Jump to content

ΖΟΥΜΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΑΛΓΗΣ


Recommended Posts

Διαβάζοντας για την καταπολέμηση της άλγης και καθώς νέος στο χόμπυ, αναρωτιέμαι αν όλα αυτα τα ζουμιά που κυκλοφορουν για την καταπολέμηση της άλγης είναι δραστικά καθόλου, ή απλά είναι σωστότερη η φυσική καταπολέμηση. Πόσο βλαβερά είναι για την χημεία του ενυδρείου ή και για τα ιδια μας τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας για την καταπολέμηση της άλγης και καθώς νέος στο χόμπυ, αναρωτιέμαι αν όλα αυτα τα ζουμιά που κυκλοφορουν για την καταπολέμηση της άλγης είναι δραστικά καθόλου, ή απλά είναι σωστότερη η φυσική καταπολέμηση. Πόσο βλαβερά είναι για την χημεία του ενυδρείου ή και για τα ιδια μας τα ψάρια?

Υπάρχουν πολλά και διάφορα σκευάσματα για την καταπολέμηση διαφόρων ειδών άλγης σε μορφή υγρών ή ταμπλέτες. Αν και έχω χρησιμοποιήσει παλαιότερα (πολύ παλαιότερα τώρα που το σκέφτομαι :) ) τέτοια υλικά θα έλεγα καλύτερα να χρησιμοποιήσεις πιο φυσικές μεθόδους ανάλογα με την άλγη.

Αν επιμένεις τότε μόνο οξυζενέ (υπό συνθήκες και είδος άλγης) και seachem excel πάλι υπό συνθήκες και με πολλή προσοχή.

Πρώτα ισορρόπησε φωτοπερίοδο, τάισμα, οργανικά, νιτρικά, φώσφορο, λιπάσματα που ρίχνεις (ανάλογα αν είναι νέο ή παλιό το ενυδρείο) CO2, και όλους αυτούς τους παράγοντες που επιδρούν στην ανάπτυξη των φυτών (και της άλγης) και μετά μιλάμε για άλλες προσεγγίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απλά αναρωτιέμαι επειδή η πρώτη κουβέντα των υπαλλήλων στα πετ σοπ είναι πάρε αυτό, πάρε εκείνο, για όλα υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Απλά αναρωτιέμαι επειδή η πρώτη κουβέντα των υπαλλήλων στα πετ σοπ είναι πάρε αυτό, πάρε εκείνο, για όλα υπάρχουν.

Λογικό είναι :)

Εσύ όμως, ενημερώνεσαι και αγοράζεις αυτό που χρειάζεσαι όταν το χρειάζεσαι στην καλύτερη τιμή έτσι δεν είναι ?

PS

Τώρα είδα ότι είσαι από Θεσσαλονίκη.

Θα έλεγα ότι υπάρχουν και καταστήματα στα οποία δεν θα έχεις τέτοια συμβουλή όπως παραπάνω.

Αρκεί να θέσεις το πρόβλημά σου στη σωστή του βάση.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό και ρωτάω. Σωστά.

Στην προετοιμασία του νερού της αλλαγής τωρα, βάζουμε απ' ότι βλέπω ένα σωρο σορώπια. Αντιχλώριο, βακτηρίδια (bionitrivec κλπ κλπ), λιπάσματα, φάρμακα (εκτοζον), ζουμιά εναντίον της άλγης, βιταμίνες. Μπορούε όλα αυτα τα καλούδια να τα αναμείξουμε? Ή θα πρέπει να τα τοποθετούμε με κάποια σειρά και εκτός του νερού αλλαγής?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την απότομη αλλαγή θέματος, μια γρήγορη απάντηση μου αρκεί!

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό και ρωτάω. Σωστά.

Στην προετοιμασία του νερού της αλλαγής τωρα, βάζουμε απ' ότι βλέπω ένα σωρο σορώπια. Αντιχλώριο, βακτηρίδια (bionitrivec κλπ κλπ), λιπάσματα, φάρμακα (εκτοζον), ζουμιά εναντίον της άλγης, βιταμίνες. Μπορούε όλα αυτα τα καλούδια να τα αναμείξουμε? Ή θα πρέπει να τα τοποθετούμε με κάποια σειρά και εκτός του νερού αλλαγής?

Στην προετοιμασια του νερου βαζεις μονο αντιχλωριο ή καποιο αλλο υγρο αν θελουμε να

ρυθμισουμε ΡΗ και λοιπα....

μια ερωτηση...υπαρχει τροπος να μετρισουμε τα οργανικα???Δεμ νομιζω να υπαρχει κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Στην προετοιμασια του νερου βαζεις μονο αντιχλωριο ή καποιο αλλο υγρο αν θελουμε να

ρυθμισουμε ΡΗ και λοιπα.... τα υπόλοιπα ζουμιά απλά τα ρίχνουμε στο ενυδρείο και αφ΄΄ηνουμε το φίλτρο να τα κυκλοφορήσει?

μια ερωτηση...υπαρχει τροπος να μετρισουμε τα οργανικα???Δεμ νομιζω να υπαρχει κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση...υπαρχει τροπος να μετρισουμε τα οργανικα???Δεμ νομιζω να υπαρχει κατα την γνωμη μου.

Θα έλεγα μακροσκοπικά (υπολείμματα τροφής, σάπια φύλλα, νεκρά ψάρια κλπ) και "μικροσκοπικά" δηλαδή έμμεσα μέσω της συγκέντρωσης (μακρυά από μας) νιτρωδών ή αμμωνίας που προκαλούνται από αυτά και από τη μειωμένη απόδοση των βακτηριδίων αν δεν επαρκούν.

Γενικά τα αιωρούμενα και οι βρωμιές επηρεάζουν και το TDS (νομίζω γιατί εγώ δεν το μέτρησα ποτέ :) ).

Link to comment
Share on other sites

εκτός απο το αντιχλωριο λοιπον, τα υπόλοιπα ζουμιά απλά προστίθενται έτσι σκετα και αφήνουμε το φίλτρο να τα κυκλοφορήσει?

Link to comment
Share on other sites

εκτός απο το αντιχλωριο λοιπον, τα υπόλοιπα ζουμιά απλά προστίθενται έτσι σκετα και αφήνουμε το φίλτρο να τα κυκλοφορήσει?

Ε καλύτερα να τα ρίξεις και αυτά σε ένα δύο λίτρα νερό να τα ανακατέψεις και μετά στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...