Jump to content

ΣΤΗΣΙΜΟ ΝΕΟΥ ΦΥΤΕΜΕΝΟΥ


Recommended Posts

καλημερα παιδια.

συντομα θα στησω νεο ενυδρειο 100χ40χ60 και θελω τα φωτα σας. θα σας περιγραψω την σκεψη μου :) και πειτε μου......

για φιλτρο εχω ενα EHEIM ecco pro 300., ενα jagger 150 watt, και ενα 5ltr diy CO2 που θα κανει διαχειση εντος της εισοδου του φιλτρου.

εχω στο καπακι του ενυδρειου 2 Χ 39 watt λευκες & 2 x 39 watt ροζ για φυτα.

το ενα ζευγαρι φωτος θα αναβει 10-11 ωρες και το αλλο ζευγος 5 ωρες (στο ενδειαμεσω της περιοδου του πρωτου φωτιστικου).

λοιπον.... για τον πατο σκεφτομαι πρωτα, απο κατω ξεκινωντας, μια σειρα 0,5 cm απο σκουρο χαλικι 4-5 mm. μετα 3-4 cm υψως με χωμα Algoflash ως λιπασμα ανακατεμενο με ή Sera floredepot 4.8kg ή Tetra Plant Λίπασμα 5,8 kg ή Flourite 7 kg. εσεισ τι προτεινεται?

μετα παλι σκουρο χαλικι 4-5 mm 1-2 cm και πιο πανω 1-2 cm λεπτο χαλικη απο petshop 2-3mm

(λεω σκουρο χαλικη γιατι το βρηκα πολυ φτηνα απο μεγαλο μαγαζι με ειδη κηπου και ειναι αρκετα κοφτερο....)

εχω μια μεγαλη ριζα απο αμπελι (του πατερα μου) και διαφορα αλλα κομματια απο τις ριζες του αμπελιου. ολα μουλιαζουν 4 μηνες τωρα αφου πρωτα τα αφησα να ξεραθουν και μετα σε φουρνο μεχρι θανατου!!!

πετρες 2-3 σκεφτομαι διαφορες και 1-2 καρυδες για σπηλιες :) !!!!

τα φυτα μου θα ειναι διαφορα απο ευκολα εως μετρια δυσκολιας.... (βασικα βασει της ομορφιασ του καθενος θα γινει η επιλογη!!!!)

Η ερωτηση μου ειναι εφοσον θα εχω 10-15 φυτα και η εξοδος απο το φιλτρο δεν θα αναταρασει την επιφανεια νερου (θα ειναι 5cm κατω απο την σταθμη) θα χρειαστω καποια αεραντλια για τα ψαρακια μου???

(ψαρακια δεν ξερω ακομα ποια θα βαλω απλα σιγουρα γουσταρω πολυ τα αγγελοψαρα.)

περιμενω τα φωτα σας και μια εξηγησει για την αεραντλια.

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις να σου πω τη γνωμη μου πρεπει να ξεκινησεις πρωτα απο το τι ψαρια σου αρεσουν απο αυτα που μπορεις να βαλεις ναση λιτρων. επειτα να σκεφτεις πολυ καλα, αν θα εισαι διαθεσιμος απο χρονο και οικονομικα να αλλαζεις τις παραμετρους του φρεσκου νερου κατα τις αλλαγες και μετα ολα τα αλλα.

το φυτεμενο που λες ειναι η καλυτερη λυση που εχεις. σκεψου ομως και τα παρπανω.

με τιποτα μην μπεδεψεις χαλικι με αμμο ή χαλικι με διαφορετικη κοκκομετρια. σε λιγο καιρο θα γινουν αχταρμας.

αυτα απο εμενα. :)

Link to comment
Share on other sites

για ψαρακια σκεφτομαι 3-4 αγγελοψαρα μικρα και καποιο συμβατο κοπαδακι με μικρα..... (ελπιζω να μην γινει χαμοσ οταν μεγαλωσουν τα αγγελοψαρα)

1-2 γατοψαρακια, 1-2 SAE, και 1 πλεκο.

ειμαι στο ψαξιμο ακομα.....

Link to comment
Share on other sites

παιδες ....... :hysterical:

καποια απαντηση για το αν θα χρειαστω αεραντλια σε φυτεμενο......???????

θα παρεχουν αρκετο σε βαθοσ χρονου τα διαφορα φυτα που θα εχω? (vallisneries, anubies, egeria, κερατόφυλλο κ.α....

:):):):rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

UP

UP

Καποιος ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ? ? ? ? ?

και αν θα χρειαστω καποιο υποστρωμα απο τα παραπανω ή μονο χωμα Algoflash, θα ειναι αρκετο για τα διαφορα φυτα?

:)

:)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.

συντομα θα στησω νεο ενυδρειο 100χ40χ60 και θελω τα φωτα σας. θα σας περιγραψω την σκεψη μου :) και πειτε μου......]= 240 lit για αγγελόψαρα μόνο τα leopoldi τα οποία όμως είναι και τα ποιο επιθετικά οπότε θέλει αρκετές κρυψώνες

για φιλτρο εχω ενα EHEIM ecco pro 300., ενα jagger 150 watt, και ενα 5ltr diy CO2 που θα κανει διαχειση εντος της εισοδου του φιλτρου.

εχω στο καπακι του ενυδρειου 2 Χ 39 watt λευκες & 2 x 39 watt ροζ για φυτα.

το ενα ζευγαρι φωτος θα αναβει 10-11 ωρες και το αλλο ζευγος 5 ωρες (στο ενδειαμεσω της περιοδου του πρωτου φωτιστικου).

λοιπον.... για τον πατο σκεφτομαι πρωτα, απο κατω ξεκινωντας, μια σειρα 0,5 cm απο σκουρο χαλικι 4-5 mm. μετα 3-4 cm υψως με χωμα Algoflash ως λιπασμα ανακατεμενο με ή Sera floredepot 4.8kg ή Tetra Plant Λίπασμα 5,8 kg ή Flourite 7 kg. εσεισ τι προτεινεται?

μετα παλι σκουρο χαλικι 4-5 mm 1-2 cm και πιο πανω 1-2 cm λεπτο χαλικη απο petshop 2-3mm

(λεω σκουρο χαλικη γιατι το βρηκα πολυ φτηνα απο μεγαλο μαγαζι με ειδη κηπου και ειναι αρκετα κοφτερο....) τα γατόψαρα θα έχουν πρόβλημα με το χαλίκι και αν είναι και κοφτερό όπως λες σίγουρα θανάτους, επίσης θα πρέπει πρώτα να το τεστάρεις αν ασβεστολιθικό γιατί θα σου ανεβάζει συνέχεια το ph , βάλε άμμο είναι ότι καλύτερο για τα γατόψαρα και πλησιάζεις σε βιοτοπικό Αμαζονίου.

εχω μια μεγαλη ριζα απο αμπελι (του πατερα μου) και διαφορα αλλα κομματια απο τις ριζες του αμπελιου. ολα μουλιαζουν 4 μηνες τωρα αφου πρωτα τα αφησα να ξεραθουν και μετα σε φουρνο μεχρι θανατου!!!

πετρες 2-3 σκεφτομαι διαφορες και 1-2 καρυδες για σπηλιες :) !!!!

τα φυτα μου θα ειναι διαφορα απο ευκολα εως μετρια δυσκολιας.... (βασικα βασει της ομορφιασ του καθενος θα γινει η επιλογη!!!!)

Η ερωτηση μου ειναι εφοσον θα εχω 10-15 φυτα και η εξοδος απο το φιλτρο δεν θα αναταρασει την επιφανεια νερου (θα ειναι 5cm κατω απο την σταθμη) θα χρειαστω καποια αεραντλια για τα ψαρακια μου???

(ψαρακια δεν ξερω ακομα ποια θα βαλω απλα σιγουρα γουσταρω πολυ τα αγγελοψαρα.)

περιμενω τα φωτα σας και μια εξηγησει για την αεραντλια.

ευχαριστω πολυ.

θα πρότεινα να μην πάρεις αεραντλία αλλά ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι γεμάτο βιολογικό υλικό και δημιουργήσεις ανατάραξη σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου.

Έγινε επεξεργασία - Exiz
Link to comment
Share on other sites

να πω τη γνωμη μου?

εγω διαφωνω με τη χρηση του δευτερου μικρου φιλτρου. τα αγγελοψαρα δεν δεχονται ευχαριστα ρευματα στο νερο. ας εχουμε καλυτερα το ενα φιλτρο μονο.

το θεμα της αεραντλιας, τι θα εκανα εγω:

ετσι κι αλλιως δεν θα βαλεις με τη μια, ολα τα ψαρια μεσα. ξεκινας χωρις αεραντλια και παρακολουθεις. αν τα δεις να στεκονται ψηλα, να μην ειναι ιδαιτερα δραστηρια, να τρομαζουν, να μην τρωνε, ισως οφειλεται στην ελειψη οξυγωνου. μιλαω για ολα τα συμπτωματα μαζι και οχι μεμονομενα και μονο με τα σκαλαρια. επισης, ενα δεικτης ειναι τα σαλιγκαρια apllesnails. οταν δεν εχει οξυγονο το νερο, βγαινουν στην επιφανεια να αναπνευσουν. (διορθωστε με αν κανω λαθος στο τελευταιο). θα τα προσεχεις ιδαιτερα το βραδυ μεχρι το πρωι που ξημερωνει. ειδικα το πρωι. τα φυτα δεν κανουν φωτοσυνθεση το βραδυ και αναπνεουν, παραγοντας και αυτα CO2, αρα αυτες τις ωρες οι τιμες ειναι στο ανωτερο πικ!

αλλα και παλι την αεραντλια να την εχεις ως τελευταια λυση. εκτος απο οξυγονωση, φιλτραρει τον ατμοσφαιρικο αερα στο νερο του ενυδρειου και το ενυδρειο σου γινεται ναργιλες. επισης αν δεν παρεις καλη αεραντλια ή αν δεν την εχεις σε σταθερο και καταλληλο σημειο θα κανει φασαρια με τις δονησεις. γιατι δεν μπορεις να ανεβασεις την εξοδο του φιλτρου ψηλα ωστε να αναταρασσει την επιφανεια?

κατι πολυ σημαντικο. αν βαλεις τα ψαρια που λες, επιβαλλεται ψιλη, χαλαζιακη και λευκη αμμος ΜΟΝΟ. ουτε χαλικι μονο του, ουτε συνδιασμος των δυο, ουτε υποστρωμα για λιπανση των φυτων. με το χαλικι θα τραυματιστουν τα βυθοψαρα και αν βαλεις και αμμο μαζι θα ανακατευτουν ολα τα υλικα. σου λεω χαλαζιακη για να μην σου ανεβαζει το ΡΗ και τις σκληροτητες. μην τσιγκουνευτεις τωρα γιατι θα το πληρωσεις μετα. αμμο μπορεις να παρεις απο μαντρα οικοδομων. ειναι η ιδια και πολυ φθηνοτερη απλα θελει περισσοτερο πλυσιμο.

βαλε πολλα, μα παρα πολλα ξυλα και σε δυο σημεια. εγω τα εχω σε μια μερια και συνεχεια κυνηγιουνται. μοιραζονται ολα δηλαδη το ιδιο σπιτι. φυσικα να εχουν και χωρο για κολυμβυση. τα ξυλα δεν θελουν μουλιασμα, μονο πλυσιμο με καυτο νερο και μπλουμ. το χρωμα που θα βγαλουν στο νερο αρεσει σε αυτα τα ψαρια και τους κανει καλο. επισης χαμηλωνει το φωτισμο, γιατι το νερο δεν ειναι διαυγες, που επισης τους αρεσει. αν εχεις δυνατο φωτισμο, ενδεχεται να κρυβονται. μιλαω για ξυλα απο πετ σοπ και οχι να τα μαζεψεις μονος σου.

αυτα. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...

fishaki και Exiz ευχαριστω για τις πληροφοριες σας.....

την εξοδο απο το φιλτρο μπορω να την τοποθετησω σε οποιο υψος θελω απλα θελω να αποφυγω την πολυ αναταραξη τησ επιφανειασ για να μην χασω CO2..... αλλα σωστα οπωσ ειπες fishaki και σε ευχαριστω, με διαρκει παρακολουθηση τησ σημπεριφιρασ των ψαριων θα ξερω τι γινεται......

αμμο μπορεις να παρεις απο μαντρα οικοδομων. ειναι η ιδια και πολυ φθηνοτερη απλα θελει περισσοτερο πλυσιμο........οκ αυτο και εγω νομιζω οτι αυτο θα ηταν οτι καλητερο(πολυ καλη ιδεα και νομιζω και τα ψαρακια θα γουσταρουν ολα)

....αλλα εννοεις οτι κατω απο την αμμο οικοδομης σαν top layer στο ενυδρειο παχους 2-3 cm, δεν μπορω να εχω χωμα Algoflash ως λιπασμα ανακατεμενο με καποιο ενυδρειακο καλο λιπασμα για τα φυτα??????? δεν καταλαβα και πολυ καλα....... :):):):rasp::thumbup::hysterical:

σε ευχαριστω πολυ fishaki για τα φωτα σου και περιμενω νεοτερα

:hysterical:

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

fishaki σου εστειλα πμ αλλα δεν ξερω αν το πηρες.....

ειναι πρωτη φορα που στελνω πμ και δεν ειμαι σιγουρος.....

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

το σπρευμπαρ βαλτο να αναταρασσει την επιφανεια. CO2 θα αναλλαβουν τα ψαρακια σου.

δεν υπαρχει αμμος οικοδομης. χαλαζιακη αμμος υπαρχει, απλα θα την αγορασεις απο διαφορετικο καταστημα. η μονη διαφορα τους ειναι οτι αυτη της οικοδομης ισως ειναι πιο σκονισμενη απο αυτη που θα εβρισκες σε ενα πετ σοπ.

θα βαλεις αμμο σε παχος 5 εκατοστων τουλαχιστον. μην το παρακανεις ομως και βαλεις 10 ποντους γιατι ισως να εχεις αναεροβιες περιοχες. αν βαλεις το χωμα που λες απο κατω θα ανακατευτει και αυτο με την αμμο. επισης αν βαλεις λιγοτερο απο οσο πρεπει θα γεμισεις αλγη. εγω προσωπικα δεν βαζω λιπασματα και περιμενω να δημιουργηθουν απο μονα τους, απο τις απεκρισεις των οργανισμων μου. ολα αυτα ειναι για πολυ φυτεμενα ενυδρεια. ενα πολυ φυτεμενο ενυδρειο, επιβαλλει τη χρηση CO2 με φιαλη, ΡΗ κοντρολερ, κτλ, καλη μελετη του φωτισμου και γνωσεις και εμπειρια οπου το κοστος ανεβαινει επικινδυνα. αν θελεις να βοηθησεις τα φυτα σου, υπαρχουν ταμπλετες βυθου και λιπασματα σε υγρη μορφη(για ενυδρεια φυσικα).

το δικο μου, στηθηκε με τα παραπανω που λεω, χωρις λιπασματα και τωρα αρχιζουν να περνουν τα πανω τους τα φυτα μου. μιλαμε ενα χρονο μετα και το ενυδρειο ειναι 500 λιτρα περιπου. ενα αλλο που ειχα 200 λιτρα εκανε 6 μηνες και στους 8 εγινε ζουγκλα!!! φυσικα τα φυλλωματα ειχαν τις τρυπιτσες τους, αλλα στη φυση δεν ειναι ολα στη πενα.

αφησε τη φυση να λειτουργησει μονη της. μην επεμβαινεις περα απο τα ορια, χρηση ναυαγιων ή ατλαντιδων, πλαστικα χαλικια, λιπασματα, ψαρια απο διαφορετικο βιοτοπο. αν την αφησεις θα δεις ενα πανεμορφο τοπιο, γεννες, συμπεριφορες και δεν θα συναντησεις ιδιαιτερα ασθενειες.

δες αυτο και αυτο επισης!

Link to comment
Share on other sites

fishaki σου εστειλα πμ αλλα δεν ξερω αν το πηρες.....

ειναι πρωτη φορα που στελνω πμ και δεν ειμαι σιγουρος.....

ευχαριστω....

το πηρα! ελπιζω να σε καλυψα με οσα σου λεω εδω!

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω πολυ.....

πολυ ωραιο το ενυδρειακι σου στο YouTube...****** θα ελεγα.....φτου - φτου ...

αλλη μια ερωτηση.. αμμο χαλαζιακη οπως λες εκτος απο pet shop που αλλου μπορουμε να βρουμε? σε μαντρα με υλικα οικοδομων? και θα πρεπει να την ελενξω να μην ειναι ασβεστολιθικη με τον γνωστο τροπο? σωστα?

το πλυσιμο του οποιουδηποτε υλικο για το ενυδρειο πιστευω εννοειται οτι ειναι αναγκαιο :) ......σαν να πλενουμε τα χερια μας πριν να φαμε χα χα χαχ αχ....

σε ευχαριστω πολυ... :):):rasp:

mod note : μην χρησιμοποιειτε "κακες" λεξεις, διαβαζουν και παιδια το φορουμ

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω πολυ.....

πολυ ωραιο το ενυδρειακι σου στο YouTube...****** θα ελεγα.....φτου - φτου ...

αλλη μια ερωτηση.. αμμο χαλαζιακη οπως λες εκτος απο pet shop που αλλου μπορουμε να βρουμε? σε μαντρα με υλικα οικοδομων? και θα πρεπει να την ελενξω να μην ειναι ασβεστολιθικη με τον γνωστο τροπο? σωστα?

το πλυσιμο του οποιουδηποτε υλικο για το ενυδρειο πιστευω εννοειται οτι ειναι αναγκαιο :) ......σαν να πλενουμε τα χερια μας πριν να φαμε χα χα χαχ αχ....

σε ευχαριστω πολυ... :):rasp::thumbup:

ευχαριστω φιλε μου!!

αμμο θα βρεις σε μαντρα υλικα οικοδομων. αν παρεις χαλαζιακη δεν ειναι ασβστολιθικη. αν θελησεις να κανεις τεστ με οξυ, πρωτα να πλυνεις το δειγμα καλα, γιατι περιεχει σκονη και θα αφρισει ετσι κι αλλιως. σου τονιζω το πλυσιμο, γιατι το βρωμικο νερο θα πρεπει να ειναι διαυγες!! και για να το πετυχεις αυτο θα πρεπει να τη ξεβγαλεις δεν ξερω κι εγω ποσες φορες. ειναι το πιο επιπονο κοματι απο ολα στο στησιμο ενος ενυδρειου... :)

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...