Jump to content

Πρασινο νερο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

κατόπιν διαβάσματος άρθρου του φόρουμ για ξεκίνημα ενυδρείων με τα βιολογικά σκευάσματα (βακτηρίδια διαφόρων εταιριών) ξεκίνησα το πρώτο μου ενυδρείο (nano cube 20λτρ). Το ενυδρείο έτρεξε περίπου μία εβδομάδα με προσθήκη bio nitrivec της sera, σε καθημερινή βάση, και στη συνέχεια μπήκε ο μονομάχος μου.

Τις πρώτες δύο ημέρες φαινόταν καλά, έφαγε και κολυμπούσε αρκετα. Από την τρίτη ημέρα και μετά ενώ τρώει ελάχιστα, παραμένει αρκετά στάσιμος στην επιφάνεια ή σε συγκεκριμένα σημεία του ενυδδρείου όπου φαίνεται ότι του αρέσει.

Εχτές αφού μέτρησα το νερό, και όλα στις μετρήσεις φαίνονταν μέσα στα επιτρεπόμενα όρια (ph 7.0, NH3/NH4 σχεδόν μηδενικά - δεν έχω αυτή τη στιγμή μαζί μου τις σημειώσεις των μετρήσεων για να γράψω αναλυτικά), είπα να κάνω και μία αλλαγή νερού για να αισθανθεί το ψάρι ακόμα καλύτερα. Προχώρησα λοιπον σε αλλαγή νερού 25% περίπου. Το νερό ετοιμάστηκε με αντιχλώριο για περίπου μία ώρα, και αφού έβγαλα το αντίστοιχο νερό (ήταν αρκετά πρασινωπό - ειναι φυσιολογικό?) το αντικατέστησα με το φρέσκο. Στη συνέχεια προσέθεσα bionitrivec (ύστερα από περίπου μία ώρα) και feropol της jbl για τα φυτά (κερατόφυλλο και μια altenanthera) τα οποία δεν πάνε και πολύ καλα (το κερατόφυλλο σαν να διαλύεται και η altenenthera τα φύλλα της γίνονται διάφανα).

Ο μονομάχος δεν μπορώ να πώ ότι άλλαξε πολύ την συμπεριφορά του. Ενώ λοιπόν παρ' όλο που οι μετρήσεις φαίνονται σωστές και ακίνδυνες για το ψάρι, μαλλον κάτι άλλο δεν πάει καλά.

Καμία ιδέα κανείς? Είναι φυσιολογικό να είναι σχετικά ήρεμο το ψάρι? Κάθεται όντως τοσο πολύ ακίνητο στην επιφάνεια? Ή μήπως κάτι πάει στραβά?

Link to comment
Share on other sites

To πρασινο νερο δειχνει μια ανισορροπια στις τιμες του νερου.

Οφειλεται σε μονοκύτταρικη αλγη.

Συνηθως οι αιτιες ειναι πολυ δυνατος φωτισμος ή/και με συνδυασμο μεγαλης φωτοπεριοδου και κακη ποιοτητα νερου, ισως και περισσευμα λιπασματων στο νερο πχ απο αναταραξη του υποστρωματος λιπανσης.

Δυνατος φωτισμος ή απο τις λαμπες του ενυδρειου ή απ'ευθειας ηλιακο φως.

Ταιζε με μεγαλη τσιγγουνια, κανε αλλαγες νερου (αστο μερικες ωρες το νερο να μεινει).

Ελεγξε το φωτισμο.

Φυτα γρηγορης αναπτυξης θα βοηθησουν στην καταπολεμηση της εξαρσης της αλγης.

Δωσε μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δύο λάμπες χ 8W Τ5 με φωτοπερίοδο 8 ώρες, αλλά από χτες το άλλαξα στις 5 ώρες.

Η αλήθεια είναι ότι από τις μπίλιες λιπάσματος της jbl από απειρία μου (στο φύτεμα τις ανατάραξα) εκτός του ότι έριξα πάλι χτες λίπασμα υγρό για τα φυτά, πρέπει να έχει μαζευτεί πολύ λίπασμα στο ενυδρείο.

Αλλαξα χτες νερό, να αλλάξω πάλι σήμερα? Το νερό συνεχίζει να έιναι πράσινο.

Υπάρχει περίπτωση όλα αυτα να επηρεάζουν το μονομάχο?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχω ρυθμίσει την ροή του νερού στο χαμηλό. Μήπως και αυτό συντελεί στη μη σωστή φίλτρανση του νερού / καθυστέρηση στρωσίματος του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Έχει δύο λάμπες χ 8W Τ5 με φωτοπερίοδο 8 ώρες, αλλά από χτες το άλλαξα στις 5 ώρες.

8 ωρες ειναι ΟΚ (αλλα τωρα με το προβλημα καλα εκανες και εκοψες φωτοπεριοδο, ισως αν δεν διορθωθει να τις εκλεινες και τελειως για 3-4 μερες).

Ποσα λιτρα το ενυδρειο?

Οι λαμπες εχουν δουλεψει πολλες ωρες, Εχουν ζωη ακομα δλδ? Γιατι μετα αλλαζει το φασμα τους και ....

Η αλήθεια είναι ότι από τις μπίλιες λιπάσματος της jbl από απειρία μου (στο φύτεμα τις ανατάραξα) εκτός του ότι έριξα πάλι χτες λίπασμα υγρό για τα φυτά, πρέπει να έχει μαζευτεί πολύ λίπασμα στο ενυδρείο.

Αλλαξα χτες νερό, να αλλάξω πάλι σήμερα? Το νερό συνεχίζει να έιναι πράσινο.

Αλλαζε και καθε μερα ή μερα παρα μερα, αρκει να το προετοιμαζεις και οι αλλαγες να γινονται πολυ πολυ αργα.

Υπάρχει περίπτωση όλα αυτα να επηρεάζουν το μονομάχο? Ναι

:)

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες είναι καινούργιες. Το ενυδρείο 20 λτρ

Link to comment
Share on other sites

Ααααα.

Δυνατος φωτισμος.

θελεις CO2 για να παρουν τα φυτα και να αναπτυσονται γρηγορα καταναλωνοντας φως και λιαπασματα.

Χωρις το CO2 αυτα (λιπασμα και φως) τα εκμεταλευονται οι αλγες.

Ενα βασικο ειναι οτι στα καινουρια ενυδρεια (ιδιως οταν εχουμε βαλει και υποστρωμα λιπανσης, εσυ δεν εχεις υποστρωμα αλλ εχεις ταμπλετες, το ιδιο ειναι) δεν ριχνουμε και υγρα λιπασματα.

Γενικα στα νεα ενυδρεια δεν βαζουμε λιπασματα.

Δοκιαμσε μισολιτρο diy CO2. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37191

(οι αλλαγες τωρα ομως χρειαζονται ετσι κι αλλιως).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Δεν ξέρω αν προλαβαίνω να κάνω την πατέντα σήμερα, το αργότερο θα είναι έτοιμο μέσα στο σαββατοκύριακο.

Αυτή είναι η μόνη λύση για CO2? Δεν υπάρχει κάτι σε ταμπλέτες?

Συνεχίζω καθημερινές αλλαγές, και ανεβάζω τιμές το συντομότερο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μόνη λύση για CO2? Δεν υπάρχει κάτι σε ταμπλέτες?

Οχι δεν ειναι η μονη λυση το diy. Ειναι η πιο οικονομικη για μικρα ενυδρεια.

Υπαρχουν τα συστηματα με τις μπουκαλες, ακομα και αυτοματισμοι με ph controller που ανοιγοκλεινουν αυτοματα το διοξειδιο απο τις μπουκαλες κλπ

Υπαρχουν και με ταμπλετες (δεν θα τις προτιμουσα σε μονιμη βαση)

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του CO2 είναι επιτακτικά μόνιμη? ή απλά μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα και να στρώσουν όλες οι τιμές στο ενυδρείο?

Γιατί δεν προτιμάται η χρήση ταμπλετών? (απλά τις ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο?)

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του CO2 είναι επιτακτικά μόνιμη? ή απλά μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα και να στρώσουν όλες οι τιμές στο ενυδρείο?

Γιατί δεν προτιμάται η χρήση ταμπλετών? (απλά τις ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο?)

Απο τη στγμη που θα υπαρχουν μονιμα απαιτητικα φυτα, δυνατος φωτισμος και λιπασνη, ναι θελει μονιμα και co2.

Link to comment
Share on other sites

Να και οι μετρήσεις μου

Ph 7.2

KH 6

GH 7

No3 10

No2 0

Άλλαξα νερό στο 30% και έκλεισα τελείως τα φώτα!

Να ρωτήσω κάτι? Μήπως να βγάλω τελειως το κερατοφυλλο μέχρι να σταθεροποιηθούν οι τιμές στο ενυδρείο? Παράλληλα υπάρχουν κάτι ζουμιά για την καταπολέμηση της άλγης. Μληπως πρέπει να ρίξω αυτά για να εξαλειφθεί η άλγη? Και στη συνέχεια αφού στρωθεί το ενυδρείο και συνέρθει ο μονομάχος, ξαναβαζω μέσα και φυτά.

Με την αλλαγή του νερού κάπως έδειξε να κινείται ο μονομάχος. βέβαια παρ' όλο που προσπάθησα να ταισω δεν έφαγε.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα βοηθανε παντα.

Τα νιτρικα δεν ειναι πολλα, συμεπρασμα δεν ειναι αποτελεσμα των περισσιων νιτρικων η αλγη, ουτε ομως και η ποσοτητα του κερατοφυλλου ειναι τοση πολυ που να τα μηδενιζει και να υπαρχει ελλειψη για τα αλλα φυτα.

Η ισορροπια των νιτρικων σε σχεση με το κερατοφυλλο ειναι ΟΚ.

Απο την αναταραξη του υποστρωματος λιπανσης εγινε το προβλημα υποπτευομαι.

Η λυση ειναι να αφαιρειται νερο με λιπασματα και να προστιθεται φρεσκο, οι αλλαγες κανουν καλο.

Kαθαριζοντας το πρασινο νερο με τις αλλαγες παραλληλα θα ξεκινησεις να κοιταξεις να βοηθησεις (με το CO2) τα φυτα σου να παρουν μπροστα και να μη χρειαζεσαι πλεον τις "υπηρεσιες" ου κερατοφυλλου για καταναλωση νιτρικων και ισορροπια στις τιμες.

Οσο αρχιζουν και αναπτυσονται τα φυτα, τοσο θα λιγοστευεις την ποσοτητα του κερατοφυλλου ετσι ωστε να κραταει η τιμη στα νιτρικα παντα ιδανικα για φυτεμενο γυρω στο 10.

Πρεπει να τσεκαρεις και αμμωνια.

Ταισμα στο μονομαχο ελαχιστο και αν δεν φαει δεν τον πιεζεις.

Καθαρο νερο, σταθεροες τιμες νερου και ηρεμια θελει.

Βαλτου και διπλη δοση αντιχλωριο ή λιγο ektozon προληπτικα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Διορθώσεις που ακολουθούνται:

1. Καθημερινές αλλαγές στο νερό σε βαθμό 25-30%

2. Το κερατόφυλλο αφαιρέθηκε σήμερα το πρωί και θα αντικατασταθεί το απόγευμα με καινούργιο (τα φύλλα του είχαν σαπίσει σε βαθμό να πέφτουν και να γεμίζει ο βυθός σάπια φύλλα)

3. Η altenanthera αφαιρέθηκε κι αυτή για τον ίδιο λόγο (τα φύλλα της από διάφανα που ήταν ξεκίνησαν να πέφτουν), θα αντικατασταθεί μάλλον με μία valisneria που είναι μάλλον πιο εύκολο φυτό με λιγότερες απαιτήσεις.

4. Καθαρισμός βυθού από σάπια φύλλα.

5. Τα φωτα παραμένουν σβηστά από χτές το βράδυ.

6. Μετά την τοποθέτηση των φυτών θα προχωρήσω σε diy συστημα co2 για τα φυτά.

Ο μονομάχος από χτές που έγινε η αλλαγή νερού και έδειξε λίγη κινητικότητα, αργότερα στάθηκε πάνω από το φίλτρο και δεν κουνάει ρούπι. Είναι ζωντανός, ανασαίνει, αλλά δεν κινείται καθόλου, ούτε τρώει.

Ελπίζω να καταφέρω να σωθεί με όλα αυτά. Σήμερα θα μετρήσω και αμμωνία.

Επανέρχομαι με νέα το απογευματάκι και ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

test PO4 έκανές?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, για φωσφορικά δεν έγιναν μετρήσεις. Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι συμβαίνει με τα φωσφορικά? Επίσης να αναφερθεί ότι το νερό είναι διαυγές και όχι θολό, απλά είναι ελαφρώς χρωματισμένο πράσινο.

Link to comment
Share on other sites

Με Νο3 και Po4 τρέφονταί τα φυτά και γενικώς οι άλγες .Πρέπει να διατηρήτε όμως μια ισσοροπία σε αυτά τα δύο αν θυμάμαι καλά 10-1 ας με διωρθώσει κάπιος πιο έμπειρός αν κάνω λάθος. Αν η ισσοπορπία διαταραχτεί και τα φωσφωρικά ανέβουν επωφελούνται οι άλγες.

Έγινε επεξεργασία - Exiz
Link to comment
Share on other sites

Αν η ισσοπορπία διαταραχτεί και τα φωσφωρικά ανέβουν επωφελούνται οι άλγες.

Το ιδιο και αν πεσουν οι τιμες της στην αναλογια 1/12

Αν εχουμε περισσια φωσφορικα εχουμε μαυρη αλγη αν εχουμε περισσια νιτρικα εχουμε πρασινη.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καθώς σχετίζεται με το θέμα, προσφάτως αντιμετώπισα και εγώ πρόβλημα με πράσινο νερό.

Στη δική μου περίπτωση ούτε οι αλλαγές νερού ούτε η χρήση φαρμάκου (esha protalon) βοήθησαν.

Προχώρησα σε εγκατάσταση εξωτερικού φίλτρου με ενσωματωμένη λάμπα UV έχοντας σε λειτουργία και το εσωτερικό.

Σε διάστημα 1εβδομάδας το νερό καθάρισε πλήρως.

Ως αιτία του πράσινου νερού σε εμένα πιθανολογό

είτε το ανακάτεμα βυθού

είτε διατάραξη ισσοροπίας που προέκυψε μετά απο θεραπεία http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50064

Τα ανωτέρω τα αναφέρω σχετικά με το θέμα πράσινο νερό και όχι ειδικά για την περίπτωση του thanasisin.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...