Jump to content

Μικρο φιλτρο


psarouklas

Recommended Posts

Έχω το φίλτρο Eheim pickup 2012. Έχω βγάλει ήδη το μισό σφουγγάρι και το έχω αντικαταστήσει με υαλοβάμβακα και βιολογικό υλικό. Το πρόβλημα όμως είναι ότι θέλω να βάλω και τύρφη στο φίλτρο μου, όμως ο χώροε που απομένει είναι ελάχιστος.

Έτσι σκέφτομαι να βγάλω όλο το σφουγγάρι, να βάλω την τύρφη, και ο χώρος που θα περισσέψει, να τον γεμίσω με υαλοβάμβακα. Υπάρχει όμως πρόβλημα για τη βιολογία του ενυδρείου, αν βγάλω τελείως το σφουγγάρι?????

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Πρωτα κοιταμε να εχει ικανη βιολογικη φιλτρανση και μετα τρυφες κλπ

Εγω δεν θα εβαζα καθολου βαμβακι.

Θα εβαζα substrat pro (που ειναι στρογγυλο και μπαινει σμιχτα χωρις να χανεται χωρος) ή καποιο παρομοιο υλικο (πχ mini siporax) και αναλογα την λειτουργεια του φιλτρου (ροη του νερου) αν μπορουσα θα προστατευα το substrat με καποιο μηχανικο υλικο (πχ χοντροτρυπο σφουγγαρι - για να μη βουλωνει ευκολα) που να περναει το νερο πρωτα απο αυτο και μετα να πηγαινει στο substrat.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει substrat pro και μάλιστα αρκετό! Θα πρότεινες δηλαδή να έβγαζα τελείως το βαμβάκι και να το αντικαταστήσω με με καποιο μηχανικο υλικο???

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει substrat pro και μάλιστα αρκετό! Θα πρότεινες δηλαδή να έβγαζα τελείως το βαμβάκι και να το αντικαταστήσω με με καποιο μηχανικο υλικο???

Οχι πολυ μεγαλο, να ειναι χοντροτρυπο, και να ειναι πριν τα βιολογικο υλικο αλλιως τιποτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...