Jump to content

Recommended Posts

εχω αγωρασει μια booster pump και θα ηθελα την βοιθεια σας για την συναρμολογισει της,τα κομακια τα παραθετω σε φωτογραφικο υλικο

ειναι

1.booster pump 120 psi

2.μετασχιματιστεις

3.PRESSURE SWITCH

4.αγνωριστο για μενα κοματι,ισος ειναι για φλοτερ?

*το PRESSURE SWITCH το 3 και το 4 οπως τα αριθμιζω πιο πανω εχουν εισδοχες για συρματα για να συνδεθει το ενα με το αλλο,θα το δειτε και στης φοτο.

*Το booster εχει καλοδιο αλλα απο τον μετασχηματιστει βγαινει αλλο καλοδιο και δεν ταιριαζουν αναμεταξει τους

πως ταιριαζουν αναμεταξει τους?

post-1141-1273854266_thumb.jpg

post-1141-1273854299_thumb.jpg post-1141-1273854328_thumb.jpg

post-1141-1273854363_thumb.jpg

post-1141-1273854500_thumb.jpg

post-1141-1273854570_thumb.jpg post-1141-1273854623_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΜΑΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν οδηγίες σύνδεσης?

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τη booster και το τροφοδοτικο , τα υπολοιπα ειναι :

1) high pressure switch (αυτος με την εισοδο/εξοδο)

2) low pressure switch (αυτος με την εισοδο μονο-ο στρογγυλος)

Η αντλια θα συνδεθει με το τροφοδοτικο αφου παρεμβληθουν αναμεσα τους το low και το high pressure switch ...αλλα απο οσο βλεπω , σου λειπει ενα καλωδιο ή τεσπα καποια βυσματα (θα πρεπει να γεφυρωσεις τα high and low pressure switch και μετα να πας στο μετασχηματιστη)...αλλα θα ηταν καλο να βαλεις σωστη καλωδιωση με βυσματα .Εαν βαλεις γυμνο συρμα οπως-οπως και βγει στην πορεια πανω απο το low pressure switch για παραδειγμα , θα κανεις ζημια στην αντλια.

Απο κει και περα , το τροφοδοτικο επρεπε να ειχε ετοιμο πλακε βυσμα (οπως η booster αλλα αντιθετου φυλου :) )

Δες στη photo τι πρεπει να φτιαξεις για τους διακοπτες υψηλης/χαμηλης ωστε να παρεις μια ιδεα ...αλλα εχει δουλεια το θεμα.Αυριο θα σου βαλω ενα σχεδιαγραμμα για να καταλαβεις ακριβως τι πρεπει να κανεις και να ενωσεις.

post-12408-1273865457_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τη booster και το τροφοδοτικο , τα υπολοιπα ειναι :

1) high pressure switch (αυτος με την εισοδο/εξοδο)

2) low pressure switch (αυτος με την εισοδο μονο-ο στρογγυλος)

Η αντλια θα συνδεθει με το τροφοδοτικο αφου παρεμβληθουν αναμεσα τους το low και το high pressure switch ...αλλα απο οσο βλεπω , σου λειπει ενα καλωδιο ή τεσπα καποια βυσματα (θα πρεπει να γεφυρωσεις τα high and low pressure switch και μετα να πας στο μετασχηματιστη)...αλλα θα ηταν καλο να βαλεις σωστη καλωδιωση με βυσματα .Εαν βαλεις γυμνο συρμα οπως-οπως και βγει στην πορεια πανω απο το low pressure switch για παραδειγμα , θα κανεις ζημια στην αντλια.

Απο κει και περα , το τροφοδοτικο επρεπε να ειχε ετοιμο πλακε βυσμα (οπως η booster αλλα αντιθετου φυλου :) )

Δες στη photo τι πρεπει να φτιαξεις για τους διακοπτες υψηλης/χαμηλης ωστε να παρεις μια ιδεα ...αλλα εχει δουλεια το θεμα.Αυριο θα σου βαλω ενα σχεδιαγραμμα για να καταλαβεις ακριβως τι πρεπει να κανεις και να ενωσεις.

οκ θα περιμενω

Link to comment
Share on other sites

Attached

στο σχεδιαγραμμα διχνει το low pressure switch να εχει 2 εισοδους μια που μπενει το νερο και μια που βγενει αλλα αυτο που εχω εγω ειναι μια εισοδος

Link to comment
Share on other sites

Μια ειναι ...αυτο που βλεπεις ειναι συνδεσμος τυπου Τ που βιδωνει πανω στο low pressure switch .

Ειναι δηλαδη αυτο :

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29885

που βιδωνει πανω στο low pressure switch .Το νερο περναει απο μεσα και ο αισθητηρας πιεσης του low pressure που μοιραια δεχεται νερο , ξεκιναει αυτοματα την booster pump (το αναποδο συμβαινει οταν κλεινεις την παροχη του νερου).Κανονικα , επρεπε να στο ειχαν στειλει απο εκει που αγορασες τα υπολοιπα.

Απο οτι καταλαβαινω , δεν θα κανεις δουλεια με οσα εχεις στα χερια σου :) ...μαλλον θα πρεπει να δουλεψεις την booster χειροκινητα (αφου πρωτα την ενωσεις με το τροφοδοτικο - θελει και εκει κοψιμο/ραψιμο).

Εναλλακτικα , πρεπει να απευθυνθεις στο μαγαζι οπου την πηρες και να ζητησεις extra fittings και βυσματα.

φιλικα

WW

Link to comment
Share on other sites

την απορια με την βαλβιδα χαμιλης πιεσης την καταλαβα,μπορεις να μου δοσεις και μια εικονα τον υπολιπον που χρειαζομαι

Link to comment
Share on other sites

την απορια με την βαλβιδα χαμιλης πιεσης την καταλαβα,μπορεις να μου δοσεις και μια εικονα τον υπολιπον που χρειαζομαι

Οσα χρειαζεσαι , αναφερονται παραπανω :) Θελεις βυσματα και καλωδιο για να συνδεσεις το low/high pressure switch με το τροφοδοτικο και την αντλια (εχεις δει τι υποδοχες καλωδιωσης εχουν πανω οι διακοπτες low/high, οποτε καταλαβαινεις και τι ειδους βυσματα χρειαζονται)

Στο ποστ μου #4 , εχω βαλει μια φωτο του switch μαζι με τα καλωδια/βυσματα ...χρειαζεσαι και καλωδιο-γεφυρα που θα ενωσει τη μια επαφη του low pressure με τη μια επαφη του high pressure.

Έγινε επεξεργασία - WaterWaves
Link to comment
Share on other sites

Οσα χρειαζεσαι , αναφερονται παραπανω :) Θελεις βυσματα και καλωδιο για να συνδεσεις το low/high pressure switch με το τροφοδοτικο και την αντλια (εχεις δει τι υποδοχες καλωδιωσης εχουν πανω οι διακοπτες low/high, οποτε καταλαβαινεις και τι ειδους βυσματα χρειαζονται)

Στο ποστ μου #4 , εχω βαλει μια φωτο του switch μαζι με τα καλωδια/βυσματα ...χρειαζεσαι και καλωδιο-γεφυρα που θα ενωσει τη μια επαφη του low pressure με τη μια επαφη του high pressure.

εαν συνδεθει απευθειας με το νερο της οικιας που εχει και πιεση 3bar και εχω σινεχως ροη εχει προβλημα?η τα χρειαζομαι και της βαλβιδες?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβαινω , δεν θα κανεις δουλεια με οσα εχεις στα χερια σου :) ...μαλλον θα πρεπει να δουλεψεις την booster χειροκινητα (αφου πρωτα την ενωσεις με το τροφοδοτικο - θελει και εκει κοψιμο/ραψιμο).

εαν συνδεθει απευθειας με το νερο της οικιας που εχει και πιεση 3bar και εχω σινεχως ροη εχει προβλημα?η τα χρειαζομαι και της βαλβιδες?

Σε ενημερωσα ηδη για αυτο :) (δες σχετικο ποστ απο πανω) .

Μπορεις να μην βαλεις κανενα διακοπτη ...απλα να ενωσεις την αντλια με το τροφοδοτικο (εκει η συνδεση ,παροτι δεν ειναι ουτε αυτη ετοιμη, ειναι πολυ απλη).Θα πρεπει να προσεξεις ομως :

1)θα ξεκινας το νερο παροχης προς την οσμωση και μετα θα βαζεις στην μπριζα την booster

2)οταν μαζεψεις το νερο οσμωσης που χρειαζεσαι , τοτε πρωτα θα βγαζεις την μπριζα του booster και μετα θα κλεινεις το νερο παροχης.

Φυσικα , στην ατυχη περιπτωση που θα εχεις καποια διακοπη υδρευσης στην περιοχη σου ενω δουλευει η Α/Ο , θα πρεπει η BOOSTER να βγει εκτος μπριζας ...αλλιως θα καει .Εχε το νου και σε αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ενημερωσα ηδη για αυτο :) (δες σχετικο ποστ απο πανω) .

Μπορεις να μην βαλεις κανενα διακοπτη ...απλα να ενωσεις την αντλια με το τροφοδοτικο (εκει η συνδεση ,παροτι δεν ειναι ουτε αυτη ετοιμη, ειναι πολυ απλη).Θα πρεπει να προσεξεις ομως :

1)θα ξεκινας το νερο παροχης προς την οσμωση και μετα θα βαζεις στην μπριζα την booster

2)οταν μαζεψεις το νερο οσμωσης που χρειαζεσαι , τοτε πρωτα θα βγαζεις την μπριζα του booster και μετα θα κλεινεις το νερο παροχης.

Φυσικα , στην ατυχη περιπτωση που θα εχεις καποια διακοπη υδρευσης στην περιοχη σου ενω δουλευει η Α/Ο , θα πρεπει η BOOSTER να βγει εκτος μπριζας ...αλλιως θα καει .Εχε το νου και σε αυτο :)

σιγουρα τωρα που το σκεφτομαι θα ακολουθησω την δυσκολη πορια με την συναρμολογισει τον βαλβιδων,

μου εισηγισε κατι για να προσεξω?

πως μπορω να ξερω μετα απο την συνδεση οτη ειναι οκ με της βαλβιδες?εαν κλινου και αν ανιγου και κατα σειρα εαν κλινει και η πομπα κανω καπιο τεςτ

η high pressure switch ειναι για να ανιγει την πομπα και η low pressure για να κλινει την πομπα εαν τα λεω καλα?

Έγινε επεξεργασία - ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΜΑΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα τωρα που το σκεφτομαι θα ακολουθησω την δυσκολη πορια με την συναρμολογισει τον βαλβιδων,

μου εισηγισε κατι για να προσεξω?

πως μπορω να ξερω μετα απο την συνδεση οτη ειναι οκ με της βαλβιδες?εαν κλινου και αν ανιγου και κατα σειρα εαν κλινει και η πομπα κανω καπιο τεςτ

η high pressure switch ειναι για να ανιγει την πομπα και η low pressure για να κλινει την πομπα εαν τα λεω καλα?

Οχι ,

H low pressure switch ανοιγει/κλεινει την αντλια αναλογα με τον εαν υπαρχει πιεση στη γραμμη παροχης του νερου.Μολις ανοιγεις τη βρυση του σπιτιου για να τροφοδοτησεις την οσμωση , η low pressure ανιχνευει την ανοδο της πιεσης και δινει ρευμα στη booster αυτοματα ωστε να ξεκινησει .Μολις κλεισεις το νερο , η low pressure σταματα την αντλια αυτοματα (χωρις εσυ να χρειαζεται να βαζεις/βγαζεις την μπριζα του τροφοδοτικου της)

H high pressure συνδιαζεται συνηθως με φλοτερ ή δοχειο πιεσης . Οταν σηκωνεται το φλοτερ ή γεμιζει το δοχειο πιεσης , η high pressure κοβει το ρευμα στην αντλια αφου ανιχνευει την υψηλη πιεση που δημιουργειται στην εξοδο του καθαρου νερου της οσμωσης.

Εαν δεν εχεις φλοτερ + auto shut off kit στην οσμωση , δεν χρειαζεται η high pressure switch .

Απο εκει και περα , εαν τα εγκαταστησεις σωστα :

1) ενω η booster ειναι στο ρευμα , δεν θα δουλευει εκτος και αν ανοιξεις την παροχη του νερου.Μολις ξεκινας την παροχη νερου , θα πρεπει αυτοματα να ξεκινα και η αντλια . Το αναποδο οταν κλεινεις την παροχη του νερου (ελεγχος καλης λειτουργιας low pressure switch)

2) η high pressure για να ελεγχει θα πρεπει ,οπως ειπαμε , να εχεις φλοτερ , auto shut off kit ή solenoid ή δοχειο πιεσης ...κατι τεσπα που να δημιουργησει αυξηση πιεσης στη γραμμη του καθαρου (ενδειξη οτι η οσμωση τελειωσε τη δουλεια της).Τοτε , θα πρεπει το high pressure να κλεισει την αντλια αυτοματα.

Με τους διακοπτες σωστα τοποθετημενους , η αντλια ειναι συνεχως στην μπριζα αλλα δουλευει συμφωνα με τη ροη του νερου .Εαν υπαρχει νερο παροχης , δουλευει ...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω παραπολλη για την πολυτημη βοιθεια που μου εχεις δοσεις ειληκρινα τωρα με εχεις διαφωτησει παραπολυ με την απλοτητα αλλα και της λεπτομερους επεξιγισεις που μου εδοσες,

ενα αλλο μου ερωτημα που φανικε με τα τελευταια σου λεγομενα αναφεραις πιο πανω οτη η high pressure συνδιαζεται συνηθως με φλοτερ ή δοχειο πιεσης .ενοεις και τα ηλετρονικα της ?ρωταο γιατι στο σχεδιο που μου εστιλες εχει την high pressure και την low pressure switch συνδεδεμενες μεταξη τους

Link to comment
Share on other sites

ενα αλλο μου ερωτημα που φανικε με τα τελευταια σου λεγομενα αναφεραις πιο πανω οτη η high pressure συνδιαζεται συνηθως με φλοτερ ή δοχειο πιεσης .ενοεις και τα ηλετρονικα της ?ρωταο γιατι στο σχεδιο που μου εστιλες εχει την high pressure και την low pressure switch συνδεδεμενες μεταξη τους

Οχι τα ηλεκτρικα της ...απλα , χωρις φλοτερ ή δοχειο πιεσης δεν υπαρχει κατι που να δημιουργησει υψηλη πιεση στο συστημα (ωστε να λειτουργησει η high pressure) .Απλα θα ειναi stand by ...

Link to comment
Share on other sites

Οχι τα ηλεκτρικα της ...απλα , χωρις φλοτερ ή δοχειο πιεσης δεν υπαρχει κατι που να δημιουργησει υψηλη πιεση στο συστημα (ωστε να λειτουργησει η high pressure) .Απλα θα ειναi stand by ...

εχω ενα φλοτερ αλλα το ερωτημα ειναι που συνδεαιτε το καλωδιο? εφοσον η high pressure εχει 2 εξοδους και συμφονα με το σχεδιο η μια εξοδος απο την high pressure κατευθεινεται στην πομπα και η αλλη στην low pressure

πως συνδεαιτε το φλοτερ?

Link to comment
Share on other sites

Φλοτερ με high pressure switch δεν συνδεονται.Το high pressure switch τοποθετειται στην γραμμη του καθαρου νερου οσμωσης και ''περιμενει'' να διαγνωσει υψηλη πιεση σε αυτη τη γραμμη ωστε να κλεισει την αντλια booster (υψηλη πιεση = περας εργασιας οσμωσης εφοσον υπαρχει φλοτερ στο συστημα)

Ριξε μια ματια στο παρακατω σχεδιο :

http://www.waterwaves.gr/images/Manuals/Au...t_Off%20Kit.pdf

Προκειται για ενα συστημα αυτοματης διακοπης λειτουργιας της οσμωσης με φλοτερ.Οταν γεμιζει το δοχειο συλλογης , σηκωνεται το φλοτερ , δημιουργει πιεση και κλεινει το auto shut off valve , το οποιο διακοπτει τη λειτουργια της οσμωσης (καθαρο και βρωμικο νερο)

Εαν καποιος που εχει οσμωση με booster ηθελε να εγκαταστησει το παραπανω συστημα , θα χρειαζοταν κατι που να του κλεινει την αντλια αυτοματα , οταν σηκωνεται το φλοτερ....αυτο το κατι ειναι το high pressure switch ;)

Το ιδιο χρειαζεται και καποιος που εχει δοχειο πιεσης (πχ οσμωση ποσιμου νερου) αντι για φλοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Φλοτερ με high pressure switch δεν συνδεονται.Το high pressure switch τοποθετειται στην γραμμη του καθαρου νερου οσμωσης και ''περιμενει'' να διαγνωσει υψηλη πιεση σε αυτη τη γραμμη ωστε να κλεισει την αντλια booster (υψηλη πιεση = περας εργασιας οσμωσης εφοσον υπαρχει φλοτερ στο συστημα)

Ριξε μια ματια στο παρακατω σχεδιο :

http://www.waterwaves.gr/images/Manuals/Au...t_Off%20Kit.pdf

Προκειται για ενα συστημα αυτοματης διακοπης λειτουργιας της οσμωσης με φλοτερ.Οταν γεμιζει το δοχειο συλλογης , σηκωνεται το φλοτερ , δημιουργει πιεση και κλεινει το auto shut off valve , το οποιο διακοπτει τη λειτουργια της οσμωσης (καθαρο και βρωμικο νερο)

Εαν καποιος που εχει οσμωση με booster ηθελε να εγκαταστησει το παραπανω συστημα , θα χρειαζοταν κατι που να του κλεινει την αντλια αυτοματα , οταν σηκωνεται το φλοτερ....αυτο το κατι ειναι το high pressure switch ;)

Το ιδιο χρειαζεται και καποιος που εχει δοχειο πιεσης (πχ οσμωση ποσιμου νερου) αντι για φλοτερ.

φιλε συγνωμη που σε ενοχλαω ακομη ,οταν τοποθετηθει το auto shut off valve η υπολιπες βαλβιδες χαμιλης και ψιλης πιεσης σε πια θεση τοποθετουνται ?και κατι ακομη το auto shut off valve δεν χρειαζεται ρευμα απο τη εχω δει,εαν τα λεω καλα

Link to comment
Share on other sites

Οχι , το shut off valve δεν θελει ρευμα.

Οι διακοπτες high/low pressure switch μπαινουν κανονικα οπως στο σχεδιο παραπανω (αν ''συνδιασεις'' τα δυο σχεδια μαζι , θα καταλαβεις ;) )

Ο διακοπτης high pressure θα μπει καλυτερα πριν το auto shut off valve , πανω στην εξοδο του καθαρου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι , το shut off valve δεν θελει ρευμα.

Οι διακοπτες high/low pressure switch μπαινουν κανονικα οπως στο σχεδιο παραπανω (αν ''συνδιασεις'' τα δυο σχεδια μαζι , θα καταλαβεις ;) )

Ο διακοπτης high pressure θα μπει καλυτερα πριν το auto shut off valve , πανω στην εξοδο του καθαρου.

εχω εφαρμοση το ολον συστημα και δουλευει κανονικα,ελεξα και της 2 βαλβιδες και δουλευουν τελεια,το ερωτημα μου ειναι εαν τοποθετησο το φλοτερ γιατι χρειαζεται το auto shut off valve ? ρωταο γιατι η βαλβιδα κλινει οταν θα πιανει την πιεση, γιατι χρειαζεται επιπροσθετο εξαρτημα για να προστατεψει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Το auto shut off valve θα κλεισει την παροχη νερου πριν τη μεμβρανη.Αυτο σημαινει :

1) πως θα σταματησει η ροη καθαρου και βρωμικου νερου οσμωσης

2) η μεμβρανη δεν θα μεινει υπο πιεση

Εαν βαλεις μονο το φλοτερ χωρις shut off valve , δεν υπαρχει κατι που να κλεισει το βρωμικο νερο ενω το συστημα θα μενει συνεχως υπο πιεση

Τα high/low pressure switch δεν ειναι ηλεκτροβανες ...ειναι απλα σενσορες πιεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το auto shut off valve θα κλεισει την παροχη νερου πριν τη μεμβρανη.Αυτο σημαινει :

1) πως θα σταματησει η ροη καθαρου και βρωμικου νερου οσμωσης

2) η μεμβρανη δεν θα μεινει υπο πιεση

Εαν βαλεις μονο το φλοτερ χωρις shut off valve , δεν υπαρχει κατι που να κλεισει το βρωμικο νερο ενω το συστημα θα μενει συνεχως υπο πιεση

Τα high/low pressure switch δεν ειναι ηλεκτροβανες ...ειναι απλα σενσορες πιεσης.

φιλε μου εχω κανει ολες της συνδεσεις ,το μοναδικο προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι οταν γεμισει ο καδος και κλισει το φλοτερ τοτε θα πιασει πιεσει το μπουστερ κανει τακ τακ τακ,βλεπεις το ρολοι της πιεσης που ειναι μετα την μπουστερ να κατεβενει σχεδον στο 1/2 par και να ανεβoκατεβενει,να μιν σταθεροπιητε καπου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...