Jump to content

Όνειρα και Εφιάλτες


Recommended Posts

Όνειρο: είναι η βίωση μίας σειράς εικόνων, ήχων, ιδεών, συναισθημάτων και άλλων αισθήσεων κατά την διάρκεια του ύπνου, κυρίως κατά τη φάση REM. Το περιεχόμενο των ονείρων είναι συχνά αδύνατο ή έστω απίθανο να συμβεί στην φυσική πραγματικότητα, και είναι πέρα από τον έλεγχο αυτού που το βιώνει.

Από τη Βικιπαίδεια.

Το υποσυνείδητο παίζει πολλά παιχνίδια στα όνειρά μας, κρυφοί πόθοι ή και φοβίες, διαμορφώνουν τη πρωινή μας διάθεση μετά από ένα όνειρο.

Ας μοιραστούμε τις υπερρεαλιστικές εικόνες.. και αν είναι καλές μακάρι να πραγματοποιηθούν !!!

Αλήθεια, τι ονειρεύεστε εσείς σε σχέση με το αγαπημένο μας χόμπι?

Link to comment
Share on other sites

Ουκ ολιγες φορες με εχω δει να κολυμπαω στον Αμαζονιο!

Ειδικα μετα την αποστολη του Νινταλ που χορτασε το ματι μου εικονα, το ονειρο χειροτερεψε!

:)

Δωξα το θεο, πολλα απο αυτα που ονειρευτηκα τελευταια τα καταφερα και τα πραγματοποιησα....μου μενουν οσα δεν εχουν σχεση με ψαρια τωρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στη τρίτη φάση ώστε να μπορέσω να πετύχω την αναπαραγωγή στους Clown μου, και είναι περίπου η μέρες που θα εκκολαφτούν τα αυγά, και όπως είναι φυσικό έχω μια έννοια .. η μάνα !!!!

Χτες το βράδυ λοιπόν εκκολάφτηκαν καμιά 30αρια υγιέστατα αρσενικά,…. αλλά ήταν στο όνειρό μου.

Δεν πειράζει θα συναισθήματα ήταν τα ίδια όπως και στον πραγματικό κόσμο….

Α ρε MATRIX τι μας κάνεις !!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καποιες φορες ομως τα ονειρα δεν πραγματοποιουνται.Εγω ειχα δει να σπανε τα ενυδρεια μου!! :):) Αλλα δοξα τον θεο δεν εχει γινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πλακα πλακα μιας και λεμε για ονειρα....

Λενε οτι το ψαρι ειναι γενικα κατι κακο αν το ονειρευτεις..ειδικα αν το δεις σε θολο νερο...

Εχετε καποια κακη αμπειρια??

Σε εμενα ποτε δεν συνεβη κατι κακο και σχεδον καθε βραδυ ονειρευομαι ψαρια...... :rasp::thumbup:

Αιολε εγω εχω παθει μεγαλητερη ζημια.....ονειρευομαι αυγα σε μεγεθος στροθοκαμηλου απο τα red tail! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Καποιες φορες ομως τα ονειρα δεν πραγματοποιουνται.Εγω ειχα δει να σπανε τα ενυδρεια μου!! :):) Αλλα δοξα τον θεο δεν εχει γινει τιποτα.

Ευτυχώς που δεν πραγματοποιούνται ....

(να προσέξουμε να μη "γυρίσει" το θέμα σαν ονειροκρίτης !!!)

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά τις πρώτες μέρες του στησίματος κάθε βράδυ έβλεπα ότι σπάει το ενυδρείο μου και ανέβαινε από τον κάτω όροφο η γειτόνισσα με τον άνδρα της και ζητούσαν αποζημίωση για τις ζημιές που προκάλεσε το νερό !!!

Είχα που είχα τις δικές μου ζημιές....

Πω πω άγχος !!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λέγατε να το κάναμε ως μορφή διαγωνισμού και να κέρδιζε αυτός που θα έκανε την πιο γλαφυρή περιγραφή μεταφέροντας μας

τις «εικόνες που έζησε» ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει οτι πετάω με τα ψάρια μου, οτί είμαι ψάρι και το κρεβάτι είναι δεξαμενή (μισοξύπνιος αυτό... :) ), οτι έχω ένα κοι που μιλάει στο πορτ μπαγκάζ και μου ζητάει να σταματάω σε διάφορα ποταμάκια για να κάνει τη βόλτα του, οτι είχα κλουβί με ψάρια, είχε ανοίξει και τα ψάρια πέταγαν μέσα στο σπίτι... και άλλα πολλά που δεν θυμάμαι αλλά είχαν πολύ πλάκα! :)

Πείτε μου περιμένατε κάτι λιγότερο από εμένα?... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει αρκετά ειδικά στο ξεκίνημα του hobby σχεδόν κάθε βράδυ έβλεπα ψάρια στον ύπνο μου...

Ένα από αυτά που μου έχουν μείνει: Ήμουν σε ένα pet shop για να αγοράσω ψάρια και είχε όλο ασυνήθιστα είδη που δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα και αγόρασα αρκετά από αυτά. Όταν πήγα σπίτι για να τα βάλω στο ενυδρείο, ενώ τα είχα αγοράσει υγειέστατα και γεμάτα χρώματα, ήταν όλα τους το ένα χειρότερο απ'το άλλο, σαν τέρατα με γενετικές δυσμορφίες. Δεν θυμάμαι τι τα έκανα τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει οτι πετάω με τα ψάρια μου, οτί είμαι ψάρι και το κρεβάτι είναι δεξαμενή (μισοξύπνιος αυτό... :) ).....

..... να κοιτάς την ημερομηνία λήξης !!!!! :):):rasp:

Link to comment
Share on other sites

..... να κοιτάς την ημερομηνία λήξης !!!!! :):rasp::thumbup:

:):)

Link to comment
Share on other sites

..... να κοιτάς την ημερομηνία λήξης !!!!! ;):thumbup::hysterical:

Άσε είμαι ειδική περίπτωση, ο εγκέφαλός μου παράγει παραισθησιογόνα από μόνος του... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανό εργοστάσιο δηλαδή !!! χε χε

Link to comment
Share on other sites

Εγω γενικα δεν θυμαμαι ποτε τι ονειρο ειδα!! :wacko:

2 ομως μου εχουν μεινει!

1) Ειχα δει οτι γεννησε μια θηλυκια guppina μου και οταν ξυπνησα ειδα παντου μωρα!! ;):thumbup:

2) Τα guppies ειχαν παρει μορφη pleco με φτερα καναρινιων :hysterical::buttrock:

Αυτα.... :buttrock::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

κατά καιρούς (καλή ώρα τώρα) δεν προλαβαίνω να κλαδέψω το φυτεμένο με συνέπεια να γίνεται ζούγκλα.... έχω δει ότι βγήκαν οι valisneries και γέμισαν το δωμάτιο και τα γαριδάκια έκοβαν βόλτες παντού.. ;)

Link to comment
Share on other sites

κατά καιρούς (καλή ώρα τώρα) δεν προλαβαίνω να κλαδέψω το φυτεμένο με συνέπεια να γίνεται ζούγκλα.... έχω δει ότι βγήκαν οι valisneries και γέμισαν το δωμάτιο και τα γαριδάκια έκοβαν βόλτες παντού.. ;)

Κάτι σαν το... "μαγαζάκι του τρόμου" (παλιά ταινία...σαν μιούζικαλ/θρίλερ/κωμωδία) !!! :thumbup::hysterical::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...