Jump to content

Αναζητηση βραχου ασπονδυλων


Recommended Posts

Καλημερα εχω αρχισει εδω κ λιγο καιρο το στησιμο ενος Μεσογειακου ενυδρειου.

Ανυπομονω λοιπον να αρχισω την περισυλογη του βραχου κ ολων των θαυμαστων πλασματων της Μεσογειακης θαλασσας οπως ανεμωνες, αστεριες, ερημιτες κλπ...

Για τα ψαρακια εχω βρει λυση.

Αυτο που δεν ξερω ειναι σε ποια μερη να ψαξω για τα υπολοιπα

σε ποιες παραλιες....

Οποιος εχει να προτεινει μερη κοντα σχετικα στην Αττικη καλοδεχουμενος... :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει το ενυδρειο τις καταλληλες προυποθεσεις για τετοιους οργανισμους?

Το λεω γιατι πιθανη απωλεια τους μπορει να σου στοιχισει τη ζωη ολων των οργανισμων στο ενυδρειο σου.

Πες μας δυο λογια για τον εξοπλισμο που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

:) Καλησπερα χαιρομαι για την ερωτηση του εξοπλισμου μου να την παραθεσω να πουν οι πιο εμπειροι καποια λαθη που μπορει να διακρινουν.

Διαβαζω αρκετους μηνες σχετικα με το θαλασσινο ενυδρειο γενικως κ κατεληξα στο Μεσογειακο επειδη σου δινεται η ευκαρια να ασχοληθεις ακομη περισσοτερο με το χομπυ σου καθως πρεπει να μαζεψεις μονος σου ολα τα ζωντανα βουτωντας!!

Εως τωρα εχω ασχοληθει μονο με ενυδρεια γλυκου νερου.

ο εξοπλισμος που σκεφτομαι να χρησιμοποιησω ειναι ο εξης

Ενυδρειο: 1.50χ50χ50 περιπου 400 λιτρα.

skimmer:ΤMC V2 1500

Κυκλοφορια: 4xtunze nanostream 6065 1 koralia 4

chiller:teco tr 15 προδιαγραφες για 800λ

κοντρολερ θερμοκρασιας eliwell

Αντιστροφη οσμοση 4 σταδιων

Ενα εξωτερικο φιλτρο eheim 600 λ/αω για να συνδεθει με την ψυκτρα ενα θεος ξερει πως :hysterical:

ενα εξωτερικο φιλτρο με ενεργο ανθρακα αντιφωσφορο 550 λ/αω νομιζω οτι ειναι μικρο περιμενω γνωμες αυτο υπηρχε ηδη.

ρεφρακτομετρο

τεστς PH,KH,GH,NO2,NO3,NH3-NH4,CA χρειαζεται κ τεστ mg?

6 λαμπες τ8 χ36w 3 λευκες marine 3 ακτινικες

Αλατι:thumbup: νομιζω στο Μεσογειακο δεν βαζεις καποιο αλλο προσθετο σωστα?)

τωρα πως θα κανω ολα αυτα τα μηχανηματα να δουλεψουν να πω την αληθεια δεν το ξερω...αλλα θα το παλεψω... :hysterical:

Αυτα τα λιγα :) ελπιζω να μην κουρασα :):rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ο εξοπλισμος σου ειναι μια χαρα, το chiller μου φαινεται καπως μικρο και θα ζοριζεται το καλοκαιρι μιας και το μεσογειακο θελει πιο χαμηλες θερμοκρασιες απο το τροπικο , πιστευω οτι οι πιο εμπειροι θα σε κατευθυνουν σωστα στο ολο ενγειρημα σου, καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

:) Καλησπερα χαιρομαι για την ερωτηση του εξοπλισμου μου να την παραθεσω να πουν οι πιο εμπειροι καποια λαθη που μπορει να διακρινουν.

Διαβαζω αρκετους μηνες σχετικα με το θαλασσινο ενυδρειο γενικως κ κατεληξα στο Μεσογειακο επειδη σου δινεται η ευκαρια να ασχοληθεις ακομη περισσοτερο με το χομπυ σου καθως πρεπει να μαζεψεις μονος σου ολα τα ζωντανα βουτωντας!!

Εως τωρα εχω ασχοληθει μονο με ενυδρεια γλυκου νερου.

ο εξοπλισμος που σκεφτομαι να χρησιμοποιησω ειναι ο εξης

Ενυδρειο: 1.50χ50χ50 περιπου 400 λιτρα.

skimmer:ΤMC V2 1500

Κυκλοφορια: 4xtunze nanostream 6065 1 koralia 4

chiller:teco tr 15 προδιαγραφες για 800λ

κοντρολερ θερμοκρασιας eliwell

Αντιστροφη οσμοση 4 σταδιων να έχει στάδιο di

Ενα εξωτερικο φιλτρο eheim 600 λ/αω για να συνδεθει με την ψυκτρα ενα θεος ξερει πως :hysterical:με Τ και βανάκι η εν σειρά στο σωλήνα εξόδου αν το επιτρέπουν οι προδιαγραφές του chiller

ενα εξωτερικο φιλτρο με ενεργο ανθρακα αντιφωσφορο 550 λ/αω νομιζω οτι ειναι μικρο περιμενω γνωμες αυτο υπηρχε ηδη.

είναι προτιμότερο η ροή νερού σε αυτά τα υλικά να μην είναι πολύ δυνατή

ρεφρακτομετρο

τεστς PH,KH,GH,NO2,NO3,NH3-NH4,CA χρειαζεται κ τεστ mg? οχι , ούτε τεστ ασβεστίου χρειάζεσαι αν κάνεις αλλαγές νερού , ούτε GH τεστ

6 λαμπες τ8 χ36w 3 λευκες marine 3 ακτινικες

Αλατι:hysterical: νομιζω στο Μεσογειακο δεν βαζεις καποιο αλλο προσθετο σωστα?) τι πρόσθετο εννοείς ?

τωρα πως θα κανω ολα αυτα τα μηχανηματα να δουλεψουν να πω την αληθεια δεν το ξερω...αλλα θα το παλεψω... :hysterical:

θελει αγωνα ! :thumbup:

Αυτα τα λιγα :) ελπιζω να μην κουρασα :):rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την ανταποκριση παιδια. :)

οταν λεω αλλα προσθετα εννοω μηπως θελει καποιο bufer για να ανεβει τo kh

Σε καποια ποστ διαβασα οτι σε μετρησεις που εκαναν καποιοι στη μεσογειακη θαλασσα το βρηκαν 3

κ σε καποια αλλα 7 με 9.

Το 3 δεν ειναι λιγο χαμηλο?

Αυτο που επισης δεν ξερω ειναι το εξης....

Στο νερο απο την οσμοση νομιζω οτι το kh εχει τιμη 0 σωστα?

προσθετοντας το αλατι για να φερουμε την αλατοτητα στα επιθυμητα επιπεδα 1029-1030 το kh σε τι τιμη φτανει .

Φτανει το αλατι κ μονο για φτασουμε στην επιθυμητη τιμη κ στο kh?

Κ περα απο αυτο χρειαζεται κ καποιο αλλο συστατικο το νερο μας?

διαβασα οτι στο τροπικο ενυδρειο μπαινουν κ καποια αλλα προσθετα που χρειαζονται περισσοτερο τα κοραλια οπως

ασβεστιο, βοριο, μαγνησιο κ.α.

στο μεσογειακο? θα βοηθουσε να πλησιασουμε περισσοτερο τη χημεια του νερου του καποιο προσθετο ακομη?

Κ οσο για το μονταρισμα κ στησιμο των μηχανηματων που με κοροιδευεις :) Ενταξει οταν πρωτοανοιξα το skimmer μου προσπαθησα για πολλη ωρα να καταλαβω ποια ηταν η εισοδος κ ποια η εξοδος του νερου κ μεχρι τωρα που μιλαμε δεν εχω καταλαβει ακομη....πρεπει να ανησυχω?? χα χα χα !!!

Η αληθεια ειναι οτι οσο μου αρεσει αυτο το σημειο του στησιματος τοσο με αγχωνει μην μου ξεφυγει κατι κ κανω καμμια ζημια αλλα εχω ολους εσας να με βοηθησετε κ δεν ανησυχω :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την ανταποκριση παιδια. :)

οταν λεω αλλα προσθετα εννοω μηπως θελει καποιο bufer για να ανεβει τo kh

Σε καποια ποστ διαβασα οτι σε μετρησεις που εκαναν καποιοι στη μεσογειακη θαλασσα το βρηκαν 3

κ σε καποια αλλα 7 με 9.

Το 3 δεν ειναι λιγο χαμηλο? θα αναφερόταν σε mg/l και οχι σε d KH

Αυτο που επισης δεν ξερω ειναι το εξης....

Στο νερο απο την οσμοση νομιζω οτι το kh εχει τιμη 0 σωστα? έτσι πρέπει

προσθετοντας το αλατι για να φερουμε την αλατοτητα στα επιθυμητα επιπεδα 1029-1030 το kh σε τι τιμη φτανει . αυτό εξαρτάται από το τύπο και τη μάρκα του αλατιού

Φτανει το αλατι κ μονο για φτασουμε στην επιθυμητη τιμη κ στο kh? συνήθως ναι , όταν θα πρέπει να το εμπλουτίσεις , θα το ξέρεις μην σε απασχολεί τώρα

Κ περα απο αυτο χρειαζεται κ καποιο αλλο συστατικο το νερο μας?

διαβασα οτι στο τροπικο ενυδρειο μπαινουν κ καποια αλλα προσθετα που χρειαζονται περισσοτερο τα κοραλια οπως

ασβεστιο, βοριο, μαγνησιο κ.α.

στο μεσογειακο? θα βοηθουσε να πλησιασουμε περισσοτερο τη χημεια του νερου του καποιο προσθετο ακομη?

αν κάνεις αλλαγές νερού ταχτικά , πιθανότατα δεν θα σου χρειαστεί πρόσθετο , θα παρακολουθείς το ΚΗ και αυτό θα σου πει τι ανάγκες έχεις

Κ οσο για το μονταρισμα κ στησιμο των μηχανηματων που με κοροιδευεις :) Ενταξει οταν πρωτοανοιξα το skimmer μου προσπαθησα για πολλη ωρα να καταλαβω ποια ηταν η εισοδος κ ποια η εξοδος του νερου κ μεχρι τωρα που μιλαμε δεν εχω καταλαβει ακομη....πρεπει να ανησυχω?? χα χα χα !!!

Η αληθεια ειναι οτι οσο μου αρεσει αυτο το σημειο του στησιματος τοσο με αγχωνει μην μου ξεφυγει κατι κ κανω καμμια ζημια αλλα εχω ολους εσας να με βοηθησετε κ δεν ανησυχω :)

διάβαζε τις οδηγίες χρήσης , έχε κοντά σφουγγαρίστρα και κουβά :rasp:

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για τη βοηθεια :)

Τωρα βεβαια εχω ενα διλημα σχετικα με το στησιμο των μηχανηματων....

τι ειναι καλυτερα να τα καταφερω να τα στησω σωστα? η να μην τα καταφερω κ να τα κανω θαλασσα.......?? :hysterical::hysterical:

μηπως αν τα κανω θαλασσα ειμαι πιο κοντα στο σκοπο μου??? :thumbup:

Τερμα η πλακιτσα οταν θα εχω εξελιξεις θα ενημερωσω αν θελετε κ εσεις φυσικα... :):):rasp:

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για τη βοηθεια :)

Τωρα βεβαια εχω ενα διλημα σχετικα με το στησιμο των μηχανηματων....

τι ειναι καλυτερα να τα καταφερω να τα στησω σωστα? η να μην τα καταφερω κ να τα κανω θαλασσα.......?? :hysterical::hysterical:

μηπως αν τα κανω θαλασσα ειμαι πιο κοντα στο σκοπο μου??? :thumbup:

Τερμα η πλακιτσα οταν θα εχω εξελιξεις θα ενημερωσω αν θελετε κ εσεις φυσικα... :):):rasp:

Οποια βοηθεια θελησεις μην διστασεις να ρωτησεις.Καποιο μελος θα σου λυσει την απορεια. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...