Jump to content

Μονομάχος αλλάζει χρώμα


Wind-sa

Recommended Posts

Ειναι λογικό η θηλυκιά μονομάχος να αλλάζει χρώμα??...

μια είναι μοβ, σε 20 λεπτά γκρι, σε μια ώρα πάλι μοβ....κτλ...

Και γραμμές στο σώμα της μια στιγμή είναι οριζόντιες και κάποια στιγμή κάθετες, τα αλλάζει συνεχώς.

Να σημειώσω οτι το αρσενικό και θηλυκό είναι σε 2 διαφορετικά ενυδρεία που είναι δίπλα δίπλα και βλέπονται.

Link to comment
Share on other sites

μονομαχο χαμελεωντα πηρες? :)

δυστηχως δεν ξερω να σου απαντησω!

φυσικα θα αλλαζει η διαθεση της και θα βλεπεις διαφορες στα χρωματα τις αλλα σε τετοιο επιπεδο? :)

για να δουμε τι θα σου πουν οι γνωστες του ειδους!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χαμελεωντας :) ...ίσως ειναι στρεσαρισμένη...μόνο χθες την πήρα...

Θα ήθελα να ρωτήσω και κατι άλλο... γιατί δεν πάει να βάλλω τα κοχύλια??? Ούτε μικρά καλαπλυμένα??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χαμελεωντας :) ...ίσως ειναι στρεσαρισμένη...μόνο χθες την πήρα...

Θα ήθελα να ρωτήσω και κατι άλλο... γιατί δεν πάει να βάλλω τα κοχύλια??? Ούτε μικρά καλαπλυμένα??

Eιναι αρσενικός ή θηλυκό;

Όταν αλλάζει χρώματα σημαίνειότι αλλάζει διάθεση. Μπορεί δηλαδή κάτι να τον πειράζει στο νερό ή στο ενυδρειο γενικά.

Κοχύλια δεν κάνει να βάλεις γιατί αλλάζουν την χημεία του νερού.

Το νερό μας θέλουμε να είναι μαλακό και όξινο, ενώ τα κοχύλια το κάνουν σκληρό και αλκαλικό. :)

Παρουσίασε λίγο το ενυδρειο σου, δείξε καμιά φώτο και σε μας :)

Link to comment
Share on other sites

...ευχαριστώ. Απλά είναι παράξενο που η θηλύκια αλλάζει διαθέσει 5 φορες την ώρα...

Γενικά δεν ειναι σε ενυδρείο...είναι σε 2 γυάλες 6λ που τα έχω βάλει διπλα διπλα για να βλέπονται... προσπαθώ να τα προετοιμάζω για ζευγάρωμα... Περιμένω να φουσκώσει η θηλύκια. Ο αρσενικός άρχισε να χτίσει τη φωλια...

Αναρωτιέμαι τώρα.... έχω 3 μικρά κοχύλια στο πάρο και χαλίκι... λέτε να τα βγάλω? ...άρα θα χαλάσω τη φωλια του αρσενικού...

φώτο λίγο αργότερα... έχει και στο προφίλ μου λίγες...

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

...ευχαριστώ. Απλά είναι παράξενο που η θηλύκια αλλάζει διαθέσει 5 φορες την ώρα...

Γενικά δεν ειναι σε ενυδρείο...είναι σε 2 γυάλες 6λ που τα έχω βάλει διπλα διπλα για να βλέπονται... προσπαθώ να τα προετοιμάζω για ζευγάρωμα... Περιμένω να φουσκώσει η θηλύκια. Ο αρσενικός άρχισε να χτίσει τη φωλια...

Αναρωτιέμαι τώρα.... έχω 3 μικρά κοχύλια στο πάρο και χαλίκι... λέτε να τα βγάλω? ...άρα θα χαλάσω τη φωλια του αρσενικού...

φώτο λίγο αργότερα... έχει και στο προφίλ μου λίγες...

Αναπαραγωγή σε 6λιτρα μου φαίνεται δύσκολο....

Έχεις κάνει μετρήσεις στο νερό σου?

Η θηλυκιά βλέπει τον αρσενικό και πιθανότατα αλλάζει χρώμα για αυτό τον λόγο...

Δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4646

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4647

Link to comment
Share on other sites

μεσα απο τη γυαλλα δεν βλεπει αρσενικο μονομαχο αλλα ενα τερας. δεν θα κανεις τιποτα ετσι, στη προσπαθεια σου να τους προσαρμοσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν θα κανεις τιποτα ετσι, στη προσπαθεια σου να τους προσαρμοσεις.

Σε ευχάριστο φιλε, σέβομαι τι γνώμη σου και ίσος έχεις δίκιο...Πάντως σκέφτομαι να δοκιμάσω...

...ένας γνωστός στη Ρωσία με επιτυχία αναπαράγει τους μονομάχους για εμπόριο σε γυάλες 3 λίτρων... εγώ δεν θέλω για εμπόριο... και 2-3 νεοσσούς να βγάζω καλά είναι... Ξέρω ότι καλύτερα θα ήτανε σε μεγάλο ενυδρείο. Θα προσπαθήσω να τους πάρο ένα 20aλίτρο η 30aλίτρο σε λίγο. Θα προσπαθήσω να τα ζευγαρώσω σωστά... όμως αυτά έχω μέχρι τώρα...

Αύριο θα βγάζω τα 4 κοχύλια και το χαλίκι...θα τους βάζω πιο πολλά φυτά... τώρα έχω μονο κερατοφυλλο και ένα πλαστικό.

dsc06724s.jpg

dsc06722.jpg

Link to comment
Share on other sites

...το χρώμα της μονομαχίνας τελευταία παραμένει σταθερό... πολύ σκούρο μοβ με κάθετες γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

η γυαλα απο ο,τι βλεπω εχει κυβικο σχημα! εγω καταλαβα σφαιρικο, τη κλασικη γυαλα... οκ!

Link to comment
Share on other sites

Το ζωο αλλαζει χρωμα γιατι στρεσαρετε

Ο φιλος σου προφανως εχει καποια πειρα στο θεμα αναπαραγωγης ενω εσυ οχι και να ξερεις θελει παρα πολυ προσοχη

Link to comment
Share on other sites

Το ζωο αλλαζει χρωμα γιατι στρεσαρετε

Ο φιλος σου προφανως εχει καποια πειρα στο θεμα αναπαραγωγης ενω εσυ οχι και να ξερεις θελει παρα πολυ προσοχη

Αν θυμάμαι καλά η αλλαγή στη διάταξη των γραμμών στο σώμα του θηλυκού μονομάχου από οριζόντιες σε κάθετες και το αντίθετο είναι σημάδι αναπαραγωγικής διάθεσης κι όχι στρεσαρίσματος... Κάπου το έχω διαβάσει αυτό αλλά δε μπορώ να θυμηθώ που μιας και έχουν περάσει κάποια χρόνια. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...