Jump to content

Red Cherry αυγομενη


Recommended Posts

ειδα οτι μια απο τις γαριδες μου εχει αυγα απο πισω πολλα αλλα σε μεγεθος δεν ειναι και πολυ μεγαλη.τι πρεπει να κανω τωρα?θελει να ριξω τιποτα στο νερο να την απομονοσω μηπως η θα μεγαλωσουν τα αυγα θα γεννησει και τα μικρα θα τρωνε απο την τροφη που ριχνω για τις αλλες?στο ενυδρειο μονο γαριδες εχω τωρα.και αργοτερα αν μου γεννησουν τα γκαπυ θα βαλω τα νεογεννητα μεσα μεχρι να μεγαλωσουν λιγο.

Link to comment
Share on other sites

ειδα οτι μια απο τις γαριδες μου εχει αυγα απο πισω πολλα αλλα σε μεγεθος δεν ειναι και πολυ μεγαλη.τι πρεπει να κανω τωρα?θελει να ριξω τιποτα στο νερο να την απομονοσω μηπως η θα μεγαλωσουν τα αυγα θα γεννησει και τα μικρα θα τρωνε απο την τροφη που ριχνω για τις αλλες?στο ενυδρειο μονο γαριδες εχω τωρα.και αργοτερα αν μου γεννησουν τα γκαπυ θα βαλω τα νεογεννητα μεσα μεχρι να μεγαλωσουν λιγο.

Με σωστό νερό, σωστό τάισμα και χωρίς κάτι να τα τρώει θα μεγαλώσουν μιά χαρά, δεν χρειάζονται κάτι ιδιέταιρο.

Link to comment
Share on other sites

Με σωστό νερό, σωστό τάισμα και χωρίς κάτι να τα τρώει θα μεγαλώσουν μιά χαρά, δεν χρειάζονται κάτι ιδιέταιρο.

ταισμα γιωργο την ιδια τροφη που ριχνω και στις αλλες γαριδες ε?κατι σαλιγκαρακια πολυ μικρα εχω μεσα που εχουν στρογγηλο σχημα δεν πιστευω να μου τα φανε.

Link to comment
Share on other sites

τα αυγα τωρα ποσο καιρο θα τα κραταει στην κοιλια της?επειδη δεν ξερω και πολλα θα τα κραταει εκεινη τα αυγα και μετα αυτα σιγα σιγα θα βγαινει το καθε ενα απο το αυγο του?

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι για τίποτα.Χαλάρωσε κι απόλαυσέ το.Σε λίγο καιρό θα δεις μικροσκοπικές γαριδούλες να κυκλοφορούν.Φρόντισε το νερό σου να είναι καθαρό χωρίς αμμωνία και όλα θα πάνε μια χαρά. :)

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι για τίποτα.Χαλάρωσε κι απόλαυσέ το.Σε λίγο καιρό θα δεις μικροσκοπικές γαριδούλες να κυκλοφορούν.Φρόντισε το νερό σου να είναι καθαρό χωρίς αμμωνία και όλα θα πάνε μια χαρά. :)

Φωτη και εμενα 2 απο τις γαριδουλες που μου εδωσες ειναι αυγομενες :rasp: αντε με το καλο και με ενα πονο :):)

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σημείωσε και αυτό το πολύ σημαντικό:

Πότε ζεστό νερό από τη βρύση ειδικά για γαρίδες, πάντα κρυο που θα το αφήνεις να ζεσταθεί μέχρι τους 22-26 μόνο του, αυτό για να μην περνάει το ζεστό νερό από τις σωληνώσεις του σπιτιού και παρασύρει χαλκό που είναι από τα πιο επικίνδυνα δηλητήρια για τις γαρίδες και όχι μόνο, αντίθετα το κρύο νερό δεν διαλύει τόσο τον χαλκό και θεωρείται πιο ασφαλές.

Link to comment
Share on other sites

παντα κρυο νερο βαζω μεσα στο ενυδρειο μου.σημερα εβαλα και χυμα μος στο μικρο ελπιζω να πιασει.το ειχα βαλει παλια πανω σε σιτα αλλα δεν επιασε και για να μην το πεταξω το εριξα στο μικρο το ενυδρειο με τις γαριδες.με τον καιρο ελπιζω να γινει ενα εννιαιο πραγμα θα δειξει.οριστε και μια φωτο οπως ειναι τωρα το ενυδρειο και μια απο την αυγομενη η οποια δεν φαινεται τοσο καλα επειδη την εβγαλα με το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας κανω μια ερωτηση?μεσα στο ενυδρειο αυτην την στιγμη εχω μονο τις γαριδες.μπορω να βαλω και ενα σαλιγκαρι χρυσο που εχω apple snail για να καθαριζει και τα τζαμια απο την αλγη?υπαρχει περιπτωση να μου φαει τις γαριδες που θα βγαλει η θηλυκια?και κατι αλλο ποσα περιπου γενναει μια γαριδα?

Link to comment
Share on other sites

ειναι αρκετα μεγαλο σε μεγεθος μπορω να πω τερατακι εγινε.υπαρχει περιπτωση να μου φαει τα νεογεννητα?πως θα τα πιασει δεν κολυμπανε αυτα?επειδη ειναι και η πρωτη φορα που εχω αυγομενη γαριδα οταν θα βγουν απο τα αυγα τους θα φαινονται καθολου θα μπορω να τις διακρεινω η θα ειναι πολυ μικρες?

Link to comment
Share on other sites

Να μην βάλεις apple θα τρώει τροφή και θα παράγει απόβλητα, εσύ θες να τρώνε πολύ οι γαρίδες και να μην επιβαρύνεται πολύ το νερό, αν θες σαλιγκάρι προτίμησε neritina.

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο το σαλιγκαρι που μου λες γιωργο αλλα ασε καλυτερα δεν θα βαλω σαλιγκαρι δεν θελω να μου φαει κανενα μικρουλι.οι γαριδες δεν θα καθαριζουν τα τζαμια ε?να μην πιασει αλγη στο τζαμι εννοω.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο οποιος ξερει αν με ενημερωσει λιγο.εχω το juwel rekord 60 και εχει 11 βατ λαμπα 438 χιλιοστα και θελω να βαλω μεγαλυτερη 24 βατ αλλα εχω βρει τρεις ομως.ποια ειναι σωστη για το ενυδρειο μου?πιο πολυ θελω να φαινονται να φυτα ωραια φωτεινα εννοω.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1225

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1243

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1251

πειτε μου γνωμες οποιος ξερει ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

να βαλω λες το χρυσο το σαλιγκαρι?για τις λαμπες που εχω γραψει γνωριζεις τιποτα γιωργο?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος εαν αυτα που εχει η γαριδα απο κατω τις ειναι γαριδουλες ?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος εαν αυτα που εχει η γαριδα απο κατω τις ειναι γαριδουλες ?

Αυγα μου φαινονται αλλα γιατι ειναι σκουρα ομως?θα σου πουν και οι ειδικοι εδω μεσα περιμενε λιγο να το κοιταξουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυγα μου φαινονται αλλα γιατι ειναι σκουρα ομως?θα σου πουν και οι ειδικοι εδω μεσα περιμενε λιγο να το κοιταξουν.

στην αρχη ηταν κιτρινα , τωρα εχουν κατενει κατω και εχουν σκουρηνει , μηπως παιζει κανα προβλημα ? να τρεξω στο Μητερα αν ειναι :)

Βασικα τωρα η γαριδα ηρθε μπροστα και φαινονται καπως πρασινα , και με το πισω μερος των ποδιων της τα αεριζει συνεχεια

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

στην αρχη ηταν κιτρινα , τωρα εχουν κατενει κατω και εχουν σκουρηνει , μηπως παιζει κανα προβλημα ? να τρεξω στο Μητερα αν ειναι :)

Βασικα τωρα η γαριδα ηρθε μπροστα και φαινονται καπως πρασινα , και με το πισω μερος των ποδιων της τα αεριζει συνεχεια

δεν ξερω και εχω εχω μια εβδομαδα που ασχολουμαι με red cherry και η μια που ειναι αυγομμενη εχουν κιτρινο χρωμα τι να πω δεν ξερω μπορει να σου πω καμια βλακεια.μηπως ηρθαν οι μερες να βγουν απο τα αυγα και φαινονται να ματακια τους και σου δειχνουν οτι ειναι μαυρα τα αυγα τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα των αυγών στις Red cherry δεν παίζει κανένα ρόλο στην υγεία των γονέων ή των γόνων,ούτε στην κλάση.Σε άλλες είναι κίτρινα,σε άλλες είναι πράσινα.Απολύτως φυσιολογικό.Το "σέλωμα" παίρνει το χρώμα που θα έχουν τα αυγά τους.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα των αυγών στις Red cherry δεν παίζει κανένα ρόλο στην υγεία των γονέων ή των γόνων,ούτε στην κλάση.Σε άλλες είναι κίτρινα,σε άλλες είναι πράσινα.Απολύτως φυσιολογικό.Το "σέλωμα" παίρνει το χρώμα που θα έχουν τα αυγά τους.

σε ποσες μερες λες να περιμενω τα μωρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...