Jump to content

Apistogramma C. 160 Ltr


akvariym

Recommended Posts

Ελληνικης κατασκευης 160 λιτρα

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100x40x40

Όγκος:160 λίτρα (130 καθαρα)

Κατηγορία:κοινωνικο??

Διακοσμητικά υλικά: χαλαζιακή άμμος(οικοδομικη),ενα μεγαλο ξύλο

Φόντο: μπλε χαρτόνι

Φωτισμός: 2χΤ8 Gro Lux 30w,T8 arcadia 24w,T5 18w του εμποριου (το καπακι ειναι πατεντα απο κοντρα

πλακε θαλασσης,εχει ντιθει με αλουμινοχαρτο και απο πανω μπηκαν οι λαμπες με σφιχτηρες)

Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες με χρονοδιακόπτη (14:00-23:00)

Φιλτράρισμα: 1x εξωτερικά Eheim 2217

Θερμοστάτης:Jager 300w

Ψηξη: 4 ανεμιστηρακια με ελεγκτη Eliwell ic915

CO2 : 5 κιλη μπουκαλα ζαχαρομαγια με κυκλοφοριτη για διαχυση

Λιπασμα:Seachem Flourish Excel 3 ml καθε μερα,Seachem Flourish 1,5 ml καθε 3 μερες.

Φυτά:Microsorum pteropus,vallisneria,Bacopa monnieri,Hygrophila polysperma

Pogostemon helferi.αρκετες ανουμπιες,Cryptocoryne x willisii,Ceratopteris thalictroides

Ψάρια:3 Αpistogramma Cacatuoides,3 Corydoras gossei,2 Caridina japonica,9 Neon tetra (για την ωρα

μπηκαν στο αλλο ενυδρειο λογο της γεννας)

Παράμετροι:

pH: 6.9

Γενική σκληρότητα (GH): 7

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 2

Αμμωνία (ΝΗ3): -

Νιτρώδη (ΝΟ2): -

Νιτρικά (ΝΟ3): <5

ΡΟ4: <0.25

Θερμοκρασία: 27.5 C

Αλλαγές νερού: 20%-30% εβδομαδιαίως απο Α/Ο

πριν μια εβδομαδα καταπολεμηθηκε η μακριτριχη αλγη με δηπλη δωση Seachem Flourish Excel,

εχουν μεινει καποια μικρα σημαδια σε δυσκολα σημεια τα οποια ευτυχος εινα στασημα!!

Ηθικο διδαγμα:

Για να καμαρονουμε το αποτελεσμα του ενυδρειου μας χρειαζεται πολυ διαβασμα εξαρχης,

πολυ υπομονη και πολλα τεστ!

Η ανυπομονισια των αρχαριων (οπως εκανα και εγω) .....''ελα το στηνω και βλεπουμε'' ειναι

μεγαλο λαθος!!!οταν στηνεται εξαρχης σωστα και του προσφερουμε την απαραιτητα φροντιδα

το καμαρωνουμε για πολυυυυυυυυ

περημενω σχολεια,παρατιρησεις και ιδεες!!

83618894.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

98666482.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

52533680.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

89845748.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

10770432.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

15994225.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

89866551.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

42118308.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

59227618.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

17617316.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

>................................

Ηθικο διδαγμα:

Για να καμαρονουμε το αποτελεσμα του ενυδρειου μας χρειαζεται πολυ διαβασμα εξαρχης,

πολυ υπομονη και πολλα τεστ!

Η ανυπομονισια των αρχαριων (οπως εκανα και εγω) .....''ελα το στηνω και βλεπουμε'' ειναι

μεγαλο λαθος!!!οταν στηνεται εξαρχης σωστα και του προσφερουμε την απαραιτητα φροντιδα

το καμαρωνουμε για πολυυυυυυυυ

......................................

Πολυ όμορφο το ενυδρειο και πολυ σωστο αυτο που λες παραπανω!!

Το μονο που θα σου πω ειναι εφοσον εχεις τη δυνατοτητα ρίξε λίγο ακόμα το ph στο 6,5.

Καλη συνεχεια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου,αν εχεις καποιον 2ο θερμοστατη 150w η' στη πορεια αποκτησεις, θα ηταν καλυτερα να αντικαταστησεις τον υπαρχον 300w για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Ειναι πολυ μεγαλος για τα λιτρα σου και σε περιπτωση που κολλησει θα ανεβασει πολυ ψηλα τη θερμοκρασια,σε αντιθεση με ενα μικροτερο που δεν θα εχει τη δυνατοτητα να ξεπερασει κατα πολυ τους 28.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω nikoloutso!!!

με την οσμωση δεν πεφτει αλλο....οταν αλλαζω την ζαχαρομαγια και στην αρχη βγαζει πολυ πεφτει στο 6.7.

το καλυτερο θα ηταν να εβαζα μια μπουκαλα Co2 αλλα...οταν απολυθω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο το ενυδρείο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ΔΕΝ υπαρχει λόγος να τον αλλαξει τον θερμοστατη για την περιπτωση που κολλησει.... γιατι ρυθμιζεται από eliwel....... Λεπς να κολλησει και ο eliwel και ο θερμαντηρας?? :)

Κατι αλλο τωρα....

Γιατι 3 απιστογραμμα??

Γιατι 3 corydoras??

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ΔΕΝ υπαρχει λόγος να τον αλλαξει τον θερμοστατη για την περιπτωση που κολλησει.... γιατι ρυθμιζεται από eliwel....... Λεπς να κολλησει και ο eliwel και ο θερμαντηρας?? :)

Κατι αλλο τωρα....

Γιατι 3 απιστογραμμα??

Γιατι 3 corydoras??

τα corydoras τα εχουν 5 ευρω το ενα εδω οι φραγκοφωνιαδες,αυτα τα πηρα απο αθηνα και ηταν τα τελευταια....

με την επωμενη παραγγελια θα παρω αλλα 3 οπως και 3 αμανο!

τα απιστο γιατι?? ειναι 2 θηλ και 1 αρσ

Link to comment
Share on other sites

επρεπε εξαρχης να μπουν 5-6 κορυντορας.

Αλλα οκ.... βαλτα μετα... οσο πιο συντομα τοσο το καλυτερα.

Τωρα για τα απιστογραμμα.

Τα απιστογραμμα πανε ζευγαρι. Αν δεν ειναι ζευγαρι και τα παρεις.... όσο πιο πολλες θυλικες εχει τοσο πιο ευκολα θα διαλεξει το ταιρι του ο αρσενικος...

ΑΛΛΑ.... μολις διαλεξει.... το εναπομείναν θηλυκό κινδυνεύει με θανατο!! Θα του επιτεθουν και τα δυο... το ζευγαρι δλδ!!

Οπότε.... καλο θα ειναι να έχεις το νου σου... :)

Link to comment
Share on other sites

τα εχω υποψιν μου αυτα....εχω πολλες κρυψωνες και για την ωρα ολα πανε καλα....αν δω οτι κινδυνευει η αλλα

θα την βαλω στο αλλο....δεν ηθελα και αλλες θηλικες γιατι θελω να κρατισω τα μικρα κ να μεγαλωσουν μεσα

μεχρι να τα δωσω!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να τις εχεις!!

Στο ευχομαι!!!

Εδω ειμαστε για οτιδηποτε χρειαστεις!! :)

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

επρεπε εξαρχης να μπουν 5-6 κορυντορας.

Αλλα οκ.... βαλτα μετα... οσο πιο συντομα τοσο το καλυτερα.

Τωρα για τα απιστογραμμα.

Τα απιστογραμμα πανε ζευγαρι. Αν δεν ειναι ζευγαρι και τα παρεις.... όσο πιο πολλες θυλικες εχει τοσο πιο ευκολα θα διαλεξει το ταιρι του ο αρσενικος...

ΑΛΛΑ.... μολις διαλεξει.... το εναπομείναν θηλυκό κινδυνεύει με θανατο!! Θα του επιτεθουν και τα δυο... το ζευγαρι δλδ!!

Οπότε.... καλο θα ειναι να έχεις το νου σου... :)

Ένσταση τα Apistogramma όπως και τα Ramirezi ζούνε σε χαρέμια 1 αρσενικό με 4-5 θηλυκές και όταν ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος μπορεί να συναντήσουμε και δεύτερο αρσενικό με άλλες τόσες θηλυκές (Στη φύση). Τώρα όταν ζευγαρώσουν είναι αρκετά μεγάλο το ενυδρείο του φίλου με αρκετές κρυψώνες και δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το άλλο θηλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Ένσταση τα Apistogramma όπως και τα Ramirezi ζούνε σε χαρέμια 1 αρσενικό με 4-5 θηλυκές και όταν ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος μπορεί να συναντήσουμε και δεύτερο αρσενικό με άλλες τόσες θηλυκές (Στη φύση). Τώρα όταν ζευγαρώσουν είναι αρκετά μεγάλο το ενυδρείο του φίλου με αρκετές κρυψώνες και δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το άλλο θηλυκό.

Δε νομίζω να λέμε κάτι διαφορετικό... απλό εσύ πιστεύεις οτι ΔΕ θα υπάρξει λόγω διαστάσεων αυτό το πρόβλημα, αλλά συμφωνείς ότι σε περίπτωση ζευγαρώματος το ζευγάρι θα επιτεθεί στην άλλη θηλυκιά, σωστά??

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και με τους δυο σας,

οπως λεει ο Aquadominus λογο λιτρων μπορω να βαλω και αλλες θηλικες,σωστη ομως και η παρατηρηση του

nikoloutso οτι στο ζευγαρωμα θα γινεται πανικος!\

δεν πηρα αλλα θηλικια για γιατι ηξερα οτι θα ζευγαρωσουν.

μολις μεγαλωσουν λιγο τα μικρα...ελπιζω να επιζησουν καμια 5αρια....θα γινει πολυ ενδιαφερων..μη σας πω

οτι εχω σκεφτει να αλλαξω το αλλο και να το κανω μονο για παρτυ τους!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να λέμε κάτι διαφορετικό... απλό εσύ πιστεύεις οτι ΔΕ θα υπάρξει λόγω διαστάσεων αυτό το πρόβλημα, αλλά συμφωνείς ότι σε περίπτωση ζευγαρώματος το ζευγάρι θα επιτεθεί στην άλλη θηλυκιά, σωστά??

:):):) ακριβώς

Και επειδή έχω φάει ένα κόλλημα με τα Apistogramma για όσους έχουν το ίδιο πάθος ας ρίξουν μια ματιά Εδώ

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια....δεν βρεισκω τα μικρα με τιποτα!!

εκει που τα αλλαζε θεση η μανα τους και τα προστατευε τωρα κολυμπαει μονη της σε ολο το ενυδρειο και

αυτα δεν ειναι πουθενα!!ετσι την ειχα πατισει και την προηγουμενη φορα τοτε ομως ειχα και τα νεον μεσα.

Τωρα απο ποιον να φαγωθηκαν?τον αρσενικο?την αλλη θυλικια ή τα κορυντοας (αποκλυεται) :):)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! up

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!!! Πολύ όμορφο και προσεγμένο!! Να τα χαίρεσαι τα cacatu κι εύχομαι σύντομα να δεις γέννα !

Link to comment
Share on other sites

Εχω παλι αυγα..τα ειδα σημερα και πρεπει να ειναι στην πρωτη τους μερα!!! :):thumbup:

σκεφοτμαι μολις γεννηθουν τα μιτσα..μετα απο 5-6 μερες να τα μεταφερω σε ενα καρφουρισιο που εχω...μονα τους να μεγαλωσουν,να μην εχω παλι απολειες!!

σκεφτομουν κατι σε black water αλλα ψαχνοντας τα πραγματα μου να δω τι εχω διαπιστωσα οτι κατι μοπανι

ο παππους τα περασε για ξυλα τζακιου και δ υπαρχουν πια!! :(:wacko:

τωρα δεν ξερω τι να κανω....να μαζεψω απο ελια δεν προλαβαινω..αν το κανω φυτεμενω δεν εχω τον χρονο

να ασχοληθω....ανευαστε μου λιγο την ψυχολογια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω παλι αυγα..τα ειδα σημερα και πρεπει να ειναι στην πρωτη τους μερα!!! :):thumbup:

σκεφοτμαι μολις γεννηθουν τα μιτσα..μετα απο 5-6 μερες να τα μεταφερω σε ενα καρφουρισιο που εχω...μονα τους να μεγαλωσουν,να μην εχω παλι απολειες!!

σκεφτομουν κατι σε black water αλλα ψαχνοντας τα πραγματα μου να δω τι εχω διαπιστωσα οτι κατι μοπανι

ο παππους τα περασε για ξυλα τζακιου και δ υπαρχουν πια!! :(:wacko:

τωρα δεν ξερω τι να κανω....να μαζεψω απο ελια δεν προλαβαινω..αν το κανω φυτεμενω δεν εχω τον χρονο

να ασχοληθω....ανευαστε μου λιγο την ψυχολογια!!!!!

Κάπου εκεί στην Αχαράβη στο βουνό έχει κάτι πλατάνια αν δεν κάνω λάθος μάζεψε από εκεί ξερά κλαδάκια και φύλλα και ρίξτα μέσα και θα κάνουν πάρτυ τα απιστόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί στην Αχαράβη στο βουνό έχει κάτι πλατάνια αν δεν κάνω λάθος μάζεψε από εκεί ξερά κλαδάκια και φύλλα και ρίξτα μέσα και θα κάνουν πάρτυ τα απιστόγραμμα

εχεις δικαιο αλλα αυτα θελουν προετοιμασια...εγω το θελω σε μια δυο μερες...σκεφτικα να βαλω καμια ανουμπια και καμια καριδα!

Link to comment
Share on other sites

αποφασισα το εξης:

εστεισα ενα 30 λιτρο με μερικα φυτα και χαμιλο φωτισμο μονο για τα μικρα.

ερωτηση:

να τα μεταφερω εκει -- μολις αρχισουν να κοβουν βολτες μαζι με την μαμα τους?

-- λιγο αφου γεννηθουν

-- πριν ακομα γεννηθουν (δλδ να μεταφερω την θυλικια μαζι με την φολια)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...