Jump to content

Νερο Α/Ο!


akvariym

Recommended Posts

Πριν μερικες μερες πηρα μια Α/Ο 3ων σταδιων.

το οτι μου δινει νερο με GH 4 οφειλεται στο πολυ σκληρο νερο της περιοχης μου?GH20

οι υπολοιπες τιμες ειναι ΡΗ 5,ΚΗ 0.

Στο ενυδρειο μου εχω GH 7,και η πηγη που παιρνω νερο για τις αλλαγες GH 10

τι αναλογια πρεπει να βαλω στο βαρελι προετοιμασιας για να εχω το GH 7??

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

Η πηγη τι σχεση εχει?

Νερο απο τη βρυση που εχει 20 gh δεν ειπες οτι παιρνεις? και στο βγαζει η ΑΟ 4 το gH.

Link to comment
Share on other sites

Η πηγη τι σχεση εχει?

Νερο απο τη βρυση που εχει 20 gh δεν ειπες οτι παιρνεις? και στο βγαζει η ΑΟ 4 το gH.

ναι,με αυτο δουλευει η Α/Ο,νερο βρυσης gH 20, αλλα στις αλλγες νερου που κανω δεν βαζω μονο Α/Ο,

παω και παιρνω απο μια πηγη που εχει καλυτερο νερο απο το σπιτι μου με gH 10.

απο την πηγη και το καθαρο νερο τις οσμωσης θελω να φτασω στο gH 7 που εχει το ενυδρειο.

Αν η οσμωση μου εδινε gH 0 θα ηταν ευκολα τα πραγματα.τωρα ομως??

Link to comment
Share on other sites

ναι,με αυτο δουλευει η Α/Ο,νερο βρυσης gH 20, αλλα στις αλλγες νερου που κανω δεν βαζω μονο Α/Ο,

παω και παιρνω απο μια πηγη που εχει καλυτερο νερο απο το σπιτι μου με gH 10.

απο την πηγη και το καθαρο νερο τις οσμωσης θελω να φτασω στο gH 7 που εχει το ενυδρειο.

Αν η οσμωση μου εδινε gH 0 θα ηταν ευκολα τα πραγματα.τωρα ομως??

ΟΚ καταλαβα.

Θελεις να μιξαρεις νερο πηγης με 10gh με νερο ΑΟ με 4gH και να σου δωσει αποτελεσμα 7gh.

Ειναι ευκολο. 50/50 θα βαλεις

Ομως.....

Το νερο της πηγης εινει ελεγμενο οτι δεν περιεχει βαρεα μεταλλα, νιτρικα κλπ?

Εισαι σιγουρος οτι δεν αλλαζουν οι τιμες κατα περιοδους (βροχες-ξηρασια)

Θα κανεις μετρησεις καθε φορα που θα μαζευεις νερο?

Το νερο της ΑΟ ειναι σιγουρα καθαρο. (να μη ξεχνας να κανεις τη συντηρηση της, flushing στην μεμβρανη και τακτικες αλλαγες στα προφιλτρα αναλογα ποσο βρωμικο ειναι το νερο της βρυσης)

Αυτο το νερο θα το εμπιστευομουν περισσοτερο.

Και δεν θελει και πολλους ηλεκτρολυτες να το φερεις στο 7 και να βαζεις 100% ΑΟ στο ενυδρειο.

ΥΓ πεχα μη μετρας στο νερο της ΑΟ ειναι πλασματικη η ενδειξη.

Το νερο της ΑΟ μετριεται πιο σωστα με το tds meter.

Aυτο δειχνει αν ειναι καθαρο το νερο και παραλληλα βρισκεις και την gH με τον τυπο: TDS (σε μοναδα μετρησης ppm) x 0.056 = gH (σε μοναδα μετρησης dH)

Δηλαδή αν μετράμε π.χ. TDS 100 ppm τότε έχουμε αντίστοιχη σκληρότητα GH=5,6 δηλαδή περίπου 6.

ΥΓ το gH4 δεν ειναι καλο σημαδι για τη σωστη λειτουργια της ΑΟ σου.

Μια νορμαλ αποδοση επρεπε να ηταν της ταξης του 95% καθαρισμος. Δλδ gH20 να στο κανει 1 και οχι 4.

Αφησες να τρεξουν καμια 20αρια λιτρα πριν μαζεψεις νερο για πρωτη φορα?

Κανονικα πρεπει να αφηνεις να ξεπλενονται και τα προφιλτρα στην πρωτη τους χρηση με ανοιχτη βρυση πριν συνδεσεις την μεμβρανη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ειναι καινουρια η Α/Ο,αφισα το νερο να τρεξει 1,5 ωρα μαζι με την μεμβρανη (οι οδηγειες ελεγαν 30 λεπτα).10 λιτρα περιπου.

τωρα αν θελω να κανω μια αλλαγη 30 λιτρων θα βαλω 15 και 15?.πως το υπολογιζεις οτι θα βγει gH 7?

αν βαζω μονο νερο οσμωσης στις αλλαγες δεν θα υπαρχουν τα μικρο-μακρο στοιχεια ετσι?

Link to comment
Share on other sites

up

Link to comment
Share on other sites

ειναι καινουρια η Α/Ο,αφισα το νερο να τρεξει 1,5 ωρα μαζι με την μεμβρανη (οι οδηγειες ελεγαν 30 λεπτα).10 λιτρα περιπου.

τωρα αν θελω να κανω μια αλλαγη 30 λιτρων θα βαλω 15 και 15?.πως το υπολογιζεις οτι θα βγει gH 7?

αν βαζω μονο νερο οσμωσης στις αλλαγες δεν θα υπαρχουν τα μικρο-μακρο στοιχεια ετσι?

Ναι 15 και 15 θα βαλεις.

10 εχει το ενα νερο και 4 το αλλο.

Αν βαλεις απο 50% θα σου βγει νερο με 10 + 4 = 14 :2 = 7gH

Ναι το 100% ΑΟ θελει ηλεκτρολυτες (σε ποσοτητα αναλογα το ειδος των ψαριων) και ιχνοστοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...