Jump to content

Πειραμα με κερατοφυλο!!!


Recommended Posts

Παιδια σημερα μου ηρθε μια ιδεα!!! Και την εκανα πραξη!! :):)

Λοιπον.. επειδη θελω να το μεγαλωσω πηρα 2 κοτσανια και το εβαλα μεσα σε ενα κομενο μπουκαλι... Εχω ενα φωτιστικο με pl λαμπες(με κυνηγουν αυτες οι λαμπες :rasp: ) 18 watt και 4500K... Εβαλα το κερατοφυλο το κομμενο μπουκαλι... Αναψα το φωτιστικο! Εβαλα και τροφη(μια ληγμενη που μου ειχε περισεψει) για να ανεβασει ΝΟ3!! :)

p5151015.jpg H φωτογραφια!!

Πως σας φαινεται το πειραμα??? Καλο?? :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα μου ηρθε μια ιδεα!!! Και την εκανα πραξη!! :):)

Λοιπον.. επειδη θελω να το μεγαλωσω πηρα 2 κοτσανια και το εβαλα μεσα σε ενα κομενο μπουκαλι... Εχω ενα φωτιστικο με pl λαμπες(με κυνηγουν αυτες οι λαμπες :rasp: ) 18 watt και 4500K... Εβαλα το κερατοφυλο το κομμενο μπουκαλι... Αναψα το φωτιστικο! Εβαλα και τροφη(μια ληγμενη που μου ειχε περισεψει) για να ανεβασει ΝΟ3!! :)

p5151015.jpg H φωτογραφια!!

Πως σας φαινεται το πειραμα??? Καλο?? :hysterical::hysterical:

Και γιατί δεν το έβγαλες στον ήλιο ? :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν το έβγαλες στον ήλιο ? :):)

Και ναι οσο περιεργο και αν σας ακουγεται σημερα εχει συννεφια!!! :) οταν βγαλει ηλιο(αυριο θα εχει σιγουρα!) θα το βγαλω εξω!!! Εννοειται!! Τοσο ηλιο εχουμε εδω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το πείραμα..

Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Eπισης σκεφτομαι να του βαζω λιγη τροφη καθε 2 ωρες... και να του αλλαζω το νερο 1 φορα τις 2 μερες!!!

ή να μην του αλλαζω το νερο καθολου??

Link to comment
Share on other sites

Και ναι οσο περιεργο και αν σας ακουγεται σημερα εχει συννεφια!!! :rasp: οταν βγαλει ηλιο(αυριο θα εχει σιγουρα!) θα το βγαλω εξω!!! Εννοειται!! Τοσο ηλιο εχουμε εδω!!!!

:thumbup:

Καλύτερα να κάνεις ένα τεστ νιτρικών στο ενυδρειο σου, να δεις σε τε επίπεδα είναι τα νιτρικά, και είναι αρκετά ψηλά 15+ να κάνεις κάθε μέρα αλλαγές στο μπουκάλι με το νερό του ενυδρειο.

Δλδ βάλε καθαρό νερό στο μπουκάλι από το ενυδρειο το πρωί, και άλλαξε το επόμενο πρωί :)

Ενδιάμεσα μπορείς να κάνεις και κανένα τεστ στο μπουκάλι να βλέπεις ποσά νιτρικά ρουφάει :hysterical:

Αμα τα ρουφάει γρήγορα περισσότερες αλλαγές :)

Νιτρικά+ήλιος= φουλ ανάπτυξη :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα μου ηρθε μια ιδεα!!! Και την εκανα πραξη!! :):)

Λοιπον.. επειδη θελω να το μεγαλωσω πηρα 2 κοτσανια και το εβαλα μεσα σε ενα κομενο μπουκαλι... Εχω ενα φωτιστικο με pl λαμπες(με κυνηγουν αυτες οι λαμπες :rasp: ) 18 watt και 4500K... Εβαλα το κερατοφυλο το κομμενο μπουκαλι... Αναψα το φωτιστικο! Εβαλα και τροφη(μια ληγμενη που μου ειχε περισεψει) για να ανεβασει ΝΟ3!! :)

p5151015.jpg H φωτογραφια!!

Πως σας φαινεται το πειραμα??? Καλο?? :hysterical::hysterical:

να σου πω μόνο κάτι που μπορεί να μη το σκεύτηκες... την τροφή τσάμπα την έριξες γιατί δε θα γίνει ΝΟ3 ποτέ :thumbup:

ρίξε μέσα κάποιο λίπασμα σε υγρή μορφή καλύτερα! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα!!! :) Εγω εχω βαλει καινουριο νερο στο μπουκαλι οχι απο το ενυδρειο.... Πρεπει να βαλω απο το ενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα!!! :) Εγω εχω βαλει καινουριο νερο στο μπουκαλι οχι απο το ενυδρειο.... Πρεπει να βαλω απο το ενυδρειο??

ναι και κατά προτίμηση όσο πιο παλιό νερό γίνετε για να έχει πολλά νιτρικά. Η τροφή που έριξες θα γίνει αμμωνία αλλά δε θα γίνει ποτέ ΝΟ2 και κατα συνέπεια ΝΟ3 μέσα στο μπουκάλι. Ή αγοράζεις λίπασμα ή κάνεις αλλαγές κάθε μέρα με νερό από το ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω μόνο κάτι που μπορεί να μη το σκεύτηκες... την τροφή τσάμπα την έριξες γιατί δε θα γίνει ΝΟ3 ποτέ :)

ρίξε μέσα κάποιο λίπασμα σε υγρή μορφή καλύτερα! :)

Δεν εχω λιπασματα!! Και ετσι και αλλιως πειραμα ειναι! :)

Link to comment
Share on other sites

ναι και κατά προτίμηση όσο πιο παλιό νερό γίνετε για να έχει πολλά νιτρικά. Η τροφή που έριξες θα γίνει αμμωνία αλλά δε θα γίνει ποτέ ΝΟ2 και κατα συνέπεια ΝΟ3 μέσα στο μπουκάλι. Ή αγοράζεις λίπασμα ή κάνεις αλλαγές κάθε μέρα με νερό από το ενυδρείο σου...

Αααα... μα σαν να ειδα καπου οτι η τροφη ανεβαζει τα ΝΟ3.. :) αλλα δεν θυμαμαι που... :) !!! Θα κανω τωρα μια μετρηση ΝΟ3 στο μπουκαλι!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αααα... μα σαν να ειδα καπου οτι η τροφη ανεβαζει τα ΝΟ3.. :) αλλα δεν θυμαμαι που... :rasp: !!! Θα κανω τωρα μια μετρηση ΝΟ3 στο μπουκαλι!! :)

διάβασε στο φόρουμ ή κάπου αλλού τι είναι ο κύκλος του αζώτου και θα καταλάβεις μόνος σου... :thumbup:

edit: μην κάνεις τεστ ΝΟ3 στο μπουκάλι τσάμπα το τεστ θα πάει :)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Οντως!! 0 NO3 στο μπουκαλι!!! Θα βαλω λιγο νερο απο το ενυδρειο μου...!!!

Link to comment
Share on other sites

Οντως!! 0 NO3 στο μπουκαλι!!! Θα βαλω λιγο νερο απο το ενυδρειο μου...!!!

διάβασε λίγο αυτό που σου είπα πιο πάνω να καταλάβεις γιατί γίνετε αυτό θα σου φανεί πολύ ενδιαφέρον :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κανω ενα τεστ στο νερο του ενυδρειου μου!! Θα δουμε τι θα δειξει!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια :) 0 και στο ενυδρειο μου!! :) τι να κανω? αλλαγη νερου θα γινει αυριο! Λογω περιορισμενου χρονου το καθυστερησα απο την ρουτινα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια :) 0 και στο ενυδρειο μου!! :) τι να κανω? αλλαγη νερου θα γινει αυριο! Λογω περιορισμενου χρονου το καθυστερησα απο την ρουτινα μου!!

Exεις στρωσει το ενυδρειο?

Ποσο καιρο τρεχει?

Link to comment
Share on other sites

Exεις στρωσει το ενυδρειο?

Ποσο καιρο τρεχει?

και μήπως έχεις μέσα πάρα πολύ κερατόφυλλο και στο "τρώει"; :)

Link to comment
Share on other sites

Exεις στρωσει το ενυδρειο?

Ποσο καιρο τρεχει?

Το ενυδρειο τρεχει εδω και 7 μήνες.. Εχω ελαχιστο κερατοφυλο μεσα... Την προηγουμενη φορα που ειχα κανει μετρησεις μου ειχε βγει ΝΟ3=10

ΝΟ2=Ο

ΝΗ3/ΝΗ4=Ο

Μπορει να φταει το οτι εχω να κανω 3 εβδομαδες αλλαγη νερου... Αλλα θα κανω αυριο!! :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τρεχει εδω και 7 μήνες.. Εχω ελαχιστο κερατοφυλο μεσα... Την προηγουμενη φορα που ειχα κανει μετρησεις μου ειχε βγει ΝΟ3=10

ΝΟ2=Ο

ΝΗ3/ΝΗ4=Ο

Μπορει να φταει το οτι εχω να κανω 3 εβδομαδες αλλαγη νερου... Αλλα θα κανω αυριο!! :)

Tι να σου πω..

Εχει πολλα φυτα μεσα?

Το κερατοφυλλο τι το θες?

Αφου δεν εχεις νιτρικα... :):)

Link to comment
Share on other sites

Tι να σου πω..

Εχει πολλα φυτα μεσα?

Το κερατοφυλλο τι το θες?

Αφου δεν εχεις νιτρικα... :):)

Εχω μεσα java moss, Hemianthus cuba. Hygrophilia polysperma και ενα κοτσανι κερατοφυλλο Και θα βαλω κ'αλλα!! :) ... Το θελω γιατι εχω guppakia και θελω να κρυβονται!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τρεχει εδω και 7 μήνες.. Εχω ελαχιστο κερατοφυλο μεσα... Την προηγουμενη φορα που ειχα κανει μετρησεις μου ειχε βγει ΝΟ3=10

ΝΟ2=Ο

ΝΗ3/ΝΗ4=Ο

Μπορει να φταει το οτι εχω να κανω 3 εβδομαδες αλλαγη νερου... Αλλα θα κανω αυριο!! :)

θα σου ξαναπώ να διαβάσεις αυτό που σου είπα πριν γιατί κάνεις άσκοπες κινήσεις... Αν τώρα έχεις ΝΟ3= 0 και αλλάξεις νερό θα έχεις ακόμα πιο λίγα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεσα java moss, Hemianthus cuba. Hygrophilia polysperma και ενα κοτσανι κερατοφυλλο Και θα βαλω κ'αλλα!! :) ... Το θελω γιατι εχω guppakia και θελω να κρυβονται!!

Άμα έχεις πολλά φυτά δεν χρειάζεται το κερατοφυλλο.

Καλύτερα να μην έχεις γιατί τραβάει τα νιτρικά και δεν μένουν για να τραφούν τα άλλα φυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

θα σου ξαναπώ να διαβάσεις αυτό που σου είπα πριν γιατί κάνεις άσκοπες κινήσεις... Αν τώρα έχεις ΝΟ3= 0 και αλλάξεις νερό θα έχεις ακόμα πιο λίγα μετά.

Το διαβασα!!!! :) Δηλαδη να μην αλλαξω το νερο ε??

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις πολλά φυτά δεν χρειάζεται το κερατοφυλλο.

Καλύτερα να μην έχεις γιατί τραβάει τα νιτρικά και δεν μένουν για να τραφούν τα άλλα φυτά. :)

Οκ!! Και εγω για τον ιδιο λογο τωρα το κανω το πειραμα γιατι δεν θελω φυτα επιφανειας.... Απλα σκεφτομουν να στησω ενα 25λιτρο με μονομαχο γι'αυτο το θελω το κερατοφυλο αλλιως θα το πετουσα!!!

Υ.Γ να πω οτι το μπουκαλι αυτην την στιγμη το εβγαλα στον ηλιο!!!

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...