Jump to content

ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΣΕ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ


Recommended Posts

καλημερα σε ολους :)

Θα ηταν σωστο να προσθεσουμε σε ενα κλειστο Μεσογειακο συστημα αποχης μερικα σκουλικια

οπως φαραω ακροβατες κ.α ?

Νομιζω οτι θα εκαναν καλο στο συστημα μας απο την αποψη οτι σκαβοντας το υποστρωμα

θα βοηθουσαν στην απονιτροποιηση του νερου.

Αλλα επειδη δεν γνωριζω τιποτε αλλο για τη γενικοτερη συμπεριφορα τους οπως π.χ μηπως ειναι φυσικοι εχθροι

καποιων ζωντανων που μπορει να διατηρουμε, οι κ αλλων παραγοντων που μπορει να κανουν απαγορευτικη τη φιλοξενια τους ειτε ολων ειτε μερικων ειδων απο αυτα.

Ρωτω λοιπον: μπορουμε να φιλοξενησουμε μερικα? θα ηταν καλο για το συστημα μας?

Κ αν ναι ποια ειδη θα ηταν προτιμοτερο να φιλοξενησουμε κ σε τι πληθυσμο.

οποιος εχει ασχοληθει με το θεμα ας απαντησει.

Αν υπηρχε βιβλιογραφια στο θαλασσινο Μεσογειακο σιγουρα θα απαντουσε σε πολλα ερωτηματα.

προς το παρων ψαξιμο κ ερωτησεις.

Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Link to comment
Share on other sites

τα σκουλικια που περιγραφεις, οπως φαραω και ακροβατης ειναι απο τα καλυτερα δολωματα για σχεδον ολα τα ψαρια της μεσογειου...τα τρωνε με ιδιεταιρη ορεξη ο σαργος,οι γυλοι, οι τσιπουρες,οι σπαροι,σκορπιοι,τα μαυρα..

δεν γνωριζω αν θα βοηθησουν το νερο σου..αλλα το πιθανοτερο ειναι να γινουν μεζες για τα ψαρια σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Η προθεση μου ειναι (κ φταιω εγω που δεν το διευκρινησα)

να φιλοξενησω οσο μικροτερα ψαρια γινεται .

Τωρα αυτο το κατα ποσο ειναι εφικτο ειναι ενα θεμα.αν δεν γνωριζεις το ειδος πουτ αλειευσες δεν μπορεις να γνωριζεις κ ποσο μεγαλωνει.θα το προσπαθησω παντως...

Θελω να το κανω αυτο κ για λογους αισθητικους οσο μικροτερα ειναι τα ψαρια τοσο πιο φυσικο φαινεται το περιβαλον.

κ για αποφυγω το να γινουν οι γαριδες οι ερημητες κ οτι αλλο ασπονδηλο καταφερω να μαζεψω, τροφη

των μεγαλων ψαριων.οσο για τα σκουλικια που ρωτησα παραπανω νομιζω οτι ειναι λαθος σκεψη τελικα .

Καλυτερα να αφησω τη φυση να φροντισει για αυτο, να μπει μεσα στο ενυδρειο οτι θα ειναι πανω στο ζωντανο βραχο που θα συλλεξω.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

φιλε Γιωργο,

Ολα εξαρτονται απο τα ψαρια που εχεις μεσα...απο την μικρη εμπειρια που εχω μεχρι τωρα στο δικο μου, ειδα οτι δεν παιζει ρολο το μεγεθος του ψαριου που φιλοξενεις..αν υπαρχει μεσα στο ενυδρειο σου κατι που να περιλαμβανετε στο διαιτολογιο τους, θα το φανε οσο μεγαλο και αν ειναι...

Εγω στην αρχη ειχα βαλει πολλες γαριδες και κεφαλους οι οποιοι συμβιωνανε μια χαρα μεταξυ τους..αλλα μολις εβαλα μεσα τον αστακο και τα αλλα, αρχισανε (ειδικα το βραδι) οι μαχες...

Σηκωνομουνα το πρωι και μαζευα τις γαριδες εξω απο το ενυδρειο ψοφιες...

Το πηρα αποφαση και τωρα τις βαζω μονο για να εχουνε να φανε τα αλλα μιας και δεν τρωνε τροφες του εμποριου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...