πολύποδες αλλά δημιουργούνται μεμονωμένα άτομα με μικρές ''παραφυάδες'' που στην συνέχεια αποκόβονται από τον αρχικό πολύποδα αναπαραγωγής.

Ελπίζω να κάνω λάθος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οι πολύποδες στη φωτογραφία μοιάζουν oktocoral περισσότερο ,παρά υδρόζωο

οι επιφυλάξεις του φίλου nerva είναι εύλογες

μπορείς να τα απομονώσεις από τον υπόλοιπο βράχο ?

μπορείς να βγάλεις καλή φωτογραφία ?

Link to comment
Share on other sites

οι πολύποδες στη φωτογραφία μοιάζουν oktocoral περισσότερο ,παρά υδρόζωο

οι επιφυλάξεις του φίλου nerva είναι εύλογες

μπορείς να τα απομονώσεις από τον υπόλοιπο βράχο ?

μπορείς να βγάλεις καλή φωτογραφία ?

ναι θα ανεβασω αργοτερα.το ειχα σκοπ[ο γιατι εχω και 2 σαλιγκαρακια.αχ ας μην ειναι κατι κακο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι θα ανεβασω αργοτερα.το ειχα σκοπ[ο γιατι εχω και 2 σαλιγκαρακια.αχ ας μην ειναι κατι κακο... :thumbup:

post-17371-1276012196_thumb.jpgpost-17371-1276012172_thumb.jpgpost-17371-1276012214_thumb.jpgpost-17371-1276012572_thumb.jpgpost-17371-1276012594_thumb.jpg

να μαι παλι θελω απλως να μου πειτε εαν αυτα που βλεπετε θελουν ξεπαστρεμα αμεσα και τι ειναι....σας ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - giorgiokal21
Link to comment
Share on other sites

Στην τριτη φωτογραφια εχεις μια asterina που πρεπει να απομακρυνθει και να εχεις το νου σου και για αλλες που θα εχεις.

Στην τεταρτη ειναι hydroids τα οποια αν δεν κανω λαθος δεν ειναι ιδιαιτερα επιθετικο ειδος.Εγω παντως θα τα απομακρυνα

Πεμπτη φωτογραφια ειναι μανιταρακια.Τα κρατας φυσικα.

Στη δευτερη αν δεν ανοιξει (εχει το νου σου το βραδυ για να βγαλεις φωτογραφια) δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αλλα δεν θα ανησυχουσα ιδιαιτερα.

πρωτη φωτογραφια ειτε ειναι hydroid ειτε oktocoral βλεπω εχει εξαπλωθει και ισως πρεπει να το περιορισεις οσο ειναι νωρις.

Link to comment
Share on other sites

στη πρώτη βλέπω octocorals* στη τετάρτη hydroids,

τρίτη asterina , δεύτερη και πέμπτη σφουγγάρια

*συμφωνώ ότι και αυτά που μοιάζουν octocorals θέλουν περιορισμό αν εξαπλώνονται

, υποψιαζομαι οτι μπορει να είναι Nynantheae anemone

http://www.chucksaddiction.com/hitchanemone.html

Link to comment
Share on other sites

στη πρώτη βλέπω octocorals* στη τετάρτη hydroids,

τρίτη asterina , δεύτερη και πέμπτη σφουγγάρια

*συμφωνώ ότι και αυτά που μοιάζουν octocorals θέλουν περιορισμό αν εξαπλώνονται

, υποψιαζομαι οτι μπορει να είναι Nynantheae anemone

http://www.chucksaddiction.com/hitchanemone.html

τα hydroids πως να τα αφαιρεσω?αν και αυτο ειναι το λιγοτερο μιας και ειναι ακινητα.αστερινες εχω παρα πολλεσ και φυσικα δεν εχω την πολυτελεια του χρονου να τις ψαχνω.κανα ζωακι που θα τις τρωει υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

@NERVAS δεν είναι υδρόζωα ανήκουν στα ανθοζώα και είναι μαλακά κοράλλια, υπάρχουν πάνω από 3.000 είδη καταγεγραμμένα που χαρακτηρίζονται από τους πολύποδες που έχουν οκτώ πλοκάμια( από εκεί και η ονομασία OCTOCORAL).

Εδώ αλφαβητικά ένα μεγάλο μέρος .

http://researcharchive.calacademy.org/rese...izg/OCTOGEN.htm

Όπως όλα τα κοράλλια φυσικό είναι να θέλουν την περιοχή τους και θα προσπαθήσουν να την υπερασπιστούν, άλλα αυτό δεν τα κάνει παράσιτα, από την στιγμή που μπορούμε να ελέγξουμε την επέκταση τους,τα zoanthus πχ στην φύση είναι παράσιτα στο ενυδρείο μας όμως όχι. :thumbup:

Τα συγκεκριμένα ανήκουν στην οικογένεια CLAVULARIIDAE.

http://www.flickr.com/photos/34486353@N07/3348912255/

http://www.marinelifephotography.com/marin.../octocorals.htm

Link to comment
Share on other sites

Ναι! όντως Γιώργο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα hydroids πως να τα αφαιρεσω?αν και αυτο ειναι το λιγοτερο μιας και ειναι ακινητα.αστερινες εχω παρα πολλεσ και φυσικα δεν εχω την πολυτελεια του χρονου να τις ψαχνω.κανα ζωακι που θα τις τρωει υπαρχει?

Harlequin Shrimp - Hymenocera elegans

είναι η γαρίδα που μπορεί να σε βοηθήσει με τα asterina

για τα hydroids δεν υπάρχουν παρόμοιες φυσικές λύσεις

πρέπει η να τα σκεπάσεις με κόλλα για κοράλλια η να στεγνώσεις τον βράχο που υπάρχουν, ίσως να είναι καλή ιδέα να σπάσεις με σφυροκάλεμο το βράχο και τα πετάξεις το κομμάτι που βρίσκονται

Link to comment
Share on other sites

Harlequin Shrimp - Hymenocera elegans

είναι η γαρίδα που μπορεί να σε βοηθήσει με τα asterina

για τα hydroids δεν υπάρχουν παρόμοιες φυσικές λύσεις

πρέπει η να τα σκεπάσεις με κόλλα για κοράλλια η να στεγνώσεις τον βράχο που υπάρχουν, ίσως να είναι καλή ιδέα να σπάσεις με σφυροκάλεμο το βράχο και τα πετάξεις το κομμάτι που βρίσκονται

σας ευχαριστω ολους θερμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...