Jump to content

Φύλλα ξερά και νερό


Recommended Posts

Οι περισσότεροι από εμάς χρησιμοποιουμε διάφορα φύλλα ξερά για δώσουμε ένα χρώμα στο νερό του ενυδρείου μας και μια άλλη εμφάνιση.

Φυσικά ορισμένοι τα φύλλα αυτά τα μαζεύουν μονοί τους και κάποιοι άλλοι τα αγοράζουν.

Όμως όλα τα θέλουμε για την ίδια χρίση.

Εγώ προσωπικά έχω σταματήσει να ρίχνω τα φύλλα στο ενυδρείο, αλλά τα βράζω μέχρι σχεδόν να λιώσουν και ρίχνω το ζουμί του στο ενυδρείο την ώρα της αλλαγής. Έτσι του δίνω το black water που στο συγκεκριμένο ενυδρείου μου αρέσει πολύ.

Βέβαια, ΔΕ βάζω συνέχεια την ίδια ποσότητα φύλλων, αλλά όσα πιάσει το χέρι μου.

Με αυτό το βράσιμο το φύλλα βγάζουν διάφορες ουσίες στο νερό.

Η ερώτηση λοιπόν ΔΕΝ είναι τι ουσίες είναι αυτές, αλλά αν έχει σημασία η ποσότητα.

Δηλαδή.... υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα στο ενυδρείο αν βράσουμε πολλά φύλλα και πάρουμε το ζουμί τους??

Μυρίζει κάπως το τσάι αυτό.... μπορεί να επηρεάσει τα ψάρια??

Έχει σημασία για το πόσα φύλλα θα βράσουμε και σε πόσα λίτρα ενυδρείο θα τα βάλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Στη ερώτηση σου δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά...

Αλλά γιατί δεν πετάς φύλλα μέσα; Έχω την εντύπωση ότι με το να βράζεις κερδίζεις μόνο το χρώμα και "χάνεις" όλες τις καλές ιδιότητες. Στη θέση σου θα έβραζα κάποια για να είχα άμεσα Blackwater στο ενυδρείο, αλλά θα πέταγα και φύλλα μέσα για να μην χάσω τις ουσίες αυτές. Επιπλέον, τα ξερά φύλλα στο ενυδρείο είναι ένα συν στην φυσικότητα του aquascape σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα εξαρτάται από το είδος των ψαριών και τα νερά που έχουν στο βιότοπό τους. Χωρίς να κατέχω και πολλά πράγματα θα έλεγα ότι πρέπει να βράζεις τόσα φύλλα και τόση ώρα ώστε να σου δίνει πάντα το ίδιο χρώμα, άρα και τις ίδιες συγκεντρώσεις ουσιών.

Όμως όπως είπα δεν είμαι ειδικός, οπότε μπορεί και να λέω χ@ζομαρες!

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν θέλουν να παραγγείλουν φύλλα από e-bay, που μπορούν να αγοράσουν ή ποια φύλλα μπορουν να βάλουν στο ενυδρείο αν τα μαζέψουν μόνοι τους και κατόπιν ποιας επεξεργασίας?

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν θέλουν να παραγγείλουν φύλλα από e-bay, που μπορούν να αγοράσουν ή ποια φύλλα μπορουν να βάλουν στο ενυδρείο αν τα μαζέψουν μόνοι τους και κατόπιν ποιας επεξεργασίας?

Προσωπικά χρησιμοποιώ πλατανόφυλλα εδω και χρόνια χωρις κανενα απολύτως πρόβλημα.Μοναδική επεξεργασία είναι ένα πολύ ελαφρυ ξέπλυμα πριν τα βάλω.

Τα φύλλα τα μαζευω απο μερος,για το οποιο ειμαι 100% σίγουρος,πως δεν υπάρχει καποια επικινδυνη ουσια :):)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επαναφερω το θεμα για να γραψω τις παρατηρησεις μου....

Παρατηρησα λοιπόν οτι τα ψαρακια μετα από την προσθηκη του ταγιου απο τα φυλλα... ήταν σε μαστουρωμενα.

Κουτουλουσαν στα τζαμια και λοιπα.

Επίσης πρατηρησα οτι ξύνονταν συνεχεια στην αμμο.... και θεραπεια με melafix μετα απο αλλαγη ΔΕΝ εχει καμια σημασια... εκεινα ξύνονταν.

Το βασικότερο απο ολα ειναι οτι ταν εδωσα 2 απο τα ψαρακια που ειχα στο ενυδρειο αυτο.... κατα την προσαρμογη τους για να μπουν σε αλλο.... ψοφησαν και τα δυο!!

Κι ας ήταν ζωηρα και ας έδειχναν υγειη στο δικο μου ενυδρείο. Εγινε σε διαφορετικα ψαρακια διαφορετικες μερες η μεταφορα και τα δύο μας αφησαν στην προσαρμογη..

Συμπερασματα που εβγαλα...

Οτι τα χουμικά οξεα ίσως μαστουρωναν τα ψαρακια και τους δημιουργουσαν αυτη την αισθηση για ξύσιμο.

Αρα... τελικα ισως να παιζει ρόλο το ποσα φυλλα θα βρασουμε και οχι το ποσο σκουρο μας αρεσει το νερο...

Ετσι λοιπόν Μετα από ολα αυτα... με 3 αλλαγες του 40% σε 5 μερες και μετα απο 6 μερες θεραπεια με melafix... σταματησαν τα ψαρακια να ξύνονται... και κυριως ΔΕ δειχνουν μαστουρωμενα!! :D

Τα δικα σας σχολια?? :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, εγω δεν ειχα παρατηρησει κατι.

Μονο οι γαριδες τρελαινονταν οταν εριχνα το blackwater...

Ποσα φυλλα εβαζες?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, εγω δεν ειχα παρατηρησει κατι.

Μονο οι γαριδες τρελαινονταν οταν εριχνα το blackwater...

Ποσα φυλλα εβαζες?

Πολλα.... παρα πολλα!!

Καμια 20αρια σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

"Εγώ προσωπικά έχω σταματήσει να ρίχνω τα φύλλα στο ενυδρείο, αλλά τα βράζω μέχρι σχεδόν να λιώσουν και ρίχνω το ζουμί του στο ενυδρείο την ώρα της αλλαγής. Έτσι του δίνω το black water που στο συγκεκριμένο ενυδρείου μου αρέσει πολύ."

και τωρα τελευταια τα παρατήρησες να ξύνονται? μηπως κατι αλλο επαιξε με το νερο. Αν τοσο καιρο που χρησιμοποιούσες το τσαι δεν ειχες προσέξει τιποτα και το ειδες τωρα μηπως δεν φταιει το τσαι?

Link to comment
Share on other sites

και τωρα τελευταια τα παρατήρησες να ξύνονται? μηπως κατι αλλο επαιξε με το νερο. Αν τοσο καιρο που χρησιμοποιούσες το τσαι δεν ειχες προσέξει τιποτα και το ειδες τωρα μηπως δεν φταιει το τσαι?

Δεν το παρατηρησα τωρα τελευταια... αλλα συνεχεια το παρατηρουσα στο παρελθον... απλ αΔΕ φανταζομου τη εφταιγε.

Μεχρι που πριν 1 μηνα περιπου συνεβει το σκηνικό με τα 2 ψαράκια...

Μετα αρχησα να το ψαχνω και τωρα κατεληξα σε συμπερασματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρα ποσα φυλλα θα πρεπει να βαζουμε και στα ποσα λιτρα?

Ελα ντε.. :)

Απλα σε καταστημα που ειδα να πουλανε καταπα... παρατήρησα οτι πάνω το κουτι αναφερει αναλογιες...

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος φυλλα καταπα για να μας βοηθησει?Σε τι ενυδρειο τα χρησιμοποιοιησες?

Δε νομιζω οτι παιζι ρολο το τι ενυδρειο ειναι... αλλα αν τελικα υπαρχει θεμα με ην υπερβολικη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε κουτι της dennerle με catappa ειχε μια αναλογια 2 φυλλα(μεγαλα) / 100 λιτρα. Φανταζομαι οτι και σε ολα τα υπολοιπα φυλλα που βαζουμε πρεπει να ειναι με μετρο..... παν μετρον αριστον

Link to comment
Share on other sites

Σε κουτι της dennerle με catappa ειχε μια αναλογια 2 φυλλα(μεγαλα) / 100 λιτρα. Φανταζομαι οτι και σε ολα τα υπολοιπα φυλλα που βαζουμε πρεπει να ειναι με μετρο..... παν μετρον αριστον

:):D:D

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο να βρασεις τα φυλα και αν ριξεις μονο το ζουμι μεσα..??

Νομιζω το προβλημα δημιουργειται απο το βρασιμο... :)

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο να βρασεις τα φυλα και αν ριξεις μονο το ζουμι μεσα..??

Νομιζω το προβλημα δημιουργειται απο το βρασιμο... :)

Γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι?

Δεν εχω καποια αποδειξη αλλα οταν εγω οταν εβραζα κατι ξυλα και φυλλα βγαζανε μια πολυ ασχημη μυρωδια...Και τα Cattapa και τα πλατανοφυλλα....Εξακολουθω να πιστευω πως δεν υπαρχει λογος να βραζονται....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καποια αποδειξη αλλα οταν εγω οταν εβραζα κατι ξυλα και φυλλα βγαζανε μια πολυ ασχημη μυρωδια...Και τα Cattapa και τα πλατανοφυλλα....Εξακολουθω να πιστευω πως δεν υπαρχει λογος να βραζονται....

Και το τσαι γιατι το βραζουμε??

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο να βρασεις τα φυλα και αν ριξεις μονο το ζουμι μεσα..??

Νομιζω το προβλημα δημιουργειται απο το βρασιμο... :)

:D Συμφωνώ!

Γιατι?

Προφανώς γιατί με το βράσιμο των φύλλων ελευθερώνονται με τη μία όλες οι ουσίες που περιέχουν τα φύλλα και σε συνδυασμό με τα πολλά φύλλα που χρησιμοποιούσες δημιουργήθηκε το πρόβλημα. Σίγουρα τα φύλλα περιέχουν κι άλλες ουσίες εκτός από τα χουμικά οξέα που θέλουμε που ίσως σε μεγάλη ποσότητα, όπως στην περίπτωσή σου, να έχουν κάποια ναρκωτική δράση ή τελοσπάντων κάποια αρνητική συνέπεια. Επειδή τα διαφόρων ειδών ξερά φύλλα άρχισαν να χρησιμοποιούνται μόλις τα τελευταία χρόνια στα ενυδρεία μας σε ευρεία κλίμακα, δε μπορούμε να γνωρίζουμε τι ακριβώς περιέχουν, οπότε μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε σχετικά με το τι έγινε. Την απορία θα μπορούσε ίσως να μας λύσει μόνο κάποιος γεωπόνος ή βιολόγος. Από την άλλη, όταν χρησιμοποιούμε τα φύλλα αυτά καθ' αυτά, οι ουσίες που περιέχουν απελευθερώνονται σιγά-σιγά στο νερό και αυτή είναι η μόνη διαφορά που μπορώ να εντοπίσω.

Από 'κει και πέρα, αν ξαναδοκίμαζες το τσαγάκι αυτό με μέτρο στο πόσα φύλλα θα χρησιμοποιήσεις, πιστεύω πως δε θα έχεις πρόβλημα, εφόσον έχω ακούσει κι από άλλους ότι εφαρμόζουν αυτή τη μέθοδο και δεν έχω ακούσει να υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα... :D

Link to comment
Share on other sites

Και το τσαι γιατι το βραζουμε??

Εσυ δηλαδη μαζευεις πλατανοφυλα τα βραζεις και πινεις το ζουμι..?? :):D

Link to comment
Share on other sites

Το βρασιμο ειναι διαδομενη διαδικασια για εξαγωγη blackwater εκχυλισματος.

Στη δοσολογια πρεπει να ειναι πιθανων το προβλημα.

Οι ταννινες που αφηνουν τα φυλλα επιδρουν σημαντικα στο νερο και τα ψαρια. Αν ειναι μεγαλη η δοση μπορει να φερει αποτομες αλλαγες στις παραμετρους.

Καπου διαβασα οτι ξυνοντουσταν τα ψαρια. Μπορει να ειναι απο αλλο λογο αλλα οι ταννινες βοηθουν τα ψαρια να αναπαραγουν τη μεμβρανη τους, μπορει να επηξαν στην μεβρανη.

Αλλη αιατια του προβληματος μπορει να ειναι καποιο παθογονο πανω στα φυλλα πχ αν ειχαν κουτσουλισει τιποτα πουλια πανω τους (αν τα εχουμε μαζεψει μονοι μας)

ή απο εκει που τα μαζεψαμε ειχε γινει καποιος ψεκασμος με χημικα αν ηταν κοντα σε αγροτικη περιοχη

ή να μην ηταν ξερα τα φυλλα και εβγαλαν τους χυμους τους μεσα στο νερο

ή να μην ηταν καν καταλληλο ειδος φυλλων.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...